OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 747. Zondag 2 December. A". 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnenientspri/js per 3 maanden Voor den Bubo SO Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Asosbika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prigt der Advertentiên Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Gtroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, Parkstraat, Bona op Texel GEJBEENTE-BEGROOTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Texel maken bekend, dat de Gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1895, den Raad is aangeboden, gedurende 14 dagen van heden tot en met den 13 December a.s. ter Gemeente Secretarie voor een ieder ter lezing ligt entegen betaling der kosten verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 29 November 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd) Stbick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 1 December 1894. Een be'angrijk besluit werd Donderdag geno men in de vergadering van het Bestuur van de 80 Gemeensch. polders alhier. Dat besluit was niet meer of minder dan de afkoop der Tienden, welke tot nu toe op Texel worden geheven. Genoemd besluit moet nog worden onder worpen aan de goedkeuring van Ged. Staten, doch er bestaat gereede grond om te denken dat die goedkeuring niet zal worden onthouden in de vorige week toch is eene Commissie uit het polderbestuur ter audiëntie geweest bij den Comm. d. Kon. en het thans genomen besluit zal wel zijn volgens advies ten deze van ZE. den Commissaris. Hoe de fiu. aangelegenheden door het Water schap zullen worden geregeld, zal aan belang hebbenden zeker wel worden kenbaar gemaakt en ligt niet op onzen weg ter vermelding. Wij constateeren slechts het feit zooals hier boven werd gemeld, een feit van groote beteekenis, hetwelk mogelijk van ver strek kende gevolgen kan wezen. Daargelaten de verschillende meeningen ook ten dezen opzichte, is het verdwijnen, eener beklemming en het verkrijgen van vrijheid, toch zeker van genoegzaam aanbelang om er zich over te verheugen. Of de verkregen vrijheid ten goede of ten kwado zal werken, zal moeten worden over gelaten aan den practischen geest der daarbij betrokken landeigenaren. De gevreesde ziekte onder het rundvee breidt zich hier steeds meer uit. Volgens eene mededeeling welke door den Voorzitter in de gemeenteraadszitting van Donderdag werd gedaan, zijn thans reeds 5 hoeven besmet verklaardin overleg met den districts-veearts is de bewaking opgeheven. Bij de uitbreiding welke de ziekte nog zal kunnen krijgen, willen wij belanghebbenden herinneren aan de verplichting tot aangifte van zoodanige gevallen en ter ivaarschuwing mededeelen het volgende bericht, voorkomende in het N. Lb. Wbl. ,De Kantonrechter te 's Gravenhage veroor deelde een slager aldaar, wegens het vervoer van aan besmettelijke veeziekte lijdend vee tot f 50 boete; die te Schiedam veroordeelde een veehouder aldaar, wegens niet tijdige aangifte en afzondering van runderen, aan mond- en klauwzeer lijdende, tot 2 boeten van f 25 en verbeurdverklaring der waarde ad f 880 van de in beslag genomen runderen." Bij de Doopsgez. gem. te den Hoorn op Texel is beroepen de heer J. B. du Buy, cand. Het Fanfare-corps aan den. Burg gaf Donderdagavond het eerste Winter-concert voor de kunstlievende leden en hunne dames. Gerekend naar het ledental, had de zaal beter bezet kunnen zijn, doch in aanmerking genomen dat de straks te wachten St. Nicolaas- avond (een aanslag op de beurs) thans alreeds menigeen in beslag neemt, was de sobere opkomst van getrouwde luidjes mogelijk te vergoëlijken de 'jongelui waren present. Toch zouden we gaarne een grooter bezoek hebben gezien, want waarlijk, de leden van het Fanfare-corps hadden zulks voor hunne moeite en studie wel verdiend. Niettemin werd toch het programma met veel opgewektheid afgewerkt; de reeds meermalen geannonceerde nummers muntten uit door goede vastheid van maat en de nieuwe nummers, welke zeker eene goede studie vereischen, werden niet onverdienstelijk ten gehoore gebracht. De totaal-indruk was dat het Fanfare-corps goed vooruit gaat. Een gezellig bal besloot het geheel. Wij willen hieraan nog iets toevoegenhet Fanfare-corps is alhier niet onbekend en ook niet onbemind; 't is bij vele gelegenheden een hoogst welkome, haast onmisbare ver schijning die meening wordt door velen gedeeld. Doch juist daarom, omdat het corps alreeds meermalen bewijzen gaf van hier volstrekt niet overtollig te zijn, integendeel vaak hoogst gewen scht, zouden wij gaarne zien dat deze zaak niet slechts financieel doch ook zedelijk werd gesteund, door b.v. het bezoeken van de concerten. Meer nog dan een enkele gulden contributie, is zulk een bezoek aanmoedigend laat ons voor deze Vereéniging er de moed in houden. Oüdeschild, 30 Nov. Door het kiescollege j der Herv. Gem. alhier, zjjn herkozen tot ouderling, den heer C. C. Backer, en gekozen tot diaken, den heer T. de Wijn. Eenige dagen geleden geraakte 's avonds, tusschen tien en elf uur, door duisternis misleid, eene bejaarde vrouw te water in de z. g. schildsloot. Zij zou naar haar huis gaan, en moest daartoe over het bruggetje, maar was dit door de duisternis misgeloopen. Iemand, dienaarden Burg was geweest om medicijnen, hoorde haar gespartel. Nog een tweede persoon schoot toe en zoo werd de vrouw gelukkig gered. Ware die hulp niet aanwezig geweest, dan zou'ter leelijk genoeg hebben uitgezien. De Cooxsdoep, 30 Nov. Ofschoon den vis- schers voor het afbrengen van het onlangs gestrande schip met pijpaarde t 1200 was toe gezegd, bij contract bepaald, kwam er deze week uit Leer, waar het schip tehuis behoort, bericht, dat men 1100 Mark (f 660) wilde uitbetalen, in aanmerking nemende, dat schip en lading eene geringe waarde vertegenwoor digden. De visschers hebben dit aanbod even wel niet aangenomen. Tegen diphteritus. Woensdag heeft dr. De Ranitz, te Amsterdam, f 500 ontvangen van HH. MM. de Koninginnen. In het bege leidend schrijven wordt gezegd, dat „deze som namens HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes beschikbaar wordt gesteld als bijdrage voor en als bewijs van belangstelling in het doel, dat U WelEdel Geleerde tracht te bevor deren om het heilserum tegen diphtheritis in het algemeen, maar vooral ook voor minver mogenden, verkrijgbaar te stellen." Bij de publieke verkoop of het inhuren van boerenplaatsen in den woudhoek van Friesland is dezen herfst bijzonder weinig animo. Boerderijen met veel bouwgrond brengen luttel weinig op. Ook bij het inhuren wordt een geringe belangstelling getoond. Het is een feit, dat, waar voor 10 en 5 jaar nog tal van gegadigden waren, nu slechts 1 of 2 een briefje op dezelfde plaats inleveren en dan tegen verminderden huurprijs. De lage markt der veldproducten maakt het in de wouden moeilijk boer te blijven. Te Amsterdam hielden de bakkersgezellen in het begin dezer week eene werkstakinger was dien dag gebrek aan brood. Een der getrouwe lezers van het „Hbld." ver zoekt nu aan dat blad zijn dank te betuigen aan de werkstakende bakkersgezellen. Hij hoopt zelfs, dat zi) het spelletje nog eens zullen herhalen, „immers hij heeft nog nooit zoo lekker gegeten als Maandag. In plaats van zijn gewone boterham met kaas zette zijn vrouw hem rolpens met aardappelen voor zijn dejeuner deed hij hoofdzakelijk met flensjes en aan zijn souper werd hij verrast met biefstuk. „Een eventueele weerstandskas zal op een ruime bijdrage zijnerzijds kunnen rekenen." Zoo'n Maandaghouder 1 roept het „Hdbl." uit. Hij zegt er niet by, hoelang het week geld van zyn vrouw nu nog zal duren! De landbouwer B. te Schermer (N.-H.) sloot zijn trekhond op in een schuur, waarin zich een varken bevond. Tot zijn niet geringe verbazing bemerkte hij, dat de hond 's nachts het varken aangevallen en een groot gedeelte van den ham tot zijn proviand gekozen had 1 Men schrijft: Door den heer D. Doets, landbouwer te Loosdrecht, is in den afgeloopen zomer een proef genomen met den verbouw van 12 soorten aardappelen op zandgrond. De uitkomst heeft doen zien, dat Hallemer gelen de kroon blijven spannen. Geen zieke knollen van groot gewicht, daar hierover dit jaar in het alge meen zeer geklaagd wordt I een goed beschot en uitmuntende smaak. Witte Aspasia's gaven eveneens stof tot tevredenheid. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1