Buitenland. De warmoeziers in De Streek zijn thans algemeen begonnen met het rooien van vroege aardappelen. Uitgestrekte velden zijn daarmede bapoot. De teelt belooft niet bijzonder gunstig te zijn, wijl de planten, die eerst welig groeiden, veel geleden hebben van de hagelbuien en storm winden. De prijs is snel gedaald tot f 2,50 en f 2,00 per 7i H.L. zoodat de verbouw van dit artikel niet zoo winstgevend belooft te zijn als vorige jaren. Het schoone weder der laatste dagen werkt bijzonder gunstig op den groei en het gehalte dezer vruchten. De 25,000 loten van de bekende jaarlijksche Haarlemsche verloting van paarden, rijtuigen enz. zijn ruim 17 maal geplaatst zoodat er een ponds-pondsgewijze verdeeling heeft plaats gehad. Uit een zwaluwnest aan de Openbare school te Schagen, hing sedert een paar dagen een lang dun touwtje. Vreemd keek men op, toen aan dat koord Donderdag j. 1. een musch als een veroordeelde aan een galg was opgehangen. Hoe het dier in die toestand kwam, is een raadsel. Opmerkelijk is het zeker, dat tot heden de zwaluwen het nest niet weer hebben bezocht. Eenige huurders van onbewoonbare huizen in Klarendal te Arnhem trachten zich te behelpen door tenten boven kuilen. Een echtpaar, dat in dien treurigen toestand verkeerde, straatmuzikanten van beroep, vat de zaak nogal wijsgeerig op. Aan een staak naast hun luchtig verblijf hebben zij een plankje gespijkerd met het opschrift„Hotel Nooit gedacht." Thans is te Beekbergen op de Veluwe een aanvang gemaakt met het verbouwen van de boerderij tot een toevluchtsoord voor landloopers en bedelaarswanneer dit werk gereed is zullen daarin 25 40 mannen kunnen worden opgenomen. Ofschoon het comité reeds vele giften heeft ontvangen, zal alvorens deze inrichting kan geopend worden, nog minstens f 5000 noodig zijn. In verschillende streken van ons land zijn in de laatste weken bijzonder vraatzuchtige rupsen aangetroffen. De heer J. Ritzema Bos te Wage- ningen, aan wien exemplaren zijn toegezonden, deelt mede dat het „emelten" of „grauwe wor men" zijn, dat zjjn de larven van langpoot muggen ot langbeenige muggen. Deze emelten vreten vooral veelvuldig aan de wortels van grassen en komen diensvolgens op weiden en graslanden, ook op klaverlanden, veelvuldig voor. Maar z(j vreten ook aan de wortels van allerlei andere gewassen, 't meest van zomer granen, ook van wintergranen, van vlas, en kool zaad. 't Meest komen zfj voor op zoodanige ak kers, met zomergraan of een ander gewas beteeld, welke vroeger weilanden waren, op zgn. „ge scheurde weiden." In dit voorjaar doen de emel ten zeer veel van zich spreken. Gewoonlijk zijn de emelten reeds tegen 't midden van Mei ver popt; dit jaar schijnt de vreterij iets langer te duren. Maar over een week zullen zij hare vreter}} wel staken. Daarom geeft de heer R. B. in overweging, nu maar niets meer er tegen te doente meer daar, wat men zou kunnen doen, moeilijk uitvoerbaar en kostbaar is. Nog iets over Kousen. Naar aanleiding van het bericht, dat er kousen in den handel gebracht zouden worden, waarbij losse voeten verkrijgbaar waren, meldt de „Huismoeder" nog het volgende: In de Machinale Breierij, Rosestraat 31 (Feijenoord), worden kousen gemaakt en ver krijgbaar gesteld met losse zolen en hielen. Daar zolen en hielen eerder verslijten dan de beenen en boven op den voet, kunnen ze er opnieuw ingebreid of gemaasd worden. Ze zijn ook afzonderlijk verkrijgbaar, zoodat de dames met weinig moeite en kosten, zelfs in de fijnste soort kousen, zelve een nieuwe hiel of zool kunnen inzetten. De groote boterhandelaar J. B. Eilers, te Londen, heeft aan de Friesche boeren een schrij ven gericht, waarin hij wijst op de onzindelijke wijze, waarop de boter te Londen ter markt wordt gebracht. Hij vond onlangs met het stek ken van de Friesche boter in verscheiden vaten vreemde voorwerpen, als: haar, stukjes gras, steenkolen, asch, madeliefjes, enz. Door de groote concurrentie in boter van de omliggende landen en van de Engelsche kolo niën is het te begrijpen, dat, indien men in Friesland niet oppast, hare boter van de markt te Londen zal verbannen worden. Voor tafelgebruik zal men toegeven, dat boter met een koehaartje, een vlieg of bakkerstor door het huisgezin minder gewenscht wordt, en dat daarom aan boter, welke zindelijk bereid is, zoo als die van elk ander land, de voorkeur gegeven wordt. Een juffrouw, wonende in den Jordaan te Amsterdam, die als wonder-doctores een groote praktijk heeft en aan een harer patiënten, die aan asthma leed, een zalfje gaf, dat hem op den rand van het graf bracht, wordt met een vervolging bedreigd. In de zalf werd lood gevonden en de ver giftigde heeft een aanklacht ingediend, voor eerst wegens de vergiftiging zelve, maar bovendien een civiele actie, een eisch tot schadevergoeding, omdat zijn zaak gedurende die langdurige ziekte nagenoeg geheel is ver- loopen. Deze aanklacht zal wel gevolgd worden door een strafrechtelijke vervolging wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Bij nummerverwisseling wordt gewoonlijk een notarieel contract opgemaakt, waarbij de rechten en verplichtingen van vervanger en vervangene worden geregeld. In Brabant heeft zich het geval voorgedaan, dat de vader van den vervangene nog eens werd aange sproken voor een restant, dat hij beweerde aan den notarieel gemachtigde van den ver vanger te hebben betaald. De vordering werd ingesteld door den moeder van den minder jarige vervanger, op grond dat haar had moeten zijn betaald. De kantonrechter te Zevenbergen heeft evenzoo geoordeeld, aannemende dat wettige vertegenwoordigers der vervangers zulks blijven, „onverschillig of almede een ander bij het notarieel contract is gecompareerd." Een grafschrift. Op de te Amsterdam gehouden tweedaagsche tentoonstelling van uur werken bevond zich onder de curiosa een grafschrift op een beroemd horlogemaker, te Bradford over leden, dat vertaald aldus luidt: Hier ligt in waterpasse richting de buitenkast van wijlen George Routlegh, horlogemaker, wiens bekwaamheid in dit vak tot eer van zijn beroep verstrekte. Rechtschapenheid was de groote veer, voorzichtigheid het kompas van geheel den loop zijns levens. Hij was menschlievend, edel en mild en zijn hand was de wijzer, die niet bleef stilstaan, totdat hij den nood van hulpbehoevenden verzacht had. Al zijn bewegingen waren zoo juist geregeld, dat hfi nooit verliep, behalve wanneer hij aan den gang werd gebracht door menschen die een verkeerden sleutel bezigen en zelfs dan liet hij zich gemakkelijk te recht zetten. Hij wist zfin tijd zoo goed te regelen, dat zijn uren in een onafgebroken kring van tevredenheid rondliepen totdat een noodlottige minuut het raderwerk zijns levens deed stilstaan. Hij legde dit hulsel af op den 14den Nov. 1802, in den ouderdom van 55 jaar, opgewonden door de hoop zijn Maker in handen te komen, om geheel gere pareerd en schoongemaakt in een toekomstig leven in gang gebracht te worden. De overstrooming in de Vereenigde Staten. De „New-York Herald" bevat uitvoerige bijzonder heden betreffende de hevige overstroomingen, waardoor de westelijke Staten Washington en Colorado zijn geteisterd. Te Boulder, een stad in Colorado, werden vele huizen ondermijnd en vernield, zoodat een groot aantal der inwoners van dak en have is beroofd. Yele bruggen werden weggespoeld en spoorweg- dijken doorgebroken, zoodat het verkeer bijna overal is gestremd. De spoorwegen ondervonden daardoor groot nadeel, terwijl natuurlijk groote uitgaven noodig zullen zijn om de schade te herstellen. De oogst werd in vele streken bijna geheel verwoest, zoodat vooral de farmers groote schade leden. Sedert 1882 is dit gedeelte der Vereenigde Staten niet door eene zoo ernstige overstrooming geteisterd. Ook in Britsch-Columbia werd schade aangericht, ten gevolge van het br oevers treden der Fraser-rivier. Dergelijke be komen ook uit Oregon, waar de zalmvi groot nadeel leden. Nader wordt uit Denver (Colorado), dd, gemeld: Door overstroomingen is aandi eene schade van 35,000 dollars berokken is het water aan het zakken, maar in gedeelten van de stad staat het nog vele hoog. De lijken van vier vermiste perso: gevonden. Ook de spoorwegen hebben schade geleden. Het lucifersmonopoli heeft den Fra staat in 189 3 253/, millioen francs opgf waarvan 19'/. millioen zuivere winst. In het Noorden van de Transvaal boom gevonden, welke een houtsoort let zoo hard is, dat ze slechts bewerkt kan zoolang het hout groen is. Is het hout droog dan biedt het aan alle gereeds weerstandmen kan er zelfs het beste breken. Het hout is zeer goed tegen hi bestand. Veertien dagen voortdurend l zijn noodig om een boomstam in asch anderen. Het hout is wel zwaar maarti lichter dan ijzer of staal. Een reusachtige huisleiding. De pfl| welke uit de Noord-Amerikaansche peti streek naar de raffinaderijen in Jersey tot de zee loopt en waardoor dagelps vat olie wordt verzonden, is nog maar werk bij de leiding welke de Russische ii Inwanow wil aanleggen. Zijn plan is, ten van het vervoer van naphta, de Kaspis op deze wijze met de Perzische Golf te vei De buis zou de verbazende lengte van 9! meter hebben en door een woeste stre roofgierige volkstammen loopen. De it acht de technische bezwaren niet onoverk evenals in Amerika, zou de pijp in dei gelegd worden. De kosten der ondei worden, met inbegrip der noodige haven op 18,800,000 roebel geraamd, de jaai exploitatiekosten op 4,000,000 roebel. In het te Zante (Griekenland) verscl blad „de Patriot" wordt zeer geklaagd i misbruik, dat gemaakt wordt van het g stemd voor de ongelukkige bevolking door de aarbevingen geteisterde streke dat geld is volgens genoemd blad aan dfn' gespeculeerdheeft men het brood dat de Regeering kosteloos zond; men uit Triëst barakken voor komen, die Patras voor de helft van den prijs had bekomen. Ja zelfs zouden Ministers, die naar de geteisterde streken men een oorl - dus kosteloos, maakten zich daarvoor laten betalen uit de middelen, voor uiti liefdadige doeleinden bijeengebracht. Ruzie om een hal ven cent. Heeld vertelt een Duitsch blad, is een pfenni meer dan een halve cent van onze n staan gekomen, die indertijd te Berlijn f wissel werd verzonden; de ontvanger y den wissel die aan den afzender terug g De geadresseerde was een herbergier, een klant, bij het betalen van verteri pfenning te weinig had ontvangen. T i de beide mannen ontstonden den volgen onaangenaamheden van persoonlijken aa e' den loop er van eischte de herbergier v\ a ning, dien de schuldenaar hem dan oo g Het aannemen van het bedrag werd ge1 omdat drie centen bestelgeld toebetaal^0. worden. De schuldeischer diende een aanklach schuldenaar verweerde zich en ter wille y onbeteekenend geldstukje hebben talrijke verhooren en bijeenkomsten voor den plaats gevonden, waardoor de onkosten der beide partijen reeds ongeveer honderd gulden bedragen. Herhaaldelijk heeft de 1 reeds getracht, een verzoening tot s brengen, beiden staan echter zoo onwrik hun recht, dat zij de ruzie tot het uiterst 'n, drijven. S! De gevaren van het geld zijn vel 1 gevaar loopen van onder geld begraven te dat overkomt niet iedereen. 2 Eenige beambten van de Munt te Phil t hebben dezer dagen in dat gevaar verke i moesten een groote som geld natelier r,' jarenlang daar gelegen had. De opge o zakken, vol zilveren „dollars," waren door| e' en opengebarsten. Toen een der beambt v: boven klauterde, om de dollars, die er uit waren, te verzamelen, begon de stapel te sc. en een oogenblik later stortte de geld ongeveer 2 millioen dollarstukken in 76

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2