Op een vraag, of het op de tentoonstelling te Antwerpen in te zenden rundvee weder vrij in Nederland zal mogen worden inge voerd, is door den minister van Binnenland- sche Zaken geantwoord, dat hieromtrent op dit oogenblik geen beslissing kan worden genomen, omdat het van het voorkomen van besmettelijke veeziekten in België kan af han gen, of onder de noodige voorwaarden tegen overbrenging van besmetting vergunning kan worden verleend tot wederinvoer van rundvee in Nederland, dat op genoemde tentoonstelling is ingezonden geweest. De Groningsche commissie, die zich ten doel stelt om f 2000 a f 3000 bijeen te krijgen om daardoor den heer Van Deth, naar deze zegt, gelegenheid te geven den heer Van't Linden- hout aan de Justitie over te leveren, is er nog lang niet. Blijkens eene opgave van dr. Louis A. B&hler heeft zij f 450,0972 ontvangen, ter wijl nog f 200 is toegezegd. De heer Van Deth deelt aan de „Tel." mede, dat opnieuw eenige adressen aan de Tweede Kamer zijn verzonden, waarin aangedrongen wordt op eene Staats-commissie van enquête in zake Neerbosch, te weten uit Delfzijl met 25, uit Wagenborgen met 20, uit Bergen-op- Zoom met 206, uit Goes met 140 en uit VlissiDgen met 274 handteekeningen. In het geheel draagt derhalve het adres nu 2179 handteekeningen. In een begeleidend schrijven heeft de heer Van Deth tevens om eene audiëntie verzocht. Door den heer Johannes Heemskerk te Hazerswoude, landbouwer, en uitgever van „Ons streven", weekblad gewijd aan de be langen van landbouw en nijverheid, is een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin adressant op grond van aangevoerde redenen verzoekt mede te werken, dat door het prijs geven van het salariëeren van veeartsen van Rijkswege, de weg gebaand worde tot vorming van meer practische en derzake kundige vee artsen, waardoor landbouw en veeteelt gebaat, en van eenen knellenden band, die hunne goede ontwikkeling in den weg staat, ontheven worden. In de rozen. In den tuin van een der ingezetenen van Reeuwijk bevindt zich een rozenstruik, waaraan niet minder dan (de eigenaar en diens zoon hebben het ge noegen gehad ze te tellen) 550 rozeknoppen. Indien iedere knop zich tot roos mag ontwik kelen, dan kan aldaaf heelwat onder de roos verhandeld worden. Eene rumoerige vergadering. Maandag werd te Hasselt eene vergadering gehouden van het vereenigd college van het waterschap Hasselt en Zwartsluis. Voor het bijwonen dezer ver gadering waren tal van boeren van Staphorst en Rouveen opgekomen, omdat het rapport der commissie voor het onderzoek betreffende stoom- bemaling zou worden behandeld. Dat men niet zonder grond voor wanordelijkheden had gevreesd en maatregelen genomen, bleek al zeer spoedig, daar marechaussee en politie moeite hadden den boeren te beletten de vergadering in de war te sturen. In plaats van eene geregelde discussie ontstond een helsch lawaai, zoodat geen besluit kón worden genomen. Elke poging om stilte te verkrijgen mislukte en de boeren, zoowel in als buiten de vergadering, namen zulk eene dreigende houding aan en er werden zoodanige kreten gehoord, dat op bevel van den burgemeester de politie eene verdedigende houding aannam en de marechaussees hunne karabijnen aan de schouders brachten. Onder zulke omstandigheden kon de vergadering niet worden voortgezet en zij werd dan ook door den dijkgraaf gesloten. Maar ook nu weigerden de boeren nog te vertrekken, waarop het bestuur de zaal verliet. Onmiddelfjk stormden toen de boeren naar beneden en wilden zich van den dijkgraaf, die zich in een der benedenvertrekken met een paar leden van het bestuur bevond, meester maken. De burgemeester, het gevaar bemerkende, raadde dezen aan zich te verbergen, hetgeen ook bijtijds geschiedde. Toen hierop de deur van het vertrek opengebroken werd, zag de burgemeester zich genoodzaakt aan de mare chaussees order te geven te vuren, wanneer, zooals de boeren dreigden, er door de ramen mocht worden ingebroken. Gelukkig is het zoo ver niet gekomen en eindigde het spektakel met de ont ruiming van het koffiehuis. „Deutsch-Holland." Onder dezen titel bevat „Das Neue Blatt" een artikel, waarin de schrijver Rolf Hardenberg, de stelling verkondigtdat Nederland met Duitschland verbonden of liever bij Duitschland ingelijfd moet worden. Het is het lot der kleine staten, zegt de schrijver, door een grooten en sterken buurman opgeslikt te wordenen die buurman is voor Nederland de groote Duitsche staat. Waarom zou Duitschland er nu toe komen Holland in te lijven Ten eerste omdat Holland groote en uitge strekte koloniën heeft, die het land rijk maakten en den handel deden bloeien. Doch sinds de Atjeh-oorlog jaarlijks aanzienlijke sommen ver slindt, kosten de koloniën Nederland geld, in plaats van voordeel op te leveren. Dat zou natuurlijk heel anders worden, als het machtige Duitschland die koloniën beheerde. Doch er is nog een andere reden, meent Hardenberg, om Nederland bij Duitschland in te lijven; In den grooten oorlog, die aanstaande is, worden België en Nederland de twistappel tus- schen Frankrijk en Duitschland. Frankrijk zal België nemen, en als Duitschland niet oppast, Nederland ook. Doch Nederland is, blijkens de geschiedenis, van Duitschen oorsprong. Het behoort tot Duitschland, omdat het tot 1848 behoord heeft tot den Bourgondischen Kreiz van het Duitsche Rijk. De taal, het intellectueels leven, de geschiedenis van het vorstengeslacht en zijn betrekkingen tot de Duitsche vorstelijke families, dat alles wijst Holland aan Duitschland toe. De Hollanders zijn meer Duitsch dan ze willen toegeven. Jean Paul had gelijk, toen hij hen noemde „een goedkoope uitgave van de Duitschers op ordinair papier en zonder kopergravures." Nu is men in Holland zeer tegen een annexatie, zegt Hardenbergdoch er is een middel om dat te voorkomeneen persoonlijke unie. Slechts een Duitsche prins kan de gemaal der jonge koningin worden, en dat zou dan de kroonprins van Duitschland moeten zjjn. Die wordt daardoor keizer van Duitschland, koning van Pruisen en koning van Holland. Men ziet, de oplossing is gemakkelijk genoeg. De Hollanders moeten zich daar maar by neer leggen, en zullen zich, meent Hardenberg, even als de bewoners van het Rijksland, wel spoedig schikken in den nieuwen toestand, die langs vreedzamen weg tot stand gekomen is. Een schat opgeknaagd. Een oude dame te Schaerbeek (Brussel) had een sommetje van zesduizend francs in bankpapier overgespaard en die biljetten geborgen in een kast van haar slaapkamer. Eenige dagen geleden ried een vriendin haar, obligatiën te koopen. Zjj wilde nu Dinsdag het geld medenemen om deze te gaan koopen, maar groot was hare ontsteltenis, toen zij zag, dat de muizen haar spaargeld je geheel tot snippers geknaagd hadden. Alleen het nummer van een biljet van 50 francs was nog onbeschadigd ge bleven. De ongelukkige vrouw is ziek van verdriet. Ook een harddraverijTè Hinterkirchen, Beieren, had een harddraverij plaats tusschen een 80-jarig man en een 30 jarig paard; de man won 't. Het Russische district Ostrogoshsk aan de Wolga wordt geteisterd door een rattenplaag. Het wemelt er naar men bericht van millioenen ratten die overal groote schade aanrichten. Er zijn soldaten gezonden om de inwoners te helpen die lastige vijanden te bestrijden. Opmerkelijk is het dat de natuurlijke vijanden van de ratten de katten, in de paar laatste weken de een na den andere zijn weggeloopen naar Saratoff en Astrakan waar deze talrijke vluchtelingen nu op hun beurt den inwoners overlast aandoen. Men meldt uit Antwerpen Met het oog op het bezoek, dat vele Hollanders aan onze wereld tentoonstelling zullen brengen, hebben zich eenige in Antwerpen gevestigde landgenooten tot een comité gevormd, ten doel hebbende de reizigers, die uit ons vaderland daarheen komen, zoo mogelijk met raad en daad van dienst te zijn. Onder de benaming van „Hollandsch Comité tot het verschaffen van inlichtingen aan bezoekers der wereld-tentoonstelling" stelt deze vereeniging zich ten doel 1° Aan hen, die het voornemen mochten opgevat hebben, de tentoonstelling te bezoeken, alle mo gelijke inlichtingen te verschaffen betreffende goedkoop verblijf, logies, merkwaardighejl daaraan verbonden kosten. 2° Vertrouwde gidsen aan te wijzen voor ja of alleen reizende personen, bekend met j I en de bezienswaardigheden van Antwerps! Reeds hebben zich voor dat doel eenig landsche jongelieden beschikbaar gestel' genegen zijn tegen vergoeding van f I (waaronder de toegang tot de tentoonstei alle andere gebouwen, wegens verbintem] de directie, inbegrepen is) de bezoekers te leiden. Brieven moeten gericht worden aan den taris van het comité voornoemdRue Ls Antwerpen. In een rapport van het ProefstatA Ontario (Vereen. StateD) worden de vi wenken gegeven Men houde niet langer een koe, die dan 200 Eng. ponden boter per jaar oplem Men verzuim e niet den koe te roskammei» borstelen. Ten opzichte van het voeder I men het 's zomers niet alleen laten aanli op de weide. Na het melken behoort dip terstond doorgezeefd te worden. MetL nimmer heet water in den room, en stil nooit den vinger in, om den temperatuui| te nemen. Men wikkele de voor de bestemde boter niet in lappen, die gew voor een ander doel gebezigd werden. (M, Verdwenen schatten. Twee en jaar geleden verging aan de Kaap het tra® schip „Birkenhead," dat eenige honderdeck schappen en 300000 pond sterling in spee l boord had. Thans heeft zich te JohanniJ een Maatschappij gevormd, die zich ten doi r gesteld, de schatten in het wrak vandenll der zee op te laten duiken; eerstdaags werk beginnen. De duikers zullen echter een gevaarlijk! hebben, wel is waar ligt het wrak sleet diepte van 8 a 10 vadem water, maar het? Ij op die plek van haaien en er gaat bij alle een zeer sterke stroom. In China maakt men op krachtige] een eind aan woelingen van ontevreden lieden. Volgens een bericht uit Shanghai: Standard hadden eenige der duizenden wer] welke aan de herstellingen der keizerlijke pi te Peking arbeiden, een oproerige bewei touw gezet tot het verkrijgen van hoogere Om hieraan een einde te maken, vaardij regeering een besluit uit, waarbij bevolei| dat alle lastige werklieden onverwijld ge- genomen moesten worden. De raddraaiers bedreigd met processen wegens hoogvi terwijl hunne handlangers gestraft zouden met een verbanning van drie jaar naarpli waar koortsen heerschen en muskieten oven voorkomen. Dit besluit heeft alle woeling® ophouden. De berichten uit de Vereenigde Staten fende de werkstaking der mijnwerkers luidt ongunstig. De eigenaars der mijnen in zbb hebben besloten de eischen der werklieden te willigen en dit besluit ter kennis gebrae de werkstakers. Tevens werd huD medeg dat zfl voornemens zijn weldra hunne mijne: te openen met behulp van andere werkliedei bescherming der militie-soldaten, die door de; neurs te hunner beschikking z(jn gesteld. Dit besluit der mijneigenaars heeft groote bei onder do werkstakers veroorzaakt. Vooral ii rado is de toestand zeer ernstig. Meer ds mijnwerkers hebben zich b|j Cripple Creek vere en blijven de geheele streek bedreigen. De t maken zich gereed om de werkstakers in vesting aan te vallen. De werkstakers schoots voorzien van vuurwapenen en bereid! voor op een hevig gevecht met de troepen zonden z|j hunne vrouwen en kinderen weg de soldaten en de politie-agenten z|jn van ps voorzien. Volgens de „New-York Herald" i Chicago 100,000 patronen naar Colorado gezot daar onder de soldaten verdeeld. Ook Indiana wordt door ernstige ongeregeli bedreigd. De spoorweg tusschen Evansville et Haute is door de werkstakers opengebroke gevolge waarvan een trein ontspoorde, gelukkli wel zonder dat daardoor ernstige ongelukken t veroorzaakt. Insgelijks bereidt men zich Virginia en Pennsylvanië voor tot een en strijd. In alle staten is de regeering vast krachtig op te treden tegen de werkstakers 0 poging tot het veroorzaken van ongeregeldhed ,j geweld te onderdrukken. In Ohio worden da houten spoorwegbruggi de vlammen prijs gegeven, ten einde het steei vervoer per spoor te belettenin West-Virginil de brand gestoken in stations, spoorwegbrug! mijnschachten, en waar deze handelwijze niet wenschte resultaten oplevert, wordt dynamiet g( Handel en nijverheid staan geheel stil. Eene groote fabriek in Illinois gebruikt thane "f als brandstof, wegens gebrek aan steenkolen, J volge van de werkstakingen.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2