Donderdag 6 December. A#. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 748. Bi11j2e11la11.de Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij d9 Uitgevers LANÖEVELB BE ROOU, ParkstraatBona op Tim TEXEL, 5 December 1894. Het jaarfeest van Sint Nicolaas. Volgens overlevering leefde in 325 te Myra in Griekenland, Bisschop Nicolaas, die den eervolleu bijnaam had van den Weldoener. Naar dezen Nicolaas, zegt men, wordt bij ons elk jaar op d6n morgen van den 6 December en reeds avonds te voren het heuglijk St. Nic.-feest gevierd. 't Is feest voor allen, voor oud en jong, voor rijken en armenzoo althans moest het zijn, edoch „Wat zou het heerlijk zijn schrijft iemand in het Zondagsblad als ons aloud St. Nicolaasfeest eens dienstbaar kon worden gemaakt aan de bevordering van echte philan- tropieals wij onze kinderen leerden de gapende klcof te overbruggen, die rijkdom van armoede scheidt." Zeker, zoo ooit, dan geeft het feest van den goeden Sint, gereede aanleiding om wel te doen, in zijnen geest. Op allerlei wijze wordt zulks den volke geleeraard en zeer gevoelvol ten deze, is een stukje van Dr. Laurillard, voorkomende in een der dagbladen, hetwelk wij in zijn geheel hieronder laten volgenwellicht ontkiemt er een zaadje van. 5, 6 DECEMBER. De Rijksveldwachter F. A. Smalt, thans te Oudeschild, wordt met ingang van 15 Decem ber aangesteld als Brigadier der Rijksveldwacht, standplaats Amsterdam. Waal, 2 Dec. Door stemgerechtige leden der Hervormde kerk werd heden als notabel herkozen de heer J. Plaatsman en gekozen de heer Jb. Bruin. Oudeschild, 4 Dec. Onder de jeugdige kinderen alhier, komt een zeer kwaadaardige hoest voor. Verreweg de meesten zijn er door aangetast. Dit is o. a. het geval met de leerlingen der bewaarschool. Daar kwamen er sedert eenige weken geregeld 61 ter school, doch Maandag konden er slechts 6 verschenen. Ook onder de leerlingen der openbare school zijn er velen, die wegens het hoesten tehuis moeten bleven. Dè Cocksdorp, 4 Dec. Door de visschers is besloten ook aan de beide vrouwen, welke bij den ramp van 18 Nov. j.l. weduwen wer den, elk een aandeel te schenken van het behaalde bergloon van het scheepje met pijp aarde. Bij de slechte verdiensten getuigt dit zeer zeker van oprechte deelneming in het ongeluk dier arme vrouwen en tevens van een' goeden geest onder de visschers. Tot kerkvoogden bij de Ned. Herv. gem. zijn herkozen de H.H. O. Alderlieste en R. Stoepker. In zake Lombok is bij het Departement van Koloniën het volgende officieel telegram ontvangen Door een colonne is Goenoeng Sari bezocht en noordelijk een verkenning gedaan. Overal heerscht rust. De Passers zijn druk bezocht. Er is order gegeven tot terugkeer van het zevende en het negende battaljon infanterie en van de veldartillerie. Door den heer Pyttersen is op hoofd stuk V (binnenl. zaken) voorgesteld een amendement om art. 13„kosten ter bestrij ding van besmettelijke ziekten onder het vee" te verminderen met f 80,000. Het doel van dit voorstel is de Kamer te doen uitspreken, dat men wenscht te breken met het tegenwoordige stelsel van beperking van de mond- en klauwzeerziekte onder het vee en het wenschelijk acht het doorzieken van het vee niet tegen te houden. De kosten van het telegram, dat door tusschenkomst van de hoofdredacteuren van „N. v. d. D." en „Hbl." aan generaal Vetter is gezonden, hebben bedragen, met inbegrip van die voor de oorkonde, f 1052.527a. De bijdragen van de deelnemers beliepen f 1080. Het overschot, f 87.477s, wordt aan de commissie voor het Nationaal Fonds gezonden. Oeene onverstandige keuze. De Raad der gemeente Beemster heeft eene commissie van 12 dames benoemd om toe zicht te houden op het onderwijs in de nuttige handwerken. Er zullen zoo hier en daar wel eens mannelijke leden van een school commissie zijn gekozen, die een beetje minder goed voor hunne taak berekend waren dan deze vrouwelijke? Een eigenaardige hulde werd dezer dagen door een ingezetene van Purmerend gebracht aan een zestal jongelieden, allen Purmerenders, dienende bij het expeditionaire leger op Lombok. Door bemiddeling van den uitgever der „Nieuwe Purmerender Courant" werd aan elk van hen een kiste fijne sigaren gezonden. Kneipp een kwakzalver „De water ge neeskunde van Kneipp moet geacht worden eene charlatannerie te zijn van het zuiverste „water". Zij heeft echter deze verdienste, dat zij lichaams reiniging populair maakt." Aldus de stelling door een nieuwen doctor in de geneeskunde dezer dagen te Utrecht gesteld. TEXELSCHE COURANT, Abdnvieinetitsprijs per 8 maanden Voor den Bdbo 30 Cts. .Franco per pat door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Ambbka «n andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 6 regels SO Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een zwarte wollen Omslagdoek, gevonden op het einde der Wever straat te den Burg. EERSTE ZITTING VAN DM MILITIERAAD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze Gemeente zal worden gehouden te HOORN op Vrijdag den 18 December 1894, dos voormiddags te 11 uren. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent 1». de verschenen vrijwilligers voor de Militie; 2°. de lotelingen die redenen van vrijstelling hebben ingediend 3°. de lotelingen, in de artt. 55 en 56 der Militie- wet bedoeld, en 4". alle overige lotelingen. Ter Secretarie der Gemeente zijn inlichtingen te bekomen, wie al dan niet persoonlijk voor den Militieraad moeten verschijnen. Texel, den 1 December 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. Ziedaar een paar dageflfers, die voor ons iets vriendelijks hebben. Ja, dat hebben ze; want ze wekken in ons zoo menige reine en liefderijke her innering op. Ze brengen ons nog eens de ouderlijke woning voor oogen, de huiskamer zien we, de broers en zusters zien we; de schel hooren we gaan; pakjes zien we binnenbrengen, en verrassingen zien we stralen nu op dit gelaat, dan op dat. Wat waren we toen nog eenvoudig en wat konden we toen nog met kleinigheden gelukkig zijn/ Op dat punt zjjn wfl, ouder wordende, heel anderB geworden. Er iB dan ook wel een tintje van weemoed in het welge vallen, waarmoe wi) kinderen aanzien, die nogztjn, wat wij eens geweest zjjn. Zeker, wij weten 't wel, dat het niet goed zou zijn, als een mensch in alle opzichten kind bleef, en d3t een mensch eene hoogero roeping heeft, dan onbezorgd te genieten, ja 1 dat ook de strijd des levens z(jn verhevene zijde heeft, en dat er poëzie ligt niet alleen in het lispelend bladgeruisch, maar ook in het onstuimige krijgslied der stormen, maar toch vloeit ons altijd weer zoo iets van stillen weemoed door 't harte, als wij kindervreugd aanzien, zoo iets van gehad, ge- weest, voorbij. Intu8schen, laten we maar dankbaar zijn, als we nog eens weder die kindervreugd merken, en vooral, als het onze kinderen z|jn, die zoo blij zt)n, OI zoo'n zegen des huizes is een dankzegging waard. Niet het vermaak, dat, in allerlei vorm, buiten 't huis wordt gezocht, althans het meeste daarvan niet, maar wel zoo'n zegen des huizes is eene dankzegging waard. Maar laten we dan ook eens denken aan zoovelen, die ontberen, wat wij kunnen genieten. Er zjjn kamers, door weelde en vreugde verheerlijkt, maar er zijn ook kamers, waar leed heerscht en nood. Er zijn kinderen, tot wie allerlei moois en lekkers gebracht wordt, maar er zijn ook kinderen, die alleen van de winkelstoep af al het moois en lekkers zien. En dat zijn toch óók kinderen, moet gij den ken. Verbeeldt u, dat het eens uwe kinderen waren, die daar op die stoep van den stralenden winkel i Nu, maar, wie zich zoo iets voorstelt, die weet er toch wel wat op, niet waar om, - ieder in zijne omgeving, arme menschen en arme kinderen, ook weer eens blQ te maken. Dat blijke aan velen, van velen 't Zal wel. Want in deze dagen is haast iedereen tot verblijden en verrassen gestemd. En om die stemming zijn deze dagen zeer liefelijke dagen. Waren er meer zoo in de 365. Er z0n, helaas, zoovele dagen, waarop men het benijden en bestrijden van den een door den ander ziet bovendreven, het miskennen en grieven, het belagen en schaden, heerlijk tteken daartegen af dagen, die haast iedereen bezig houden met de bekoorlijke vraaghoe zal ik 't best dezen en dien eens pleizier doen? Zoo leelfjk als een mensch is, die zich in 't leed van zQn naaste verheugt, zoo mooi is een mensch, die zich verheugt in de vreugd van een ander. Er waren eens twee jongelingen, die in 't portaal een paar schoenen vonden staan, uitgetrokken door een werkman, die bezig was binnen. En de eene zei„wij zullen met dien kerel eens een aardigheid hebbenwe zullen zijn schoenen wegnemen, en hem dan eens bespiedengij zult zien, wat een mal pijnlijk gezicht hl) zal zetten". Maar de andere zei: „neen, maar we zullen in iederen schoen een gulden leggen, en dan hem bespiedengQ zult zien, wat een verrast en gelukkig gezicht h0 zal zetten". Eu alleen de aardigheid van dien tweede was aardig. Nu, Sinterklaas is ook 't feest van 'f schoenzetten-, 't feest van 't guldens vinden worde er niet bt) gemist.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1