N°. 740. Donderdag 8 November. A". 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Bobo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cti. Naar AirannrA «q andere landen met verhooging der porto'». Advertentlën vóór 10 nor op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bil de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBorg op Tïxm, TEXEL, 7 November 1894. De aanvoer van vee ter markt van Maandag jl. svas van weinig beteekenis, omtrent de handel fait evenzoo weinig te vermeldende grootste imzet was in Biggen, die van f 7 tot f 13 noesten gelden. Aangevoerd waren 5 Koeien, 1 Paard, 1 Nucht. Kalf, 8 Lammeren, 3 Schrammen en 34 Biggen. - In de algemeens vergadering van het 'anfarecorps, gisteravond gehouden, werd tot lid fan het bestuur gekozen de heer J. Kool, een der werkende leden. Naar wij vernemen moet het voornemen lestaan om het eerste winterconcert, voor mnstlievende leden, in het laatst van deze aaand, vermoedelijk Donderdag 29 November, 6 doen plaats hebben. Oudeschild, 6 Nov. De palingvisscherij langs ie kust is zoo goed als afgeloopen voor dit jaar. De visschers hebben de meeste fuiken reeds reggenomen. Over het geheel is de vangst lijzonder slecht geweest. Daarenboven was e prijs der paling lager dan het vorig jaar. Niet alleen voor de palingvisschers, maar ook 'oor de Noordzeevisschers is dit jaar bijzonder ngunstig. De Cocksdorp, 6 Nov. Zondag jl. zijn tot eden van het kiescollege herkozen de heeren 1. Dros Az., C. Garritsen, W. Brans en Kortenhoeven. Oosterend, 7 Nov. Gisterenmiddag naden chooltijd had een begin van brand plaats in e school te Oost, hetwelk zich nogal dreigend iet aanzien. Gelukkig waren eenige menschen in de nabij- lid, die het kwaad in het begin konden stuiten. 3 schade schijnt niet groot te zijn. - De heer H. Bitter Jr., arts te den Helder, voor den tijd van 3 jaren belast met het ezondheidsonderzoek van schepen te den leider en Texel. - Het toezicht op de visscherij in de ioordzee, zoowel binnen als buiten de terri- iriale wateren, is met ingang van 1 Nov. pgedragen aan Hr. Ms. schepen Suriname n Zeehond. - De tweede Kamer is thans bijeengeroepen igen Dinsdag 13 November, des namiddags uur. - In het Leidscli Dbl. komt een ingezonden rtikel voor van Dr. N.(ijkamp) te L.(eideD), ■aarin wordt aangetoond het gunstig resultaat in genezing van Diphteritis, door inspuiting an bloedwei. Na vervolgens te hebben herinnert hoe in «ijs duizenden bij duizenden Guldens zijn leengebracht, door alle standen der maat- happij, ten einde de pogingen om die ziekte bestrijden te steunen, zegt de schrijver ïrder «Laten wij nu, wij, de meer bevoorrechten >&n geld en goed, hen (de burger- en mindere „man) helpen, niet alleen voor hun eigen best- „wil, maar ook en wel degelijk om een gevaar „voor onze eigen kinderen af te wenden. Laten „wij eene som gelds, eene groote som gelds j,btj elkaar brengen, om ook in ons land, in „het centrum, eene inrichting tot stand te „brengen, waar de geneeskrachtige bloedwei „wordt bereid en van waar zij verkregen kan „worden door iederen arts, gratis en franco." Als naschrift voegt het „Leidsch Dbl." hier aan het volgende toe: In No. 18 (3 Nov. 1894) van het Weekblad van het Nederlandsch Tijdschrift voor Genees kunde leest men„Diphtheritis Heilserum. Binnenkort zal te Utrecht door de heeren dr. Wirtz en prof. Spronck Behringh's diphtherie heilserum bereid en gratis.ter beschikking der Nederlandsche geneeskundigen worden gesteld voor zoover de voorraad zal strekken. De be reiding toch zal voorloopig op bescheiden schaal plaats hebben en bekostigd worden uit de midde len, waarover de genoemde heeren als directeur van 's Rijks instellingen kunnen beschikken. Terwjjl dr. Wirtz zich zal belasten met aan koop, keuring, injectie en observatie der paarden, die in 's Rijks Veeartsenijschool gestald zullen worden, zal prof. Spronck het diphtherie gift bereiden, het serum controleeren en afleveren. Beter zou men in Nederland reinheid en werk zaamheid van het geneesmiddel moeielijk kunnen waarborgen. Moge daarom de onderneming der genoemde heeren met succes bekroond worden en haar, waar zulks noodig mocht blaken, tijdig door Regeering of natie flnancieele steun verleend worden." Tevens kunnen wij mededeelen dat dr. A. Njjkamp alhier gaarne bereid is van alle inge zetenen, ook de kleinste bijdrage, in ontvangst te nemen en het bedrag over te maken aan dr. Wirtz en prof. dr. Spronck, te Utrecht; terwijl ook aan oas Bureel gelden daarvoor in ontvangst zullen genomen worden. Ook voor dit laatste willen wij gaarne mee tusschen- komst verleenen. Uitg. Door den landbouwer W. Holtman, te Boden, werd dezer dagen te Bakkeveen een varken afgeleverd, 't welk hem in bijna drie jaar tijds, met de oude zeug incluis, de enorme som van f 512.50 heeft opgebracht. Zoo is het de moeite waard varkens te fokken. De ergernis over de toestanden op „Neer bosch" schijnt nu ook tot onze Tweede Kamer te zijn doorgedrongen. In het voorloopig Verslag over hoofdstuk Binnenlandsche Zaken lezen wij namelijk: „Het ontbreken van elk toezicht van Rijkswege op de weeshuizen werd een leemte in onze wet geving genoemd. Evenals ten aanzien van de krankzinnigengestichten, is de Staat verplicht toe te zien, dat in de vaak dichtbevolkte wees huizen de behandeling hygiënisch en paedago- gisch zij. Het rapport betreffende de wees- inrichting „Neerbosch," aldus werd gezegd, toonde nog onlangs aan, dat eenig toezicht noode kan worden gemist." Men schrijft uit Veendam aan de N. Gr. Gt.: Het aardappelmeel heeft in de Veenkoloniën een geduchten mededinger gekregen in Sarawak, een soort meel, dat bereid wordt uit den sagopalm en van uit Engelsch-Indië hier veel wordt ingevoerd. De fabrikanten gebruiken dit meel, dat goedkooper is dan aardappelmeel, voor de fabricatie van siroop en massé. Bij verschillende fabrieken worden op dit oogenblik groote meelpakhuizen gebouwd, om het nu geproduceerde meel te bergen. Er is bijna geen verkoop van aardappelmeel, van verzending is dus in 't geheel geen sprake. 't Spreekt vanzelf, dat de boer de dupe wordt èn van de overproductie èn van de concurrentie van Sarawak. Naar het Vaderland zegt uit goede bron vernomen te hebben, zal de kieswet vóór het einde des jaars nog bij den Raad van State inkomen. Bi) de oorlogsbegrooting voor 1896 doet zich het feit voor dat bijna gelijk met die begrooting een voorstel wordt ingediend tot belangrijke verhooging. Dat voorstel, waarvoor thans op de begrooting voor 1895 een eerste termijn van bijna 2.6 millioen wordt aangevraagd, beoogt: 1. Aanschaffing van 133,600 geweren van 6,5 m.M. kaliber, stelsel Manlicher; 2. Idem van 6400 karabijnen van hetzelfde stelsel 3. Idem van 24,800,000 scherpe en 2,480,000 losse patronen 4. Idem van 116,000 stel patroontasschen en geweer- of karabijnriemen, en 5. Oprichting van een patroonfabriek,,werk plaats voor draagbare, wapenen en voor ernst- vuurwerken binnen de stelling van Amsterdam met de noodige werktuigen, maten en gereed schappen. De kosten worden in rond cijfer op 9 millioen geraamd, te verdoelen over vier jaren. Onze Hollandsche visschers worden in deze dagen weder ernstig in hun bedrijf benadeeld, vooral door Engelschen. Schipper A. C. Pronk, van de Schevening- sche bomschuit „SCH. 133," rapporteert dat een schip uit Huil, volgens zijne opgave de „H. 1240," zonder eenige noodzaak een ge deelte van zjjne haringvleet heeft vernield tijdens de laatste visscherij. Een snedige politie-verordening. Voortaan moet ieder voertuig zoodra de don kert invalt een lantaarn opsteken. Men rekent dat de donker begint zoodra de lantaarns aangestoken worden. Naar men aan „De Standaard" uit Weststellingwerf meldt, zou de minister van binnenlandsche zaken aan de commissie uit den gemeenteraad, die dezer dagen met Z.Ex. over den flnanciëelen toestand der gemeente confereerde, hebben medegedeeld, dat eene wijziging in de verhouding tusschen gemeente en rijksfinanciën in bewerking was, en waar schijnlijk in het volgend jaar in behandeling zou komen, en dat dan de kieswet daarop zou moeten wachten. De „Tel." neemt deze mededeeling voor loopig slechts onder reserve op. Bleek ze juist, dan weet men tevens zoo ongeveer welk een kiesrecht we van dit ministerie te wachten hebben. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1