Buitenland. Naar berichten -welke hier rondgaan moet in de Eierlandsche gronden achter de vuurtoren een driemastschip zijn gestrand. Het gerucht voegt er aan toe dat de lading zou bestaan uit stukgoederen. Oosterend, 16 Nov. De Vereeniging „Nut en Genoegen" hield Dinsdag jl. hare eerste vergadering in dezen winter. De Voorzitter opende de vergadering met den wensch, dat de Vereeniging onder de leiding van het nieuwe Bestuur in bloei moge toenemen. Tot het houden der lezing en der eerste bijdrage waren uitgenoodigd de heeren F. Heeroma en H. de Vries, beiden te Koog, die hieraan gevolg hebben gegeven. De eerste trad voor de goed bezette vergadering op met eene episode uit de dagen der kruistochten, getiteld„De twee Broeders", waarmede hij zijn auditorium tot aan het einde wist te boeien. De heer De Vries droeg op verdienstelijke wijze voor: „De Zeevader van Jan Matters", door A. Werumeus Buning. Ten gehoore werden verder nog gebracht „De laatste beproeving", door den Voorzitter; „Het Stembiljet", door den heer J. C. Bakker en „De Prins van Arcadië" door den heer H. de Vries. Hierna sloot de Voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering. Uit de residentie wordt aan „De Tijd" van particuliere zijde gemeld, dat eene hoogst belangrijke nota van het Tweede-Kamer-lid den heer Farncombe Sanders over het tekort van Oorlog van veertien ton is ingediend. In Friesland heerscht op verschillende plaatsen de „croup", welke reeds menig slachtoffer heeft gevraagd. Te Huisternoord verloor de schipper P. d. V. binnen drie weken daaraan drie kinderen. De invoer van schapen uit Nederland naar België, met bestemming naar de slacht plaatsen te Antwerpen, Gent en Luik, is weder toegelaten, behalve uit de provinciën Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. In de openingsrede is door de Regeering o. a. een wetsvoorstel aangekondigd „tot het openen der gelegenheid om door het Rijk gewaarborgde lijfrente te verkrijgen." Op de vraag wat hiermede bedoeld wordt, heeft de Regeering nu geantwoord, dat het voornemen bestaat „eene Rijksinstelling in het leven te roepen, waarbij, tegen inleg, het recht zou kunnen worden verzekerd op uitkeeringen tot een beperkt bedrag, op een vooraf bepaald tijdstip ingaande." Uit „goede bron" bericht men aan de Zwolsclxe Ct., dat het voornemen vaststaat de Rijksveldwachters ten plattenlande van rijwielen te voorzien. Een passagierswagen van de Holl. Spoor, die te Maassluis geheel alleen op de rails stond, werd gedurende het stormweer Maandagnacht voortgedreven in de richting naar Vlaardingen. Daar de brug op de lijn als gewoonlijk des nachts openstond, liep de wagen aan de Spoorbrug in het water. Door de Vereeniging van Nederlandsche Patroons „Boaz", gevestigd te Amsterdam, is een uitvoerig request gezonden aan H. M. de Koningin Weduwe Regentes van het Koningrijk, waarin wordt betoogd de noodzakelijkheid van het heffen van invoerrechten op granen, in het belang van geheel de Nederlandsche bevolking. Na eene zeer uitvoerige uiteenzetting van het door eene Commissie van twintig voorname landbouwers en deskundigen uit alle oorden des lands uitgebracht rapport, waarin wordt betoogd dat de vrfje invoer de verarming der landbouwers heeft tengevolge gehad en voor onze bevolking eenige millioenen aan arbeid is verloren gegaan, waardoor de werkeloosheid op onrustbarende wijze vermeerdert, zegt adress. dat door haar geen protectie wordt gevraagd, maar slechts eenigszins gelijkstelling van den Nederlandschen landbouwer met den buitenlander die door veler lei omstandigheden goedkooper produceert. Adress. betoogt dat de verhooging van den broodprijs geen bezwaar kan opleveren; ze zegt: „Een heffing van enkele guldens invoerrecht per honderd kilo graan zou den broodprijs slechts gering verhoogen en wat baat den arbeider het goedkoope brood, wanneer hij geen werkt heeft om het te kunnen verdienen? „Integendeel door de verhooging van den prijs der granen, zou de graanbouw in ons eigen vaderland en daardoor de vraag naar meerdere werkkrachten zoozeer toenemen, dat tal van arbeiders, nu „armlastig", hun eigen brood zouden kunnen verdienen en het stijgen van den brood prijs dankbaar zouden zegenen. Adress. beroept zich op de verklaring van den oud Minister Heemskerk, welke zeide: „Tuinbouw- onderwijs geeft niets, als men terugkeer tot de graanrechten niet aandurft, dan komt men niet tot een goeden toestand." Adress. eindigt aldus „Het is op de hiervoor aangevoerde gronden dat onze Vereeniging eerbiediglijk nadert tot Uwe Majesteit met het dringend verzoek, dat het Uwe Majesteit goedgunstiglijk behagen moge het vraagstuk tot het heffen van invoerrechten op de in deze bedoelde producten bij Uwer Majes- teits Regeering aanhangig te willen maken. Zjj doet dit met het vaste vertrouwen, dat de hooge nood, waarin onze landbouwende stand met ge heel de plattelandsbevolking verkeert, Uwe Majesteit met vorstelijke deernis vervult en in de ongeschokte overtuiging, dat geheel die plat telandsbevolking in onze geëerbiedigde Koningin Regentes hare van God gegeven beschermvrouw eerbiedigen moge." De „Wereldkroniek" bevat het ontwerp van een monument, ontworpen door den architect Jan de Quack, dat het wil opgericht zien te 's-Gravenhage op het Koningsplein, ter eere van het Indische leger. Om de kosten te dekken, wenscht het blad, dat eene com missie zal worden gevormd, met vertakkingen door heel Nederland. Omtrent het ongeval te Charlois wordt van daar nog gemeld Maandag is het lijk van den 10-jarigen A. N. ter aarde besteld en wijl de geneeskundige had verklaard, dat het kind, zooals men weet met een klomp op het hootd geslagen, ge storven was door drift en nijd, was alles uit en werd de dader niet vervolgd. Dat was evenwel niet naar den zin der familie, die zich wendde tot den officier van justitie te Dordrecht. Woensdag kwam het gerecht hier. Het lijkje werd opgegraven en geschouwd door dr. J. De Groot alhier en dr. Verhoeven uit Rotterdam, en enkele getuigen werden ge hoord. Het publiek is zeer nieuwsgierig naar den uitslag van dit onderzoek en algemeen verwacht en hoopt men, dat de deugniet zijne straf zal ontvangen, daar hij hier zeer ongunstig bekend staat. Onlangs kwam iemand bij een bank instelling te Amsterdam buitenlandsche bank biljetten inwisselen. Later bleek, dat hem een aanzienlijk hooger bedrag was uitbetaald dan de biljetten in Nederlandsch geld bedroegen. Een gerechtelijk onderzoek werd ingesteld, waarbij die persoon ontkende meer dan het hem toekomende te hebben ontvangen. Er schijnen echter vermoedens van het tegendeel te bestaan, althans hij zal eerstdaags terecht staan wegens diefstal. De rechtbank zal dan hebben te beslissen of gesteld het feit wordt bewezen op dit geval het artikel van het Wetboek van Strafrecht omtrent diefstal toepasselijk is. De „Hallemer Gele". Algemeen is de klacht over de slechte kwaliteit der verschillende aardappelsoorten. Eene soort schijnt daarop echter eene uitzondering te maken nl.de zoo genaamde „Hallemer gele". Men zal zich herinneren dat een paar jaar geleden deze aard appel grooten opgang maakte, daar zij naar het oordeel der kenners uitmunte in deugd en ruime opbrengst. Sinds is evenwel dit gevoelen ge wijzigd, daar ze te wenschen overliet en de aardappel bovendien te los bevonden werd. Dit jaar echter met zijnen natten zomer schijnt de „Hallemer gele" zijn roem te zullen her winnen. Zij worden door bevoegden beter geacht dan andere soorten, daar zij, waarschijn lijk in verband met de vele regenbuien, veel minder hunne schadelijke eigenschappen ver- toonen dan vroeger. De prijs is nog niet hoogtegen f 1,60 a f 1,60 gaan zij vlot van de hand. („Fr. Crt.") Een der huisbezoekers van „Armenzorg" wien het aan de deur geven aan bedelaars een gruwel is, omdat op die wijze het geld veelal verspild wordt aan onwaardigen en bedriegers, terwijl het in handen van „Armen zorg" zoo nuttig aangewend zou kunnen worden, geeft in „Charitas" aan winkeliers en magazijnhouders dezen goeden raad Plaats een bus aan den ingang van uw winkel of magazijn, en werpt daarin, telkens als een bedelaar u komt lastig vallen, onder afwijzing van zijn verzoek, voor zijne oogen de gift, die hij anders van u zou hebben ont vangen. Spoedig zal dan het lastig gebedel bi u een einde nemen en „Armenzorg" zal er wel bij varen. Gevaarlijke zijde. Het is overbekend, dat men bij het verrichten van naaiwerk, den draad niet af behoort te bijten, maar dien steeds met een schaar door moet knippen (vooral als het werk langen tijd wordt voort gezet) daar anders pijnlijke aandoeningen van mond en lippen kunnen ontstaan. Doch een nieuw gevaar ligt bij zijden draad daarin, dat men veelal bij de fabricatie den draad in azijnzuur-lood dompelt, om er een zekere stevig heid aan te geven. In sommige gevallen, waarin naaisters hare slechte gewoonte niet afgelegd hadden, zijn de gevolgen van ernstigen aard geweest; zelfs is hierdoor loodvergiftiging ontstaan. („M. t. V.") Naar gemeld wordt, meent prof. Emmerich te Manster het middel gevonden te hebben tot bestrij ding van het miltvuur in het eryaipelas-serum, Konfinen, te voren met het erysipelas-serum ingeënt, bleven na besmetting met miltvuur culturen in leven, terwijl andere niet met serum behandeld, bfi infectie met miltvuurculturen aan bovenbedoelde ziekte stierven. Van de nieuwe anarchistenw et is door menigeen in Frankrijk misbruik gemaakt om zfin tegenstander een kool te stoven. Men be hoefde iemand, wien men een leelfike poets wilde bakken, slechts aan te klagen van het verheerlijken van Caserio. Vooral in de provincie werd dit middel gretig aangegrepen. Zoo werd een achtbaar koopman te Cahors eenige weken geleden ver volgd, omdat hfi op het vernemen van den moord van Carnot zou hebben gezegd„Men had hem >e al veel vroeger moeten vermoordenHet bleek dat de beschuldiging volkomen ongegrond was t en de koopman werd niet verder lastig gevallen: e Hfi wilde natuurlijk weten wie hem aangeklaagd had, maar het parket weigerde den naam te jj noemen. De koopman begon toen een onderzoek op eigen hand en kwam tot de ontdekking, dat 3 de vrouw van een zijner politieke tegenstandera .j hem had beticht. Hij diende een eisch tot scha- devergoeding in, met het gevolg dat de dame werd veroordeeld tot 50 fr. en in de kosten. Een welbekend wielrijder moest zich onlangs te Kopenhagen verantwoorden, wegens het rijden op het voetpad naar de Lyngbykerk. Hf) werd u voor dit feit veroordeeld tot eene boete van vtji kronen, en daar dergelijke zaken in Denemarken gemakkelijk zfin geregeld, haalde hij onmiddellijk het geld te voorschijn en legde het op de tafel. „Maar zegt u mij eens: hebben prins Walde- 15 mar en prinses Marie permissie op het bedoelde e pad te rfjden De rechter krabde zfin oor. „HmNeen, natuurlijk niet 1 Is dit de eerste maal, dat je hier terechtstaat?" „Ja, en de laatste keer I" „Nu, dan zal ik mjj ditmaal tot een waar- schuwing bepalen." De wielrijder streek zfin geld weer op maakte eene buiging en ging heen. Maar juist toen hi bij de deur was riep ae rechter hem na* „Maar heeft u werkelijk prins Waldemar en s> prinses Marie op dat voetpad zien rijden „Ik? Wel neen 1" antwoordde de ander, met 111 een ondeugend lachje, en was in een ommezien verdwenen. In de gevangenis van Rummelsburg (Berlijn) is dezer dagen ontdekt dat zekere Weisz daar sedert 1 Nov. was gedetineerd om een gevange nisstraf van een maand te ondergaan, die echter aan zekeren Stader was opgelegd. Zij hadden 't beginsel van plaatsvervanging toegepast, tegen 5 een vergoeding van 40 mark. Door een toeval kwam het uit. s

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2