N°. TOO. Donderdag 21 Juni. A#. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Bdbq SO Cts. Franco per poet door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Ammctka en andc e landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels SO Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bürg op Texil RAADSVERGADERING. )e BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Selet op art. 41 der Gemeentewet Irengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis i de ingezetenen, dat eene vergadering van o Raad door hem ia belegd op Vrijdag, den 22 ui a. s., des voormiddaga 11 uur, in de daar- or bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 19 Juni 1894. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Te behandelen onderwerpen Mededeelingen. Ingekomen stukken. Voorstel B. en W. tot opheffing der school te Z. Eierland en verplaatsing van die te M.-Eierland. Benoeming Regent Algemeen Weeshuis. F. Verzoek Wed. J. Bruin om ontslag als moeder in het Gesticht van Weldadigheid en toekenning van pensioen. (Verzoek A. Langeveld, ambtenaar ter secretarie om eene gratificatie. Af- en overschrijvingen en betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1893. TEXEL, 20 Juni 1894. londag jl. gaf het fanfarecorps alhier wederom Volksconcert in net Park. Iet weder was bij uitzondering dien dag londer gunstig, zoodat velen gebruik konden iken van de gelegenheid om de muziek gaan hooren; eene groote menigte bewoog dan ook weder door het Park en met kbaar groot genoegen werden de verschil- nummers door de aanwezigen, welke i het einde van het concert hunne tevreden- d betuigden, aangehoord, laar wjj vernemen zal Zondag 22 Juli ons lerom zulk een genot zijn bereid. Zondag 'orens, (15 Juli) denken de leden van het ps een uitstapje te maken naar Oosterend van daar over Oudeschild naar den Burg; is nog een uitstapje naar de Cocksdorp uitzicht gesteld. loor zulk een optreden zal het fanfarecorps etwijfeld veler sympathie verwerven; ;e die sympathie echter ook, desgevraagd, chtdadig blijken. - Ter markt waren Maandag aangevoerd Paarden, 12 Koeien, 4 n. Kalveren, 79 lapen, 282 Lammeren, 7 Schrammen en liggen. let regenachtige weder deed het markten der aangenaam zijn de handel was matig zen als vorenlammeren werden verkocht f 7 tot f 8,50voor Schapen varieerde prijs van f 12,50 tot f 25,00, naar gelang kwaliteit en met of zonder de wol er op. - De kermisweek is aanstaande, of nu ar ook de kermis in aantocht is (met ie de kermisvermaken), daarvan is alsnog Dig te zeggenwel werden verschillende vragen gedaan, doch voorhands is nog weinig Van op te merken. Je iets nieuws voor hier wordt genoemd schoone Galatea, hetwelk als het goed is, bezienswaardig isgroote biljetten ver. meldden reeds de komst van het gezelschap Hart,eene paradetent, onmisbaar voor de kermis- drukteverder hebben de draaimolen, de hippo drome, benevens verschillende kramerijen hunne komst toegezegd. I In de „Vergulde Kikkert" zal Donderdag, Vrijdagen Zaterdag in de kermisweek, optreden het tooneelgezelschap Rentmeester, Fedi Bigot. De eerste van die avonden zal worden opgevoerd „JongeHarten",blijspel in 3 bedrijver, v oorafgegaan door het Scheepje. Verschillende recenciën omtrent het optreden van dit gezel schap, zoowel in de genoemde stukken alsook in anderen, luiden zeer gunstig. Voor beminnaars van het tooneel zullen alzoo vermoedelijk ook eenige genoegelijke avonden zijn te wachten. Bij Kon. besluit is benoemd tot heemraad van den polder Eijerland de heer J. Zijm Tzn. Oudeschild, 19 Juni. Tot brandmeester alhier is benoemd de Heer C. C. Backer en tot adsistent-brandmeester de Heer H. Hin. Aan den Heer J. Zwanenburg werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als brand meester. Het adres van de Protectionistische Land- bouwvereeniging te Utrecht aan de Kon .-Reg., waarbij wordt aangedrongen op heffing van invoerrechten op graneD, heeft een tegen-adres uitgelokt van de afd. Terneuzen van het Alg. Ned. Werkl.-verbond, waarin wordt gezegd: „dat dergelijke maatregelen niet leiden kunnen tot geluk en welvaart van den werkman, doch integendeel zeer nadeelig op hem terug zullen slaan, daar de broodprijzen daardoor aanmerke lijk zouden stijgen. Redenen waarom zij Uwe Majesteit eerbiedig doch met dringenden aandrang, in het belang van den Nederlandschen werkman en de orde en rust van ons vaderland, verzoeken het daar heen te willen leiden, dat de lasten, welke de werkman thans te dragen heeft hem niet hoe langer hoe meer ondragelijk zullen worden gemaakt." Men meldt uit Amsterdam Omtrent het verblijf van den heer van Tuijnen- burg, voorzitter van den Algemeenen Nederl. Politiebond, laatstelijk woonachtig te Hilversum verkeert men in onzekerheid en spanning. De heer van Tuijnenburg heeft de kas van den bond, inclusief de waarde-papieren van het weduwen- en verzekeringsfonds van de bij den Bond aangesloten politie-beambten over het ge- heele land, onder zijne berusting. Men heeft reden te vermoeden dat hij zich over Antwerpen naar Londen heeft begeven. Volgens de Utr. Ort. zijn er bevonden in omloop te zijn muntbiljetten van tien gulden, die valsch zijn. Ze zijn nog van oude constructie en daaraan herkenbaar, dat ze onder den datum 1892 de onderteekening voeren van den minister Godin de Beaufort die op dat tijdstip reeds was vervangen door Minister Pierson. Voor de rest gelijken zij sprekend. Voor de Oranje-Nassau-kazeme te Am sterdam stond Woensdagmiddag een haveloos gekleede vrouw te wachten op hetgeen er van het middageten der miliciens was over geschoten. Aan haar boezelaar hingen drie kleinen bevend van honger. Juist passeerde een fatsoenlijk gekleed persoon, hij zag haar, kwam op haar toe, tikte haar op den schouder en de broeder had zijn zuster, de zuster haar broeder herkend. Het tooneeltje, dat volgde, laat zich beter denken dan beschrijven. In de „Alkmaarsche Courant" komt het volgende bericht voor: „Kolhorn. Om van een hier wonend armlastig gezin ontslagen te worden, werd door het burgerlijk armbestuur iets eigenaar digs uitgedacht. Echtgenooten en kroost worden van behoorlijke kleeding voorzien en men laat eene tent maken, tot woning ge schikt, waarmede men de kermissen zal rond reizen, om met waarzeggen het brood te kunnen verdienen. De vrouw beweert deze kunst goed machtig te zijn, en genoemd be stuur schijnt hiervan ten volle overtuigd." Naar aanleiding van dit bericht schrfift iemand .van Kolhorn ons, dat deze vreemdsoortige hulp door elk weldenkend ingezetene aldaar ten zeerste wordt afgekeurd, en het veler wensch is, dat elke Burgemeester het voorbeeld volge van den Burgemeester van Schagen, die op de kermis aldaar bedoelde waarzegger tent niet wilde toelatende tent is thans opgeslagen te Oude Niedorp. Volgens onzen berichtgever wordt de armoedige toestand van de arbeiders bevolking aldaar nog vergroot, doordien iemand met eene stoomdorsch- machine bfi de landbouwers rondgaat en alzoo het werk voor de arbeiders grootendeels wordt weggenomen, waarvan een zekere spanning by en angst voor de arbeiders het gevolg is, vooral voor de ruwsten en onverschilllgsten onder hen, welke trachten, tot zelfs het ongerfjmdste (als een waarzeggerstent) te verkrijgen. Zoo schjjnt nu weder een ander zich in het hoofd te hebben gezet om een koekkraam loste krijgen, een andere een schuit met een half jaar knechtengeld, en zoo al meer. Volgens veler meening zou evenwel niet het geheele armbestuur verantwoordelijk mogen worden gesteld voor de dwaze daad als waarvan hierboven melding wordt gemaakt. Het getal vreemde kooplieden voor vette varkens voor de Duitsche export-slachterijen wordt in Rozendaal en omliggende gemeenten met den dag grooter. Uit de meeste dier ge meenten komen zt) opdagen en de stallen bezoeken, zoodat het wel te verklaren is, waarom tot 40 en 41 cents per kilogram levend geboden wordt. Ook de prijzen der vette kalveren, daar in massa's voor de export-slachterijen gemest, beginnen eene stijging te ondervinden. Zij be- ioopen tot 60 64 cents per kilogram. Te Zutfen is een persoon aangehouden, in het bezit van valsche guldens, welke hij trachtte in te wisselen door in herbergen een borrel te gebruiken, een valschen gulden in betaling te geven en dan ander kleingeld terug te ontvangen. Zijn medeplichtige, die de ge legenheid vond weg te loopen, werd door de politie te Deventer gearresteerd. Beide personen, afkomstig uit Amsterdam, zijn ter beschikking der justitie gesteld. (Zutf. Ot.) TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1