710. Donderdag 26 Juli. A#. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dkn Buna SO Cts. Franco per post door ge heel Nkdibland 46 Cts. Naar Amwm en ande- e landen met verhooging der porto's. 4dvertentlën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Pry* der Adverteniién Van 1 tot 6 regels SO Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. )NNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tixil TEXEL, 25 Juli 1894. it derde Volks-concert door het Fanfare- alhier Zondag jl. gegeven slaagde weder wensch. Deed het regenachtige weder dag bevorens, en de bewolkte lucht gedu ide een groot deel van den Zondag, de ontstaan dat ditmaal het weder ons het Bgen van het Volks-concert zou benemen, rermoeden werd gelukkig niet bewaarheid, endeel het weder hield zich zeer goed, ende het concert begunstigde zelfs een ijke zonneschijn het terrein, t het concert thans op de Groeneplaats gehouden, was een groot voordeel, door- het Park, ter bewandeling, door de veel- regen minder geschikt was. t getal bezoekers was weder groot, velen elden of stonden in groepjes bij de muziek jl anderen een zitplaats voor de verschil- ie logementen hadden ingenomen. )e meening van het publiek, welke plaats meest gewenscht is voor een dusdanig iert: „het Park of de Groeneplaats" is zeer ihillend, doch waar het ook moge zijn, een concert biedt een aangename afwis- en wordt blijkbaar op prijs gesteld, n wij wel onderricht, dan zal dit concert liet het laatste in dezen zomer zijn. n Directeur en leden van het Fanfarecorps woord van dank voor hun optreden; met legen zal een volgend optreden worden te iet gezien. Ter markt waren Maandag aangevoerd schapen, 56 lammeren, 7 boeien en 1 t. kalf. De handel in Wolvee was vlug b prijzen zeer goed. Voor schapen werd f 12 tot f 22 besteed. Voor lammeren de prijs van f 8 tot f 11. aal, 23 Juli. Vrijdagmiddag jl. nam Mej. ab afscheid van de leerlingen der School wegens haar vertrek naar Oudcarspel. it heengaan van eene onderwijzeres eene ne zaak, die vooral op kleine plaatsen ijls voorkomt, ditmaal was het afscheid un van zooveel belang, omdat na Mej. Rab onderwijzeres meer zal worden aarge en het onderwjjs in zes klassen alleen noeten gegeven worden door het Hoofd School. Laat ons hopen dat weldra één Ber groote gezinnen zich aan de Waal of n omtrek zullen vestigen, opdat het bij et vastgestelde aantal kinderen (40) weer lig bereikt zal zijD. dsschild, 24 Juli. Zaterdag is eene schuit hier naar de hors vertrokken, om daar planten aan boord te nemen uit de duinen, sorts die planten naar Onrust te vervoeren. 1 or strooplanting nabij de reddingkaap heeft daar reeds een zandheuveltje gevormd, o einde nu 't verstuiven van dien heuvel >orkomen en 't aanstuiven zooveel moge- te bevorderen, is de opgestoven zandrug helm beplant geworden. Als nu maar een stormvloed in den a. s. herfst alles pit, zal op Onrust zich wel langzamerhand uintje vormen. „De Residentie-bode," houdt vol, dat de nieuwe geweren toch zullen komen. Alleen is 't niet waar, dat daaromtrent verdeeldheid bij de ministers bestaat. Van „een alleszins betrouwbaar deskundige, die voeling houdt met den kring, waarbinnen in „militaria" het Zwaartepunt ligt," heeft „De Residentiebode" dat vernomen. Maar nog andere inlichtingen kreeg het blad Het fraaiste is, dat, naar wij van elders vernemen, 100 millioen niet eens voldoende zijn. Daarvoor toch zou men slechts de 100,000 geweren hebben, noodig voor de mobilisatie, terwijl er nog 50,000 in reserve en depot ge houden worden. Het is evenwel te verwachten dat er nog rechters op het „Binnenhof" zijn. En van daar uit kon wel eens krachtig klinken Op de „plaats rust 1" of zelfs „Ingerukt marsch 1" En dat te meer na zeker geval van pen sioneering. Buitengewoon voordeelig zijn de vroege aardappelen in de omstreken van Nijmegen dit jaar gelukt. De aanvoer daarvan op de markt te Nijmegen was deze week dan ook zoo groot, dat zij algemeen bij de kleine maat voor den sinds menschenheugenis ongekend lagen prijs van slechts 6 k 9 cents per 5 kop van de hand gingen, terwijl de qualiteit daar enboven uitmuntend mag heeten. Ook de late soorten staan prachtig te velde en beloven veel beschot. Bij de tiendenverpachting van baron Van Goltstein, te Den Hout, bij Oosterhout (N.B.) is het nog al rumoerig toegegaande meeste boeren deden geen bod, zoodat slechts enkele aan de verpachting deelnamen. Bij een land bouwer aldaar, die zich verleden jaar aan een strafbaar feit ten opzichte van de verpachting schuldig maakte, en die thans eenige tiend- klampen kocht, werden alle ruiten van de woning verbrijzeldzelfs het huisraad heeft men niet ontzien. Tegen de daders werd proces-ver baal opgemaakt. Uit de omstreken van Leiden beginnen jammerklachten te komen naar aanleiding van den velen regen. Het land, vooral het laaggelegene, is dóór en dóór nat, het hooi ligt te verrotten en het koren wordt met totaal bederf bedreigd. Om in de werkloosheid te voorzien, besloot de gemeenteraad van Kollumerland en Nieuw-Kruisland (Fr.) ten vorigen jare tot het huren van land, waarop vlas ver bouwd werd. Dit vlas zou dan in den winter bewerkt worden en eene commissie werd daar mede belast. Dit collegie heeft thans aan den gemeenteraad rapport uitgebracht en het blijkt dat de uitgaven dier werkverschaffing de op brengsten met f 7294.05 overtroffen. Naar aanleiding van deze zeer ongunstige resultaten heeft de gemeenteraad besloten, geen land voor vlasbouwen weer te pachten en de werkverschaffing in te krimpen. Tengevolge der plasregens begint zich hier en daar, vooral in Zeeland, de aard appelziekte te vertoonen, echter nog maar alleen in het loof. Droogte is evenwel zeer te wenschen. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is men ijverig bezig met het ontwerpen van eene nieuwe kieswetde bouwstoffen daarvoor worden bijeenverzameld van de ge meentebesturen en komen in hoofdzaak hierop neer, dat men wenscht te ontvangen opgaaf a. van het aantal kiezers voor de Tweede Kamer op 1 Mei jl. van 23- en 24 jarigen ouderdomb. van het getal personen, dit jaar wegens bedeeling van de kiezerslijst weggelatenc. het minimum belastbaar in komen in de plaatselijke directe belasting, en cl. de minimum-aanslag in die belasting en casu quo het getal aangeslagenen voor niet meer dan f 1 of f 0.50. NGr. Gt.) Onder de paarden uit het remonte depot te Milhngen, welke te Wamel tijdelijk grazen, is de kwade droes uitgebroken. Reeds zijn een 3 tal aangetaste dieren afgemaakt. Alle maat regelen zijn genomen om eene verder versprei ding dezer ziekte te voorkomen. In de Zaterdag te Arnhem gehouden zitting van den Geneeskundigen Raad van Gelderland en Utrecht kwam de weesinrichting Neer bosch ter sprake, en wel door het lid prof. Van Overbeek de Meyer, die de aandacht vestigde op hetgeen in de „Mededeelingen" daaromtrent gezegd wordt: „Bij een onverwacht bezoek bleek de voeding voldoende en goed te zjjn. „Op meerdere slaapzalen waren reeds ven- tilatie-apparaten aangebracht, terwijl gedurende den zomer de ventilatie inrichting aan deramen op die vertrekken zal worden aangebracht." Spr. deed naar aanleiding daarvan verschillende vragen. Uit het antwoord van den adj .-in specteur bleek, dat hij het niet op den weg van het geneesk. staatstoezicht gelegen achtte om, zooals de heer Overbeek de Meijer wenschte, aan te dringen op wijziging der statuten en ver andering in het toezicht. In de regeling der be voegdheid van den geneeskundige zijn alle punten aangenomen, behalve wat zijne bemoeiing met de voeding betreft, daar men hiertegen principieel bezwaar had. De dokter ziet alle kinderen by aankomst, en dezen worden met het oog op de veelvuldig voorkomende tuberculose aanvankelijk afgezon derd gehoudenvoorts houdt hy 2 maal 's maands over alle kinderen visitatie. Omtrent de lijfstraffen kon de adj.-inspecteur niets mee- deelen, omdat hy dat punt niet heeft onder zocht. Wel weet hy, dat eene afkeurenswaar dige provoost door eene nieuwe vervangen wordt. In de ventilatie is verbetering gebracht, door het aanbrengen van roosters van voldoende afmeting, tuimelramen en ventilatle-kokers. Het nieuwe ziekenhuis is in gebruik genomen en is zeer goed. Uit deze mededeelingen, vooral wat de ventilatie- inrichtingen betreft, leidde de heer v. Overbeek de Mefier af, dat de heer Van 't Lindenhout nog altyd onbevoegde deskundigen raadpleegt, zoodat die inrichtingen niet aan de nieuwe eischen voldoen. Hy wenschte daarom bepaald aandrang op verbeterd deskundig toezicht, en ten slotte vereenigde de Raad zich er mede, dat de geneeskundige adj.-inspecteur in die richting zal werkzaam zyn en daarop krachtig zal aandringen. rEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1