Buitenland. De heer J. Kema, machinist te Dordt, heeft reeds eenige maanden gewerkt om een machine te vervaardigen met nieuwe beweeg kracht. Thans is hij met dien arbeid gereed gekomen. De zuiger wordt in beweging ge bracht door toevoer van lucht, terwijl de werking berust op het doen ontstaan van een luchtledige ruimte, beurtelings voor en achter den zuiger. De uitvinder dezer constructie is van meening, dat zijne vinding op groote schaal toegepast, veel voordeel zal opleveren, en een gevaarlijk concurrent kan worden van den gas- en petroleummotor, terwijl hij ze uitnemend geschikt acht, om den kleinen omvang der machine, tot het in beweging brengen van vélocipèdes. Men meldt uit 's-Gravenhage Tusschen de politie en socialistische geest verwanten van den dezer dagen in het volks zeebad te Scheveningen omgekomen metselaar heeft bij diens begrafenis eene vrij ernstige botsing plaats gehad, tengevolge de over treding van het verbod om met roode vaan dels grafwaarts te trekken. Een der per sonen is ernstig bij een charge der politie gewond. In de straten vielen handtastelijk heden met de politie voor en op de begraaf plaats werden allen geweerd, die niet bij den stoet behoorden. Dientengevolge bepaalde zich alles tot eene toespraak van Domela Nieuwenhuis. Twee Hilversummers hebben Zondag in een kuil op de heide tusschen Laren en Hilver sum een paar oude schoenen en een vrouwen kledingstuk gevonden, wat weder aanleiding heeft gegeven, dat in den omtrek naar het lijk van mej Schmitz wordt gezocht. Voor wiens rekening komt de schade, aan vensterruiten, enz. veroorzaakt door hagelslag? Na den hagelslag van Maandag haastte zich ieder naar zijn huisheer, om zoo spoedig mogelijk herstel te vragen, maar menigeen zag zich teleur gesteld, daar de huiseigenaar zich in vele gevallen beriep op de huurovereenkomst, waarbij de huurder zich verbond, de glazen heel te houden. De aandacht van die teleurgestelde huurders vestigt nu de heer Alex. H. Coltof opart. 1619 B. W., luidende „Geringe en dagelijksche reparatiën zijn voor „rekening van den huurder. Bij gebreke van „overeenkomst worden als zoodanig aange merkt reparatiën aan winkelkasten, de sluiting „der luiken of blinden, de binnensloten, de „vensterglazen, zoo binnen als buiten het huis, „en al hetgeen verder door het plaatselijk ge- „bruik daaronder begrepen wordt. Niettemin „komen die reparatiën ten laste van den ver huurder, indien zij door den vervallen toestand „van het verhuurde of door overmacht nood zakelijk zijn geworden." Derhalve luidt de conclusie is de schade, aan de vensterruiten ontstaan door den hagelslag, als gevolg van overmacht, voor rekening der verhuurders. (L. D.) Het jaarlijksche waardeverlies, dat ontstaat door de circulatie der gouden munten in het handelsverkeer, namelijk door afslijting, bedraagt op 12 millioen gulden niet minder dan f 4800. Een klompenmaker, die aan het Duitsch grenskantoor bij Dinksperloo eene partij klompen naar Duitschland wilde aangeven, moest een verhoogd invoerrecht betalen, omdat op zijne klompen een cirkel was gesneden en daarom als kunstarbeid werd aangemerkt. De klompen maker zal afwachten of men te Berlijn dergelijke klompen ook voor kunstwerken aanziet! Elk Amsterdammer en vooral zij, die nog wel eens bar's of café's bezoeken, kennen zeker wel den straatjongen, een typisch brutalen zwartkop, „die voor een cent op zyn hoofd gaat staan." Dezer dagen had hy ook voor een zeker café van den eersten rang zyn vaardigheid getoond en deed nu in het café een collecte. By zyn rondgang kwam hy ook by een bekend ingezetene, een deftig advocaat, die, peinzend over een belangrijke zaak, zyn „kleintje koud" zat te verorberen. Per ongeluk kreeg hy, in plaats iets in klinkende munt te ontvangen, een klap met de rotting van den rechtsgeleerde. De jongen bekwam niet het minste letsel, maar daar hy geen aalmoes had gekregen, zon hy op wraak. Hij wachtte bedaard onzen ernstig'; den kenden, zwartgekleeden jongen man op en volgde hem van af het Rembrandtplein. Daar begon hy onmiddeiyk op hartroerende toon te schreeuwen„vader, vader, gaat nou toch mee naar huistoe, moeder wacht op ons. Dit zeide de bengel voort tot op den Dam en er had zich, door het roerende geroep van den brutalen knaap, zooveel volk achter den rechts geleerde verzameld, dat hij biyde was, dat hij op de tram Dam-Vondelstraat kon stappen, om zoodoende aan de lastige vervolging te ontkomen. De wraak van den jongen was goed geslaagd. Het laatste transport gevangenen, tot vijf jaar en langer veroordeeld, is eergister uit Groningen te Leeuwarden aangekomen en in den nieuwen cellenvleugel van de bijzondere strafgevangenis overgebracht. Het getal der uit Groningen overgebrachte gevan genen bedraagt 62, waaronder 4 tot levens lange gevangenisstraf veroordeelden, waardoor het getal dezer veroordeelden in de gevangenis te Leeuwarden is gestegen tot 12. Daar onder behoort ook de gewezen Harlinger predikant Barger, wien als bedrijf het doosjes- plakken is opgelegd. Te Zevenaar zijn twee tot dusver onbekende personen, die over de grenzen werden geleid, uit den in volle vaart zijnde sneltrein gespron gen. Na den val stonden beiden onmiddelijk op en vluchten weg, voor iemand hen in handen kon krijgen. Ongetwijfeld zal er voor hen wel reden hebben bestaan, niet gaarne in Duitsch land terug te keeren. Men schryft uit Leeuwarden: Toen gebleken was dat de Acid Butyrometer van Gerber zeer dienstig was tot bepaling van het vetgehalte der melk, heeft de heer J. Mesdag, zuivelconsulent in Friesland, aangeboden geregeld melk te onderzoeken welke hem toegezonden werd. Drie veehouders maken daarvan gebruik en zenden om de 10 dagen geregeld van 50 koeien melk, welke de heer Mesdag onderzoekt. Hieruit is reeds duideiyk gebleken, dat de omstandigheden waaronder de koe verkeert, grooten invloed hebben en dat veel melk geven niet altoos gepaard gaat met een groot vetgehalte. Er komen soms zeer groote storingen voor. Wanneer eene koe onrustig is dan daalt het vetgehalte; is zy tochtig dan levert zy minder melk. Deze onderzoekingen zullen worden voortgezet. Van de koeien, die veel melk geven met een hoog vetgehalte, moeten de kalveren aangehouden en daarvan later ook de melk onderzocht worden; dat moet eenige geslachten door gedaan worden, om te komen tot een ras dat het meeste product geeft. De pas verschenen aflevering van de „Economist" bevat van de hand van den heer Pyttersen, lid der Tweede Kamer, een gefin geerd wetsontwerp, houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid in brood-, beschuit- en koekbakkerijen en broodfabrieken. Dit is een fictie waarvan het doel is het oor deel van bevoegden te vernemen, alvorens een wetsontwerp met memorie van toelichting aan te bieden, daar, zoolang geen kamers van arbeid zijn ingesteld, het den arbeid aan het orgaan ontbreekt om van zijn wenschen te doen blijken, invloed uit te oefenen op wetten, waarbij zijne belangen zijn betrokken. Aan het Nieuwsblad voor Nederland wordt geschreven „Eenigen tyd geleden werd aan my een kost bare juweelen ring ter waarde van meer dan 200 gulden ontstolen. De politie was zoo gelukkig spoedig den dader te vinden, doch het bleek, dat hy daags te voren den ring voor zestig gulden aan een opkooper had verkocht. De ring werd dan ook by den opkooper in beslag genomen, terwyi by den dief nog f 50 van het ontvangen geldwerd gevonden. De zaak diende, by de rechtbank, de dief bekende alles en werd veroor deeld. maar tot myne groote verbazing hoorde ik, dat by het vonnis werd gelast, dat de ring aan den opkooper en het geld aan den dief zou worden teruggegeven, zoo dat ik, n. b. de bestolene, met leege handen naar huis bon gaan." De inzender vraagt of dit recht is en de redactie van het blad merkt zeer juist op, dat deze loop van zaken is overeenkomstig de wet, hoewel in de hoogste mate onbillyk. Wil een bestolene zyn eigendom terug hebben, dan moet hy het van den opkooper zien terug te krygen. Alleen als de dief het voorwerp nog in zyn bezit heeft, kan het weer tot den i matigen eigenaar terugkeeren. Het das: ontvangen geld wordt beschouwd als het eige< van den diefDe eigenaar kan binnen 8 na de uitspraak op de gestolen voorwerpen! doen leggen in handen van den griffier, j dan volgt eene civiele procedure en die kas wat kosten. Dit is ook de reden waarom bestolenen, wel dat zij van eene aangifte niets anders t, dan last en moeite, veelal de politie vat diefstal onkundig laten en zich maar in fc schikken. Voor de dieven is deze „wettige daardoor zoo voordeelig mogeiyb. Omtrent den diefstal te Emmerik ss men aan de „Tel." uit 's-Heerenberg volgende Het was Zaterdag een merkwaardige dag de inwoners der gemeente Bergh. Erweri formeele drijfjacht gehouden op vyfmisdai Verleden nacht van 5 op 6 Augustus ingebroken in den winkel van den horlogen Gipken, te Emmerik, waar ongeveer voorl ontvreemd werd aan gouden, zilveren en nik! voorwerpen. Verdacht werden vyf persons van uit Pruisen gekomen, tusschen 5 en 6 's ochtends gezien waren op den weg tus hier en Zeddam, liggende aan den kant den weg. Bijna de gansche bevolking van Zeddai Kilder nam deel aan de jacht. Om drie waren gevat: August Michels,32jaren, uit! hausenWilhelm Lösgen, 21 jaren, uit i hausenWilhelm Bergström, 20 jaren, uit! hausen. Om negen uur 's avonds werd gevangen Theodor Franz Giezenaar, 25 jare Oberhausen. De vyfde verdachte, Adolf Wolters, berg* te Alststade, is nog voortvluchtig. De aangehoudenen waren gevlucht in dt schen, waarin zy achterna werden gezet politie en bevolking. De drie eersten legden volledige bekenta De laatste loochent alles, zelfs de verkil door de mededaders van zijne medeplichti afgelegd. Michels, Lösgen en Bergström verklaardi de straat by den winkel de wacht gehouè hebben, terwyi de 2 anderen hun slag sk in beslag werden genomen, deels op de ga teerden, deels in de bosschen gevonden, blijkbaar weggeworpen 34 gouden, 106 zih 22 nikkelen, 1 verguld, 3 zwarte horlog gouden, 24 zilveren, 45 nikkelen, 11 vergul doublé kettingen, 1 verrekyker, 2 tooneelkij 2 gouden lorgnet monturen, 1 breekijzer slachtersmes. De verdachten zyn opgezonden naar Arnl ter beschikking van den officier van justitie al Te Antwerpen zal op een der platted van het Museum van Schoone Kunsten electrische lamp van buitengewone lichtst geplaatst worden. Die lamp zal niet alleen op alle punter België kunnen gezien worden, doch zelfs over de grenzen. De lichtsterkte, zegt de „Soir," zal zyn by na 2 millioen waskaarsen en zal, indie: hoog genoeg is geplaatst, gezien worden 1 geheel de Belgische kust, dus vanaf de Set monden tot aan Nieuwpoort. Over de Zuidergrens zal het licht reikei aan Rysel, Valenciennes, en zelfs tot G Oostwaarts tot Hoei, Verviers, Aken, Maast en Gladbach. Noordwaarts tot Venlo, Aint Utrecht, Leiden, den Haag en zoo eenige a ver in de Noordzee. Een zelfde electrische lamp heeft gewed de tentoonstelling, van Chicago en deze haar licht tot Milwaukee, wat een afsta: van 100 kilometer. Uit uitvoerige berichten biykt nu, di persoon, die te Nisch (Servië) gevangengeno was, inderdaad de vermeende baron Un; Sternberg was, berucht door den aanslag tel Hy werd uitgeleverd aan de Russische pol® hem naar Salonika overbracht. Hier wistt ontsnappen en aan boord te komen van Amerikaansch schip, dat in de haven voor a lag. De kapitein weigerde den vluchteliuj te leveren en den volgenden morgen zette schip koers naar Amerika. Het Duitsche blad de „Prometheus" t1 eenige mededeelingen over de gevolgen vs aanneming van den Midden-Europeeschen t{ Duitschland. In het grootste deel van Duitact bedraagt de tydversohuiving 10 tot 80

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2