OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 738. Zondag 14 October. A\ 1894. Mieuws» en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor dïn Buna SO Cts. Franco per post door ga- heel Nbdbbland 46 Cts. Naar Ambrixa tn andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nltgave. Pryji der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cta. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bubq op T*xel Loting voor de Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge steente TEXEL, maken bekend dat de loting voor de Militie van degenen, die vóór 1 September van dit jaar ztjn inge schreven, zal gehouden worden te Texel in de o. I. school te den Burg op Zaterdag den 20 October 1894, des voormlddags 11 unr; lrt|, dat op Zaterdag den SO October 1894, des middags 121/. uur, ter Secretarie de getuig schriften kunnen worden aangevraagd, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of als eenige wettige zoon dat de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens eigen militairen dienst of die van een broeder of broeders, de noodige bewijsstukken moeten inleveren by den Burgemeester, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt ge opend, en alzoo vóór 1 December 1894. Texel, 12 October 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd Strick van Linsohoten, Burgemeester. J. A. Wesbtra, Secretaris HE RH AL ING S-0 ND ER WIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van !EXEL brengen ter openbare kennis, dat op de L. Scholen te den Burg, den HoornenOudeschild, e!i degenheid zal worden gegeven tot het genieten 'P m hcrhalingsonderwys, gedurende het tijkvak n' m 15 October 1894 tot 15 Maart 1895 op Maandag, insdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds van heitot 8'/s uur, voor jongens en meisjes van 3 tot 16 jaar, die het gewoon schoolonderwijs ebben genoten, terwijl eveneens leerlingen van 1 en 18 jaar, met toestemming van Burgemeester jTin Wethouders, in overleg met de betrokken aderwijzers, aan dat onderwijs kunnen deelnemen. Zy, die daarvan wenschen gebruik te maken, uilen zich vóór of op den 25 October a.s. bij J6° iet betrokken hoofd der school moeten aanmelden, «der overlegging van hunne vaccinatie bewezen. Texel, 12 October 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Striok van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 13 October 1894. Naar wij vernemen herdacht de Heer Muller 1. d. S. te Oudeschild, Woensdag 11 dezer oeflne 40-jarige ambtsvervulling. De verkiezing van een lid voor de 71 weede Kamer der Staten-Generaal (vacature 19 heer Land) voor het district Helder, zal %ats hebben op Dinsdag 30 October a. s. de erstemming zoo noodig op 13 Nov. d. a. v. leril - Omtrent de teraardebestelling van het stof- (liJk overschot van den heer Land, afgevaardigde J ir Tweede Kamer voor het district Helder, wordt it 's-Hage het volgende gemeld: Talrijk waren de blijken van deelneming en de [bewijzen van belangstelling van scheepskameraden, 'mede-afgevaardigden en vrienden by de begrafenis, Donderdagmiddag te 12 uur, van den kapitein luitenant ter zee, lid van de Tweede Kamer, Land. Van die hoogachting getuigde in de eerste plaat3 de tegenwoordigheid van een vyftigtal leden van de Tweede Kamer van alle staatkun dige richting. Verder werden opgemerkt de ministers van Marine, van Justitie en van Buiten- landsche Zaken, de oud-mini3ter van Marine Jansen, de oud-minister Van Tienhoven, Tak van Poortvliet, Lely en Seyffardt, de voormalige Kamerleden mr. Levy, kolonel Rooseboom en kapitein Van Löben Seis, de militaire chefs van afdeelingen aan het ministerie van Marine, onder scheidene hoofd- en andere officieren van zee- en landmacht. Eene deputatie van de Koninklyke Vereeniging ,Het eereteeken voor belangryke krygsverrich- tingen" stelde zich op het kerkhof achter de boden van de Tweede Kamer, die den ïykwagen vooraf gingen, aan het hoofd met hare banier en geleidde den heer Land, in zyn hoedanigheid van eerelid dier corporatie, naar het graf. Aan de groeve werd de kist overdekt met een bed van bloemen en palmen, door betrekkingen, wapenkameraden en vrienden van den ontslapene aan het sterfhuis bezorgd. Daaraan werd nog een lauwerkans, verbonden door het lint der Militaire Willemsorde, toegevoegd door den nestor der ridders van de M. W. O., S. Gersthaven, wonende te Haarlem. Toen het lijk in de aarde was neergelaten sprak in de eerste plaats een bestuurslid van de Kiesvereeniging „Vooruitgang" uit den Helder om te herinneren aan hetgeen Land was geweest als mensch en als Afgevaardigde. In denzelfden geest sprak de voorzitter der Kiesvereeniging „Burgerplicht" te Den Helder, die hulde bracht aan de waardige, eeriyke en yverige wyze waarop Land zyne taak als Afge vaardigde had vervuld. Vervolgens was de kapitein ter zee P. J. Stok- huyzen de tolk van des overledenen wapen broeders en scheepsmakkers, door eene herinnering aan de eervolle plaats, die de overledene in de koninklyke marine bekleedde; waarby hy deed uitkomen, hoe Land, by alle verschil van meening over de wyze waarop hy als lid der Kamer heeft gewerkt, als zoodanig zeker niet werkte voor zich zelf, maar in het voordeel van de minderen by de marine, voor wie hy alles gedaan heeft om hunne belangen te bevorderen. De oudste broeder van den overledene betuigde namens de familie dank voor de betoonde biyken van deelneming. Waal, 11 October. Dinsdagavond j.l. had de huishoudelijke vergadering plaats van „Nut en Genoegen." Als lid van het Bestuur werd met algemeene stemmen herkozen de Heer G. Geus Hz. De rekening van den Heer Penningmeester sloot met een batig saldo, terwijl uit de lijst der leden bleek, dat op dit oogenblik 75 Leden tot het gezelschap be- hooren. Oudeschild, 12 Oct. Door enkele visschers worden hier sinds eenigen tijd flinke hoeveel heden oesters aangebracht uit de Noordzee. Naar het schijnt bevindt zich daar, ongeveer 40 Engelsche mijlen ten N. W. van het vuur schip van Terschelling, een uitgestrekte oester- bank. De oesters moeten van goede kwaliteit zijn. Sommige schuiten hadden verleden week ruim 500 stuks aan boord. Oosterend, 13 Oct. De heer J. de Jongh, die eerst de benoeming tot directeur der zang- vereeniging „Eendracht maakt macht" alhier, had aangenomen, is opzijn besluit teruggekomen. De oefeningen zullen nu wederom geleid worden door den heer Klazinga. Dat het mond- en klauwzeer onder het rundvee en de maatregelen daartegen veel gepraat en geschrijf hebben teweeggebracht, is overbekend. Een nieuw stadium is thans ingetreden door beryming van die vele klachten; niet alleen als rym doch ook als zang, en wel op de wyze (sarcastisch) „Wy leven vrij." Inderdaad geestig werd dit gedaan in een 20 tal coupletten, waarin den lezer of zanger „de waar achtige geschiedenis van het Mond- en klauwzeer „ende de ellende der daartegen genomen maat regelen" wordt bekend gemaakt. Voor 10 Cts. is dat gedicht te bekomen by den Uitgever Geerts te Hoorn, als een Souvenir aan de tegenwoordige tyd. By zyne klacht voegt de dichter ook deze wensch 't Baart ook den landman veel verdriet, Dat men in Nederland, Ministers heeft op elk gebied Maar 'n Landbouw-Ministerie niet, Waarnaar men zoo verlangend ziet. Tot heil van den boerenstand, (bis). Omtrent de verrichtingen op Lombok wordt van daar geseind „Ida Bagoes Rai (een Balisch hoofd) heeft zich met tweehonderd volgelingen onderworpen. „De bevolking van Tjakra-Negara geeft tee kenen van onderwerping." De meening is dat het geheele telegram er op wijst dat de Baliërs meer en meer tot vrede neigen. Eenige werklieden-vuurwerkmakers van 's Rijks werf te Hellevoetsluis waren dezer dagen uitgezonden om aan den zeedijk voorbij de eontre-escarpe proeven te nemen met het doen springen van granaten. Volstrekt niet door onverschilligheid of onvoorzichtigheid, maar door een bloot toeval, sprong een granaat zoodanig, dat den jongeling B, de voet op zeer ernstige wijze werd gekwetst, terwijl de drie overige werklieden, waarbij ook de commandeur ernstige brandwonden bekwamen. Voor f 1000 opgelicht 1 Voorgevende agent te z()n van de Lombok commissie tot inzameling van gelden, voor de nagelaten betrekkingen van gevallen militairen op Lombok, vervoegde zich bij de dames J. te Wassenaar, een net gekleed heer, óm onder steuning. De edele geefster, geen argwaan koesterende, gaf daarvoor de belangrijke som van f 1000. Spoedig evenwel bleek, dat de dames J. met een sluwen oplichter te doen hebben gehad, daar bij de genoemde commis sie, van een reizend agent niets bekend is. Naar de „Ned." verneemt is de dader bekend en proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De kogels van de nieuwe geweren, die men voor ons leger wil aanschaffen, gaan afgeschoten op een afstand van 100 meters door een blok vurenhout van 1.10 meter, en op 900 meters nog door hout van 27 duim. Op korte afstanden kunnen door eeu enkelen kogel 4 achter elkaar staande manschappen buiten gevecht gesteld worden. Een in de richting staande infanterist wordt met het 6,5 m.W. geweer binnen 600 M. steeds getroffen, wanneer de schutter slechts horizon taal voor zich uit schiet. De snelheid van vuren kan tot 20 goed gerichte schoten per minuut opgevoerd worden. Het mindere gewicht der munitie geeft het voordeel dat de soldaat 180 patronen van dit geweer zal kunnen medevoeren, tegen 100 vSn het thans in gebruik zijnde. In het weekblad „Het Oosten" deelt de heer J. van 't Lindenhout het volgende mede Alle weezen, die voortaan de lnriohting ver laten met goedvinden van den heeren be stuurders, ontvangen een bewijs van ontslag, dat hun tevens in de toekomst tot aanbevëling kan dienen. We zijn tot dit besluit gekomen door de dwaasheid van familiebetrekkingen die betzij by persoonlijk bezoek of door brief wisseling, een ongunstigen invloed op de kinderen uitoefenen en de verpleegden gaarne bij zich nemen, indien ze hoop hebben er eenige voordeelen van te kunnen trekken. En zoo dit haar niet gelukt, laten zij ze aan hun lot over. Dikwijls trachten zulke kinderen, wier opvoeding slechts ten halve voltooid is, dan later een plaats te vinden, door zich aan te dienen als weezen van Neerbosch. Wij lezen in een onzer bladen De rogge der toekomst is de Schlanst&dter rogge. Vroeger reeds deelden we mede hoe goed de uitslag der proefnemingen, dit jaar in de prov. Gron. genomen met den verbouw dezer variëteit beloofde te zullen worden. En die beloften zijn vervuld. Vooreerst een ver bazende stroo opbrengst en heel vreemd is dat niet, want de halmen zijn grof als riet en verbazend lang, zelfs tot 2,50 M. waarlijk een eigenaardig gezicht, dat bijna doet denken aan het bamboes der Oostersche landen. De landbouwer Timmer, onder Finsterwold oogstte van 45 Are voor f 72,50 stroo en verder 17'/. H.L. rogge van zoo goede kwali teit, dat hy er per H.L. f 5 voor ontving. Anderen verkochten het hunne als zaairogge zelfs voor f 7 f 8. De opbrengst der gewone inlandsche rogge was gemiddeld (in H.L.) niet meer dan 3/6 deel van die der nieuwe soort»' TEXELSCHE COURANT, ja!

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1