Buitenland. Dat het niet van gevaar ontbloot is om op in gang zijnde rijtuigen te klimmen, een bezigheid waarvoor de jeugd vaak zooveel voorliefde schijnt te hebbon, ondervond Dinsdag middag een knaapje op den Hoornderweg. Bij die bezigheid kwam hij in aanraking met de wielen van het rijtuig, tengevolge waarvan hij nog al verwonding bekwam. Moge dit geval anderen tot waarschuwing zijn. Volgens berichten moet Maandag boven de gemeenten Steenbergen, Renkum, Zomeren, Gendringen, Zevenaar en Griethausen een hevig onweder hebben gewoed. Te Steenbergen ging het onweder vergezeld van een ware stortvloed, waardoor geheele polders onder water werden gezet, zoodat de oogst op het land drijft. Te Renkum word een knaap door den bliksem doodelijk getroffen. Te Zomeren ging het onweder vergezeld van een ontzettenden hagelslag welke veel schade berokkende aan vensterglazen en aan de oogst welke nog niet binnen was. Te Gendringen waaide het bovendien nog een storm, waardoor boomen en hooibergen werden omvergeworpen, dakpannen en schoorsteenun werden verbrijzeld. Naar men aan de „Maasbode" mededeelt, moet er bij het hoofdbestuur der posterijen over gedacht worden, om de brieven- en telegrambe stellers en postboden van rijkswege van schoei sel te voorzien. Door het bestuur der Zuiderzee-Vereeni- ging" is aan de leden, donateurs enz. der Ver- eeniging een schrijven gericht, waarbij is gevoegd een overdruk (met kaart) van het rapport, door de Staatscommissie, ingesteld bij Kon besl. van 8 Sept. 1892, in de eerste helft van dit jaar aan de Koningin-Regentes uitgebracht. Zooals onze lezers weten, is de vraag, of eene afsluiting en eene droogmaking van de Zuiderzee op eene wijze als door de Vereeniging is voorgesteld, in 's lands belang behoort te worden ondernomen, door de Staatscommissie met overgroote meerderheid toestemmend be antwoord. Ten einde te overwegen wat door de „Z. Z. V." kan worden verricht om de zaak verder vooruit te brengen, zal in de Oct.-vergadering dit punt aan de orde komen, en is derhalve een talrijke opkomst der leden gewenscht. Inmiddels heeft het algemeen bestuur ge meend zich in een adres tot de Regentes te moeten wenden, met verzoek zoodanige maat regelen te willen nemen, als het spoedig tot stand komen van het nationale werk kunnen bevorderen. Uit Zevenwouden wordt gemeld, dat bij veehouders in Friesland onder het rundvee tegenwoordig eene ongewone ongesteldheid heerscht, nl. stijfheid in de achterste deelen van het lichaam. Dit is een gevolg van de drassigheid der weiden, waardoor het vee niet droog kan liggen. In publieke veiling heeft te Wilnis eene boerderij met 20 H. A. land, gelegen in den Groot-Mijdrechtschen polder eene som van f 30 opgebracht. De gelukkige kooper heeft echter nog te betalen f 3000 wegens achterstallige polderbelasting. De menschen zijn soms erg ongezeggelijk Juist op de plaats waar in de Kampersingel- gracht te Haarlem tot vóór eenige dagen een door cholera besmet vaartuig lag, stond in de vorige week een opgeschoten jongen gemoede lijk te hengelen. Op een muurvlak aan den overkant prijkt de kennisgeving van den burgemeester, waarin o.a. ook gewezen wordt op de nadeelige gevol gen van het hengelen in de openbare wateren die als besmet zijn verklaard. De maatregelen door de Regeering genomen in zake de tongblaar onder het rundvee, vinden geen algemeene bijval bfl de veehouders in ons land. De heer Johs. Scheringa uit de Beemster laat zich in een ingezonden stuk in de „P. Ct." daarover als volgt uit: Is er in ons geheele Koninkrijk niet één veearts, die de tongblaar onder 't rundvee genezen kan Is de tongblaar een ziekte, waar geen kruiden voor gewassen zijn? Is het eenig geneesmiddel voor die ziekte, wat men zoo dagelijks ziet s ze in een hok te sluiten en ze in modder en drek onder geweldige stortbuien te laten liggen? Is vuilheid en smerig heid een heilzaam geneesmiddel voor zulke dieren Is een veearts onfeilbaar in 't overbrengen van besmettelijke ziekte, als hjj met dezelfde kleeren van den eene boer op den anderen overgaat, terwijl de met tongblaar besmette hoeve door een waker (die een flink weekgeld verdiend) bewaakt wordt, opdat de ziekte zich niet verder uitbreide? Zijn zulke maatregelen betamelijk en christelijk voor een huurboer te noemen, die b{j een slechten hooibouw en lage kaasprijzen, met tranen in de oogen, den naderenden Kersttijd, den tijd waarop hjj ztjn huur penningen betalen moet, tegemoet ziet? Wie trekt zich het lot van den zoo zwaar beproefden beer aan? Zouden Gemeentebesturen of afdeelingen van de H. M. v. L. niet voor den boer in de bres willen springen, door Z Ex. den Minister met dezen onhoud- baren toestand, die den boer met ondergang dreigt, in kennis te stellen Zouden groote grondeigenaren en mannen van invloed, die het wel meenen met den landbouw, het niet willen beproeven, verbetering in den thans bestaanden toestand te verkrijgen Vraag eiken boer in gemoede af, wat h{j meer vreestde tongblaar of de van overheidswege genomen maat regelen? en zijn antwoord zal zijn: de maatregelen die daaraan verbonden zijn, Moge dus het mond- en klauwzeer, alsmede die hutt6n en hokken, spoedig tot het verledene behooren. De burgemeester van Amsterdam brengt ter kennis, dat in het Wilhelmina-Gasthuis twee ingezetenen dier gemeente zijn overleden aan Aziatische cholera en wel een op den 24sten en een op den 25sten dezer. In de afgeloopen week werden daar ter stede zeven nieuwe cholera gevallen geconstateerd. Vier lijders bezweken aan de ziekte. In 't geheel werd tot dusver bij 40 zieken cholera-asiatica geconstateerd en was het aan tal sterfgevallen 15. In de gemeente Nieuwer-Amstel doet zich weder een cholera-geval voor, nu naast „Het Ooievaarsnest," aan den Amstelveenschen weg bij eene gehuwde vrouw. De toestand der lijders is bevredigend. Te Exloo, gemeente Odoorn, kon onlangs een kleine landbouwer van de melk maar geen boter karnen, hoe hij het ook beproefde. Dit wekte argwaan, en men kwam tot de conclusie, dat er hekserij bh in 't spel was. De heks zat in de karnton. De buren werden er bh gehaald om met vereende krachten den boozen geest te verdrijven niet alleen, maar te verbranden. Te dien einde werd eerst een weinig melk gekookt en daarna in de ton gegoten, maar zonder baat. Toen moest de smid komen en hem werd gelast een hoefijzer te maken. Nadat eerst een kruis onder de ton gelegd en deze op steenen geplaatst was, werd hethzer gloeiend in de melk geworpen, maar ook dit hielp niet, „de booze" liet zich niet zoo gemakkelijk verjagen. Nu moest de vrouw driemaal om de karn loopen, terwijl de man karnde, onder het zingen van O, heksien, heksien, wees zoo goed en blief toch mien karn oet, maar alles zonder het minste gevolg. Ten einde raad beproefde men nog, terwijl de man een kapittel las, de vrouw te laten karnen, maar niets hielp. Nu kan het boertje weer boter karnen, maar door welk middel is niet bekend. Dit is zeker, niet door zulke als bovenstaande. De heer B. H. Bertels van het landgoed „de Biezen" bh Barneveld, schrijft in de N. R. Ct. het volgende ingezonden stuk, waarvan hh over name verzoekt ook in andere bladen „Onbekend maakt onbemind, zegt het spreek woord, en dit is wel in hooge mate het geval met persvoeder, temeer nog daar hier zooals op landbouwkundig gebied maar al te veel voor komt dikwijls geoordeeld wordt door niet der zake kundigen, of wel door hen die het persen van groenvoeder niet naar de eischen hebben uitgevoerd. Wanneer de boeren toch allen wisten welk heerlijk persvoeder met weinig moeite van gras, enz. te v erkrijgen is waarvan de voedings waarde zelfs grooter is dan van best gewonnen hooi en waarvan men bovendien langer voedert dan zou men thans niet aller wege het kostbare gras' zien liggen rotten op het land. En zelfs van dit reeds onaangenaam riekend gras is nog prachtig persvoeder te bereiden. Om nu het persen van groenvoeder nog beter en spoediger ingang te doen vinden en daardoor het kostbare gras bh dit natte weder voor bederf te vrijwaren, zullen door ondergeteek6nde aan belanghebbenden op aanvrage monsters persvoeder gezonden worden, en wel.- ten 1°. opdat men zich dan kan overtuigen welk prachtig persvoeder, riekend als versch roggebrood, zonder eenige kosten te bereiden is en dat koeien en paarden hieraan verre de voor keur geven boven hooi, ja zelfs boven versch gras; 2». om de dikwijls onware voorstelling y liet geheel niet, of slechts ten halve dei kundigen te breidelen en het nadeel daardo® den landbouw toegebracht door lichtva® oordeelvellingen als anderzins, waartoe i zich soms ongeroepen genoopt gevoelen - een minimum te herleiden." De vensters open. Het is noodzak dagelijks de vensters te openen, welki het ook zij. Velen vergiftigen zich lang door bedorven lucht. De gecondenseerde! op de glazen in een kamer, waarvai vensters gesloten bleven, vertoont bij mi; copisch onderzoek een groot aantal mier die indentiek zijn met die welke op al! rottende stoffen voorkomen. In de meeste huizen wordt op onvoldoi wijze geventileerd en bij koud weder wt de vensters zelden geopend, waardoor v durend in ontbinding verkeerende sti ingeademd worden. Men behoeft zich wai niet te verwonderen, dat menschen die st t'huis zitten en zulk een stiklucht inade last hebben van hoofdpijn, maagkwalei andere ongesteldheden. In een hoofdartikel in de „Vorwi het officiëele orgaan der Duitsche socialist! partij, geeft thans een Nederlandsche sod eene beschrijving van de tweespalt ir sociaal-democratische partij van Nedeil Hij voorspelt, dat met het congres van 26 dezer een nieuw tijdperk voor de lieden- beweging in Nederland zal aanbit Het artikel begint aldus „Goddank, eini hebben de Nederlandsche sociaal-democrati genoeg van te blijven in een genootschaj voer onder de valsche vlag der sociaali cratie, hoewel de meerderheid zijner I anarchistisch was gezind." Het eigenaard van de zaak is, dat de Vorwfirts" de beschii als hoofdartikel opneemt. Een groot aantal Bruaselsche slagers! besloten een vergadering te houden, met hel een verzoekschrift aan den Koning op test! Zij willen dezen vragen den vrjjen uitvoer vee uit Nederland en Frankrijk weer te staan en de ministriëele beschikking houi dat het vee binnen 24 uur na zijn aankom net abattoir moet geslacht worden af te scht Voor het hof van assises der Seine hi drie anarchisten terechtgestaan wegens i met braak. Op 3 November 11. braken zj één uur des nachts in bij den heer Delan te Saint-Ouen. Terwijl twee der schurk; woning doorzochten, betoogde de derde tegel den ontstelden grijsaard, dat zij niets onwi deden. „Wjj stelen niets van u, volstrekt; gij daarentegen steelt, want bezit is diefstal restitueert nu eenvoudig de zaken, waarva reeds te lang genoten hebt. Waarom zoul die bezitten, en wij niet Het is eene onbilljji die wij herstellen." Of de grijsaard al protesteerde, dat hï eigendommen verworven had door eenlevei harden arbeid, het baatte niet. Alles wat® had werd medegenomen; alleen een pakje o! tiën werd niet gevonden. De dieven laze: in de couranten en hadden de brutaliteit volgenden nacht terug te komen om de oblig te halen. Te Columbus, in den Amerikaanscheni Indiana, is op den leeftijd van 99 jaaroverl de neger John Hardy, die een bekend im geworden omdat hij vader was van 41 kini meest allen nog in leven. De ontvolking van IJsland neemt haul hand toe. De meeste landverhuizers gaan Canada. De regeering van dit land ziet gaarne komen en zonden zelfs, om de lat huizing te bevorderen, een stoomschip naar Ut- om gratis het vee van hen, die verhuizen* naar de markt van Liverpool te vervoeren- Tegenwoordig blijken alle regeeringei Europa overeengekomen elkander op de te te houden der anarchistische beweging 8 politie van België waarschuwt dan ook die andere landen, wanneer een anarchist ovs Belgische grenzen wordt gezet. Het orgaan der socialistische werklieden;* „de Peuple", deelt een brief mede, dienhett ontvangen van den Italiaanschen socialist Cip die niet alleen protesteert tegen zijne uitze uit België, maar ook mededeelt, „dat ei

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2