Zondag 10 Juni. A\ 1894. 697. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementspry* per 3 maanden Voor DSN Bubo 30 Cts. Franco per pott door go- boel Nbdbkland 45 Cts. Naar Aotrtka en ande e landen met verhooging der porto's. ONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN&EVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tkxil AdvertentiSn vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prij» der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. TEXEL, 9 Juni 1894. mderdagmorgen had de derde groote ver- ing van lammeren, van hier naar Leiden smet 4 stoombooten en 3 tjalken werden inden 3760 lammeren en 19 Schapen. Tot onderwijzeres te Heiloo is benoemd J. C. Keijser, alhier. Tot leden van de Tweede Kamer der ui-Generaal zijn den 5 dezer gekozen: Alkmaar Mr. A. P. de Lange, Utrecht Jhr. van Karnebeek. Volgens mededeeling van den directeur ommandant der marine, dato 2 Juni jl., et vaarwater in de Middelgronden, Zuider- aan de O.zijde over een klein gedeelte raarbaar zijn, van 11 tot 17 Juni a. s. het W.lijk uiteinde van dit onbevaarbare jlte zal gedurende dien tijd een oorlogsschip anker liggen, dat overdag drie zwarte n voert en des nachts drie roode lichten elkaar toont, om vaartuigen te waar- ren, daar de W.zijde van het vaarwater uden. Volgens mededeeling van den inspecteur het Loodswezen in het 3de district, dato ini jl., is voor het Westgat, zeegat van in 19,6 M. water een vertikaal rood e art gestreepte spitse ton met liggend kruis imerkt „W" als verkenningston gelegd, sio®oeg in de richting van de tonnen van ki lider Haaks en van den Middelrug inéén il i in de stompe tonnen no. 1 en 2 van het tfitgat inéén. ert ging der verkenningston: 52° 56' 40" el&n 0* 18' 34" WL. vroegere stompe ton no. 1 is thans men. )nder leiding van den heer J. Breebaart Kz. Goes de jaarlijksche alg. verg. gehouden Ned. Rundvee-Stamboek. De heer (Loosduinenf bracht het jaarverslag Q daaruit bleek, dat de Ver. 1380 leden dat in 1893 werd ontvangen f 4080 gegeven f 4004. Verg. vereenigde zich met het voorstel iet hoofdbestuur, om een adres van iming te richten aan den Min. van w 1 ïl. Zaken, met het adres van de afd, )t B" luiftet ick van „Landbouw", waarbij den Min. ,ht ier wordt het daarheen te leiden, dat, bij het uitbreken van mond- en zeer het stelsel van afmaken wordt ast, vergoed wordt de volle waarde, oor de zieke dieren, en dat, wanneer bevel gegeven wordt om het vee stallen, alle kosten en schade, daaraan iden, worden vergoed door den Staat, un ridderlijkheid beloond. In de Lange >nd( bedwarstraat te Amsterdam, in een win- in een sousterrein, had voor eenigen tijd Hoopman in haring en zuur eenige flesschen erd, maar tot nu toe geen betaling erlangd, w^i, die het „zuur" genoeg verdiende, kwam nog al corpulente koopster aandringen ïöóKoenisg van de schuld. In plaats daarvan, diende de vrouw den man een pak slaag toe, welk krachtdadig optreden van een lid van het zwakke geslacht veel nieuwsgierigen bijeenbracht. Ridderlijk van natuur, verklaarde de man echter geen vrouw te willen slaan en dit maakte zooveel effect op de vrouwelijke nieuws gierigen, dat ze allen voor den koopman partij trokken. Onder allerlei aardige bijnamen, als vetpot, dikke tor enz. enz., werd de dikke juffrouw door de woedende vrouwen naar binnen geranseld en volgde daarna aan den ridderlijken koopman betaling der schuld. De beruchte Hendrik De Jong, door de Amsterdamsche rechtbank veroordeeld tot vier jaar gevangenis, met aftrek van de voorloopige hechtenis, wegens oplichting, is heden in hooger beroep deswege door het hof aldaar veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf zonder aftrek van de voorloopige hechtenis. Half Amsterdam in donker. Door eene fout in den aanleg van het electrisch licht in het nieuwe gebouw van de „Algemeene maatschappij van levensverzekering en lijfrente," op het Damrak en door een kabelbrand in den grond in de Lazarussteeg, waarschijnlijk door slechte isolatie werd Maandagavond een groot deel van Amsterdam voor eene poos in donker gezet. Door het defect waren de massen in het gebouw gaan rooken. De bewoners vreesden voor brand en toen moest de geheele aanvoer van het hoofd station eenigen tijd gestaakt worden. Eerst een gedans van al die gloeilichten in de Kalverstraat, in de magazijnen, de koffiehuizen, de theaters, in het postkantoor, op de dagblad- bureelen, en na een oogenblik van hoofdpijn-ver wekkend geflikker absolute duisternis. O wee, waar geene andere gelegenheid tot verlichting wasl Daar ontstonden paniekjes van zenuwachtige menschen, daar liep men elkaar omver om kaarsen te gaan halen, die deugdelijke ouderwetsche lichtgevers, om het bezweken electrisch licht te vervangen. 't Duurde op de meeste plaatsen circa een half uur. Toen waren de storende kabels uitgeschakeld en weer werd 't licht, goed licht, onverbeterlijk licht in die lokalen, waar tijdelijk gas-, petroleum-, patentiampen of vetkaarsen eene flauwe scheme ring hadden verwekt. Een groot deel van den nacht was men bezig om de fouten in de geleiding te herstellen. De brandweer had onmiddeltjk hulp verleend. (T.) De boot van geheel nieuwe constructie: „werkt zonder kosten", van den heer Kooij, te Huizen, welk vaartuig te Amsterdam in den Buiten-Amstel ter bezichtiging heeft gelegen, is langs den Buiten-Amstel naar Rotterdam gesleept, om van daar naar Engeland te worden overgebracht. Het gedane bod voor de nieuwe uitvinding moet met f 10,000 verhoogd en tot f 40,000 gebracht zijn, doch het is door den eigenaar niet aangenomen. Eene rat veroorzaakte Dinsdagochtend tijdens den afslag eene ware paniek op de vischmarkt te Rotterdam. Het diertje, dat reeds vroeg in den morgen door eene vrouw, die op den afslag aan de liefhebsters een kopje melk verkoopt, was opgemerkt, doch toen ontkwam, nam tegen 9V> uur de wijk onder de tribune. Een algemeen „sauve qui peut" was het gevolg. Vrouwen, anders voor geen klein geruchtje vervaard, grepen angstig de rokken te zaam en zochten in allerijl eene schuilplaats voor de gevreesde. De afslager werd genoodzaakt de werkzaamheden te staken, en trok zich almede in zijn kantoor terug. Inmiddels was de rat onder eenige manden met visch aangeland, doch ook hier werd haar geen rust gegund. Eenige mannen, aangezet door het gillende zwakke geslacht, zochten de rat in hare schuilplaats op, dreven haar in eenen hoek en vermorselden het dier onder hunne klompen. Eerst toen het doode dier eene laatste rustplaats in de Leuvehaven had gevonden, keerde de rust terug in de geschokte gemoederen der vischvrouwen. Op de weekmarkt te Joure (Fr.) waren Maandag meer dan 200 arbeiders uit verschil lende streken van Friesland aanwezig, om zich bij de boeren te besteden als grasmaaier. Slechts aan enkelen gelukte het, een boer te krijgen; wel 90 pet. moest, zonder werk ge kregen te hebben, weer huiswaarts keeren. In het geheele Noorderkwartier staan de hooivelden, alsook dijken en wegen uitmun tend. Het maaien is zoo hier en daar reeds aangevangenzelfs staat er in den polder "Waard reeds hooi aan de mijt. Ook de weide velden beginnen na de gevallen regens er reeds goed uit te zien. De meeste molens moesten een paar dagen draaien, zoo overvloedig heeft het geregendde slooten stonden vol, als in den herfst. Thans is warmte de algemeene wens ch, ook voor de granen in de polders. Kabeljauw-vangst, Uit Maassluis wordt aan de „N. R. Ct." het volgende geschreven Dinsdag kwam de logger Maassluis 5 „Maria Adriana," schipper J. De Niet, terug van de beugvaart met eene flinke lading zoutevisch. Ook dit schip had volgens het nieuwe systeem met versche haring als aas gevischt, en opnieuw is gebleken, dat, mits er maar voldoende aas is, de zee nogheelwat kabeljauw bevat, waaraan men in de laatste jaren was gaan twijfelen. Opmerkelijk is het, hoe gulzig de kabeljauw steeds is, daar hij alleen op een geheelen haring toehapt, die dan nog puik versch moet zijn. De bijzonderheid van deze reis was echter, dat de logger was uitgerust met een petro- leummotor voor de beweging van het spil, waardoor het meerdere werk, verbonden aan het haringvisschen voor het aas, wordt verlicht. De commissie, door het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap be noemd, ten einde de wenschen en denkbeelden van het genootschap te formuleeren ten aanzien van eene noodzakelijke herziening der wet op het lager onderwijs, heeft een gedeelte van haar rapport gereed, dat voorloopig onderzocht en overwogen en op de algemeene vergadering te Deventer besproken kan worden. Dit gedeelte handelt over de indeeling der onderwijzers, de bepaling van het aantal, de benoeming, de bezoldiging en bevordering, het ontslag, de tijdelijke waarneming, pensioenen en wacht gelden, de verbodsbepaling der artikelen 35 en 36 der wet en eenige overgangsbepalingen ten opzichte van sommige dezer onderwerpen. TEXELSCHE COURANT. '8 Cl Ed ik

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1