Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Marktberichten. Met het oog op de by gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest te verwachten drukte, wordt de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres per pakketpost teverzendeD, vergezeld van slechts ééne adreskaart, voor den tyd van 3 tot en met 6 December aanstaande ingetrokken, en zal derhalve by elk, gedurende dat tydvak, ter verzending aangeboden pakket ééne adreskaart gevoegd moeten zyn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen, om bij de onderwerpeiyke gelegenheid 1°. voor eene doelmatige en stevige verpakking der te verzenden pakketten zorg te dragen, in dier voege, dat de inhoud op afdoende wyze voor breken of beschadigen gevrijwaard zy 2°. de adressen, zooveel mogelijk, op den omslag der pakketten zelf te schry ven, en waar opplakking of aanhechting van het adres onvermijdeiyk is, dit in ieder geval zoo te doen plaats hebben, dat voor het verloren geraken daarvan, tydens het vervoer, redeiykerwijs geene vrees behoeft te bestaan 3°. In de pakketten, waarvan het adres niet op den omslag geschreven is, een tweede los adres in te sluiten. (St. Ct.) De te Rozendaal verschijnende Grondwet geeft aan de leden der Tweede Kamer den volgenden raad. Het blad raadt hen aan tegen het wetsontwerp betreffende de 9 'A millioen voor geweren te spreken, zich met alle macht er tegen te verzetten en zoo voort te kibbelen tot het heel erg wordt, maar voorzichtig te zijn, dat de kibbelpartij niet tot eene Kabinets- qvsestie leidt en dan vóór te stemmen. Zij kunnen er ook tegen stemmen, als zij maar weten dat de meerderheid vóór het wetsontwerp zich verklaart. Als het dan is aangenomen, kan men zich er op laten voorstaan, dat men de uitgave van die millioenen bestreden heeft maar dat de meerderheid ze heeft aangenomen. Te Balk (Fr.) vroeg dezer dagen een jongeling om werk; het werd echter geweigerd daar men dit aan ongehuwden niet verschafte. Berustte de jonkman in zijn lot? Neen. Hij zoekt een meisje, vindt er een en laat zich in ondertrouw opnemen. De heer L. van Dijk te Borgen zal aldaar eene proefneming doen, die vcor den landbouw merkwaardig is, door nl. een perceel groenland, gelegen aan den straatweg Borgen Bruinen, te bemesten met rivierslijk uit de prov. Groningen afkomstig. De heer v. D. heeft eene scheepslading van dit slijk ontvangen. Men is zeer belangstellend naar den afloop, te meer nog, daar ook in zuidoostelijk Drente de ver betering van groenlanden door rivierslib de aandacht trekt. Eene koe verwekte Woensdagmorgen heel wat opschudding op den Oostzeedijk te Rotterdam. Uit een aan de Oostmaaslaan staanden spoorwaggon ontsnapt, holde het dier den dijk op. In de Elizabethstraat vluchtte het in een woonportaal en begon de trap te beklimmen. Met veel moeite werd het beest door eenige personen naar beneden getrokken, daarna vastgebonden en met een wagen naar het abattoir gebracht ter voorkoming van verdere ongelukken. Dat er nog menschen zijn, eerlijk ge noeg om hunnen medemensch ook het minste niet, te ontstelen doch niet eng genoeg van geweten, om, waar ze er kans toe zien, het Land te kort te doen, bleek onlangs in Wervershoof. De postbode van Andijk vond in de bus een brief ter verzending, met een gebruikte postzegel er op. De zaak werd aangegeven en is nu voor Alkmaar. (Ter waarschuwing 1) Men schrijft uit Utrecht aan de „N. R. Ct.": Dat de woelingen, die in den laatsten tyd hier ter stede herhaaldelpk voorkomen, aan tal van ingezetenen groote schade berokkenen, is bekend en heeft reeds meermalen aanleiding tot ernstige klachten gegeven. Nu dreigt ons bovendien nog het gevaar, dat het Sint Nicolaasfeest, hetwelk sinds menschenheugenls steeds door de studenten met jolige vertooningen werd opgevrooiykt, dit jaar zonder die illustratie zal moeten gevierd worden. En dat ook al om die opstootjesDe houding die vele ontevredenen onder het volk in den laatsten tyd tegenover de studenten aan nemen o.a. onlangs by de ryjool, toen op de Biltstraat een troep volk die met steenen gereed stond door de politie op de vlucht moest gedreven worden is van dien aard dat de jongelui geen lust gevoelen om, door zich in het openbaar te vertoonen, zich aan beleedigingen of mishandelin gen bloot te stellen. Wy zullen dus ook St. Nicolaas met zyne beide knechts niet meer langs de straten zien ryden in zyne landauer gevuld met geschenken voor het kinderziekenhuis, de weeshuizon en andere instellingen van liefdadigen aard. En velen, die op dien dag nog een flink stuk geld verdienden, als de studenten het geld aan het rollen brachten en duizenden menschen, ook van elders, den ganschen dag de straten vulden om de vrooiyke voorbytrekkende groepen te zien, zullen dit jaar een slecht Sint-Nicolaasfeest hebben. Als de invloed van de handvol ontevredenen die we hier hebben nu al zoo sterk is, dat dergeiyke onschuldige feesteiykheden moeten nagelaten worden, hoe zal het dan wel gaan in 1896 als de universiteit haar lustrum viert. Den 21en dezer hebben de Japanneezen na een hevigen strijd Port Arthur ingenomen. De eer van dit belangryk wapenfeit komt toe aan maarschalk Oyama. De Japanners hadden hierbij veel dooden, de Chineezen verweerden zich dapper, maar moesten eindeiyk hals over kop uit de forten vluchten. Van het Chineesche garnizoen, op 20000 man geschat werden vele duizenden krygsgevan- gen gemaakt. Naar de Noordpool zal, als het geld by elkander komt, een vaartuig vertrekken van welke de ondernemers, eenige Amerikaansche kooplieden en geleerden hopen dat het den lang gezochten weg zal vinden. Het schip zal voornameiyk van staal worden gebouwd en een voorraad bevatten, genoeg om de bemanning gedurende zeven jaren te voeden. Een zonderlinge geschiedenis. Een spek slager te Schaerbeek bij Brussel had zyn vrouw en kinderen plotseling verlaten en was naar Chicago vertrokken. Langen tyd hoorde men niets meer van hem, tot men op zekeren dag tyding ontving van zijn dood, welk bericht door het consulaat te Chicago werd bevestigd. De weduwe hertrouwde en haar vroegere echtgenoot was weldra vergeten. Dezer dagen is echter de man na een vyf en twintigjarige afwezigheid teruggekomen, in het bezit van een aardig vermogen. Hy zou weder zonder zich bekend gemaakt te hebben, zyn heengegaan, indien hy niet toevallig zijn dochter in een kledingmagazijn had ontmoet en her kend. Ton einde zyn vrouw niet in ongelegenheid te brengen, is onze tweede Enoch Arden maar weer naar zyn nieuw vaderland teruggekeerd, na voor zyn kinderen behoorlijk gezorgd te hebben. De groote waskaarsenfabriek van Roubaix- Oedenkoven Co., te Borgerhout by Antwerpen, is afgebrand. De brand begon 's middags om 4" uren en had al spoedig zulk een omvang gekregen, dat de fabriek niet te redden was. De Antwerpsche brandweer, per telephoon ontboden en door een gedeelte van het garnizoen geholpen, beproefde tevergeefs het vuur meester te worden. De oorzaak van de brand is niet bekend. De schade is zeer aanzieniykachthonderd arbeiders zyn door deze ramp werkeloos geworden. De brand veroorzaakte groote ontsteltenis in de stad, die geheel door de vlammen verlicht werd. Uit Yokohama wordt van 27 dezer gemeld, dat de Keizer van Japan aan het leger en de vloot, die Port Arthur hebben ingenomen, de volgende proclamatie heeft gezonden„Port Arthur, hetwelk door den vyand als zyn bolwerk werd beschouwd, is door u by de eerste poging veroverd. Wy stellen uwe diensten op pry's; zorgt echter, nu het kouder wordt en het einde der krijgsbedryven nog ver verwyderd is, voor uwe gezondheid, opdat gy in staat zyt uwe veld tocht voort te zetten." In September van het volgend jaar zal een Belgische Zuidpoolexpeditie vertrekken, die te beginnen by kaap Graham zoover mogeiyk het Zuideiyk Poolgebied zal pogen te onderzoeken. Daar de mogelykheid van overwintering in het Zuiden onwaarschynlijk is, zal de expeditie zich in het koude jaargetyde in den Indischen Oceaan met peilen van nog onbekende diepten bezighouden om in den zomertyd weder onderzoekingen in het poolgebied te hervatten. De tocht zal in het geheel 18 tot 20 maanden duren. Vergadering Donderdag 29 Nov. voorm. 11 uur. Voorz. Jhr. Strick van Linschoten, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van een schröven van den heer Adr. Wagemaker, berichtende de aanneming zjjner benoeming tot gemeente-geneesheer; van den Burgemeester van den Helder, berichtende dat de heer A. P. Staalman, by de jongste herstem ming, is gekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal dat door Prov. S'aten afwyzend is beschikt op het verzoek van den Raad, tot bekoming van een Rijkshaven, nabjj Oosterend(reeds door ons mede gedeeld) dat de onderwyzerT Reeper zyne werkzaamheden nog niet heeft kunnen hervatten en hem alsnog een verlof van 14 dagen is toegestaan. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Daarna wordt door den Voorz. voorlezing gedaan van een beredeneerd verslag omtrent het onderwys te Oost, naar aanleiding van een door B. en W. ingesteld onderzoek, welk verslag aan den Districts schoolopziener is toegezonden. Volgens dat verslag verkeert de school te Oost in een allertreurigste toestand en staat het onderwys op een lage trap van ontwikkelingzou de onder- wyzer ongeschikt zyn voor zyne betrekking en ontbreekt het hem aan paedagogische kennis. Uit dien hoofde zou de Voorz. een voorstel hebben willen doen, namens B. en W., om de heer Haremaker eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Januari 1895, met welk voorstel de Wethouders evenwel niet wilden medegaan. Tengevolge die weigering kan zulk een voorstel de Raad niet be reiken; de Voorz. moet zich daarom bepalen tot de mededeeling van het onderzoek, hetwelk hy voorstelt voor kennisgeving aan te nemen. Hiertoe wordt besloten, behoudens eene opmerking van den heer C. Keyser Pz., welke zich heeft over tuigd dat de kinderen aan de school te Oost uitmun tend schryven, en die ten opzichte van het school gebouw aldaar, meent, dat dit wel wat stiefmoederiyk behandeld is en zeer goed kan worden opgeknapt. De Voorz. merkt omtrent het aangevoerde, het gebouw betreffende, op, dat 't niet de vraag is of men 't goed vindt, doch wel of 't voldoende is voor 't onderwys, volgens Kon. besluit. Voorstel B W. verhooging jaanvedde vacante betrekking onderwijzer school te Oudeschild. Het voorstel is om de jaarwedde vast te stellen op f 600. Wordt met algemeene stommen aangenomen. Verzoek kweekeling J. Haven aan de school te Midden Eierland, om eene toelage De Voorz. stelt voor dit verzoek aan B. W. te renvoyeeren om praeadvies. Wordt goedgevonden. Aanbieding begrootingen, dienst 1895, Gemeente: ontvang en uitgaat t 53886,45'. Alg. armbestuurontvang en uitgaaf f 4916,30, wordende hierby als ontvang gerekend op eéne subsidie van f 2400 van gemeentewege. Alg. Weeshuisin ontvang f 9427, uitgaaf f 7810, Voordeelig saldo f 1617. Tot het onderzoek dezer begrootingen worden benoemd de volgende commission. Gemeentebegrootingde Heeren C. Keyser Pz., A. P. Koorn en K. B Lap. Begrooting Alg. armbestuurde Heeren S. P. Koning, W. Mets Tz. en Jb. Roeper. Bagrooting Alg. Weeshuis: de Heeren A. Dros Az., W. K. Bakker en C Zgm. Vaststelling suppletoir kohier Hoofdelyjken omslag dienst 1894. Ter bespreking hiervan gaat de raad in geheime zitting. Na heropening der vorgadering wordt het suppl. Kohier vastgesteld tot een bedrag van f 119 91, en de invordering bepaald ineentermyn, vóór 1 Feb. '95. Daarna deelt de Voorz. nog mede, dat aangezien thans reeds op 5 hoeve's de besmettelyke ziekte by rundvee is geconstateerd, van verdere bewaking dier hoeven zal worden afgezien, zulks in overleg met den districts-veearts; dat evenwel alle wetteiyke bepalingen door den Ryksveearts voorgeschreven, slipteiyk zullen worden nagekomen. De rondvraag leidde tot een paar opmerkingen (by B. en W. tehuisbehoorende) van de heeren Mets en C Keyser Pz., resp. over het laten branden van een lantaarn te Oudeschild en omtrent gewenschte verbeteringen aan een weg. De vergadering wordt gesloten. Leiden, 30 Nov. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 116 a f 252; 9 Stieren f 71 a f 145Veulens stuks; f af 282 kalfkoeien f 104 a f 249; Melkkoeien f 104 a f 249; 195 Varekoeien f 95 a 200; 180 Vette koeien f 116 a f 252; 36 Vette kalveren f 41 a f 93, 14 Magere kal veren 7, af 18; 106 Graskalveren f 15af52 1220 Vette Schapen f 16 a f33. 126 Schapen

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2