714. Donderdag 9 Augustus. A\ 1894. Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor mn Buna SO Cts. Franco per post door ge- hooi Nbmbland 16 Cts. Naar Anirika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Adverteniién Van 1 tot 6 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 0 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. 1NNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bübö of Tixk. TEXEL, 8 Augustus 1894. r markt van Maandag waren aangevoerd leien, 502 Schapen, 103 Lammeren en 1 i. De handel was als den vorigen markt- vlug, met goede prijzen. Voor Schapen I gemiddeld van f 18 tot f 22 betaald Lammeren van f7 tot f 11. Maandag den 13 Augustus zal er Veulen- ;t worden gehouden. &al, 6 Aug. Onze vroegere plaatsgenoot, leer M. Bremer, thans onderwijzer te erdam, deed dezer dagen met gunstig g examen in de Engelsche taal o.) desohild, 7 Aug. Bij het terugkeeren ie gisterenavond, tijdens het hevige onweer, een Urker visschersvaartuig de blazer- it T. X. 161, van schipper K. Burger varen en belangrijke averij toegebracht, zeeassurantie-maatschappij heeft terstond leien beraamd om de schade aan de scheeps- f te doen herstellen. De heer Jb. Drijver, onderwijzer alhier, ;elijke betrekking benoemd aan de departe- -nutsschool, te Nijmegen. De burgemeester van Amsterdam brengt aldaar verschijnende bladen ter openbare jis, dat, volgens verklaring van een genees- "ige, by een zijner patiënten in die gemeente (geval van Aziatische cholera is voorge in. De veeziekte, mond- en klauwzeer, is |e laatste dagen in het district Schiedam itbarend toegenomen. Ter bewaking van afgesloten kring stationneeren thans te lam 3 bereden marechaussees en ten het toezicht nog scherper te maken, oor elke gemeente, welke in dien kring kken is, een of meer veldwachters worden isteld, al naarmate zulks noodig zal deeld worden. De bakker Propstra, te Bolsward, bakte leAmsterdamschebakkerij-tentoonstelling Busachtig witteboord, wegende 300 Kg. De sus, die om zijne afmetingen bekroond kon niet anders uit de bakkerij vervoerd en dan over het erf der buren. Tuinafschut- Q moesten worden weggebroken, om het boord door te laten. Teleurgesteld. Vrijdag ontvingen een t aantal inwoners van Maastricht eene isgeving van het postkantoor, dat aldaar angeteekende brief aan hun adres lag, wel- iriel zij uitgenoodigd werden af te halen, meesten stonden zeer verbaasd over deze isgeving, aangezien zij volstrekt niet n wie hun „geld" kon toezenden en de ste veronderstellingen werden gemaakt, een zei't Is er een, die mij vanouds schuldig is, en nu de cholera heerscht, ïst is geworden en restitutie doet. Een dacht ongeveer hetzelfde naar aanleiding het Portiunculafeest, terwijl nog anderen een onbekenden weldoener, aan een edel- moedigen bloedverwant dachten, maar allen gingen of zonden naar het postkantoor om den brief met geld af te halen. Men maakte „queue" en er verdrongen zich op oogenblikken twintig en meer personen voor het loket. En waarlijk, voor ieder was wat maar geen geld. Wel eene aanschrijving van den ontvanger om de nog niet ingeleverde be- schrijvingsbiljotten van de bedrijfsbelasting zoo spoedig mogelijk in te zenden. In de Friesche gemeente Gaasterland wordt als voorbehoedmiddel tegen de vlekziekte bij varkens door vele landbouwers gebruik gemaakt van zout, dat zoowel in het drinken als in het zoogenaamd „droog" voedsel wordt gedaan, in 't laatste geval er in gekookt. Het vorige jaar schijnt deze maatregel aldaar goed gewerkt te hebben althans bij velen, die hem toepasten, vertoonde zich de ziekte niet, terwijl van de anderen slechts enkelen gevrijwaard bleven. De hooge watervloed, welke thans de landerijen in Drenthe teistert, heeft toch ook eene goede zijde. Daardoor tcch worden, beter dan door alle kunstpreparaten als stiychine-haver enz. de landen, waar hij heerschappij voert, verlost van de muizenplaag die schrik van den landman. Jammer alleen dat daarbij ook vele mollen het lot van de muizen moeten deelen. Zelfs hazen en konijnen komen door het water om. Bij het uitbreken van den oorlog tusschen China en Japan heeft de Nederlandsehe regeering aan de oorlogvoerende mogendheden haar voor nemen bekend gemaakt om met betrekking tot dien oorlog de strengste onzijdigheid te hand haven. De regeering herinnert den Nederlanders, ook, voor zooveel noodig, aan die welke in den vreemde zijn gevestigd, dat zfj zich behooren te onthouden van elke handeling die, in strijd met de Neder landsehe wetten of het volkenrecht gepleegd, zou kunnen worden geacht vijandig te zijn aan eene der oorlogvoerende mogendheden of met strenge onzijdigheid te strooken. Het is hun aanbevolen de werkelijke blokkade en andere overeenkomstig het oorlogsrecht ge bruikelijke maatregelen der oorlogvoerende mogend heden te eerbiedigen en zich daaraan te onder werpen, en niet toegestaan voor de legers en zeemacht dier mogendheden te werven, tot de uitrusting van hare oorlogsschepen mede te werken transportschepen en oorlogscontrabande aan haar te verstrekken en voor haar te vervoeren en kaaphandel uit te oefenen. De regeering waarschuwt hen, dat zij slechts dan op hare bescherming en tusschenkomst ten hunnen behoeve kunnen rekenen, wanneer zij hunnerzijds zich zorgvuldig onthouden van elke schending der neutraliteitsplichten, terwijl zij zich bij miskenning dier plichten, blootstellen aan schade, moeilijkheden en vervolgingen voor den Nederlandschen of vreemden rechter. (St. ct.) Een gewoon mensch zou meenen dat de voorschriften en formaliteiten, door de wet op de bediijfsbelasting voorgeschreven, reeds omslachtig genoeg zijn en het den belasting schuldigen reeds lastig genoeg maken. Toch schijnen er ambtenaren te zijn, naar wier oordeel de vragen, op het belastingbiljet door de burgers in te vullen, nog veel te een voudig zijn. Aan „de Tijd" werd door een belastingplichtige uit een district buiten Amsterdam een biljet getoond, waarbij hij door den inspecteur der registratie werd uitge noodigd, zijn aangifte nader toe te lichten. Aan de gedrukte uitnoodiging was door of namens den inspecteur toegevoegd„Beleefd verzoek ik u, mij te willen opgeven naam, voornaam, woonplaats en bedrag van elk uwer sehuldeischers." Wat door het „bedrag van een schuldeischer" te verstaan is, zou taalkundig moeielflk zijn uit te makeD. De persoon, die de uitnoodiging ontving, zal echter de juiste beteekenis wel geraden hebben. Thans wordt medegedeeld, dat het onder zoek in de zaak van den moord op den vleeschhouwer Schut te Amsterdam, heropend is. Het vorig onderzoek schijnt dus te zijn gesloten en als afgedaan beschouwd, toen men niets ontdekt had. Aanleiding tot de heropening van het onder zoek moet zijn het vinden van een mes, dat aan den vleeschhouwer zou hebben toebehoord, in de woning van een maD, die in dronken schap iets gezegd had, wat aan de politie aanleiding gaf hem te verdenken. Aan de „Tel." wordt verzekerd, dat de Ministers van Justitie en Waterstaat voor nemens zijn eene Staatscommissie te belasten met het maken eener speciale studie van het vraagstuk der regeling van de arbeiders-ver zekering. De Staatsraad Rochussen, voorzitter van de onlangs ontbonden Staatscommissie van arbeidsenquête, zou in aanmerking komen voor het voorzitterschap van deze commissie, die de uitkomsten van haar onderzoek in wets ontwerpen zou moeten uitwerken. Onder reserve voegt de zegsman van de „Tel." er bij, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bezwaar zou hebben tegen de wetteltjke regeling van dit onderwerp; daarop zou tot nog toe de verwezenlijking van dit plan afstuiten. In het buitenland geldt vooral Nederland als een „steinreich land," een land met een groot nationaal vermogen. Maar - zegt De Delvenaar is Nederland wel zoo „steinreich?" Zfln de millionnairs er opgescheptUiteen mededeeling, die wij onlangs opvingen, zouden er in Nederland 120 personen zijn met2mil- lioen, 68 met l'/i millioen, 208 met 1 millioen vermogen. Nu, hoeveel eerbied wij hebben voor die getallen, zij vallen ons niet mee op de 47« milloen inwoners. Wel valt het op, dat al dit geld over zoo weinig personen ver deeld is. Ook valt het getal millionnairs niet tegen, als men let op het geographisch be trekkelijk kleine gebied van ons land. Een soortgelijk gebied in Duitschland zou deze millioentjes niet opleveren. Maar „steinreich" is ons land nog niet, het grootste aantal aan slagen van pl. m. 16000 vindt men onder f 20,000 vermogen. Nu, die zestienduizend renteniertjes vallen ons ook niet aee. rEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1