Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Te Montfoort zijn de vette varkens in den laatsten tijd in prijs gedaald. Men kan thans niet meer dan 38 h 40 ets. per K. G. bruto gewicht bedingen. Voor boeren, die jaarlijks 80 90 varkens van gemiddeld 150 K. G. afleveren, is deze daling in prijs een groote schade. Ook de jonge varkens zijn veel goedkooper geworden. Men besteed tegenwoor dig slechts f 1 f 1.10 per week. Zondag heeft in het Gortelsche bosch onder Eepe een groote boschbrand gewoed. Pl.m. vijf en twintig hectaren jonge dennen ter hoogte van boonenstaken zouden vernield zijn. Maandagmiddag te 3 uur zag men opnieuw de rook in dikke wolken omhoog stijgen. We derom zijn onderscheidene hectaren dennen verbrand. Zondag 5 Aug. zal op een stuk weiland te St. Anna-Parochie eene meeting worden gehouden, belegd door de anarchistengroepen Leeuwarden en Sint-Anna-Parochie. Bij ongunstig weer zal de meeting gehouden worden in het kerkgebouw der Hervormde Gemeente. En zulks zal men in ons Nederland maar kalmpjes toelaten, terwijl bijna overal in het buitenland eene ijverige vervolging van de anarchisten op touw is gezet? 't Is bijna ondenkbaar. Ten vorigen jare was de trek uit Friesland naar Amerika verbazend groot, dit jaar evenwel uiterst gering, omdat de berichten zoo ongunstig luiden. Tot staving dier berichten dient het feit, dat achtereenvolgens velen op Frieschen bodem zijn teruggekeerd, en wat blij zijn, zich weer in 't moederland te bevinden. Dolgaarne zoo zeggen degenen die terugkwamen, zouden honderden huisgezinnen wel weer naar hun oud vaderland wederkeeren maar daartoe ontbreekt hun het geld. In de jongste vergadering van den Raad der Friesche gemeente Dantumadeel kwam aan de orde de nieuwe verordening op de tolheffing, die reeds een jaar bestaat, zonder toegepast te worden, maar de geheele ver ordening, die bij de leden was rondgezonden, was zoek, en aan 't gemeentehuis was geen afschrift gehouden. B. en Ws. zijn nu door den Raad gemachtigd de nieuwe verordening op te zoeken, of, zoo dit niet gelukt, uit de notulen eene nieuwe te fabriceeren. Het uurwerk der gemeenteklok te Veere is sedert eenige dagen defect en heeft zijn werk gestaakt. Om nu toch de gemeente naren op de hoogte van den tijd te houden, gaat de smid telkens, wanneer volgens zijn huisklok een uur om is, naar den toren en slaat daar het uur op de klok. Men moet zich maar weten te behelpen. Wij hadden, schrijft „Sempervirens", het vorig jaar op onze kweekerij een ontzettende last van muizen en met kennelijke voorkeur wierp het ongedierte zich op eenige bakken met zaailingen van Kentia Forsteriana. Wat we er ook tegen deden, dag aan dag vonden wij tien, twintig afgevreten plantjes dood op haar pot liggen. Na veel vergeefsche pogingen om de plaag meester te worden, volgden wjj ten slotte den raad op, ons door een oud vakman, die van deze beproeving hoorde, gegeven. Wij namen op diens aanwijzing een sponsknipten die in zeer kleine stukjes, welke in vet gebraden werden totdat ze hard waren. Deze lekkernij strooiden wij uit in de bakken waar de muizen zich veel ophielden, en zie, weldra vonden we de op gezwollen lijkjes van tal der snoepsters. Wij bleven met het middel werken en alle muizen werden er door gedood. Later pasten we het nog meermalen toe) met hetzelfde gevolg. Het is dus onfeilbaar' Wegens onbevoegde uitoefening der genees kunde was Zaterdag voor den Haarlemschen kantonrechter gedagvaard A. J. F. H. W. Frank, voormalig colporteur. Sedert eenige maanden oefende hij het vak van „waterdokter" uit, en gaf aan personen met allerlei kwalen den raad koude of warme baden te gebruiken. Bij de meesten was van onderzoek geen sprake. Wie de baden (meestal zitbaden) niet thuis kon nemen, vond daartoe de gelegenheid in de woning van Frank. Zij bestonden uit eenvoudig pompwater, dat de patiënten zelve soms pompen. De getuigen, allen door hem behandelde patiën ten met verschillende kwalen, verklaarden allen op één na beterschap van de behandeling te heb ben ondervonden. Geen hunner vroeg hij om geldwel leende hij, volgens zeggen van één, geld van zijn patiënten. Twee als deskundigen gehoorde geneeskundi gen, de heeren Yan Maas en Bückmann, ver klaarden, dat b. i. hier wel degelijk geneeskun dige handelingen hadden plaats gehad en dat baden ongetwijfeld nadeelig konden werken. De berichten over de cholera luiden nog niet gunstig. In Galicié en Oost-pruisen breidt de ziekte zich uit; ook in de streken van Luik zijn weer 4 nieuwe choleragevallen voorgekomen, te Olne 2, waarvan 1 met den dood eindigde, en te Seraing is een lijder overleden. Maandagnamiddag bracht iemand eensluit- mand aan een goederenbureau te Londen, ter verzending naar een dame te Richmond. Kort nadat hij zich verwijderd had, wilde een beambte de mand wegen, toen hij er geluiden in meende te hooren. Onmiddellijk werd de mand geopend en men vond een kindje van twee weken, in watten gewikkeld, met een zuigflesch er naast. Het wicht werd naar een politie bureau gebracht, maar men heeft geen spoor van den „afzender" kunnen vinden. Niet precies begrepen. De dochter des Konings van Wurtemberg, Prinses Pauline, kleedt zich zeer eenvoudig en gaat dikwijls alleen wan delen. Onlangs passeerde zij te Ludwigsburg een militaire wachtpost, buiten de stad, de schild wacht herkende haar niet en liet dus het ge bruikeiyk eeresaluut achterwege. Op een korten afstand bevond zich een sergeant, die dit op merkte en allerlei gebaren maakte om den nalatigen soldaat op zijn plicht te wijzen. Eindelijk kreeg de schildwacht het in de gaten en riep H. K. H. met een vriendelijk knikje toe„Juffie, of je eens even by den sergeant daar wilt komen De waarde van een mensch en een paard in Amerika. Een man te Kentucky, die een paard begeleidde, werd door een locomotief overreden. Hij zelf en het paard werden gedood. De weduwe eischte schadevergoeding van de spoorwegmaatschappij, en ontving daarop 50 dollars voor het verlies van het paard en één cent voor dat van haren man. Een paard is dus te Kentucky 5000 maal meer waard dan een man. 't Zal er misschien ook een man naar geweest zijn. In het kleedermakersvak in Engeland dreigt een reusachtige werkstaking uit te breken, waar aan volgens den algemeenen secretaris der inter nationale vakvereeniging ongeveer 500.000 per sonen van beiderlei kunne zullen deelnemen. Het hoofddoel der beweging zal zijn een betere regeling van den arbeid te verkrijgen. De secretaris heeft verklaard, dat het oogenblik nu zeer gunstig is om den strijd te beginnen. Vergadering Vrijdag 18 Juli, voorm. 10 uur. Voorz. jhr. Strick van Linschoten; burgemeester. Tegenwoordig 10 leden, de heeren Coninck Wes tenberg, Zoom, Koning, Bakker, Mets, Lap, F, Ketjser, C. Ketjser Pz., Dros en Roeper. Een vacature. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna doet de Voorz, mededeeling dat is inge komen Proces-verbaal kasopname bt) den gemeente-ont vanger; kassa was f 8286,60; Miss. G-eö. Staten, houdende goedkeuring der gemeente-begrooting voor 1894, onder voorbehoud dat, indien de gevraagde bedrage voor de gem. huishouding niet wordt verleend, op andere wtJze in die post zal moeten worden voorzien Idem, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot het doen van af- en overschrijvingen Idem, houdende machtiging tot het doen der bekende betalingen Mededeeling dat door B. en W. tot ttjdeltjke waar neming voor het geven van onderwtJs in de hand werken zijn benoemd voor de Waal Mej. B. Eelman, voor Z.-Eierland Mej. C. van den Berg, beide te de Waal woonachtig. Schrijven van Am. Langeveld, beambte ter Secretarie, dankbetuigende voor de hem verleende gratificatie Schrijven van het bestuur der 30 gem. polders op Texel, in zake de Waalder wegin dit schrijven wordt herinnerd aan den slechten toestand der jweg, de oorzaken daarvan, al hetgeen in deze heéTFplaats gehad en hoe verbetering moet worden aangebracht; het bestuur berekent de kosten van verbeter f 7800 en wenscht dat de gemeente in die zal bijdragen, zoomede in het verdere onö de helft. De Voorz. zegt dat B. en W. naderé inlicl wenschen en alzoo ter dezer zake geen hebben. Schrijven van het Alg. armbestuur, he mededeeling dat in zijne gehouden vergads besloten tot het toekennen van een pensioen 's jaars, (met ingang van 1 October), aan d dien datum ontslag verleenden Moeder Gesticht van Weldadigheid; alsmede dat doorg bestuur eene oproeping zal worden geda sollicitanten naar de betrekking van Vader en in genoemde inrichting, op een jaarwedde vi en verdere emolumenten. Alle deze mededeelingen worden voor kenni aangenomen. Vervolgens deelt de Voorz. mede dat vacature van onderwijzeres aan de Waal, jaarwedde van f 500, geen enkele sollicitant de gedane oproeping heeft aangemeld. De zegt dat het getal kinderen aan de genoemd! thans zoodanig is dat het niet verplichteni H.d.S. door eene onderwijzeres te doen bijsta vraagt of de Raad wenscht dat nogmaa oproeping zal worden gedaan voor een onder; tegen hooger salaris, dan wel of men er van vï om het H.d S. door eene onderwijzeres te laten I Tot het laatste wordt besloten. Alsnu komt aan de orde Voorstel B. en W. opheffing school Z-Eiet verplaatsing van die te M.-Eierland. De Voorz brengt ter tafel een adres onderi door 41 ouders van schoolgaande kinderen, polder Eierland, daarin te kennen gevende di kinderen opzichtens het onderwijs alreeds ii liJker omstandigheden verkeeren, dan die de bewoners, waarom zjj de Raad verzoeken te voo dat die toestand nog erger zou worden, doch i bestaande toestand te bestendigen. Een adres, onderteekend door 28 persone uit Eierland, adhaesie betuigende aan boven adres. De Voorz. toont aan dat op het eerstgf adres namen voorkomen van personen, wier het volstrekt niet kan zijn dat de bestaande! zou worden bestendigd, hl) hecht daarom niet veel waarde, slechts een 6 tal personen; zouden met grond tegen de voorgestelde ver; kunnen wezen. Ten opzichte van het door den heer Dn vorige vergadering gesprokene, als zou di Eierland in zake onderwijs stiefmoederlijk worden, deelt de Voorz. eenige cijfers mede,| blijkt dat het onderwijs aan den Burg de kost f 750 per jaar of f3,75 per leerling; teö: f 760 per jaar of f 9 37' per leerling; in' f 2250 per jaar of f 15 per leerling. Om school met uitgebreid leerplan blijkt dat gemeente kost f 500 per jaar of f 12,40 per Spr. doet opnieuw namens B. en W. het tot opheffing van de school te Z.-Eierland 6 wachtende h|j daarvan betere resultaten onderwijs. De heer Dros meent in de aanneming voorstel tot uitstel, te dezer zake, in de vor gadering, een bewijs te hebben gezien dat meer licht wenschtte; hij had gewenschti commissie was benoemd tot nader onderzosT houdt daarna een uitvoerig pleidooi tegen het|| van B. en W, H(j toont aan dat de bewoi 24 hofsteden door die verandering worden ben en die van slechts 6 daardoor in gunstiger i komen; in het belang van het onderwijs de verandering niet gewenscht en het f voordeel voor de gemeente niet beteekenen Vervolgens werd meermalen het woo deze zaak gevoerd (te veel om alles te va door dc heeren C. KeijserPz., F. Ketjser, Woe Roeper en de Voorzitter, tot verdediging of bo V3n het voorstel. De heer C. Ketjser Bz. maakte zijne stem voorstel afhankelijk van de plaats, waar de Bchool zou verrijzen, in welk argument F. Ketjser aanleiding vond het voorstel te doe aantehouden ten einde eerst door eene com doen onderzoeken waar de sohool zou worden f De Voorz. nam dit voorstel over, hetwe! bt) stemming werd verworpen met 8 tegen 3 s voor stemden de heeren C. Keijser Pz. en F Het voorstel van B. en W. tot opheffing d daarop in stemming gebracht, wordt verwo 6 tegen 3 stemmen; voor stemden de heen F. Ketjser en "Westenberg, de heer C. Ki hield zich buiten stemming. Benoeming regent Algemeen Weeshuis. Op de voordracht waren geplaatst B. C. H. Haakman, C. A. Witte en P. Zoe! Benoemd werd de heer Haakman met 9 1 stem was op den heer Zoetelief uitgebrs De raad gaat daarna in geheime zitting! deling van reclames tegen den Hoofdelijke! Na heropening der vergadering deelt nog mede dat is ingekomen eene Missive Comm. der Kon., berichtendedataan denburf verlof wordt gegeven om zich voor den t weken uit de Gemeente te begeven, ingaan Bt) de rondvraag wenscht de heer Mets de van den Voorzitter te vestigen op de plaat de straatlantaarns aan het Oudeschild. De Voorz. zegt spr. toe zulks te zullen ond Verder niemand het woord verlangende vergadering gesloten. di S3

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2