WïiMliiiUilTL 732. Donderdag 11 October. A®. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. l\ Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Büeö 80 Ots. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar A«mnn en andore landen met verhooging der porto's. AdvertentiSn vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der AdverterUiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BONNE MENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bübö op Tbxxl Met eenige dagen zullen wij beschik ken over de ons komende bedragen ir abonnement, advertentiën, enz. Inze abonnenten buiten Texel woonachtig, zoeken wij het door hen verschuldigde abon- nentsgeld voor 15 dezer over te maken. Iver het bedrag der door ons verzonden euingen wordt een maand na datum beschikt. S T REMMING PAS SA G E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van IEL brengen ter kennis van belanghebbenden, tengevolge het maken van een nieuw sluisje den z. g. Koogerzeedijk nab(j de oude boerderij P. Mz. Boon, de passage aldaar van heden en met SO October 1891, zal ztfn gestremd. 'exel, 5 October 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wbsstra, Secretaris. RAADSVERGADERING. 19 BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL lelet op art. 41 der Gemeentewet Irengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis de ingezetenen, dat eene vergadering van Raad door hem is belegd op Vrijdag, den 12 a. s., des voormiddags 10 uur, in de daar- i bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 9 October 1894. De Burgemeester, STRICK VAN LINSCHOTEN. Te behandelen onderwerpen Beëediging raadslid C Z(Jm Tz. Mededeelingen Ingekomen stukken. Baspreking herhalings onderwijs. Voorstel B. W. tot wijziging verordeningen heffing en invordering schoolgeld. Praeadvies B. W. inzake Waalderweg. Verzoek vroedvrouw K. Boelig—Hosse, om grati ficatie, enz. Verzoek ontslag M. Stam, als gemeente-genees- ïeer. TEXEL, 10 October 1894, 'er markt waren Maandag aangevoerd 93 apen, 109 Lammeren, 25 Koeien, 23 Kal en, 1 Paard, 19 Biggen en 4 korven kippen. Ie handel was niet traag, de prijzen zeer i; voor Schapen werd besteed van f 12,50 19voor een enkel partijtje werd, naar wij namen, tevergeefs f24 geboden; Lammeren ien van f 8 tot t 14. Ook in rundvee een de handel willig te zijn. - Gisterenavond hield het Fanfarecorps ier zijne derde jaarvergadering, alwaar evens het bestuur en de werkende leden eenige aandeelhouders tegenwoordig waren. Iet zaakrijk verslag herinnerde in korte tken de geschiedenis over het afgeloopen kjaar. >0 rekening, daarna uitgebracht, deed dit de door de verschillende posten daarin meld. Zoowel verslag als rekening deden de toestand van het corps niet ongunstig kennen. Daarna had de uitloting van 10 aandeelen plaats (zie de adv.) Tot lid van het bestuur werd gekozen de heer Jn. Flens, ter vervanging van den heer de Rooij aftredend en niet herkiesbaar. Een nummertje muziek door de werkende leden nog ten gehoore gebracht besloot de bijeenkomst. Onder den naam „Ondine" wordt door den fabrikant Hamers te Amsterdam een waschmachine in den handel gebracht die inderdaad een aantal voordeelen aanbiedt. Bij gering zeepverbruik geeft deze machine eene groote besparing van tijd, werkt zeer gemakkelijk en valt door den betrekkelijk geringen prijs van f 3.50 bijna onder ieders bereik. De proeven welke hier dezer dagen met dit waschtoestel werden genomen, gaven volgens de aanwezigen, waaronder vele huis vrouwen waren, een verrassend en bevredigend resultaat. De heer S. T. Land, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het district Beider, waar toe ook onze gemeente behoort, ls Maandag te 's-Gravenhage overleden. De bladen van Dinsdag maken daarvan als volgt melding De heer S. T. Land, kapitein-luitenant ter zee en lid van de Tweede Kamer derStaten- Generaal voor het district Den Helder, is te 's Gravenhage overleden. Ofschoon het bekend was, dat de heer Land sedert de zware ongesteldheid die hem ver leden jaar trof, aan een ongeneeslijke kwaal lijdende was, kwam zijn dood geheel onver wacht. Vrijdag was hij nog in de afdeeling der Tweede Kamer werkzaam. Reeds als jeugdig zeeofficier deed de over ledene zich kennen als een ijverig beoefenaar der marine-wetenschap. Terstond bij de oprichting van een afzonderlijk hoofdkiesdis trict Helder, werd de heer Land, die zich destijds als luitenant ter zee le klasse in Oost-Indië bevond, door dat district naar de Tweede Kamer afgevaardigd. Zijne adviezen bepaalden zich daar tot de zaken der zeemacht van Nederland en Oost- Indië. Enkele malen sprak hij ook wel over politieke onderwerperi. Vooral de opleiding van het personeel der marine en de toestand der schepelingen gingen hem zeer ter harte. Tijdens zijn verblijf bij de Indische zeemacht verwierf hij de Militaire Willemsorde. Loyaal kameraad en trouw lid van de liberale partij, zal het gemis van den heer Land in de kringen zijner wapenbroeders en politieke geestverwanten diep worden betreurd. Den Hoorn. De predikant de Eerw. Heer Leffef, deed jl. Zondag der gemeente kond, dat hij een beroep had ontvangen naar de gemeente Est in Gelderland, hetwelk hij in ernstige overweging zou nemen. Hoewel de geheele gemeente zich verheugt over de eer haren ieeraar aangedaan, is het toch zonder twijfel dat zij hopen niet aan die roepstem ge volg te geven, maar te blijven op ons dorp waar allen met hem en de zijnen één van zin zijn. Oudesohild, 9 Oct. De vanouds bekende oesterput te Nieuwediep, die met het kwijnen van den handel in de beroemde Texelsche koroesters, langzamerhand in verval geraakte, wordt nu weer met grooter toewijding ge ëxploiteerd. De nieuwe eigenaars, de heeren S. KuijperGz. Co., doen al het mogelijke om de put weer in goeden staat te brengen en van de beste oestersoorten te voorzien, die hier te bekomen zijn. De Cocksdorp, 9 Oct. De laagste inschrijver naar het onderhoud van de geul der Rogge- sloot, buitendijks, vanaf 1 Nov. 1894 tot 31 Oct. 1895 was Jb. Kalis. De aannemenigssom bedroeg f 225. Van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië is Zaterdag (6 October) by het Departement van Koloniën het navolgende telegram ontvangen betreffende de expeditie op Lombok: „Bij het voortzetten derslechtingvanMataram zijn de lijken der vermisten gevonden nabij het Kruithuis waarin een groote voorraad aanwezig was. Pemenang is door de marine getuchtigt." Volgens een telegram aan de N. B. Ct. zijn in Mataram gevonden 300 vaten buskruit, vier kisten patronen benevens eene hoeveelheid ontplofbare stof. De Hollandsche en de witte vlag waaien te Tjakra De verovering van Mataram maakte kolos salen indruk. Van den vijand hebben zich eenige hoofden met volgelingen overgegeven. De directeur van binnenlandsch bestuur is naar Batavia teruggekeerd. Gezondheid van de troepen verbetert. De minister van binnenlandsche zaken heeft ingetrokken zijne beschikkingen, waarby het vervoer van herkauwende dieren en var kens verboden is uit een kring, respectievelijk in de gemeenten: lo. Heiloo, Alkmaar, en Akersloot2o. Weespercarspel en Weesp: 3o. Akersloot, Alkmaar, Oudorp en Zuid-en Noord-Schermer; 4o. Ouder-Amstel en Nieuwer-Amstel5o. Diemen; 6o. Aalsmeer, Akersloot, Graft, Jisp, Uitgeest en Wormer, en 7o. Beemster. Een praatje? Volgens „De Delvenaar" doet het volgende „aardige praatje" de ronde: Men vertelt voor waar, dat geen der Tweede Kamerleden over 1894/95 in de bedryfsbelasting betaalt, omdater op 1 Mei geen Tweede Kamer was. Ook vertelt men dat de nieuwe ministers geen bedrijfsbelasting betalen, omdat deze op 1 Mei geen ministers waren. Wel betalen de oude ministers de volle bedryfsbelasting, omdat zy op 1 Mei wel ministers waren. Tak betaalt dus voor Van Houten. Pierson voor Sprenger van Eyk. En uit informatiën bleek „De Delvenaar," dat dit „praatje" in hoofdzaak waar is, en sommige inspeoteurs de wet aldus toepassen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1