Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Marktberichten 1BJ Ge'èi K Volgens een door ons ontvangen circu laire van de voorloopige commissie tot oprich ting van een „Fonds ter tegemoetkoming in de opvoeding van de wettig erkende kinderen van officieren en onderofficieren van het Indische leger, wier vader door den vijand is gesneuveld, of tengevolge van bekomen wonden overleden," werd tot 16 dezer reeds voor dit doel ontvangen eene som van f 3448,03s. Uit Scherpenisse (Zeeland) schrijft men „De persoon tegen wien dezer dagen wegens het onbevoegd toepassen van de geneeskunde proces-verbaal is opgemaakt, blijkt een gewoon veldarbeider te zijn. Reeds sedert ongeveer vier jaar heeft hij zijn vak van wonderdokter uitgeoefend, doch altijd zonder medicijnen of medicament voor te schrijven of aan te raden. Zijne manier van behandelen bestaat in het maken van zoogenaamde „magnetische passen" langs het zieke lichaamsdeel der patiënten. Deze zijn vooral menschen, die aan verzeerde verrekte of verwrongen ledematen of rheuma- tische aandoeningen, enz., lijden. „Velen beweren gedurende deze behandeling genezen te zijn; van daar dan ook, dat de praktijk van dezen man steeds grooter werd en zich tot in omliggende gemeenten uitstrekte. „Thans zal uitgemaakt moeten worden of deze wijze van behandelen bij de wet strafbaar is gesteld." In de Donderdag door de Tweede Kamer gehouden zitting heeft de minister van finan ciën de Staatsbegrooting voor 1895 ingediend en daarbij eene redevoering uitgesproken, waarin hij tevens eenige mededeelingen deed over de twee vorige en het nu loopende dienstjaar. Op het dienstjaar 1892 is er een tekort van f 20.108,004.05'/j, Hoe groot dit ook schijne, heet het toch eene zeer gunstige uitkomst En wat betreft de eindcijfers der begrooting voor het dienstjaar 1895. Zijn middelen geraamd: de zoogenaamd gewone op f 117,034,245.00 de overige op11,277,625.00 Te zamen f 128~3ÏÏ,870.00 De uitgaven op136,393,618.36s Zoodat er een geraamd tekort is vanf 8,081,748.365 „De Nederlander," de Amerikaansche, die in Chicago verschijnt, deelt mede, dat de heer Van Deth met zijn optreden tegen Neerbosch ook daar niet veel succes behaalt. De openbare vergaderingen, door hem belegd, worden maar schaarsch bezocht, en een der oud-weezen schrijft o.a. in dit blad aan het adres van den heer Van Deth: „Volgens uw bericht waart gij naar Amerika gekomen om bewijzen te halen en die Van 't Lindenhout voor de voeten te slingeren. Het spijt mij dat gij de reis gemaakt hebt; waar lijk, geloof mij, gij zijt hier aan het verkeerde kantoor. Van de 98 woezen, over Amerika verspreid, zijn wij met ons 37 in deze stad, en allen door eenzelfde gevoel van dankbaar heid gedreven jegens den man, aan wien we naast God onze opvoeding en positie te danken hebben.'' i 1 Uit Brussel meldt men het volgende aan het Handelsblad van Antwerpen: „België zal binnenkort in telephonische ge meenschap zfin met Nederland. De onderhande lingen zjjn op het punt tot een goed einde geleid te worden. „Brussel en Antwerpen komen in betrekking met Amsterdam en Rotterdam. Een curieus artikel van uitvoer te Pakhoi (China) zjjn gedroogde hagedissen, .waarvan elk jaar meer dan 100.000 uit genoemde stad worden verzonden ter waarde van ongeveer f 6000. Zjj worden gebruikt om er een geneesmiddel tegen oogziekten, zoogenaamden hagsdissewijn uit te bereiden. De anarchisten hebben een verschrikkelijke misdaad bedreven te Piannezza, nabij Turijn, Een geheele wfik van het stadje hebben zij in brand gestoken en toen zij bemerkten, dat men door tijdige hulp den brand meester zou worden, hebben zfi de buizen der waterleiding afgesneden om het blusschen onmogelijk te maken. Toen het vuur geen tegenstand ontmoette, wakkerde het opnieuw aan, zoodat een groot deel van het stadje een prooi der vlammen is geworden. Vooraf hadden de anarchisten aan den burge meester geschreven, dat zjj van plan waren de stad in brand te steken om een voorbeeld te geven aan Italië. In Rusland zal eerlang eene belangrijke proefneming met luchtballons gedaan worden. Men wil n.l. door middel van een ballon de plaats zoeken, waar de Monitor ligt, die eenige maanden geleden zoo geheimzinnig in de Oostzee zonk. De officier, die de autoriteiten tot uitvoering van zijn plan overhaalde, vermeldt verschillende ge vallen van luohtreizigers, die op eene hoogte van duizenden voeten den bodem der zee konden zien, waar deze 40 tot 50 vademen diep is. Maanden lang heeft hij zich op de groote Russische meren met waarnemingen bezig ge houden en de resultaten waren zoo gunstig, dat hfi verwacht er ook in te zullen slagen den bodem van de betrekkelijk ondiepe Oostzee te kunnen onderzoeken. Vergadering Vrijdag 21 Sept. voorm. 10 uur. Voorz. Jhr. Strick v. Linschotea, burgemeester. Tegenwoordig 8 leden, de Heeren Westenberg, F. Kefiser, C. Kefiser Pz., Dros, Lap, Mets, Bakker en Koning. Afwezig de Heeren Koorn en Roeper, beiden met kennisgeving. Na .opening der vergadeiing stelt de Voorz. het eerst aan de orde het onderzoek van de geloofs brieven van het nieuwbenoemde raadslid, den heer C. Zijm Tz. Als commissie voor dat onderzoek worden aange wezen de Heeren Dros, Bakker en Lap. De vergadering wordt te dien einde geschorscht, welke gelegenheid de leden zich zullen benutten om te spreken over de sollicitanten naar de betrekking van H. d. S. te Zuid Eierland. Na weder opening der vergadeiing brengt de com missie belast met het onderzoek der geloofsbi ieven daaromtrent rapport uit, zegt dat dezelve in orde zfin bevonden en adviseeit tot toelating van den benoemde als lid van den raad. Dienovereenkomstig wordt besloten. Vervolgens worden de notulen der voiige verga dering gelezen, welke worden goedgekeurd. Ingekomen zfin Schijven van A. Burger en Echtgen., daukbetui- gende voor de benoeming als Vader en Moeder in het Gesticht van Weldadigheid, welke benoeming z(j verklaren aan te nemen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schijven van het bestuur der aid. Texel van de H. M. v. L., kennis gevende (met overlegging van desbetreffende circulaires van het hoofdbestuur en van de Vereeniging tot ontwikkeling van den land bouw in Hollands Noorderkwartier) dat op de verga dering der afdeeling de wonschel(jkheid is uitgesproken tot het houden van landbouw-wintercursussen. De Voorz. stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen en daarop te z(jner tijd te attendeeren spr. deelt mede dat daarop bereids bjj de oproeping van sollicitanten voor H. d. S. te Zuid-Eierland reeds is geattendeerd, door het bezit van acte voor land bouwonderwijs tot aanbeveling te doen strekken. In zake de oproeping van sollicitanten voor de betrekking van onderwijzer te Oudeschild deelt de Voorz. mede dat slechts 1 sollicitant zich heeft aangemeld, en alzoo nog geene voordracht kan worden ingediend. Omtrent de sloot bfi het slu'sje te Oudeschild (zie vorig reads verslag) deelt de Voorz. mede dat hjj met den eigencar, den heer W. Slaman aldaar, daarover heeft gesproken en deze tot demp'ng er van wel genegen is, doch de kosten daarvoor hem te bezwarend zfin. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Nog is ingekomen een schrijven van het bestuur der SO gem. polders, te kennen gevende, dat inzake het voorstel van den raad omtrent den Waalderweg geen bezwaar bestaat omtrent art. 1 en 2, doch art. 3 en 4 (zie ons vorig raadsverslag) aanleiding tot onaangenaamheden zou kunnen geven en onaanneem baar is. In dat schrijven wordt verder voorgesteld om het onderhouden van de weg te verdeelen (even a's zulks met de Koogerweg plaats heeft) en het raadsbesluit nfitsdien in dien geest te wijzigen, De Voorz stelt voor dit schrijven, na het uitschrijven der vergadering ingekomen, thans niet in behandeling te nemen, doch te renvoyeeren aan B. en W. om praeadvies. Hiertoe wordt besloten. Benoeming Hoofd o. I. school te Zuid-Eierland. Aangezien in de besloten vergadering over de sollicitanten wel zal zjjn gesproken, werden geene andere toelichtingen gegeven dan of de sollicitanten gehuwd of ongehuwd zjjn, zoomede de grootte van hunne gezinnenomtrent den sollicitant Westerhof vernamen wfi nog dat deze acte landbouwonderwijs heeft. Bfi eerste stemming verkregen de Heeren W. H. Houwen, Zuidbroek, 4 stemmen. C. H. Geevers, Anna-Paulowna, 2 J. O. Schwantje, Helder, 2 Bfi tweede stemming verkreeg de Heer Houwen 5 stemmen, Qeevers 2 stemmen en Swantje 1 stem, zoodat eerstgenoemde benoemd is. Benoeming onderwijzeres o. I. school te Zuid-Eierland. De voordracht bestond uit slechts eene sollicitante, Mej. C. M. Vermeer, asp.-ond. te Rotterdam. De informatiën omtrent deze juffrouw waren allergun stigst, tengevolge waarvan ze met algemeene stem men tot onderwijzeres werd benoemd. Verzoek onderwijzenS. de Boer om verhooging van jaarwedde. Door B en W wordt voorgesteld op dit verzoek ■afwfizend te beschikken, aangezien tot inwilliging van dit verzoek geen termen aanwezig zfin; hoezeer ook waardeerende de ijverige studie door den heer de Boer aan den dag gelegd, tot verkrijging van meerdere acten, moet men toch niet uit het oog verliezen dat die meerdere bekwaamheid het onder wijs bier niet ten goede komt, aangezien door adress. daaiin geen onderwijs wordt gegeven. A3n de school wordt vereischt een onderwijzer met acte Fransch, en eene jaarwedde van f 700 kan daarvoor zeker voldoende worden geacht. De heer C. Keöser Pz. hoewel erkennende dat het salaris van f 700 niet laag is zou toch in dit geval, in aanmerking nemende adress: fiver en meerdere kennis, wel willen voorstellen bet tractement met f 50 te verhoogen. De wethouders Kefiser en Westenberg betuigen beiden hun leedwezen dat er geen termen aanwezig zfin om de verhooging toe te staan en dat zfi moesten adviseeren in den zin als bovenbedoeld. Het voorstel van den heer C, Kefiser Pz. in stem ming gebracht wordt verworpen met 5 tegen 3 stemmen; voor stemden de heeren Mets, Dros en C: Kefiser Pz. Het voorstel van B en W is hiermede aangenomen. Bespreking herhalings-ondenoijs. De Voorz. doet voorlezing van de ingekomen ver slagen omtrent den cursus 1898/94, waaruit de tk hc wenschelfikheid van het herhalings-onderwfis dujr lfik blfikt. Tengevolge daarvan wordt door B en W gesteld het herhalings-onderwfis thans definitie te voeren aan de dorpen den Burg en Oudeschiii voor jongens en meisjes van 13 tot 16 jar vanal 15 Oct. tot. 15 Maart voor dat onderwijs uit te keeren eene beloon van f 20 's maands het onderwfis op te dragen: voor den Burg den Heer de Braaivoor Oudeschild aan den Muller. De heer Bakker is niet geheel tevreden met uitgebrachte verslagenspr. had gewenscht beter overzicht van het schoolverzuim, ten eii daarnaar te kunnen beoordeelen of de belangstell voor het onderwfis blfift bestaan dan wel kwijnende is. De heer Dros wenscht voor toelating van leerlij den leeftfid te stellen van 13-18 jaren. De Voorz., zoomede de wethouder Kefiser licht toe, op grond van een bezoek door hen aan scholen gebracht, dat voor het herhalingsonder» met mindere belangstelling bfi de leerlingen hl - dan bfi die der lagere scholen. Aan den heer 1 wordt opgemerkt dat eene ruimere toelating kinderen mogelfik Diet zal zfin in het belang het onderwfis en vermoedelijk grootere uitgai zal vereischen. De heer Dros blfift bfi zfine meening en mi daarvan een voorstel. Bfi stemming daarover staakten de stemmen, den heer Dros stemden er voor de heeren MA, Bakker en C. Kefiser Pz. In een volgende vergif ring zal dit voorstel op nieuw in stemming kooi Het voorstel van B. en W. werd overigens on wfizigd aangenomen. In de volgende vergadering kan worden verwii «j een ontwerp tot heffing van een klein sr1---'- voor de lessen aan de herhalingsschool. De heer Lap wenscht dat bfi wfize van proef o C' aan den Hoorn het herhalings-onderwfis zal wori ingevoerd. B. en W, meenden dat het bezoek niet voldoei zou zfin om daartoe te besluiten, doch zullen di omtrent thans een onderzoek instellen ten einde de volgende vergadering dit voorstel te behandel Praeadvies Burg. en Weth, verzoek vroedvn K. Boelig-Hesse om verhooging jaarwedde gratificatie. Het Praeadvies van B en W is tot afwfize beschikking op het verzoek, op dezelfde gronden: waarom reeds vroeger afwijzend werd beschikt. De heer Dros wenschte eenige gegevens omtt het aantal accoussementen door adressante; aan zien daarvan geene opgave kan worden stelde de heer Mets voor de zaak aan tehoudei hieromtrent eenige inlichting is verkregen. Met uitzondering van de heeren Koning en Kefiser, nam de raad dit voorstel aan. Verzoek adhaesiébetuiging adres Texelsche vissch opruiming wrakken. Na voorlezing van een afschrift van het ai wordt tot adhaesiebetuiging besloten: Verzoek afd. Oosterend, vereeniging tot bevordei Ned. Visscherp om pogingen in het werk te tot het verkrijgen eener provinciale subsidie, haven Oosterend. S De bedoeling van het verzoek is om, nu de plam zfin ingezonden bfi het Rfik, dat de Raad bfi Pi Staten zal aandringen tot het bekomen van a )m subsidie. De Voorz. zegt, dat bfi een persoonlijk onderhi met den oorr. der Vereeniging, hfi deze heeft gt viseerd zich tot den Raad te wendenhet ki spr thans evenwel meer regelmatig voor dat adresi zelve zich wende tot Prov. Staten, van dat ai den Raad een afschrift zend en de Raad daar adhaesie geeft. De heer Mets kan zich daarmede wel vereen! I doch wil op spoed aandringen; evenzoo de het C, Kefiser Pz. en Westenberg. Besloten wordt om in dien geest aan adr belicht te doen. Voorstel Burg en Weth, inzake wederverhw )uc post- en telegraafkantoor. Gelezen wordt daaromtrent een scbrfiven van *0 Dir.-Gen. der posterfien en telegrafie, waaina besloten het gebouw (post- en telegraafkantoor) we te verhuren voor f 450 's jaars. Bfi de rondvraag brengt de heer C. Kefiser ter sprake de onaangename positie van den 1: rei P. Dros te Oosterend, door de inbeslagneming: een rundspr vraagt of in het belang van 11 niets kan worden gedaan. "a De Voorz zegt dat, ofschoon deze zaak niet it Raad tehuisbehoort, hfi hier wel kan mededeelen daaraan niets is te doenspr heeft bfi herha de clementie van het O. M. bfi het kantongen voor den geverbaliseerde ingeroepen, doch zulks f niet gebaat. De wet wordt toegepast, het I besluit heeft in de Staatscourant gestaan en „ie wordt geacht de wet te kennen", onwetendheidl e] niet als verontschuldiging gelden. Aangezien F thans verzuimd heett het bedrag van f 90 bfi Ontvanger te storten zal het in beslag genot rund Maandag a.s. publiek worden verkocht. Nog wenscht de neer C. Kefiser Pz., dat de zich tot den Minister zal wenden, met het ven dat met de aanstaande groote markten vergun worde verleend om rundvee van eldera op in te voeren. In de volgende vergadering zal hierop word» teruggekomen. Ten slotte vraagt de heer C. Kefiser Pz. den Voorz. of deze als burgemeester, den agent van politie ei op wil wfizen om geene bekeuringen t« 1 ledige wagens de Weverstraat dooirfiden. tPl^P Een gevolg van deze opmerking zal zfin es tot wfiziging in de politie-verordening, in de vergadering. Verder niet te behandelen zfinde, wore gadering gesloten. e»or Scliagen, 20 Sept. Aangevoerd14 pa Sc] f 50 a 175, 8 Stieren f 50 a f 220 52 C nn koeien f 80 a f 235,— 30 Kalfkoeien 210; 18 Vaarzen f 70 a f 95; 18 Nui Kalveren f 5 a 15360 Schapen f 12 a f 85 Lammeren f 12kf 15,50; Bokken en I 3 t af gld.30 Varkens t 18 s

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2