709. Zondag 22 Juli. A®. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden foor den Bubq 80 Cts. Franco per post door ge- mei Nederland 45 Cts. Naar Awrte* tn aade: e inden met verhooging der porto's. idvertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. NEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, Parkstraat, Bubo op Texel TEXEL, 21 Juli 1894. oed weder zal Zondag het derde Volks door het fanfarecorps alhier worden Naar men zich zal herinneren, zal eer het concert op de Groeneplaats ebben. Het programma voor dit concert rolgt samengesteld t au Drapeau. 6. Salut au Printemps. 7. La Printania 8. Le Matin. 9. Potpourri Populaire. 10. Le Dauphin. lonnette. 'a. ernité. ;marsch. j,, 19 Juli. De Heer Arie Dros Az. ahoven deed dezer dagen met gunstig het toelatingsexamen voor de 3de klasse Dgere Burgerschool met 5-jarigen cursus iterdam. erend, 20 Juli. Schipper K. Duinker, er, was in het begin der vorige week nde in de Noordzee op ongeveer 8000 N.W. van de Koog, toen eene duif in Brmoeiden toestand bij hem aan boord rusten, en zich met de hand liet grijpen, left het diertje met een briefje aan eene lartvederen gebonden den volgenden uit het Nieuwediep laten opvliegen, blge waarvan schipper D. het volgende ïr heeft ontvangen Nieuwer-Amstel, 17 Juli. Waarde Heer et deed mij genoegen, dat mijne vluch- in goede banden terecht is gekomen noet u bij deze mijn dank betuigen de zorg aan mijn beestje besteed, it blijft voor mij nog een raadsel, dat ier zoo ver is afgedwaald en ongetwijfeld in avond is opgevlogen. Zondagochtend j ik hem op mijn hokden juisten tijd aankomst zou ik niet kunnen melden, zeker is het, dat de duif bij loslating t naar huis is gegaan, gmaals dankende, blijf ik achtend Uw dienaar, H. F. Oelriohs. et bacteriologisch onderzoek van de i van de lijder aan cholera te Helder j angetoond, dat hier geen geval van :he cholera doch wel van cholera zich heeft voorgedaan, aastricht is bij nader onderzoek gebleken cholerageval, waarover de geneesheeren it eens waren, Aziatische cholera is an meldt uit Scheveningen aan de H. Gt oote of haringvisscherij is in vollen gang. üngen zendt de meeste vaartuigen uit e Nederlandsche visscherij-plaatsen. En irdt men daarvan in dezen tijd in het dorp waar. Kuipers, haringsorteerders, enz. zonder werk; ze kunnen aan het strand en, hoe onze bomschuiten koers zetten laardingen 1 Op werven, waar het anders ik kan zijn, heerschen nu eene akelige en stilte, terwijl op de werven te Vlaardingen nu alles in de weer is om de aangebrachte vangsten te verwerken en voor de verzending gereed te maken. Voor de werklieden, die op stuk werken, is het te Scheveningen niet vol te houden; er valt in dezen tijd niets voor hen te verdienen. De handelaars, die genoodzaakt zijn een zeker aantal vaste arbeiders in dienst te houden, betalen het weekgeld uit, maar zonder dat er bijna iets voor gedaan wordt. Dit is zeker: wanneer 't niet spoedig gelukt, aan de Scheveningscne vloot eene goede aan komst te Scheveningen te verschaffen, dan verloopt het dorp als visscherijplaats totaal. Van het „Volksgebouw" te Harlingen woei Zondag een nieuwe roode vlag, of liever zij stond op het dak geplant. De oude vlag was zoo verschoten, dat de kleur onmiskenbaar oranje was geworden daarom was een nieuwe noodig. Maar de kleur van deze vlag beviel ook niet algemeen, althans in den nacht zijn een paar rappe gasten, ongetwijfeld varensgezellen, langs de gootpijp op het dak geklommen, hebben de roode vlag neergehaald en die op het dak gelegd. Intusschen werd dat in het gebouw opgemerkt en men loste een viertal revolverschoten op de tegenstanders van het rood, evenwel zonder gevolg. Een der vlaggestrijkers riep den schutters toe „Zeg, als je schieten wilt, ga dan naar Ter schelling en schiet op wilde eenden." ToeD nu het weer beter werd en in de laatste dagen het gras elke minuut groeit, zoodat de gehooide landen al weer volop gras hebben, begonnen de boeren te bemerken dat zfj teveel vee verkocht hadden en begonnen weer aan te koopen. Zoo heerschte er onder de boeren een drukke handel, vooral ook op de kleinere week markten, en werd hoegenaamd niets gevoeld van de nadeelige-gevolgen, die het verbod anders na zich zou sleepen, ook voor de Friesche veehouders. Of die nadeelige gevolgen nog zullen komen? Vrij zeker wel, maar dan zullen allereerst de prijzen der kalfkoeien dalen, want deze worden vooral uitgevoerd. Het schijnt echter, dat men niet streng aan de grenzen toeziet, want Duitsche kooplieden koopen in het Noorden alweer vee in, en voeren dit naar hun land uit, na voorafgaande keuring. Een dame, die bezig was haar huiselijke plichten te vervullen, vond een muis in het meelvat. De meeste dames nu zouden onder dergelijke omstandigheden eer.ige oprecht ge meende gillen geuit en daarna in allerijl naar den zolder zijn gevluchtmaar deze bezat in meer dan gewone mate werkelijken moed. Zij riep den knecht en beval hem het geweer te krijgen, den hond te roepen en op een behoorlijken afstand te gaan staan. Toen klom ze halverwege de trap op en begon met een lat naar het vat te stooten. Daar ver scheen de muis op den vloer. De hond stoof op haar los. De knecht vuurde en doodde den hond. De juffrouw verloor haar bewust zijn en viel van de trappen, en de man, denkende dat zij ook was gedood en vreezende, dat hij voor moord zou worden gevat, verdween en is sedert nog niet gezien. De muis ontsnapte. PEXELSCHE COURANT. Prys der Advertentiên Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Door den gemeenteraad van Opsterland (Fr.) werd indertijd een besluit genomen tot het aangaan van eene geldleening groot f 5200, welke som zou worden aangewend om van wege de gemeente door de armen land te laten ontginnen, nu zoo goed als braak liggende, maar met nietgroote moeite produc tief te maken. Dit raadsbesluit werd door Ged. St. van Friesland niet goedgekeurd en de Minister tot wien de Raad zich vervolgens heeft gewend, stelde Ged, St. in het gelök. Naar aanleiding daarvan heeft in een der laatste nummers van het „Sociaal Weekblad" de heer Van Zinderen Bakker, een der leden van den Gemeen teraad van Opsterland, aan zfjne verontwaardiging over de beslissing der Regeering lucht gegeven. H8 schrijft o. a.: „Gemeentebesturen als het onze worden geheel anders behandeld en wel naar den maatstaf van een zeker Regeeringsanarchisme. Dat wil zeggen, wanneer wö Gedeputeerden onze begrooting aanbieden, waarop een onontbeerlijke post voor armwezen vooikomt, dan weigeren z(j daaraan hun goedkeuring, op grond, dat door ons niets wordt gedaan om de armoede te doen verminderen (resolutie van Maart). Krflgen w0 na veel tobben eenige grondeigenaren zoover dat z0 van hunnen grond willen afstaan en der zake kundige mannen zoo ver dat z(j een plan van ontginning klaar krijgen, zoo deugdelijk en zoo vertrouwbaar, dat een Gemeenteraad als de onze, die in z(jn meerderheid uit vakmannen, maar overigens uit personen van zeer uiteenloopende denkbeelden op allerlei gebied bestaat, dat plan met algemeene stemmen aanneemt— dan zeggen Gedeputeerden, dat zoo iets niet ligt op den weg van een gemeentebestuur en dat het werk- ver8chaiflng wil invoeren, doodelijk vooralle particular initiatief (tweede resolutie). Komt de Raad nu van deze zonderlinge beslissing in hooger beroep, dan verklaart de Regeering dat een dergelijke onderneming allerminst past voor eene gemeente als de onze. welke in flnancieelen nood verkeert „Duizenden en tienduizenden guldens worden in deze streken letterlijk weggeworpen aan bereden politie. En een armzalig sommetje ter proefneming om de ellende te doen ophouden ten einde die politie, indien ze er noodig was om de reden welke de Regee ring schtjut aan te nemen, overbodig te maken, wordt op kleingeestige w0ze van de hand gewezen. „Ik vraag: wat moeten w(j nu? Weten deRegee- ringsmannen dat? Zoo ja, waarom bij de afwijzing dan niet den raad gegeven hoe dan wèl moet worden gehandeld Uit het slot van z(jn artikel blijkt, dat de Gemeen teraad van Opsterland den moed niet opgeeft, maar voornemens is zijn doel op andere wüze te bereiken: H0 schrijft nl.: „W0 voor ons stellen ons niet voor de bijl er b(j neer te leggen, al zfin wij met deze laatste beschik king schijnbaar afgemaakt, en al z(j het voor oninge- wtjden moeieltJk, duidelijk te maken welken kant het nu uit moet. Waar een wil is, is ook een weg. Gesteund door de openbare meening, zullen wö andermaal beproeven of wij, nu èn Gedeputeerden èn de Hooge Regeering onze voorstellen tot uitroeiing der alhier heerschnnde ellende hebben verworpen, met sterker aandrang of langs een anderen weg kunnen bereiken, hetgeen wt) ons in het algemeen belang hebben voorgesteld." Toen het bericht bekend werd, dat met 1 dezer de invoer van Nederlandsch vee in Duitsch- land gesloten werd, verwachtte men na dien datum eene sterke daling der veeprjjzen, daar Duitschland veel vee vooral fokvee uit ons land erlangt. Het Friesche vee behaagt vooral den Duitscher; te Zwolle werden wekelijks tal van Friesche runderen opgekocht voor Duitsche rekening. In Friesland echter zijn na 1 Juli de veeprijzen niet gedaald, zi) zijn eerder gestegen, hoe vreemd dit ook schijnen moge. En is daarvoor eene geldige reden. De Friesche boer had toen er ten gevolge van de koude en rupsenplaag weinig gras in de wei landen was, vee afgezet, omdat hij zyn geheelen stapel niet etende kon houden.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1