Donderdag 1 November. A\ 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. N°. 738. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dbn Bobo 30 Ots. Franco per post door go- heel Nbdbbland 45 Cti. Naar Ambbtea en andere landen met verhooging der porto'c. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Pri/jt der Advertenlién Van 1 tot 6 regels 30 Ots. Iedere regel meer 6 Ots. Nroote letters en Vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Bewijsnummers 2 Ots. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, ParkstraatBuna op Tkml TEXEL, 31 October 1894. De aangekondigde politieke lezing van den Heer van den Bosch, had Zaterdagavond in hetHötel „den Burg" plaats. Omtrent deze lezing een uitvoerig verslag te geven achten wij thans minder noodigde stem bus is reeds gesloten, in het belang des heeren van den Bosch's caadidatuur is het alzoo geen vereischte. Onze lezers hebben bovendien in ons vorig nummer reeds kennis kunnen nemen van een drietal lezingen van liberale candidaten, en aangezien ook de heer van den Bosch zich in die richting beweegt, en de programma's van k gezinden voor een groot deel op elkander gelijken als twee druppels water, meenen wij eene herhaling thans wel achterwege te mogen laten. Omtrent dezen candidaat zouden wij echter dit kunnen melden dat de heer van den Bosch zich bekend maakte als een man uit het volk, die zich veel onder het volk, de werkende stand beweegt en voor hunne nooden en behoeften een open oog heeft; spr. wil niet „Mijnheer het Kamerlid" wezen, dan een ander maar. Een nieuwe stelling verkondigde ons deze spreker nog, waarmede wel velen zullen instemmen nl. dat hij het wenschelijk achtte dat de afgevaar digde voor een district ook in het district zijne woonplaats heeft, opdat hij beter op de hoogte nou blijven van de daar bestaande toestanden en behoeften. Na de lezing werd gelegenheid gegeven tot het doen van vragen aan den spr. Van die lelegenheid werd geen gebruik gemaakt of eter gezegd die gelegenheid werd benomen [door een der aanwezigen, eene heer Haak, van len Helder, volgens zijne opgave assistent aan Zoölogisch station onder Dr. Hoek. Deze teer, (Haak) verzocht vrijheid om een anderen indidaat te mogen aanbevelen en toen hem sulks op dat oogenblik, begrijpelijker wijze, niet rerd vergund, deed hij het verzoek om dan tot len heer van den Bosch eenige vragen te mogen chten, welk verzoek werd toegestaan. In stede echter van vragen te doen, begon deze preker den heer van den Bosch aan te vallen, heftig en op eene zoodanige wijze dat het schijn had alsof de spr. meende dat het ene spreekavond was met debat, of te wel eene olitieke kibbelpartij, hel geen het allerminst toch bedoeling van den heer van den Bosch schijnt z(jn geweest. Bepaalde vragen van beteekenis 'erden dan ook niet gedaan, waarom de heer d. B. te kennen gaf dat hij den spr. niet ou antwoorden. Na dit incident scheen bij niemand lust te 'staan, om den heer v. d. B. nog eenige vragen stellen, zoodat de uitgeschreven bijeenkomst geëindigd werd beschouwd. De aanwezigen maakten evenwel zoo direct >g geen aanstalten tot vertrek, en tengevolge arvan bekwam de heer Haak alsnog gelegenheid nen candidaat aan te bevelen. Die candidaat bleek te z(jn de heer B. J. G. Volck. Was het begin van de aanbeveling vrij goed, verder kwam het ook niet, want de bewijzen in geschiktheid welke de spr. voor zijnen candi- it aanvoerde, waren zoo povertjes, dat velen edeo r aanwezigen den spr., die intusschen nog al s bmatigend werd, meenden eene terechtwijzing land Rük het Dal iten iteu. in deSneten toedienen, vooral ook over z(jn ongepast van \n zonder dat hi) door goede argumenten i, zich treden kon wettigen. met 't ons voorkwam maakte de spr: geducht u van anz. i fiasco en had de wijze van propaganda maken voor zjjnen candidaat het gevolg dat diens zaak er niet mede werd gediend doch de heerv.d. B. meerdere sympathie verwierfjuist het tegen overgestelde dus van hetgeen de heer Haak had bedoeld. Wij zullen hierover niet verder uitwijden, de stemming heeft reeds plaats gehad en velen zullen naar de uitslag zeker benieuwd zijn. Door een bulletin zullen wij Donderdag die nieuwsgierigheid zoo spoedig mogelijk trachten te bevredigen. Van het getal candidaten, thans tot 12 gestegen, zullen er vermoedelijk spoedig 10 in het zand moeten bijtenhun troost zij„dat gezamenlijk leed licht draagt." Verder kan ons deze verkiezing leeren dat öf de taak van Volksvertegenwoordiger zeer ligt wordt opgevat öf het getal eminente personen zeer groot is. Is het eerste juist dan getuigt het niet voor de ernst der candidaten of voor de betrekking van Volksvertegenwoordiger en in dat geval zou het waarlijk niet der moeite waardig zijn daarover zooveel beweging te maken in het tweede geval zou het overweging ver dienen dat een voorstel aan de orde kwam om niet het getal kiezers doch dat der volksvertegen woordigers uit te breiden. De slotsom van het alles kan zjjn dat men hier waarlijk niet behoeft te klagen als er door ons Parlement weinig tot stand wordt gebracht. De weinige eenstemmigheid d&dr zal dan vr(j wel eene getrouwe afspiegeling zijn van hetgeen in deze dagen in ons kiesdistrict kon worden waargenomen. Maandag waren ter markt aangevoerd 39 Koeien, 56 Kalveren, 1 Nuchter Kalf, 25 Schapen, 15 Lammeren, 3 Paarden, 40 Biggen. De handel was zeer traag, de prijzen onder gingen weinig verandering. De alg. verg. van de Texelsche IJsclub, Maandagavond in ,,de Lindeboom" gehouden, was maar schraaltjes bezocht; geen wonder: want kunnen in den regel vergaderingen niet op een groot aantal bezoekers bogen, nu we van de gelegenheid van vergaderen zooals ons die in de vorige week werd geboden nog zoo oververzadigd zijn, hadden velen er schijn baar volstrekt geen behoefte aan om thans daarvan gebruik te maken. Omtrent de werkverschaffing werd de mede- deeling gedaan dat door de IJsclub tot ver werking is aangekocht tot een bedrag van ruim f 300 aan hout. Voor vervoer per scheepsgelegenheid was hiervoor betaald f 50, voor het vervoer per as zoo ongeveer f 90. De Voorz. meende hier openlijk te moeten opmerken (en 't is daarom dat wij er nota van namen) dat de Vereeniging steeds heeft te worstelen tegen de eischen der vrachtrijders, daar dezen de Vereeniging hooger vervoer kosten doen betalen dan anderen. Volgens spr. maken de vrachtrijders misbruik van de IJsclub, qua Vereeniging. Men moest bedenken dat de afdeeling Werkverschaffing geen lief hebberijtje is van eenige personen, doch om de werkende stand des winters in de gelegen heid te stellen iets te verdienen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. C. Visser en C. J. Rabde heeren J. Flens en H. Groenewold, eerst gekozen, hadden voor de benoeming bedankt. De voorloopige besprekingen omtrent den feestavond hadden weinig resultaat; het bestuur had daaromtrent nog geen voorstel en door de leden werd ten deze niet veel uit voerbaars aan de hand gedaan. De vergadering werd gesloten met een woord van dank, inzonderheid aan de bestuurs leden en oud-bestuursleden, door den Voorzitter den heer Stam, die hiermede zijne betrekking als Voorz. en bestuurslid nederlag van een Vereeniging waarin hij, naar bij verklaarde, steeds met veel genoegen werkzaam was. Van de 580 kiesgerechtigden in deze gemeente, maakten Dinsdag jl. 285 van hun recht gebruik om deel te nemen aan de ver kiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Den Hooen, 29 Oct. Gisteren maakte onze geachte leeraar de Weleerw. Heer Leffef aan de gemeente bekend, dat hij voor de beroeping naar Est had bedankt. Nadat de gemeente de laatste weken in spanning had verkeerd wat de uitkomst zou zijn, of ze haren leeraar zou behouden of hem moest verliezen, was, zooals men begrijpen kan, de mededeeling van gisteren, een tijding die allen met blijdschap vervulde. Langblijve hier nog onzen geliefden leeraar Ds. Leffef. OuDESCHiiiD, 29 Oct. Ook het ziekenfonds te Oudeschild heeft er behoefte aan gevoeld om aan den heer M. Stam, vóór diens aan staand vertrek, een blijk van waardeering en erkentelijkheid te geven, aan den vriend van zoo velen, een der geneesheeren van het fonds. 't Was zeker eene eigenaardige hulde, toen het ziekenfonds besloot om een souvenir aan te bieden in den vorm van eene blazerschuit, in zilver aangebracht op een fraai porceleinen schoteltje en bestemd voor aschbakje. Aangezien het hier een visschersdorp is, kon men bijna geen gepaster voorwerp hebben uit gedacht. In het zeil is eene inscriptie aange bracht, terwijl een album, waarin alle namen der leden van het ziekenfonds voorkomen, voorafgegaan van een opdracht in dichtmaat, aan het souvenir was toegevoegd. De Cooksdokp, 30 Oct. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen Ds. B. H. Habbema, thans als zoodanig te Nd. Scharwoude. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft f 150,000 aangevraagd, omdat bij het heerschen van het mond- en klauwzeer onder het vee de som, die is toegestaan, gebleken is onvoldoende te zijn tot kwijting van alle te doene uitgaven. Is het eindcijfer daarvan nog niet na te gaan, tijdige verhooging van den begrootings- post is noodig, opdat de uitgaven door de gemeentebesturen gedaan, spoedig kunnen worden terugbetaald en ook over de uitkeering eener schadeloosstelling ter zake het opstellen of ophokken van vee zoo spoedig doenlijk een beslissing worde genomen. TEXELSCHE COURANT. V.H na

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1