oproei* lD MvZTl &ttg5sË?, gg |JS Buitenland. Marktberichten. OPROEPING Op Wo Een partij beste ou.,, PREDIKBETJRTE I ADVERTENTIËN Dankbetuiging. M Beste NOTEN MANGELEN Een visschersavontuur. Op zon-, feest en andere dagen komen er steeds vele Amster dammers naar het waterrijke Aalsmeer (alles meer) om te hengelen. Zoo kwam er ook dezer dagen een gezelschap. Een deel was aan den eenen, een ander deel aan den anderen kant van het kanaal. De heer T. Pz. Keijzer alhier is benoemd tot onderwijzer te Spaarndam. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Bergen-op-Zoom is een adres gericht aan den minister van financiën, waarin de vraag wordt gesteld: of geheimhouding vol doende gewaarborgd is van de zijde van het hulpverstrekkend personeel ten kantore van inspecteurs en ontvangers, dat toch mede de kohieren moet behandelen. Dit personeel immers kan worden aangenomon door do chefs, zonder de waarborgen, die uit den aard der zaak van Staatswege gegeven kunnen worden, zonder beëedigd te zijn en zonder zekerheid in zijne betrekking eene voldoende toekomst te vinden, waardoor het karakter der aanstelling niet duurzaam kan wezen. De Kamer verzoekt den minister, bij in stemming met die bezwaren, maatregelen te willen nemen, waardoor de geheele geheim houding, in de wet bedoeld, zooveel eenigszins mogelijk verzekerd worde. Er schijnt thans een speculatie te bestaan in stuivertjes. Zooals men weet, zijn deze muntstukjes met den beeldenaar van de Ko ningin nog niet aangemunt. En zijn personen die meenen dat de stuivertjes met den beelde naar van Koning Willem III eerlang buiten omloop zullen worden gesteld, en dan hoopt men dat deze geldstukjes als curiositeiten meerdere waarde zullen krijgen. Eet Centrum schrift: Reizigers, die zich in de laatste weken langs de lijnen van de voormalige Ned. Rynspoor deden vervoeren, zullen opgemerkt hebben, hoe op enkele punten van dien weg de vaart van den trein verminderde. Het herstel der bruggen vereischt dit. Dit karweitje aan 146 dier bruggen en brug getjes is niet door het Staats Spoor aanbesteed om het werk in de wereld te houden, nog minder om de reizigers wat langer tijd pleizier van hun reisgeld te doen hebben. Het is integendeel ten hoogste vereischt door den ontredderden toestand dier werken. Alle vertoonen diepe scheuren en gaten, vele hangen geheel uiteen en kunnen met de hand afgebrokkeld worden, de veiligheid van den weg was niet meer zeker en is dit in de laatste drie jaren ook niet geweest. De voormalige N. R. S. heeft haren weg in een treurigen toestand overgedaan. De minister Havelaar berekende het herstel van het geheel op f 800,000. Thaus is de uitgave voor het R(jk op 4 millioen gestegen. Niet dat de voorm. N. R.-S. hiermede bedrog gepleegd heeft, maar de aannemers van die bruggen schijnen hun werk niet met de noodige zorg te hebben verricht. Op veel plaatsen z(jn de steenen met klei in plaats van met goede specie bijeengevoegd, of zyn de minst solide materialen gebruikt. Een wonder moet het heeten, dat er nog geene groote ongelukken te betreuren zijn. Hij hield zijn woord. Te Winschoten kwam een jongeling beschonken thuis en wilde toen zijn vader en broer bij het werk helpen. De vader zond hem weg, onder de bemerkiDg dat hij toch niet in staat was iets uit te voeren. Met den uitroep: „dan hang ik me op," ging hij heen, terwijl de vader leukweg „goed, ga je gang" antwoordde. Eenige oogenblikken later vond men hem levenloos aan een balk hangen. Te Aalsmeer is Zaterdag een begin ge maakt met de verzending der eerste fram bozen. Hoéwei 't koude weder het rijpen der vruchten niet in de hand werkte, hebben de planten zich krachtig kunnen ontwikkelen. Dientengevolge zijn ze rijk beladen met bijzonder mooie en groote vrucht en belooft de oogst voordeelig te zullen worden. Bijzonder vroeg mag 't zeker heeten, als reeds in Juni met den pluk kon begonnen worden. Uit Beilen wordt aan de Prov. Dr. Ct. d.d. 26 Juni het volgende gemeld: „Een zeer plotseling sterfgeval heeft in den afgeloopen nacht te Spier plaats gehad. De ruim 30-jarige boerenknecht Albert Veld gebruikte gisteren nog gezond en wel het middagmaal, kreeg later op den dag buikpijn en diarrhee en was korten tijd daarna overleden. De omstan digheid doet denken aan cholera." Als een bewijs hoe het op dit oogenblik met de fuiaaciëu der gemeente Opsterlanö geschapen staat, kan dienen, dat aan de hoofden der scholen een officieel schrijven is gericht (met verzoek den inhoud daarvan aan het hulp personeel mede te deelen), dat met 1 Juli het dan verschijnende kwartaal der salarissen niet zal worden uitgekeerd, terwijl geen tijd is aan gegeven, waarop dit dan wel zal plaats hebben. „He je nog wurreme? riep een stem van den overkant, „mijn sooitje is op! Kom maar over en haal ze." Terstond kleedt de vrager zich uit en zwemt naar den overkant over het vrij breede kanaal en ontving als belooning voor zijn moeite het gevraagde. Doch ondank is's werelds loon, en de goede gever werd in stede van bedankt gescholden. Er kwamen woorden, er vielen slagen, wel wat te hard voor den man zonder pantser. Hij springt weer te water de ander wil hem met zijn hengel nog een tik geven, doch deelt de beweging, daartoe noodig, mede aan zijn lichaam en duikelt eveneens in het nat. Een half uur later. Vijf visschers om een tafeltje met afzakkertjes om de pacificatie te bezegelen in eene inrichting met een uithangbord„hier znijt men haar en vergunning. De Italianen verlaten in grooten getale Frankrfjk. Alleen te Turijn zijn meer dan 4000 uit Frankrijk gevluchte Italianen aangekomen. Velen van hen klagen over ondergane mishan delingen. By de aankomst van den laatsten trein hield Woensdag de voor het station bjjeenge- stroomde menigte een anti-Fransche betooging. Onder de kreten„Leve de Italiaansche werk lieden Weg met Frankrijktrokken z(j door de stad. In het hotel Boulogne werden de ruiten ingeworpen. De militairen dreven de betoogers uiteen en namen de raddraaiers gevangen. De politie te Rome is, volgens Capitals een wijdvertakte internationale anarchistische samenzwering op het spoor gekomen. Zij heeft 88 „mannen van de daad" in hechtenis genomen en tevens de hand gelegd op drie anarchisten, die een complot zouden hebben beraamd voor een dynamiet aanslag op de Italiaansche Kamer. Uit Rome verneemt de „Times" dat Italië het initiatief genomen heeft tot een voorstel aan de mogendheden om de anarchisten onder interna tionale bewaking te stellen, met een Europeesch informatie-bureau te Genève. Een moederlijk jubileum! De vrouw van een mandenmaker te Gohfeld, bij Osnabiük, beviel dezer dagen van haar 25e kind. De Times verneemt uit Britsch-Indië goed nieuws van de proefnemingen van dr. Haffkine met het inënten tegen cholera. In drie gezinnen werd een gedeelte ingeënt, terwijl het andere oningeënt bleef. In alle drie gezinnen deed de cholera hare verschijning en tastte een oningeënte aande ingeënten bleven vrij. Ingeënt waren onderscheidenlijk 4 van de 6, 5 van de 11 en 6 van de 9 leden van het gezin. Alweer een zegepraal der beschaving. De Vereenigde Staten zfjn in 't bezit van kanonnen, die projectielen van 600 kilo uitwerpen, welke blijkens dezer dagen genomen proeven door 17-duimsnikkelstalen platen gaan, zonder daarbij beschadigd te worden, zoodat ook het zwaarste thans bestaande pantserschip niet tegen de 13inch Carpenter kogeltjes bestand is. Er zit maar één ding op, nl. nu weer sterkere (en nog duurdere) pantserschepen te gaan maken. Een tooneelspeelster te New-York, miss Constance Fieber, liet de volgende annonce in de dagbladen plaatsen: „Ik heb de eer aan mijn vrienden en kennissen mede te deelen dat ik binnenkort in een nieuw stuk zal optreden, getiteld: „Het Huwelijk", mijn medespeler is mr. Wilker. Het hangt van hem af of het stuk een bljj- of een treurspel zal zijn. Van eene vaude ville is geen sprake, daar wij beiden ernstig den toestand beschouwen; overigens is het huwelijk geen zaak om mede te lachen." Een zonderlinge vondst, de overblijfselen van een middeleeuwsche ramp, is in de Chineesche provincie Anhoei gedaan, in een groote kolenmijn. Eenige mijnwerkers openden een oude mijngang, die volgens de overlevering vóór vier eeuwen het tooneel was van eene vreeselyke ramp. Zij vonden daar 170 lfiken van mijnwerkers, die op deze plaats indertijd gestikt waren. De lijken waren nog geheel gaaf, alsof de ongelukkigen eerst den vorigen dag gestorven waren; maar toen men de lijken wilde vervoeren om ze te begraven, vielen zy geheel als stof uiteen. Ver schrikt door dit zonderlinge verschijnsel namen de mijnwerkers de vlucht, en ofschoon de gang een rijke voorraad kolen bevatte, waren de by- geloovige lieden niet te bewegen er in terug te keeren. Formerend, 3 Juli. Aangevoerd 212 vette kalveren 70 a 90 ct. per kg.; 108 nucht. kalv. f 7 a 18324 vette Varkens 34 A 40 ct. per kg. 76 magere Varkens f IA A 22. 363Biggenf5a f 10; 916 Schapen en Lammeren; 251 Runde ren en 16 Stieren. Kip-Eieren f 2,75 a f 8,25 p. 100. Vette koeien, lager in prijs handel stug, f 0.60 a f 0,74 per k.g. Geldekoeien, prijshoudend handel matig, f 80 a f 150 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig, f 120 a f 200 per stuk. Vette kalveren, prijshoudend handel matig. Nuchtere kalveren, lager in pr^s handel stug. Vette varkens, lager in prijs, handel stug. Magere varkens en biggen, lager handel stug. Vette schapen, prijshoudend, handel f 18 a f 26 per stuk. Melkschapen, prijshoudend, handel nu a f 18 per stuk. Lammeren, prijshoudend, handel stu f 13 per stuk Amsterdam, 2 Juli. Aangevoerd deren, le kwal. 74 a ct., 2de kwal. kwal. 53 ct. per KG. 200 Melk- en kalfkoei a 2205 Graskalveren f 75 nucl f 6 9 14 Schapen f 37 Lai f £f 470 vette Varkens 34 a 38 ct. RIJKSPOSTSPAARBAN1 Aan het postkantoor TEXEL en de, da ressorteerende, hulpkantoren werd gei de maand Juni: Ingelegd f 1945,99'/,; Terugbetaald f 2296,90. Het laatste, door dat kantoor uitg boekje draagt het nummer 1224. OPGAVE VAN BRIEVEN, geadressei onbekenden, verzonden in de 1 der maand Juni. Van de Cocksdorp: K. V. den Berg, Amsterdam. Zondag 8 Jnli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Scha. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de MAzrnfg Ben Hoorn, Geen dienst. Oudeschild. Nam 2 uur Ds. van Schj Oosterend. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. B DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. tien uur Ds. Kupi Burgerleken stand der Gemeente Ti van 27 Juni 2 Juli. ONDERTROUWD: Gerrit Bakker en Vlaming. GETROUWDGeene. GEBORENCornelia, dochter van Jan en Maria Witte. Cornells, zoon Plaatsman en Trijntje de Jager, dochter van Comelis Eelman en Daalder. OVERLEDENAnnaatje Witte, 39 jaar met Comelis Bakker. LEVENLOOS AANGEGEVEN één. Jfet deze betuigen wjj onzen hartelijk aan allen, zoowel buiten als bins gemeente, voor de vele belangstelling toond gedurende de ziekte en het overl,, onze dierbare afgestorvene vrouw en mi C. A. BROEKKA Texel, 4 Juli 1894. en :.a TToor de talrijke bewijzen van dee door familie en vrienden ons beti het treffend verlies van ons eenigst kind, wy langs dezen weg aan allen onzen hai dank. D. C. BAK1 Texel, Juli 1894. en Echt Voor de vele bewijzen van deelnemini vonden by gelegenheid van hetoveriyde dierbare Echtgenoote, NAATJE WITT1 ik mynen oprechten dank. c. w. bakk; Hoorn op Texel, 3 Juli 1894. In n Die iets te vorderen hebben of vers zyn aan, of borgtochten onder zich hel - teekend door wyien den Heer T. M. rgt Irzc ike A. oek A. A. leven landeigenaar te Texel, worden daarvan vóór 15 Juli a. s. opgave of, bi doen ten huize van W. O. RFT laste van den Heer REIJ75 50 Aldersh Texel, gelieven daarvan verzoeke of betaling te doen aan he Ruim 10 H.a MOOJEN te Texel. J1 7 d« plaats 1 te XfOG^isuwland. Te bevragen by J. jz. B: Een pari RIET, STE1 Te veld staar l»ver en Tarwe, o,

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2