Buitenland. Een brandje in de drukkerij van „Recht voor Allen" gaf aanleiding tot de zonder lingste geruchten. In de volkswijken werd een „bulletin" verkocht met het bericht, dat het geheele bureau was afgebrand, en dat de brand door kwaadwilligen was aan gestoken. Dit laatste was niet zoo ongegrond als het eerste, althans de brandweer heeft bij haar arbeid aanwijzingen genoeg gevonden om terstond de justitie te waarschuwen. Nog des nachts had een voorloopig onderzoek plaats, dat tot den volgenden ochtend werd voortgezet. Tijdens dit onderzoek, dat tot des middags 2 uur duurde, werd aan iedereen, ook het personeel der drukkerij, de toegang tot het gebouw ontzegd. („A. C.") Thans is in druk verschenen het Steno- graphisch verslag van de meeting, den 18den Juni jl. gehouden te 's-Gravenhage ter be spreking van het vraagstuk van het bimétal- lisme. Het boekje, 4 vel druks, is uitgegeven vanwege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en het Hoofdbestuur dier Maat schappij heeft er aan toegevoegd een naschrift waarbij het den indruk weergeeft, dien het gesprokene op hen heeft gemaakt. Die indruk is, dat zijne meening na het debat versterkt is, dat het uitstooten van zilver als muntstandaard hoofdoorzaak is van den steeds achteruitgaanden landbouw in de landen, welke dien maatregel hebben genomen. De Regeering zal de maatregelen van herstel moeten beramen en ten uitvoer brengen. De taak van het hoofdbestuur blijft het de oogen te openen van hen, die den ernst van het vraagstuk niet beseffen. Als een voorbeeld hoe somtijds de welmee- nendste raadgevingen van autoriteiten tegen het gebruik van water uit besmette rivieren worden opgevat en nagekomen, meldt een onzer corres pondenten ons het volgende: Gisteren wandelde ik langs den Waalkant en zag eene vrouw uit de rivier de Waal water scheppen. Ik sprak haar aan en herinnerde haar dat deze rivier onlangs besmet was verklaard, doordat er uitwerpselen ingeworpen waren van iemand, die aan cholera was overleden, en raadde haar daarom aan het water, volgens voorschrift, eerst te koken. En welk antwoord kreeg ik „Ik en mijn kérel en mijn keinders zullen het zóó drinkenzoude dan geleuven, as da ge dan de kolééra nie kreeg? Onze lieve Heer het 't waoter zóó gegeven, en zóó zuwwe 't zuupen ook. Denkte nou, da we ons aon de praotjes van heeren en grooteluu zullen steuren Awwe zulle kriegen, of we dan 't waoter gaor of ongaor deur 't kèlgat sturen, is ingaol 't èigenste." En deze vrouw is zeer waarschijnlijk niet de eenige in den lande, die er zoo over denkt en zich maar om geen raadgevingen van „grootelui" bekommert. (N. v. d. D.) Als eene bijdrage tot kenschetsing van de wijze, waarop men te Amsterdam de nieuwe vinding van de belastbaarheid der uitwonenden toepast, deelen wij mede, dat de alhier wonende leden van den raad van bestuur eener te Am sterdam gevestigde, in Ned.-Indië haren werk kring hebbende stoomvaartmaatschappij, die eens per maand enkele uren te Amsterdam vergaderen, beschrijvingsbiljetten voor de ge meentelijke 'inkomsten-belasting te Amsterdam hebben ontvangen. Het wordt inderdaad eene gevaarlijke zaak voor personen, die niet te Amsterdam wonen, om zich in die gemeente op te houden. NR. Ct Door het bestuur der maatschappij van weldadig heid is de volgende circulaire verspreid. Te midden van de str(Jd om het bestaan, die thans allerwege heersoht en waaronder onze landbouwende bevolking maar al te zeer gebukt gaat, vervult de Maatschappij van Weldadigheid nog steeds hare verhevene roeping met eere. ZjJ opent nieuwe bronnen van bestaan, door heide velden te herscheppen in bosch, bouw- en weidelanden en door het doen aanleeren van verschillende soorten van industrieelen arbeid, die een bestaan opleveren. Z8 stelt voor velen de gelegenheid open om, door eerlöken en productie ven arbeid, zich een onbekommerd bestaan te verschaffen en is een onwaardeerbare steun voor zoo velen, die alleen staande, den strijd om het bestaan niet kunnen volhouden. ZQ tracht boven alles door onderwijs en opvoeding een beschavenden invloed uit te oefenen op allen die aan hunne zorgen zijn toevertrouwd. Aan school- onderwijs wordt buitengewoon veel zorg gewijd. De godsdienstige vorming in overèenstemming met de gezindte, wordt ernstig ter hand genomenterwijl voor allen die leeren willen, de weg wordt gebaand om als bekwame arbeiders, handwerkslieden, tuiniers, bloemisten, boomkweekers, boschbazen en vele andere vakken, zich een eervol bestaan te verwerven. De zegen die van deze maatschappij uitgaat, is moeieltjk te schatten. W(J roepen daarom met vrijmoedigheid de mede werking van alle weidenkenden in den lande in. Het Koninklijk Huis en de Koninklijke Familie gingen steeds op onbekrompen wijze voor. Vele aanzienlijken in den lande offerden groote sommen op het altaar der weldadigheid. Aan meer algemeens medewerking hebben w|j behoefte, de medewerking van allen, die het kunnen zonder onderscheid. W0 roepen allen toeKomt en ziet ons aan het werk. Frederiksoord is vooral in den zomer een bezoek waardwie hier komt, wordt gewoonlijk een mede werker. Zend ons uw geld, zend ons uwe weezen ter opvoeding in het huisgezin en ter vorming voor het leven. Steunt ons met uwe liefde en met uwe voorspraak, daar waar het noodig is. Als men op deze w0ze alom in Nederland wilde werken, zouden van lieverlede werkeloosheid,armoede en elke reden tot ontevredenheid zeer verminderen, zooal niet geheel verdwijnen. De hotelhouder Schwanner, te Alkmaar, (hotel Wijnkamp)isopgelichtdooreennetgekleed persoon, met beschaafd uiterlijk, die voorgaf te zijn P. J. Van Stierum, uit Arnhem. Nadat deze persoon een paar dagen in ge noemd hotel had gelogeerd, onder voorwendsel dat hij zijne ouders aldaar zou afwachten voor wie hij aldaar een paar kamers had besteld ging hij Donderdagmiddag een rijtoer maken. Alvorens in te stappen, overhandigde hij den hotelhouder een gezegeld pakket, met beleefd verzoek dat zorgvuldig te bewarenhet bevatte geldswaarde en hij wilde dit niet op zijne kamer achterlaten. Tegelijkertijd vroeg hij f 50 in te wisselen, doch om deze drukte te voorkomen, zeide hij: „Ge moest mij even f 15 geven, schrijf deze maar op de nota, dan zullen we het totaal bedrag hiervan vanavond wel vereffenen." De heer Schwanner, geen kwaad vermoedende, gaf hem het gevraagde bedrag. Werkelijk kwam hij van den rijtoer aan het hotel terug, bestelde diner, en na dit gebruikt te hebben, vertrok hij zeggende naar de muziek in den Stadshout te gaan luisteren doch kwam toen niet meer terug. Men schrfjft uit Scheveningen Een grappige ontmoeting had ik op mijn tocht door het dorp. Een man men een flink open uiterlijk en iets vriendelijks- in 't gelaat, zindelijk maar armoedig gekleed, komt regelrecht op me af. Een woordje asjeblief, meneerzegt hjj met een lachend gezicht en zijn pet vriendelijk afnemend. Wel? Meneer, heeft u bijgeval drie centjes? Drie centjes Ja, die heb ik... Waarom Wel, meneer, gaat h0 lachend voort, die zou ik dan wel graag willen hebben... Ziet u, meneer, vervolgt hij op jovialen toon, ik moet voor mijn vrouw een paar boodschappen doen en nu kom ik een cent of wat te kort. Nu spreek ik zoo hier en daar een goed mensch aan en zoo kom ik er wel. Ik gaf den vroolijken afzetter de gevraagde 3 centen en terwijl hij ze in den zak stak, zei hfj met een aardig bakhuis Ziet u, meneer, ik zeg maar: als je met een prettig opgeruimd gezicht bij de menschen komt, luisteren ze nog wel naar je, maar aan die lange gezichten met die op sterven na dood stemmen hebben ze ongemakkelijk 't land. - Frissche morgen, meneer, wel bedankt I Lachend groette ik" den vroolijken bedelaar, een nieuwe type, dat zeker van talloozen een belasting van S centjes zal heffen, zoodat hij misschien ten slotte een heel goed zaakje zal doen. Zoo vindt men zelfs in honds- en examendagen, nog nieuwe typen. De vraag: „Hoe kan in den doktersnood ten platten lande worden voorzien wordt in het „Venloosch Weekblad" als volgt beantwoord In die plaatsen van ons land, waar gebrek aan geneeskundige hulp is, waar men uren ver van geneeskundige hulp verwijderd is, worden gemeenten gegroepeerd, m. a. w. medische kringen gevormd van 8- a 4000 zielen, met aanwijzing der standplaats van den geneesheer. De toelage, hem toe te kennen, worde gedragen voor 1/3 door het rijk, 1/3 door de provincie en 1/3 door de gemeenten, waaruit iedere kring bestaat. Verder zou het, om meer geneeskundig personeel te bekomen, aanbeveling verdienen dat de provincie tevens, bIj wijze van tijde! maatregel, tegemoetkoming toestond aan jonj die aanleg hebbes en roeping gevoelen v« betrekking van arts, doch wier gebrek aan delen om hunne opleiding te bekostigen hinderpaal is om er toe te komen. Aai tegemoetkoming zou dan de voorwaarde 4 verbonden te worden, dat de jonge man, j komen diploma, zich voor de medische kt der provincie beschikbaar stelde. De Engelsche afgevaardigden, welkf wetsontwerp tot den bouw van eentunneli het Kanaal in het Lagerhuis ingediend ha hebben dit ontwerp ingetrokken. In goed inge! kringen verzekert men, dat de groote kansi het voorstel heeft tot het bouwen van een over het Kanaal om aangenomen te wordf afgevaardigden tot dien maatregel heeft besluiten. Het schip van de Hamburg—Ameril „Grimm" verwekt t6 New-York attentie i de stoomvaart-mannen, wegens de verand harer stoom produceerende inrichtingen, door de gassen en rook, die gewoonlijk schoorsteen uitgaan, naar de vuren worden gedreven en verbrand. Het is nieuwe rookverbrandings-uitvinding van heer Muller te Hamburg en in zes w terwijl het schip te Hamburg lag, in hetsl schip „Grimm" aangebracht. Gewoonlijk bruikte dit schip 350 ton steenkolen, doek de toepassing der nieuwe inrichting op reis slechts 250 ton. Hetzelfde aantal sti en tremmers is aan boord, doch hun we veel lichter. Hevige onweders vergezeld van hags hebben te Calcar aan den Rijn en te SliegsM, te velde staande gewassen zeer beschadigd!? Te Calcar werden honderden venster: door de hagelsteenen verbrijzeld/ de bik doodde twee personen. In de omstreken van Münster is de bik in niet minder dan 20 boerenhofsteden geel die alle in de asch werden gelegd. Aai onweder was een ondraaglijke hitte voorafgei tengevolge waarvan twee werklieden, een of en eenige soldaten overleden zijn. Te Gifihorn zjjn door den bliksem twee i lieden gedood en 4 gewond. Uit verschillende plaatsen komen beril van ongelukken veroorzaakt door de groote Te Dantzig zijn 5 soldaten gedurende de oef bewusteloos neergestort. Vreeselfjke nacht. Dezer dagen tuinman Boek te Fulda in een jongen ki boom geklommen om hem te plukken,!) h0 eensklaps afgleed en, met zjjn voet tur een mik, met het hoofd naar beneden hangen. Hij behield echter zijn tegenwoo heid van geest en begon den stam met zakmes door te snijdentoen hij ten hal dit werk gevorderd was, gleed ongelukkige het mes uit zijn hand. Nu trachtte h(j zit te wringen wat hem niet gelukte, daar l eerste pogingen zijn enkel brak. Deongelul werd den volgenden morgen, nadat hij lf lang in dezen vreeselijken toestand veil had, meer dood dan levend en geheel bi kennis opgemerkt en verlost. Men hoopt hoewel zijn toestand ernstig is, echter in het) te behouden. Een telegram van Lloyds luidt be De oorlog tusschen China en Japan is verkl Er staat zelfs bij, dat de oorlog gister verklaa Het telegram heeft dus wel den schf|n, alsc weet wat het zegt. Dan is de teerling gewo: Gaat het werkelijk op een vechten tuss de twee kolossen in Oostelijk Azië, dan ki beteekenis van de oorlogstijding niet licb groot geacht worden. In de eerste plas er gevaar, dat Westersche mogendheden in strijd gewikkeld worden. Welk belang Rit bi) Korea heeft, weten w0 uit de onomwü verklaring der „Moskofskjja Wedomoati". is niet aan te nemen, dat het zal berustf een Chineesch of Japansoh Korea. En het zich aanzien, dat Engeland, welke mogent ook in Korea zegevierde, op Port Hamilton, het slechts schoorvoetend ontruimd heelt, een voor zijne vloot zoo uitnemend gel eiland, weder zijnen vlag zal hijschen. eskader van zeven Britsche oorlogschepen t onder admiraal Fremantle in de Chinee wateren en zal niet in alle gevallen werkt toeschouwen. e

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2