736. Donderdag 25 October. A\ 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bobo SO Cts. Franco per pott door ge heel Nedbhland 46 Cts. - Naar AwwRnta ®n andere landen met verhooging der porto's. Advertentiëa vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijt der Advertentién Van 1 tot 6 regels SO Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bubs op Tïxk. TEXEL, 24 October 1894. aanvoer van jong Rundvee op de markt Maandag was weder zeer belangrijkde ja waren hooger dan den vorigen markt- doch de handel niet vlug. Ook in ree was de handel traag en de prijzen luwernood als vroeger. Biggen waren ïoudend. .ngevoerd werden 44 Koeien, 63 Kalveren, ichapen, 62 Lammeren, 1 Paard, 2 Varkens, iggen, 2 korven Kippen en 1 korf Eenden. Maandagavond vergaderde de Vrijzinnige rereeniging aan den Burg, tot het verkiezen twee bestuursleden en ter bespreking van ,s. verkiezing voor de Tweede Kamer der e Generaal. Voorz. bracht na opening der vergadering woord van hulde aan den thans overleden 'aardigde, den heer Land, die, hoewel meer [arine-specialiteit in de Kamer optredend, daar s de liberale beginselen had verdedigd, op wijze die hem de achting had doen verwer- niet slechts van de liberale party doch ook die der andere partyen. schoon der Vereeniging geen officieel schry ven geworden van het overiyden van den heer (wellicht een verzuim van derden) stelde oorz. toch voor een brief van rouwbeklag te inden, naar aanleiding van het overiyden van afgevaardigdeheeft de verzending van irief wat laat plaats, de omstandigheid dat iiesvereeniging niet eerder vergaderde, wet- sulks. vergadering stemde hiermede in. arna werden de notulen der vorige ver ing gelezen en goedgekeurd, verkiezing van twee bestuursleden, vervol- aan de orde, liep vlug van stapel; gekozen en de heeren Jhr. Strick van Linschoten en Bakker. bespreking van de a.s. verkiezing voor de Bde Kamer, daarna, nam heel wat tyd in ;ekomen waren daarvoor: Schry ven van de liberale Kies vereeniging gerplicht", te Helder, ter aanbeveling van mdidatuur van den heer J. J. Stooker, waarby gemeld dat deze candidaat Donderdag a.s. ezel eene lezing zal komen houden. Schry ven van de Texelsche Schippers- en hersbond en de Vereeniging Neptunus te schild, ter aanbeveling van de candidatuur den heer A. Maas, opzichter btj 's Ryks irstaat te Helder; deze candidaat wenschte de verkiezingen niet op te treden, doch een erig afschrift van hetgeen ZEd. zich voor kon de aanwezigen een denkbeeld geven betgeen van ZEd. was te verwachten. Schry ven van de Vrijzinnige Kiesvereeniging ruitgang" te Helder, ter aanbeveling van indidatuur van den heer Dr. P. C. F. Frowein; ok deze candidaat zal als spreker komen den. Een schry ven namens de Vryzinnige Kies- niging te Zype, ter aanbeveling van de datuur van den Heer H. van Calcar; hillende mededeelingen in dit schry ven sten de politieke richting van dezen candi- die, ofschoon zich daartoe zelve niet aan- d, op verzoek bereid is voor de kiezers op elWen. Door het bestuur werd voorgesteld om de candidaten gelegenheid te geven hier optetreden en daarna eene keuze te doen welke candidaat zal worden gesteund. Een der aanwezigen betreurde het dat deze vergadering zoo laat was belegd, en daardoor onze Vereeniging de gelegenheid was ontnomen zelve met een candidaat voor te komen. Deze spreker kon met de genoemde personen niet medegaan, doch wenschtte liever als afgevaardigde een landbouwmanspr. noemde daarvoor de Heer Groneman. Deze candidaat scheen ook aan anderen niet onge- wenscht, een bezwaar was het evenwel dat genoemde heer niet was gepolst of hy eene eventueele candidatuur zoude aannemen, waarvan men zich eerst diende te vergewissen. Na veelvuldige besprekingen hieromtrent werd by stemming uitgemaakt dat op deze vergadering nog geen candidaat zal worden geproclameerd, doch zulks zal geschieden in eene vergadering, Vrydagavond te houden, als de lezingen hebben plaats gehad. Goedgevonden werd daarop dat de lezingen zullen worden gehouden Woensdag: de Hr. H. van Calcar. Donderdag: J. J. Stooker. Vrydag: Dr. P. C. F. Frowein. Hierna werd de byeenkomst gesloten. Naar ons biykt is de volgorde der sprekers later iets gewijzigd; tevens vernamen wy nog dat ook de heer J. G. van den Bosch hier eene lezing zal komen houden. Bij de gisterenavond gehouden verkiezing van leden voor het kiescollege bij de Herv. Gem. alhier, werden gekozen voor den tijd van vier jarende Heeren P. H. Koorn, Jb. Az. Bakker, K. Duinker en D. D. Bakker voor den tijd van één jaar de Heer H. I. Monté. De eerste Volkslezing voor dezen winter vanwege het Dep. Texel der M. t. N. v. 't Alg. had gisterenavond in het gewone lokaal plaats. Als spr. trad dezen avond op de Heer P. Jz. Proost van Koog a/d Zaan (spreker vanwege het hoofdbestuur) met eene rede getiteld Karakter en karaktervorming. Deed dat onderwerp veel verwachten, die verwachting werd niet teleurgesteldin eene boeiende duidelijke rede, toegelicht door tal van voorbeelden aan de geschiedenis ontleend, toonde spr. aan wat karakter is, om vervolgens te komen tot karaktervorming, waarvoor hij in de eerste plaats aanwees het huisgezin en de school. Met onverdeelde aandacht werd des sprekers rede ten einde toe aangehoord en met luid applaus beloond. Als bijdrage gaf de spr. na de pauze ten beste „Ken bestelling van het Hof" van Jac. C. de Vos. Met een welverdiend woord van dank aan den spreker voor diens schoone en leerrijke rede werd de bijeenkomst ter geschikter tijd door den Voorz. gesloten. De opkomst van belangstellenden mocht dezen eersten avond reeds bevredigend heeten. Naar 't ons voorkwam waren allen ten zeerste voldaan over 't gehoorde en zeker zal dit een prikkel zijn om de volgende leesavonden niet te verzuimen. In de Nov.-zitting der Prov. Staten zal 0. m. in behandeling komen het adres van den Raad der gemeente Texel, dato 5 Aug. 1892, waarbij Prov. Staten werden verzocht „zoo- danigen krachtigen fiuancieelen steun te ver- leenen tot den aanleg van een Rijkshaven aan de Kaap, beoosten Oosterend op Texel, dat het tot stand komen dier haven met eene geldelijke bedrage van f 15000 (van Gemeente en burgerij) verzekerd worde." Dit adres werd bij besluit van 2 Nov. 1892, ten fine van bericht en raad gerenvoyeerd aan Ged. Staten, en dit college adviseert thans, na een ontvaDgen schrijven van den Min. van W. H. en N. waarin wordt te kennen gegeven „dat uit overweging dat na aftrek van de van wege Texel aangeboden bijdrage van f 15.000 en die van de Provincie van f 25.000 ten laste van het Rijk zou blijven eene uitgaaf van f 135.000 behalve de jaarlijksche kosten van onderhoudhij bezwaar blijft maken tegen den aanleg van Rijkswege van eene haven beoosten Oosterend, onder bereidverklaring echter om wanneer te zijner tijd meer aannemelijke voorstellen mochten worden gedaan, de zaak in nadere overweging te nemen" als volgt: „Aangezien er dus vooralsnog volstrekt geen „uitzicht op bestaat dat, overeenkomstig het „verlangen van den Raad der gemeente Texel, „eene Rijkshaven beoosten Oosterend zal „worden gemaakt, komt het ons voor dat „aan het ingediend adres aan Uwe vergade ring geen verder gevolg kan worden gegeven „en hebben wjj de eer U voor te stellen, „daarop afwijzend te beschikken. Dat overeenkomstig dit advies zal worden besloten ligt wel voor de hand en daarmede zal dan de havenkwestie bij onze hooge Staats lichamen weder geheel van de baan zijn. De behoefte aan eene haven wordt echter steeds dringender gevoeld en gewis zullen velen met verlangen tegemoet zien het advies van B. en W., in wier handen, in de raads vergadering van 12 Oct. jl. de plannen tot het verkrijgen van eene Rijkshaven nabij Oosterend wederom werden gesteld. In de laatst gehouden vergadering te Amsterdam van het hoofdbestuur van de „Vereeniging ter bevordering van de Neder- landsche Visscherij", werd o.m. de wenschelqk- heid betoogd om de toekomstige visscherslieden plaatselijk beter te doen onderleggen, in hun vak, alsmede om de totstandkoming te be vorderen van een haven te Oosterend op Texel. In het „Venloosch Weekblad" zegt de heer L. Haffmans naar aanleiding van den uitslag der eerste verkiezingen met het „gemuil band" algemeen stemrecht in België: „Zoo ziet men, dat het algemeen stemrecht als een wild paard is, dat de beste ruiters afwerpt. Eu toch zijn er ook in ons land die zich verbeelden dat paard naar hun hand te kunnen zetten. Och arm 1 Het proefstuk, door het algemeen stem recht in België geleverd, bewijst dat het niets anders is dan een ladder voor heeren socialisten om ten top te stijgen en baas in den lande te worden. J ETEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1