Buitenland. Twee onzer jeugdige plaatsgenooten, E. C. J. Rab en Henry Moojen, deden in het laatst der afgeloopen week met gunstig gevolg het toelatingsexamen voor de Hoogere Burger school te Haarlem. Waal, 17 Juli. Onze jeugdige plaatsgenoot Cornells P. Kuijper, leerling aan de Fransche school te den Burg, deed dezer dagen met gunstig gevolg het toelatingsexamen voor de Hoogere Burgerschool te Leiden. De Cocksdokp, 17 Juli. Evenals op de andere dorpen van ons eiland mochten ook wij het genoegen smaken het Fanfare-corps van den Burg in ons midden te zien. Een vijftal nummers, waaronder een marsch, werd langs het dorp ten gehoore gebracht en zeer verdienstelijk gespeeld. Aan toehoorders ontbrak het natuurlijk niet. Als bijzonderheid mag zeker vermeld worden, dat de heer J. A. Oosterbaan, land bouwer te Achlum, een stier heeft verkocht voor de enorme som van f 600. 't Fraaie dier (tevens een monster exemplaar) is bestemd voor Italië, waarheen het in de andere maand getransporteerd zal worden. In de vorige week werden te Deventer de eerste appelen en peren aan de markt gebracht. In de Westerstraat te Amsterdam kwam een vijf-jarig kind al spelende in aanraking met een brandend petroleumtoestel. Meteen kleedingstuk sleepte de kleine dit om, en noodlottigerwijze vlogen hare kleertjes in brand. Op haar geschrei kwam de moeder toeschieten en deerlijk ontsteld bluschte ze de vlammende kleeren, waardoor ook zij aan handen en gelaat verwond werd. Het vreeselijk verwonde kind en de moeder wer den na te zijn verbonden, naar het gasthuis vervoerd, alwaar de kleine bezweken is. Het L. Dagbl. ontving het volgende land- bouwbericht uit Haarlemmermeer; Tot dusver is het jaar zoowel voor den land bouwer als voor den melkboer een uitmuntend jaar. Aan groeikracht ontbreekt bet nergens. Bij afwisseling hebben we warmte on koelte, regen en droogte. Doch niets rot door overmaat van waterniets verdort door gebrek aan vocht. Wie onder de stedelingen een rijken oogst wil zien rijpen, hij kome maar naar onzen polder, die inderdaad een prachtig tafereel levert voor dengene, die het welzijn van boer en burger ter harte gaat. De karwij staat reeds aan den hoop en de wintergerst wordt gezicht. De rogge rijpt reeds snel aan en staat zoo goed, als vele menschen zich niet kunnen herinneren ooit gezien te hebben; terwijl de tarwe sedert 1868 geene beter resultaten belootde. Ook de haver, de boonen en de erwten staan rjjk. Met de suikerbieten heeft men in Juni nogal veel getobd. Waar de zaden dadelijk ontkiemden, daar zfjn de planten veelbelovend, maar ook de allerlaatst gezaaide kunnen nog zeer goed worden, wanneer de warmte op tijd en in ferme mate komt. De zweetdroppels van den boer zullen waarlijk den suikeroogst ten goede komen. Zondagnamiddag heeft boven Arnhem een onweersbui gewoed, gepaard gaande met ongekend hevige stortregens en ook met hagel slag. ,t Was letterlijk een wolkbreuk, een half uur lang. Vele straten stonden blank. In sommige was het water 4 decimeter gestegen, zoodat de huizen onder liepen. In vele sous- terrains kon men niet koken dien middag. Nog des avonds lagen hier en daar brokken ijs, smeltende hagelkorrels. Vooral in de voorstad Klarendal was de toestand verschrik kelijk. Daar stroomde het water in de huizen en ontwoelde het de veldvruchten in de tuin tjes het maakte dat varkens en geiten ver dronken. De bebouwde akkers met granen en groenten in het Klarenbeeksche bosch zijn door het zand dat er op is gedreven voor een geruimen tijd waardeloos voor de pachters. Een vermakelijk voorval. Men meldt het volgende vermakelijke voorval uit Kat- woude (N.-Holl.): De 19-jarigo B. alhier zou Zondag gaan baden in de Zuiderzee, en ontkleedde zich daartoe op een stuk uiterwaardsland, toebe- hoorende aan den veehouder T. De laatste, vermoedelijk boos dat er in zijn gras geloopen werd, maakte zich zoo driftig, dat hij, gekleed te water liep om B. een pak slaag te geven. B. is een goed zwemmer, en ging dus wat verder van den kant. T. waagde het ook, maar stond spoedig tot den hals in het nat. Zwemmen kon hij niet, en (daar het water hem tot de lippen steeg) begon bij hard om hulp te roepen. Hij zou zijn waagstuk allicht met den dood hebben moeten koopeD, zoo B. hem niet ter hulp ware gesneld. Spoedig stond T., druipnat, te rillen op den oeverzijn drift was bekoeld, en B. kon zich nu ongestoord verfrisschen in de koele wateren der Zuiderzee Te Harlingen brak Zondagochtend een wolkbreuk los, die de stad onder water zette, zoodat men in sommige straten wel kon schuitjevaren en in enkele achterbuurten het water in de woningen stroomde en de bewo ners naar den zolder vluchtten, wat deed denken aan eene overstrooming. Volgens den regen meter is er dezen nacht 4472 cM. water ge vallen, terwijl in de laatste twaalf jaren in één etmaal niet hooger dan 37,3 werd geno teerd. Nog drie uren na hot onweder lagen hoopen hagel aan den weg. Hevige bliksem stralen ontlastten zich over de gemeente en een slag kwam neder op de R. C. kerk, ter wijl daar dienst was, zonder evenwel schade te veroorzaken, maar minstens de helft der schare ontvluchtte het heiligdom. Eet zendingswerk op de Noordzee. In plaats van de heillooze drijvende herbergen, die zooveel ongelukken op zee te weeg gebracht hebben, wordt nu door het zendingswerk op zee heel wat goeds tot stand gebracht en veel lijden verminderd. Meer dan f 800000 wordt jaarlijks voor dit doel uitgegeven. In 1892 werden niet minder dan 900 zieken behandeld, 400000 tijdschriften, 300000 traktaatjes, 11900 boeken en 2350 bijbels verspreid. In 1893 is ook een zendingsschip naar de kust van New-Foundland gezonden en heeft daar even eens goede resultaten bereikt. Bij het leggen van den eersten steen van het gebouw der huishoudschool te Amster dam, werden de arbeiders onthaald op eene niet gewone, maar zeer aanbevelenswaardige wijze. Ieder ontving een pakje sigaren, eene worst en een tulband in den vorm van een brood, benevens eene flesch bier. Het geld, dat anders bij dergelijke plechtig heden aan de arbeiders wordt ter hand gesteld, wordt wel eens minder goed besteed, en moeder de vrouw zal ditmaal bij de thuis komst van haren man dubbel tevreden geweest zijn. „Dit is toch beter dan centen", zei een werkman, die zeker dacht aan het vroolijk gezicht, dat zijne vrouw en kinderen zouden zetten bij het zien van die worst en dat brood. („N. v. d. D.") Een jonge dame kwam dezer dagen aan het postkantoor van een klein plaatsje en vroeg of er ook brieven waren poste restante onder A, B. 10. „Brieven over zaken of minnebrieven vroeg de klerk, bij wijze van grap. Zij werd vuurrood en antwoordde: „Brieven over zaken." De brief was er niet en de jonge dame ging heen; maar zij kwam na eenigen tijd terug, tikte weer aan het raampje en vroeg fluisterend: „Och mijnheer, zou u ook niet eens onder de andere brieven kijken?" Uit De Wijk wordt aan de „Prov. Prentsche Ct." gemeld: Onlangs werd de bevolking onzer gemeente vermeerderd met een individu, die met een onzer schoonen al wonder spoedig omtrent een huwelijk overeenkwam. Aan waarschuwing ontbrak het niet, doch zonder gevolg. Hij ondernam met zijne aanstaande een reisje naar Holland om haar aan zijne familie voor te stellen en bezocht bij die gelegenheid een notaris ten einde zijne gelden voor het in richten van zijne huishouding in ontvangst te nemen; betaling kon echter niet voor 15 Juli geschiedenhet bruidje moest natuurlijk bij springen. Na de terugkomst van het paar is hij daarop, onder voorwendsel, dat zijne moeder ongesteld was, alleen teruggekeerd en heeft pc laten weten, dat de zaak van het slecht stond. Volgens nadere inlichthj de oorzaak hiervan gebleken te zijn g ;e in de omstandigheden, dat de man gehuwd was. Het geld is natuurlijk verdwenen, eenige nadere bijzonderheden blijkt, j Jong het hem niet zou hebben verbete zj Men herinnert zich de oproepir de Haagsche dame om eene kwartguld eeniging te stichten tot heide-ontginnii Blijkens eene opgaaf in het „N. v. is daarvoor ingekomen f 1.50. Fiesschentrekkerij op groote schaal „De Boodschapper," naar aanleiding vi lo leerzame staaltje van „De Nederlander zwendel in Amerikaansch Spoorwegpaj teekent er bij aan Het is verwonderlijk, hoe ons Nederla volk, anders zoo practisch en nuchter va maar steeds vertrouwen blijft stellen in pa stukken of-te-wel effecten, die door moetf voor aandeelen in spoorweg- of andere oi mingen van maatschappijen hier ver vai bepaaldelijk in Amerika, en waarvan de be niet in het minst by ons te lande bekei Wanneer een flink man, die vooruit w ter leen vraagt om zijne zaak uit te breidi hij het o zoo zelden verkrijgen, tenzij twei borgen worden aangewezen en dan i altijd zoo gemakkelijk. Maar geld voor tot bekende Amerikaansche of Russische ve schappen dat geeft men gaarne en Een nieuw haargroei-middel. 1 pastoor Kneipp is de brandnetel een uits middel voor het behoud der haren, haarwortels niet dood zjjn, geeft zij zelfs n haargroei. Het recept is200 gram fijngesneden netelwortels worden in een liter water halven liter azijn een halt uur gekookt 't afkooksel afgegoten. Met deze vloeistof moet vóór 't naar bi het hoofd terdege gewasschen worden. Om het dor worden der haren te k wrijve men eens per week het hoofd fijne slaolie. De mijnwerkers en steenkoolhandel Schotland zullen volgens de Daily Chrot wapenstilstand sluiten voor 2 jaar, waarbjjo gekomen wordt, dat het loon niet za' beneden de vermeerdering van 30 pet. sinds 1888 onderging, wat dus een onmid vermindering van 10 pet. zou beteekenei het loon sedert dien tyd met 40 pet. ti Komt deze schikking tot stand, dan zali quaestie in de eerste achtien maande heropend worden. De Schotsche mijnwerkers zijn zeer gesteld, dat door de Engelsche mpi slechts voor 30.000 man werkstakersloi gezonden, terwijl ook aan 40.000 man, i lid zijn van de vereenigingen, die steun beta Dezer dagen had tusschen de Russche boot „Wladimir" en een Italiaansche boot bia" eene aanvaring plaats op de Zwarte gevolge waarvan de eerste in tweeën gf werd en na twee uur zonk. Honderd me moeten verdronken zijn, waaronder hoogge] Russische ambtenaren enz. De kerken worden tegenwoordig Yereenigde Staten buitengewoon druk naar men uit Milwaukee bericht aan een blad, hetwelk ook die meerdere kerb toeschrijft aan de slechte tijden. Mensck de berichtgever, die vroeger er op roemi beginsel nooit naar de kerk te gaan, zii er nu onder de aandachtigste toehoorden ziet in de kerken allerlei gezichten die niet verwachten zou en wien het is aan dat zij den nacht wijdden aan wereldscb tingen kortom, het kerkgaan is meer f een mode geworden. En juist daarom de kerken voorloopig nog niet vergroot, zy op het oogenblik te klein om alle be een zitplaats te verleenen. Intusschen nemen vele ijverige prei deze gelegenheid waar, om den werd duchtig de les te lezen. De aardbeving in Turkije. Het i: gelijk zelfs maar by benadering de schab geven, die in Turkye door de aardbevi E 2 li il ■e

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2