OFFICIEEL GEDEELTE. \T0. 715. Zondag 12 Augustus. A". 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dbn Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. idvertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Pr\js der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nnmmer. BONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen by de Uitgevers LANÖEVELD BE ROOU, Parkstraat, Bübg op Tkxil JACHT. e BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL igt ter kennis van belanghebbenden, dat by i ia ingekomen, de navolgende kennisgeving: )e COMMISSARIS der Koningin in NOORD- LLAND, ezien het besluit van Gedeputeerde Staten provincie d.d. 25 Juli 1894 no. 3 elet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 atsblad no. 87) rengt ter kennis van belanghebbenden dat in Noordholland de jacht op klein wild, uitzondering van die op fazanten, zal worden lend op Zaterdag 1 September 1894 met opgang dat de jacht op fazanten zal worden geopend laandag 1 October 1894 mede met zonsopgang; dat de korte jacht dagelijks met uitzondering den Zondag en de lange jacht alleen op insdag en Zaterdag zal mogen worden uit- ilend. zal deze in het Provinciaal Blad worden ratst en voorts in elke gemeente van Noord- ind worden aangeplakt. iablem, 30 Juli 1894. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHORER. iXEL, den 11 Augustus 1894. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 11 Augustus 1894. 'ij herinneren er aan, dat voor de verkiezing een lid voor den gemeenteraad, welke aid is op Maandag a. s. ten raadhuize ;enheid zal zijn tot inlevering der stem- ies van des morgens 9 tot des namiddags j Wij lezen in een elders verschijnend blad: iet alleen vindt men in de Ttxelsche >rs thans veel meer water dan verleden doch ook veel meer waterwild. Op den en dezer maand werd bereids de jacht end in den Eierlandschen polder. Daar reeds ettelijke eenden en talingen ge- ten. Het jachtterrein voor de overige n van het eiland wordt eerst opengesteld Sept. Deze regeling is zeer in 't belang eigenaars van de eendenkooien, die nu op wat ruimer vangst mogen rekenen." Bij een Haagschen handelaar in glas n Dinsdagavond ongeveer 20,000 ruiten ld of reeds afgeleverdbij een ander 6000 Bvolg van den hagelslag, den Westeindschen polder onder Zoeter- e worden thans verscheiden doode kieviten 'den, welke ten gevolge van den hagel- om het leven kwamen. Men schrijft uit Vlaardingen: t blijft met de aanvoeren van haring nog durend schraal. Wel komen er, zoowel als elders dagelijks een paar schepen o.doch over het geheel schijnt de visscherij behalve voordeelig te gaan. In den loop 'orige week kwamen hier aan 14 loggers en 14 bommen, te zamen met 7559 ton pekel haring, terwijl, met inbegrip van de overige reederijplaatsen, de aanvoer uit 11.891 ton bestond. De aanvoer gedurende het seizoen bedraagt thans 70.456 ton, tegen in 1898 111.438 ton. Ten gevolge van dit groote verschil en de vastere stemming voor Schotsche haring was onze markt ook veel beter en werd volle haring in de laatste atslagen met f 10.75 en maatjesharing met f 6.75 betaald. Een schippersknecht, die jaren zuinig geweest was en nu eindelijk een som van f 700 bijeengespaard had, kwam in 't begin dezer week per spoor te Zwolle aan, met het voornemen een scheepje te koopen. Hij had zijn schat aan papiergeld in een zakje opgeborgen en ging met opgewekte schreden stadwaarts. Bij den scheepstimmerman gekomen bleek hij echter het geld niet meer te hebben, hij had het verloren. Alle pogingen, sedert in het werk gesteld om het verlorene terug te vinden, zijn tot nu toe vruchteloos geweest. Men kan zich de verslagenheid van den schipper voorstellen. („Zw. Ct.") Valsche rijksdaalders. Door de Neder- landsche bank is heden geweigerd in betaling aan te nemen een rijksdaalder, met den beel denaar van Willem Hl en het jaartal 1871. De weigering geschiedde op grond, dat het munt stuk niet op de Nederlandsche Munt was ge slagen. Bij onderzoek bleek dat deze „valsche" rijksdaalder een hooger zilvergehalte had dan zij hebben mocht en dus meer waard was dan een „echte." Het muntstuk is niet door de Bank inge houden, maar aan den aanbieder teruggegeven. Deze, de heer De Jonge, lid van de firma wed J. De Jonge Zoon alhier, heeft zich tot den minister van Financiën gewend, met het verzoek algemeen te willen bekend maken, hoe in dezen gehandeld moet worden, daar waarschijnlijk meer van dergelijke overwaardige rijksdaalders in omloop zullen zijn. Het „Handelsblad" herinnert aan den raad, welken het Geneeskundig Staatstoezicht een vorig jaar gaf: ieder die met besmet water in aanraking komt, wassche de handen terdege met zeep en liefst met creoline, vóórdat hy met de handen eten naar den mond brengt of den mond aanraakt. Melk, die met verdacht water aangelengd of behandeld kan zyn, worde in deze dagen altyd gekookt. Vruchten van de markt kan men eten als men ze tien seconden in kokend water dompelt. Dit gaat zeer goed met appelen, peren, druiven en pruimen. Spyzen en dranken moeten goed gedekt be waard worden om te beletten dat ze door vliegen besmet worden. De kans om op deze wyze besmet te worden is zeer gering, maar met weinig moeite kan men ook deze kans wegnemen, en het is in elk geval een zindelyke gewoonte. En er is eene andere gewoonte, welke menig een zich in dagen als deze kan aanwennen. Men zy matig met alcohol, matig in drinken, maar ook matig met "'~n. Maar ieder houde aan ook dit in gedachte: het gevaar dreigt by na uitsluitend van vaarten en openbare wateren die besmet zyn alle wateren staan met elkander in verbinding en daarom zyn ze thans minstens verdacht. Door de Amerikaansche regeering is een geneeskundige naar Rotterdam gezonden, die alle tusschendekspassagiers, die naar Amerika wenschen te vertrekken, vóór hunne inscheping geneeskundig moet onderzoeken. Reeds zijn eenige passagiers niet tot vertrek toegelaten. E9n con flikt, zoo wordt gemeld, tusschen sommige onderwijzers der Rijks-normaallessen te Alkmaar (tevens leeraren der hoogere burgerschool) en den inspecteur en districts schoolopziener, rakende den duur der zomer- vacantie, is oorzaak, dat op voorstel der auto riteiten de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft besloten, de inrichting op te heffen en al de onderwijzers te ontslaan, het eenige middel om voor de onwilligen andere onder wijzers te benoemen, bij de wederinstelling van de lessen. Rotterdam is wegens het voorkomen van mond- en klauwzeer in kringen verdeeld, verdachte en niet-verdachte. Het verkeer daartusschen is gesloten voor herkauwende dieren. Dat geldt dus voor runderen, schapen, herten, kameelen, drommedarissen, lama's, maar ook voor de bokken welke de jongens voor hun wagentje spannen. Komt zoo'n beestje op verboden terrein en dat gebeurt natuurlijk nogal eens dan moet de politie het herkauwende dier aanhouden, waarna 't 10 dagen lang aan het abattoir „in observatie" blijft. Of de jongens zullen wenschen, dat de vee- plaag spoedig verdwijne Een ontaarde moeder. Men meldt uit Harlingen aan de „Leeuw. Crt.": Een voerman van hier, een gezelschap rond rijdende, ontdekte dat aan den weg bij het naburig Pietersbierum eene vrouw aan den waterkant met iets bezig was, dat haar nogal inspanning kostte; door het riet kon hij niet zien wat ze daar uitvoerde, maar naderbij komende, bemerkte hij, dat zjj bezig was een knaap van ongeveer zes jaren met het hoofd onder water te houden. Eerst had ze beproefd hem er voorover in te duwen, maar door het hevig tegenspartelen van den jongen gelukte dit niet; toen wist ze hem achterover tot aan de borst er in te houden, en had de voerman door zijn schreeuwen niet de oorzaak geweest van de staking van dit misdrijf, dan had de dood van het kind moeten volgen. Opgeschrikt door dat schreeuwen, verwijderde zij zich ijlings met den knaap. Het „U. D." geeft in zake de belem mering van executoriale verkoopen den vol genden raadMen zou, waar zulk een ver- kooping op de aangegeven of welke andere wijze ook verhinderd werd, tot inbeslagneming van een gedeelte der goederen kunnen over gaan, om die ter gelegener tyd en plaats te veilen en daarna na voldoening der ver schuldigde belasting en der gevallen kosten, het overschietende aan den nalatigen belasting schuldige terug te betalen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1