Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Uit Aalsmeer wordt geschreven: Vele huisgezinnen missen schier alle ver dienste en sommige zijn geheel broodeloos. Door een paar ingezetenen is een renteloos voorschot van f 1000 verstrekt, om in den allerdringendsten nood te voorzien. In de gemeente wordt eene collecte gehouden. Een beroep op de liefdadigheid onzer landgenooten zal echter wel niet kunnen uitblijven, daar de gemeentenaren zeiven onmogelijk voldoende hulp kunnen verschaffen en vele nijvere en oppassende gezinnen zonder hulp geheel arm lastig zouden worden. De af deeling Aalsmeer voor Tuinbouw- en Plantkunde heeft besloten aldaar eene collecte te doen houden, teneinde in den ergsten nood te kunnen voorzien. Met de extra-treinen waren Zondag te Haarlem slechts 2600 Amsterdammers aan gekomen. Blijkbaar heeft de vrees voor cholera dui zenden teruggehouden van het traditioneele bezoek aan Haarlem op den laatsten kermis- Zondag. Te Emmen vervoegden zich ten gemeente- huize twee oudjes, waarvan de man 82 en de vrouw 63 jaren, die te kennen gaven, dat ze wel „under de geboden wollen". De bruidegom hoopt daardoor binnenkort zijn derde, de bruid haar tweede huwelijk te vieren. Het huwe lijksleven schijnt hun goed te zijn bevallen. Een eigenaardig gevolg van den dub belen moord te Schagen is wel de moeite waard vermeld te worden. Zooals bericht werd, had de weduwe Bute veertien dagen geleden een testament gemaakt, waarbij zij haar nichtje Anna Beiers tot eenige erfgenaam benoemde. Daar het nu niet uitgemaakt is en misschien, zelfs hoogstwaarschijnlijk, ook nimmer uitge maakt zal worden wie van beiden het eerst dood was, rijst de vraag: wie komt nu het geld toe, den erfgenamen van de weduwe of dien van het meisje Was de weduwe het eerst dood, dan natuurlijk aan die van het meisje; is echter het meisje het eerst gestorven, dan aan die van de weduwe. Dat dit tot eigen aardige verwikkelingen kan aanleiding geven, spreekt wel vanzelf. Bovengenoemde opmerking in de „Tel." van een harer lezers afkomstig, is echter volgens het „L. D." niet juist. Immers, door art. 878 van het B. W. wordt in dit geval uitdrukkelijk voorzien. Het art. luidt namelijk „Indien verscheidene personen, van welke de een tot des anderens erfgenaam geroepen is, door een en hetzelfde ongeval, of op den zelfden dag, omkomen, zonder dat men weten kunne wie het eerst overleden zij, worden zij vermoed op hetzelfde oogenblik gestorven te zijn, en er heeft geen overgang van erfenis van. den eenen ten behoeve van den anderen plaats." De vijfde medeplichtige aan den horloge diefstal te Emmerik is te Alstaden bij Ober- hausen gearresteerd. De ontbrekende horloges zijn echter niet bij hem gevonden. De nieuwste philantropische instelling in de residentie is, zegt de Haagsche correspondent der „N. Gr. Ct.", een eigenaardig Tehuis voor bejaarde (minstens 40-jarige) alleen-op-de-wereld- staande dames van Christelijke levenswandel en beperkte inkomsten, tevens pension voor tijdelijk voor examens of tot 't zoeken van betrekkingen hier vertoevende jonge meisjes. Die inrichting „Salem" (Vrede) geheetcn, is door een vereeniging van dames opgericht op een deftigen standtwee flinke huizen zijn er voor in gebruik genomen en de pensionprijs is zóó laag gesteld, dat alleen door de contribu- tiën en giften van hen, die de zaak steunen, duurzaam is te bereiken dat de inrichting kan bestaan. Het is maar jammer dat het orthodox- Protestantsch karakter, dat ook bij de inwijding door een onzer predikanten aan 't licht trad, de zoo nuttige instelling iets exclusiefs geeft, waar door ze menigeen van zich zal vervreemden, of althans veler steun zal moeten derven. Ten aanzien van het uitgebaggerde Dol- lard-slijk heeft men hot denkbeeld geopperd om het te persen (gelijk te Lubeck plaats vindt) tot alle waterdeelen zijn verwijderd, en dan als koeken voor de bemesting in den handel te brengen. De zaak is dat de haven van Delfzijl bij ebbe een treurig gezicht oplevert (men ziet alsdan slijk en niets dan slijk, met een diepe geul in het middende doorvaart). De oorzaak is de voortdurende aanslibbing der specie, die, evenals aan de Friesche en de Groningsche Wadden, in den Dollard nog al vrij sterk is. De slijkdeelen uit die aanslibbing bezinken en veroorzaken die opeenhooping van stoffen in de haven, welke dan ook dringend verbetering behoeft. Men verzekert dat de commissie, belast met het doen van voorstellen tot benadiging, geen termen heeft gevonden om Caserio in de genade van den President aan te bevelen. Men verwacht deze week zijn terechtstelling. Een droevig bericht komt uit Turin. Een broeder van Caserio, als bediende aldaar werk zaam, heeft een einde aan zijn leven gemaakt; De schanddaad van zijn broeder woog by hem zwaar en heeft hem eindelijk tot dit treurig besluit gebracht. Men meldt uit Lyon d. d. 16 Augustus. Caserio, de moordenaar van president Carnot, is hedenochtend te 4 u. 65 m. terechtgesteld. Op het oogenblik, waarop men hem op de plank der guillotine deed neerliggen, riep hfj„Moed kame raden 1 „Leve de anarchie 1" Hevig spartelde hij tegen. Geen incident viel er voor. Tot uitvoering dezer terechtstelling was de beul Deibier gisteren met de guillotine van Parjjs naar Lyon vertrokken. Zaterdag j.l. zou voor het kantongerecht in het 8ste arrondissement van Parijs een juffrouw terecht staan. De rechter deelde haar mede, dat haar zaak van de rol was geschrapt en nu niet behandeld kon worden. De juffrouw bleef echter verlangen, dat haar zaak toch in behan deling zou komen. Toen de kantonrechter bleef weigeren werd de juffrouw zoo vertoornd, dat z(j haar mandje opende en den rechter een wit voorwerp naar het hoofd wierp. „Eene bom", riep het verschrikte publiek uit en allen stoven uiteen. Het bleek echter, dat de dame den rechter slechts had getroffen met een ei, en nog wel met een ei van verdachte frischheid. De gevangenis in eene kleine plaats in Schotland heeft jarenlang slechts ée'n gevangene geherbergd. Elk jaar kwam de raad van toezicht, samengesteld uit louter kalme, deftige mannen, bijeen om te vragen of de man ook klachten had. Maar hy was vele jaren tevreden. Slechts dit jaar antwoordde de gevangene tot groote ver bazing der heeren „ja" in plaats van „neen". Hy had eene klacht„de pap was niet goed, hy zou dat niet langer dulden." De pap werd met neus en mond aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen en naar de cel van den gevangene ge zonden met de opmerking in offleiëele termen vervat dat ze voor hem goed genoeg was. De gevangene wilde „het echter niet langer duldenden volgenden morgen was hy ver dwenen. Hy had zyne tralies medegenomen. Vermoedelijk zou men hem niet spoedig terug gekregen hebben, indien hy niet wat al te luchthartig was geweest en niet gepoogd had de tralies in de nabyzynde stad te verkoopen. Hij werd nu gegrepen en naar zijne slechte pap teruggebracht. Na een langdurig verzet heeft de administratie der posteryen in Engeland ten laatste bepaald, dat kaarten van da juiste grootte, waarop mededeelingen zyn geschreven, voorzien van een postzegel van een halven penny, als brief kaarten verzonden kunnen worden. In Engeland zal men dus waarschyniyk eveneens briefkaarten, bedrukt met de afbeelding van een belangwek kend gebouw, monument of van een schoon landschap zien verschynen. De Pawnees, die op de tentoonstelling te Antwerpen slechte zaken maakten, en toen de deurwaarder beslag kwam leggen op hunne paarden, in vliegenden galop naar de gren zen trokken, bereikten eindeiyk het douanen- kantoor van Putte, dat per telegraaf verwit tigd was geworden, om hen aan te houden. Twee douaniers stonden de aanstormende groep af te wachten. De douaniers weigerden de groep door te laten. Men kommandeerde halt. De aanleider, zeer kalm en beleefd, hoorde het verbod aan, en antwoordde bedaard.1 „Ook goed, mynheerenl W(j zullen terugkeeren: wy deden slechts een rytoer." Op wenddon de ruiters den teugel en stapi reden zij 66n eindweegs terugde douanien ren reeds gelukkig van die wilde mannen i zyn. Eensklaps keerden dezen weer hunne] den om en als een orkaan, die onweerstaat alles dreigt te verpletteren, stormden de Pa? over de grenzen en verdwenen weldra uit te zicht der verbaasde douanen. Eenige dagen de laatste troep uit Antwerpen, zy kwa stapvoets langs het hof van den heer S. tel schaat, waar de kinderen aan het hek stoi Dezen hadden meelyden met de arme Pan en vroegen of zy een glas wyn wilden Zy m dankbaar aan, bonden de paarden aan hel en traden binnen. Men gaf hun de heli verfrisschingde Pawnees hadden de tj in de oogen van dankbaarheidbien mi reux zeide een hunner tot de dame des hu Toen zy wegreden, namen zy eensklaps dt kinderen der dame op, zetten hen op den nel paarden, en reden in wilde fantasia weg geen de moeder deed schrikken en erg ongi maakte. Doch na een rid te hebben gei kwamen zy de juichende kinderen weer den tuin afzetten, en reisden toen voort i herhalende: bien malheureux. De opbrengst der inzameling ten bat ongelukkigen, die by de aardbeving te Konst nopel al hunne bezittingen verloren hebber draagt reeds meer dan f240,000 en zal waars ïyk een veel hooger bedrag bereiken. De s is nl. volgens de „Yoss. Zeitung" zoo geweest een6 bronzen medaille uit te loven ieder, die meer dan 10 Turksche ponden byd: en sinds dit besluit bekend gemaakt is, he de bydragen van meer dan 10 pond rljl gevloeid. Liefhebbers van den sterrenhemel nt attent gemaakt op den zoogenaamden met regen in het sterrebeeld van Perseus, datt middernacht tamelijk hoog aan den Zuid 0 ïyken hemel staat en zeer gemakkelijk kan w waargenomen, als de hemel maar helder ia. Perseïdenstroom valt jaariyks tusschen 9 e; Aug. in. In den volksmond isdiemeteoon ook bekend onder den naam van „tranei den Heiligen Laurentius," die den dood dei telaren op den gloeienden rooster vond. Vergadering Donderdag 16 Aug. voorm. 10 Voorz, Jhr. Striok van Linschoten, burgemei Tegenwoordig 9 leden, de heeren Coninck tVt berg, Koorn, Koning, Bakker, Mets, F. C. Ke(Jser Pz., Dros en Roeper. Afwezig met kennisgeving, de heer Lap. Eén vacature Na opening der vergadering worden de no! der vorige vergadering gelezen en na eene I wijziging goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. mededeeling, dat is komen een schrijven van Gedeputeerde S; inhoudende goedkeuring van de verordening! heffing en invordering van begrafenisrechteni gemeente; Een schrijven van het bestuur der 30 gemee: polders op Texel als antwoord op een door 1 W. gedaan verzoek om opgave, wat de jaarlji kosten moeten bedragen voor een voldoend houd van den weg tusschen de Waal en deni waarop genoemd bestuur bericht, dat gen» onderhoudskosten f 600 's jaars zullen bedrag! De Voorz, zegt, dat genoemd bericht eerst li door B. en W. werd ontvangen en daardoor ti om alsnog in deze vergadering te worden behat; Er zal echter zorg voor worden gedragen, dal spoedig in behandeling zal kunnen worden gent Verder doet de Voorz. mededeeling, dat doof dagelijksch bestuur werd ontvangen een schryvs den heer T. Roeper, bevattende het verzoek ou voor herstel van gezondheid eenige maanden' te willen verleenen. De Voorz, zegt, dat bovengenoemd verzoel by het dageiyksch bestuur maar by hem alsK meester thuis behoort, en dat door hem nog besluit is genomen, maar hy plan heeft, het gen verzoek te verleenen voorloopig tot 1 Nov. ai Al deze mededeelingen worden voor kennis? aangenomen. Alsnu komt aan de orde: Bespreking Onderwijs Zuid-Eierland. De Voorz. stelt namens B. en W. voor, om, op eene herhaalde oproeping voor onderwym de school te Zuid Eierland op eene jaarwedd; f 600, zich geen sollicitant heeft aangemeld, oproeping te doen voor eene onderwyzeres in 1 van voor een onderwyzer, en dan de jaarwed! brengen op f 600. De Voorz. zegt dat by eene benoeming van' onderwyzeres aan deze ook het onderwya i handwerken wordt opgedragen zoodat alsdü jaarwedde van f 160 voor eene afzonderiyke o- wyzeres voor dat vak vervalt. Zelfs al was tel op een salaris van i 600 een onderwyzer ze»

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2