707. Zondag 15 A". 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland ras )tlo de Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Bobs 80 Cts. Franco per post door ge heel Nkdbbland 46 Cts. Naar Akertk* en acde: e landen met verhooging der porto's. Advertentie» vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nnmmer. NNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB <fe DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel TEXEL, 14 Juli 1894. Kod. besluit van 6 Juli is, met ingang 1 Augustus, benoemd tot directeur van Tost- en telegraafkantoor te Texel, de L. C. W. ten Brummeler, thans commies isterijen 3de klasse. De heer C. J. Rab, zoon van onzen mie-ontvanger, deed in het begin dezer met gunstigen uitslag admissie-examen :'s Rijks-Veeartsenijschool te Utrecht. waarheid een feestdag, was het gisteren, len WelEd. Heer P. M. Stiggelbout, die in dag beleefde het feit dat hij gedurende en de geneeskundige practijk alhier heeft efend. s in de eerste plaats voor den jubilaris dien dag gedenkwaardig, dat ook velen plaatsgenooten met hem dien dag her in en dezelve in werkelijkheid voor hem kwaardig wilden maken, dit mocht de 3. in ruime mate ondervinden. morgens te 11 uren vervoegden zich ijnen huize eenige heeren, uitmakende lommissie, welke zich had gevormd om ïeer S. een aandenken aan dezen dag, ige de burgerij te vereeren. lat aandenken mag wel genoemd worden, keurige schrijfbureau, prachtig afgewerkt, iet hoofdgeschenkboven aan de bureau een zilveren plaat aangebracht, waarin Benvoudige, doch veelzeggende inscriptie jegrift ,854 1894 Den onvermoeiden geneesheer P. M. STIGGELBOUT, Arts. Huldeblijk van Texels ingezetenen. Juli. dit geschenk behoorde verder nog een Toen trijp bekleedde armstoel, een zilveren iel, en een album, waarin de namen waren reven van de deelnemers aan dit huldeblijk, der toonden op dezen dag vele ingezetenen mnne belangstelling, door het uitsteken e driekleur; vooral in de straat waar eer S. woont, was die vlaggentooi huis mis, terwijl voor het woonhuis van den ris zelve, een allerliefste versiering van en bloemen was aangebracht, welke javonds verlicht, veel bekijks uitlokte, van vrienden kwamen den heer S. dien omplimenteeren of deden op andere wijze ïunne belangstelling blijken, i avonds bracht het fanfarecorps van hier jubilaris „hulde", door het ten gehoore en van eenige muzieknummers en een zal hij leven", voor zijne woning, waarheid een feestdag, was Vrijdag 13 Juli, den heer Stiggelbout. Naar wij vernemen zal het derde Volks- rt, door het Fanfarekorps van den Burg ven, plaats hebben op Zondag 22 Juli a. s. zal voor deze keer niet in het Park doch Groeneplaats worden gegeven. Als een zeldzaamheid deelt men ons mede dat de eerste slaboonen van den kouden grond, dit jaar alhier zijn geplukt bij den heer J. J. Bruin. Waal, 12 Juli. Mej. C. van den Berg alhier is met ingang van Augustus a. s. benoemd tot tijdelijk onderwijzeres in de handwerken aan de school te Zuid-Eierland. De Cocksdorp, 13 Juli. Tijdens het storm achtige weder van Woensdag jl. kwamen drie Noordzeevisschers het Eierlandsche gat binnen vallen. Een dezer schuiten, H. D. 298, had eene gebroken giek en een gescheurd zeil, terwijl eene andere, T.X. 43, door onbekend heid met het vaarwater op eene droogte nabij de Westwal geraakte, waar zij thans nog zit. De vaartuigen hadden voor de gronden het zwaar te verantwoorden gehad en waren over de zandbanken heengestormd. Hieruit ziet men al weer hoe noodig het voor de visschers is, dat het Eierlandsche gat betond wordt. Oosterend, 13 Juli. J. A. Dros, zoon van den Heer P. Dros, alhier, heeft met goeden uitslag het admissie-examen voor het Gym nasium te Doetinchem afgelegd. Bij het ruwe weder van Woensdag j.l. is de blazerschuit T. X. 43, toebehoorende aan S. G. Bakker alhier op den Westwal nabij den polder Eendracht vastgeraakt en zit daar thans bij eb hoog op het droge. Heden zou men trachten het vaartuig te lichten en het by hoog water af te brengen. Mislukken deze pogingen, dan zal men genoodzaakt zijn tot het graven eener vaargeul. Bij sterken wind uit het Noorden zou de schuit averij kunnen beloopen, overigens schijnt er geen gevaar voor te zijn. Zij is geassureerd bij de Onderlinge Zeeassurantie-Maatschappij, geves tigd te Texel. Naar de „Held. en Nieuwed. Ct." meldt is aldaar door Dr. Bitter Sr. een geval van cholera geconstateerd bij een man, wonende in de Oranjestraat. Donderdagavond is te Maastricht eene bom met eene brandende lont gevonden in het vensterraam van den bankier Philips. De bom is gelukkig niet ontploft. De dader is onbekend. („N. R. Ct.") Een Amsterdammer heeft aan de Prins Hendrik Stichting, te Egmond aan Zee, eene gift van f 70,000 geschonken, waardoor de bouw van een nieuw gesticht voor 200 per sonen is verzekerd. Met- den bouw zal nu zoo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt. Ter eere van den milden gever wapperde van de stichting de vlag. Te Breda zijn twee goederentreinen tegen elkaar geloopen. De schade is aanzienlijk de beide hoofdconducteurs zijn gedood, een machinist werd gewond. Door den brand in den brand. Zooals onze lezers weten, schrijft „de Echo", is de kolossale broodfabriek „Holland", te Amsterdam, voor eenige nachten afgebrand! Voor een paar geliefden, in den Zandhoek wonende, heeft dit onpleizierige gevolgen gehad. De zaak heeft zioh als volgt toegedragen. Een aardig meisje, wonende in de Barendz- straat, had sedert eenigen tfjd aanzoek gehad van twee flinke bewoners van den Zandhoek. Ze waren haar beiden niet onverschillig, zoodat ze nog niet had uitgemaakt, aan wien de voor keur te geven. Dit nu zou geschieden per brief, die Vrijdag jl. aan hem zou gezonden worden, voor wien haar hartje voorkeur gevoelde. Donderdagavond laat werd door onze heldin de brief op de bus bezorgd, die geplaatst is tegen de broodfabriek, waar 's nachts het onheil plaats had. Deze bus was op den ochtend na den brand natuurlijk afgesloten door puin, steenen, half verbrande balken, enz., zoodat ze niet op den gewonen tijd kon worden geledigd. Het spreekt dus vanzelf, dat de brief ook niet aan den uitverkorene ter hand werd gesteld. De beide Zandhoekers waren nu troosteloos. De een ging onmiddelfjk naar Rotterdam werk zoeken en h(j, die werkelfjk gemeend was deor onze heldin, maar die ook niets op den bepaalden tijd ontving, ging onmiddellijk zich engageeren met een meisje, waarmee hjj reeds vroeger ver keering had gehad. Het spreekt vanzelf dat èn de twee vrijers èn het meisje voorloopig troosteloos zijn over dit misverstand. Dat een veroordeelde dankt voor „de genadige straf", komt zeldzaam voor. Dezer dagen was dit het geval bij de Rechtbank te Winschoten, door den tot 3 jaren gevangenis straf veroordeelden 18-jarigen H. Bos, te Noord broek, die in een twist schipper Buitenkamp zoodanig had verwond dat de dood er op gevolgd was. Eene vreemde bestelling. Een koop man in Groningen ontving dezer dagen de volgende briefkaart: „Mijnheer, wees zoo goed mij voor mijne dochter een andere te zenden, want deze bevalt mij niet, ze is te lang en te smal over de schouders; zend eens een mooi model, maar zoo gauw mogelijk wij moeten haar voor den 12 Juli hebben". De man moest eene andere „japon" hebben, die dan ook bezorgd werd. De N. R. Ot. en het N. v. d. D. hebben uit Batavia een telegram gekregen, meldende dat de expeditie naar Lombok reeds is geslaagd en onze troepen terugkeeren. De onechte zoon van den vorst van Lombok, die de zaken leidde, heeft zelfmoord gepleegd en het door de Indische regeering gestelde ultimatum is, zonder dat er tegenstand werd geboden, aangenomen. Men zal zich herinneren dat dit ultimatum bestond uit drie eischenvooreerst moest de vorst van ,Lombok zijn leedwezen betuigen over de ongepaste houding in de laatste jaren tegenover ons gouvernement aangenomen; ver volgens de belofte afleggen de bevelen van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, waar van Lombok een deel uitmaakt, stipt te zullen nakomen, met name de voorschriften omtrent den invoer van oorlogsbehoeften en het in dienst nemen van stoomschepeneindelijk zou de bemiddeling van de Indische regeering in de geschillen, welke de vorst van Lombok met de Sassaksche bevolking heeft, moeten worden aanvaard, met de belofte zich te zullen onder werpen aan de in die aangelegenheid dezer* zijds te nemeo beslissingen. ÏPEXELSGHE COURANT. int ko

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1