N°. 744. Donderdag 22 November. A". 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. OFFICIEEL GEDEELTE. Dit bind verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Bobo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Ambrtka an andere landen met verhooging der porto'». Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentün Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en AD VERTENT tËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bubo op Tkxm, GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd, ten RAADHUIZE een houten tabakspijpje, gevonden op het land van J: Bz. BAKKER in Bargen. MEDISCHE-POLITIE. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Overwegende dat zich in deze Gemeente enkele gevallen van „MOND- en KLAUWZEER" onder het rundvee voordoen dat het gebruik van ongekookte melk zooals herhaalde malen gebleken is, gevaar oplevert voor besmetting ook by menschen Gelet op het hieromtrent ingewonnen advies van den gemeentegeneesheer; WAARSCHUWT de ingezetenen ten dringenste tegen het gebruik van ongekookte melk en noodigt hen uit, melk niet anders te gebruiken, dan nadat zij minstens 5 minuten goed heelt gekookt. Texel, den 16 November 1894. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 21 November 1894. In het bericht omtrent de posterijen in ons vorig nummer komen een paar foutieve opgaven voor. Gemeld wordt voor Oosterend buslichting 's avonds 10,20, dit moet zijn 's avonds 10 uur. Voor Oudeschild staat vóór 's middags 2,20, dit moet zijn vóór 2 uur. Voor het driejarig onderhoud van de Rijkszeeweringen op Texel was bij de den 15 j dezer door het Provinciaal bestuur van Noord- ïolland gehouden aanbesteding de heer J. W. Hillenius te Texel de laagste inschrijver, zijnde f 1829 per jaar. De derde winterbijeenkomst van ons üutsdepartement werd gisterenavond gehouden. Seen deftig witgedaste, zwartgerokte heer betrad dien avond het spreekgestoelte om eene eftige Nutslezing te houden, doch aan eene )ame was het voorbehouden om de aanwezigen te boeien. Mej. Albertine Heijblom, van Rotterdam, ex-elève van de tooneelschool, zou dien avond ptreden en in eenige voordrachten ons doen en de kunstzooals die moet worden beoefend. Het buitengewone, dat eene Dame zou optreden, was voor velen zeker te sterk om hun rol van „door afwezigheid te schitteren" te blijven volhouden, en zoo viel aan deze bijeenkomst een bezoek ten deel als waarop maar bij uitzondering een Nutsavond mag hogen. Mej. Heijblom's optreden is zeer bescheiden; hare voordracht is eenvoudig en duidelijk, 't is geen jacht maken op effect. De door haar voorgedragen stukken kwamen geheel tot hun recht en nu eens in ernst, dan weder iu luim, toonde Mej. Heijblom eene goede vertolkster te zijn van de kunst. Toch zouden wij niet durven beweren dat allen waren voldaan; het gemengde gezelschap (vooral ten opzichte leeftijd) moest teleur stelling doen verwachtenhet jongere deel van ons geslacht vooral schijnt wat meer behoefte te hebben aan iets prikkelbaars, iets sterk gekleurds, en voor dezulken was het optreden van Mej. Heijblom zeker niet vol doende doch zij die zich niet eene voorstelling hadden gevormd eene Café-Chantant-zangeres te zien optreden, doch tevreden waren met te zien en te hooren de kunst van deciameeren zooals zulks behoort, zij waren gewis tevreden over die kunst zooals Mej. Heijblom ons die boodt. Het woord van dank door den Voorzitter aan de spreekster gebracht, vond dan ook zeker volle instemming bij de categorie van bezoekers en bezoeksters, door ons het laatst geschetst. Tot Notabelen bij de Herv. Gem. aan den Burg werden gisterenavond herkozen de heeren P. M. Stiggelbout, M. Vlas en A. H. Geusgekozen werd de heer J. A. Geus. Tot Kerkvoogd was reeds vroeger gekozen de heer Ant. Buis. Naar wij vernemen is hier thans een waarnemingspost gevestigd van het Kon. Meteorologisch Instituut, onder directie van Dr. Snellen te Utrecht. Het schijnt dat onze woonplaats, zoo midden in zee, een zeer ge- wenscht plekje is om weerkundige opnamen te doen en dezen te verzamelen. De heer J. P. Noordijk belastte zich wel willend met die taak en heden morgen werd door hem de eerste opneming van den regen meter gedaan. Die eerste opname was over het laatste etmaal 2.15 m.M. "Werd voor eenigen tyd door ons bericht dat de heer Joh. Eelman, het Directeurschap van de Brandass. Texel had overgedragen aan den heer Mr. Verdam, te Alkmaar, naar wij nader vernamen heeft de heer Verdam die betrekking niet aangehouden. Als mede-Directeur is thans opgetreden de heer J. P. Noordijk alhier, die vatf nu af alle zaken de assurantie batreffende van bier uit zal behandelen. Moge het den heer Noordijk gelukken het wel wat geschokt vertrouwen in de maatschappij, weder te herwinnen. Waal, 16 Nov. De eerste openbare bijeen komst van „Nut en Genoegen" had hedenavond plaats. De Heer A. P. Koorn van den Burg trad voor een talrijk en dankbaar publiek op met een drietal voordrachten, die zeer tot genoegen van alle aanwezigen werden ten gehoore gebracht. Gaarne zien wij den Heer K. hier nogmaals als spreker optreden. Oudesohild, 20 Nov. Ten bate van het alhier opgerichte „Admiraal de Ruijter-fonds", zal in December a. s. eene verloting van ver schillende voorwerpen worden gehouden. Als hoofdprijs is een fraaie sportwagen aangekocht. De overige voorwerpen zijn en worden ten geschenke ontvangen. Er ztjn werkelijk prachtige artikelen bij. Ook is door bakkers reeds beloofd om voor dit doel eenig Sint-Nioolaasgebak als prijzen af te staan. Dewijl er geen nieten in deze verloting voorkomen en de prijs van ieder lot slechts 25 cts. bedraagt, zullen zich zeker velen opgewekt gevoelen het goede doel door 't koopen van een of meer loten te steunen. Oosterend, 20 Nov. De liberale Kiezers- vereeniging alhier hield Zaterdag jl. eene vergadering. Na opening en voorlezing van notulen, werd de vraag gedaan of het wensche- lijk was, de Vereeniging te laten bestaan of te ontbinden. Met op één na algemeene stemmen werd besloten tot voortduring. Thans kwam aan de orde eene missive van den heer J. H. v. Balen te Helder, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken tot oprichting eener Centrale Liberale Kiesver- eeniging in het district Helder en de vraag of de vereeniging te Oosterend tot oprichting daarvan zal willen medewerken. Na eenige besprekingen werd in bevestigenden zin be sloten, waarna voor eene eventueele te Helder te houden vergadering als Afgevaardigde werd benoemd de heer J. Daalder Dz., Secretaris der Vereeniging. Nog werd besloten spoedig na de vergadering te Helder wederom te zullen vergaderen, teneinde alsdan een definitief besluit te nemen. Daarna sluiting. De Cocksdorp, 20 Nov. Thans heeft men de volle zekerheid, dat de visscher J. Bakker met drie van zijne zoons in den storm van 13 Nov. j.l. den dood in de golven heeft ge vonden. Men heeft het omgeslagen schuitje gevonden en dat als het uitgeblevene herkend. De fok, een stuk van den voorsteven, benevens eenige blokken en klauwen zijn hier aange bracht. Men vermoedt, dat het scheepje door een hevige windvlaag is omvergeworpen. Tot notabel der Ned. Herv. gem. zijn herkozen de heeren W. Brans, C. Troost en L. de Waard. Zaterdag j.l. strandde in de Eierlandsche gronden, nabij den vuurtoren, het Duitsche schoenerschip „Helena Maria", gevoerd door kapitein P. D. Santjer, komende van Falmouth en bestemd naar Harburg, geladen met pijp aard. Schuiten van hier zeilden ter assistentie uit en mochten na het uitbrengen van een anker en het overboord werpen van een gedeelte der lading de voldoening smaken, het schip in vlot water te brengen, waarna het de reis voortzette. Een heuglijk boterbericht. De Heer J. Stienstra te Oosterwolde (Friesland) is na vele proefnemingen er in geslaagd den nadeeligen invloed der voedering van knollengroen op de boter volkomen te niet te doen. Door hem vervaardigde boter mist allen geur der knollen. De wijze van bereiding is nog een geheim. Hoe gevaarlijk het is, jonge kinderen vooral, aan het schrikken te maken, bleek in een woning aan de Van Lennepkade te Am sterdam, waar een kind van een jaar, door een dienstmeisje aan het schrikken gemaakt, een aanval van stuipen kreeg en na eenige aren overleed. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1