720. Donderdag 30 Augustus. A*. 1894. Nieuws- en Advertentieblad, OFFICIEEL EEDEELTE. Binnenland, SONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Buna op Tkxcl Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor dsn Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Ned beland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. AdvertentiSn vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertenties Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nnmmer. GEVONDEN VOORWERPEN, edeponeerd ten Raadhuize, een zilveren siga- lijp met zwart beenen mondstuk, gevonden de o. 1. school te Oosterend, op het land den Heer S. Dijksen. RAADSVERGADERING. BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL slet op art. 41 der Gemeentewet rengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis de ingezetenen, dat eene vergadering van Raad door hem is belegd op Donderdag, den 80 a. s., des voormiddags 10 uur, in dedaar- bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 25 Augustus 1894. De Burgemeester, STRICK VAN LINSCHOTEN. Te behandelen onderwerpen Beêediging van den waarnemenden Gemeente- ecretaris. Hededeelingen. Ingekomen stukken. Voorloopige vaststelling gemeente-rekening en oedkeuring rekeningen instellingen van welda- igheid, dienst 1893, Benoeming vader en moeder in het Gesticht au Weldadigheid. Voorstel B. W. inzake verbetering en onderhoud raa!derweg. VERKIEZINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der eente TEXEL maken bekend, dat een afschrift het proces-verbaal van de inlevering en een de op heden plaats gehad hebbende opening stembriefjes, ter benoeming van een lid van ïemeenteraad, is aangeplakt en ter Gemeente- Btarie voor een ieder ter inzage ligt. Texel, den 28 Augustus 1894. Loco Secretaris, De Burgemeester, A, Lange veld. Strxck van Linsohoten. TEXEL, 29 Augustus 1894. aandag werden ter markt aangevoerd 217 ■pen, 132 Lammeren, 12 Rammen en 2 ien Kippen. 8 handel was lusteloos, de prijzen minder den vorigen marktdag. Voor Schapen i besteed van f 13 tot nagenoeg f 20 Lammeren van f 7,50 tot f 10,50. Aan de herstemming, noodig voor de ver ing van een lid voor den Gemeenteraad, odag jl. gehouden, werd door 189 kiezers 'snomen. in deze 189 stemmen werden uitgebracht len Heer C. Zijm Tz. 97 stemmen, op den W. C. Reij 92 stemmen, ot lid van den Gemeenteraad is alzoo ver- n de Heer C. ZIJM Tz. Op ruim 20 boerderijen in de gemeente egraven is onder de koeien het mond- en wzeer uitgebroken. De ziekte heeft een aam verloop en is tot nog toe van geen «daardig karakter. Uit Batavia wordt aan het „N. v. d. D." 0ld, dat onze troepen op Lombok verrader en aangevallen; de eavallerie is verstrooid en de gemeenschap tusschen Mataram en Negara verbroken. De „N. R. Ct." ontving telegraphisch be richt „Onze troepen werden bij Mataram door de Baliërs overvallen, 185 man sneuvelden, waarvan 30 officieren dood of vermist." b In den Haag scheen bij het Dep. van Koloniën nog niets bekend omtrent deze particuliere berichten. De laatste berichten omtrent de vreeselijke gebeurtenis te Schagen, melden de onschuld van den beschuldigde Simon Alot. Zaterdagavond half acht werd Alot uit zijn cel gehaald en gebracht in een zaal waar de officier van justitie met eenige andere heeren van het gerecht en Klaas Boes waren. „Toen ik binnen was" aldus verhaalde Alot aan de correspondent der Haarl. Crt. „zeide de officier„Klaas, doe je plicht Deze stortte zich toen hevig weenende aan mijne voeten neder en riepO, Alot, Alot, je bent geheel onschuldigvergeef het me 1" Wat hij verder zeide verstond ik niet, want zooals u wel begrijpen kunt, mijnheer, ik begon te dansen van blijdschap. Daarna kreeg ik mijn eigen kleeren weer aan, de oificier gaf mij reisgeld en ik holde naar het station." Maandagmiddag hebben de president van de rechtbank, mr. Sannes, de officier van justitie, mr. Karseboom, en de burgemeester van Schagen, de heer S. Berman, een bezoek gebracht bij de ouders van Alot. Zij feliciteerden hen met de volkomen rehabilitatie van hun zoon en beloofden al wat in hun vermogen was te doen om te zorgen, dat er geen nadeelige gevolgen uit deze treurige zaak voor hen zouden voortvloeien. Over het aandeel, dat vrouw Boes in de zaak gehad heeft, loopen de meeningen uiteen. Beweren sommigeD, dat zij wel een handje zal geholpen hebben, anderen meenen, dat Klaas alles alleen gedaan heeft en zijn moeder na afloop eerst ontdekte, wat er gebeurd was en deze, toen haar best gedaan heeft haar zoon voor de gevolgen te bewaren. Het lijk van vrouw Boes, die zich zelve van het leven beroofde, is Zaterdagmorgen vroeg begraven. De oude heer Boes heeft gepoogd zich door ophanging van het leven te berooven, hetwelk echter bytyds is verijdeld. Niet onwaarschijnlijk is het dat de man, die als een net en onbe sproken burger hekend staat, tengevolge de treurige gebeurtenissen in zijn geziD, het leven moede was. Appelen in overvloed. Uit Dussen (N.-B.) wordt geschreven: Dat het land van Altena rijk is aan fijne fruit, is overbekend dat de pereboomen dit jaar zouden beladen zijn zal men natuuriyk en met recht veronderstellen, maar dat ook de appelboomen zwaar geladen zijn, schijnt men niet te wetenalthans koopers komen niet opdagen, zoodat duizenden hecto liters appelen, o. a. in den Zuid-Hollandschen polder, voor eene geringe som zullen van de hand gedaan worden. Uit Tiel schrijft men aan de „Telegraaf' In deze streek bestaat de gewoonte, dat de eigenaar van een in aanbouw zynd pand, zoodra er de kap op staat en de pannen liggen, de werklieden onthaalt op „pannebier." In zeer veel gevallen is die naam onjuist; er wordt meestal geen bier, maar wel jenever geschon ken en dat soms met eene gulheid, die gold het eene betere zaak werkelijk te prijzen zou zijn, maar uu streng te laken is. Gelukkig wordt er ook vaak een fooi gegeven Dit laatste geschiedde nu te Ochten (2 uur van hier gelegen) niet. Daar ging op kosten van den heer d. H. lustig het boordevolle glas cognac rond. Een der timmerlieden, een 20-jarig jongmensch uit Druten, scheen niet aan drank gewoon en raakte spoedig buiten westen. In dien toestand goten zyne kornuiten hem zoo veel drank in de keel, dat hij niet meer bij kennis kwam en den volgenden morgen over leden bleek te zijn. Men schryft aan de „H. C." Waar, blijkens getuigen der buren, burgers uit eigen stad er inloopen, daar is een waar schuwing aan net geheele Nederlandsehe publiek niet overbodig. Wie adverteert, om eene betrekking te zoeken, die wachtte zich voor uitnoodigingen, met opzet haastig geschreven alsof de schryver het zoo druk hadde en bijv. luidende„Aangaande de door u gevraagde betrekking verzoek ik u tot my te komen." Als men dan niet in Amsterdam woont, denkt men misschien bij het lezen der naam en adresstempeling alsmede„Kantooruren van 6 tot 9" wellicht: daar moet ik wezen, ofhoe druk is het daar i Doch gaat men er heen, dan vindt men aan het opgegeven adres geen winkel, of fabriekszaak of Iets dergelijks, waarvoor men zich per advertentie aanbood maar een flesschentrekker I Op genoemde uitnoodigingen geve men dus geen acht,-om vergeefsche reiskosten en wie weet wat nog meer uit te winnen. De som van 750 gulden, bij inteekening door de inwoners van Schagen bijeengebracht, om te dienen als belooning voor dengeen, die de justitie aanwy zingen zou doen, die leidden zou tot het inhechtenisnemen der moordenaars van de wed. Bute en Anna Beijers te Schagen, zal, naar de „Amst. Crt." verneemt, door een viertal personen moeten worden gedeeld. Deze vier personen zijn de rechercheurs van politie Vis en Bedeker, van het hoofdbureau van politie te Amsterdam, en een ryksveld- wachter en een meisje uit Schagen. Natte kleeren aan het ïyf laten opdrogen, doet niemand, 't Zou ook onverstandig zijn, want het lichaam zou daardoor te veel warmte verliezeD. Maar wat voor ons geldt, is even eens waar voor het vee. Koeiendekken doen dan ook vaak meer kwaad dan goed, althans als ze uit een grove, wateropnemende stcf bestaan. De regen doorweekt ze en de lichaamx - warmte moet ze in hoofdzaak weer droger. De Engelschen beschutten van hun vee de teerste deelen: borst en rug en wel meteen kleed, dat waterdicht is. Dat voorbeeld ver dient navolging. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1