Buitenland. Het Bestuur der Vereeniging tot oüt: wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, bestaande uit de heeren J. L. T. Groneman, voorzitter en W. Teengs, secretaris, heeft, onder dagteekening van 12 December, uit Winkel een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin uitvoerig wordt uiteengezet, hoe de rundveefokkerij in den laatsten tijd door allerlei invloeden is geschaad. Herinnerd wordt voorts aan de bekende adressen en aan het voorstel, door de afdeelingen der Kamer aan den Minister gedaan, om een post van f 10.000 als subsidie op de begrooting te brengen, wat echter door den Minister werd afgewezen. Het Bestuur dringt er nu ten sterkste op aan, zulk een post op de nieuwe begrooting te doen brengen. De K. v. K. te Leeuwarden heeft besloten aan de Tweede Kamer te zenden een adres tot bespoediging van de uitvoering van het plan tot aanleg van een spoorweg Alkmaar— Hoorn, over Heerhugowaard, daar door dezen spoorweg, een kortere verbinding van Friesiand met Alkmaar en andere plaatsen van Noord- Holland zal tot stand komen. Door het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche patroons „Boaz", is aan de Tweede Kamer een zeer uitvoerig adres ge richt, waarin wordt uiteengezet de noodzakelijk heid tot het heffen van invoerrechten, en waarbij tot de Hooge Vergadering het verzoek wordt gedaan dat zij, in het belang van de Nederlandsche industrie, de wijziging van het tarief van invoerrechten in ernstige overwe ging zal willen nemen en wel in dier voege, dat alle gefabriceerde goederen, die van buiten ingevoerd worden, mogen worden belast of zoo noodig hooger belast. Naar wij vernemen, zijn door een der voornaamste stoomtrammaatschappijen in ons land onderhandelingen aangeknoopt met de heeren D. Bos c.s. te Amsterdam, over de algeheele overneming en het in exploitatie brengen door geheel Nederland van de Benz patent-motor-wagens en omnibussen. Ook nog van een andere groote inrichting was in dien geest aanzoek gedaan. (Vacl.) Hoe huiselijk het soms toegaat in Ge meen teraadszittingan ten platten lande, blijkt uit het in de „Asser Ct." voorkomende verslag der zitting van den Raad van Odoorn op 7 Dec. jl., waarin wij lezen: „De vergadering wordt thans geschorst en de Raad gaat over tot keuring van de daarvoor bij het gemeentehuis aangeboden springstieren. „Na heropening der vergadering komt aan de orde premiestierenkeuring. „Nadat door den Raad is uitgemaakt, dat de beide aangeboden stieren premiewaardig zijn en dat zal worden uitgekeerd de 1ste premie ad f 15 en de 2de premie ad f 10, werd tot stemming" enz. Daar een legertje vanl Bij de te Dordrecht gehouden keuring van lotelingen der Nationale Militie, was er een, die zeker geschikt was voor het leger van Tom Pouce; Hij was slechts 60 cM. lang, dus iets grooter dan een pasgeborene en werd door zijn vader op den arm gedragen. Vrijhandel of bescherming? Het Tweede-Kamerlid mr. Haffmans schrijft in zjjn „Venloosch Weekblad": De zoogenaamden „welgestelden" kunnen tegen woordig in ons land hun plezier best op. Vooral de vroeger zoo benijde grondbezitters. De pachten komen slechts gedeeltelijk of in 't geheel niet in, en desniettegenstaande eischt de schatkist nieuwe en zware offers. By de op zich zelf reeds drukkende grondbe lasting is nog de vermogensbelasting gekomen, in strijd met den Romeinschen rechtsregel „non bis in idem" (niet tweemaal op denzelfde.) Na de vermogensbelasting viel de bedrijfsbe lasting als een baksteen op het lijf, welke, in strijd met hare naam, ook hen treft, die geen bedrijf uitoefenen. Zfj dient ter vervanging van het patent, maar de niet patentphchtigen zijn daarom niet uitgesloten, neen, zjj mogen er ook van genieten. Nieuwe belastingen drukken altijd het zwaarst, omdat men er niet op gerekend heeft. Geen wonder, dat er velen in den lande zjjn die momperen, al behooren zij niet tot de zoo genaamde „misdeelden". Wat er van belastingen is afgeschaft of ver minderd, wordt niet in aanmerking genomen; geen mensch is er dankbaar voor, want de ont lasting is niet merkbaar. Men kan dus gerust zeggen, dat Pierson's be lasting hervorming velen ontevreden en zeer weinigen gelukkig gemaakt heeft. 't Is een ondankbaar werk geweest. Zelfs de schatkist vaart er niet wel bi). De opbrengst der vermogensbelasting is erg tegen gevallen en het laat zich aanzien, dat de opbrengst der bedrijfsbelasting nog verder beneden de raming zal blijven. De minister van financiën heeft dan ook in zijn redevoering, uitgesproken bjj de aan bieding der Staatsbegrooting op de noodzakelijk heid gewezen van een verhooging der gewone middelen, te beginnen met 1895. Pleizierig vooruitzicht En wiens schuld is dit alles? Van ons vrijhandelstelsel. Zonder dit kon men zich gemakkelijk helpen en behoefde men niet zooveel ontevredenen te maken. Zonder dit zouden landbouw en ndustrie. niet in zoo benarden toestand verkeeren het werk in het land blijven en niet over de grenzen gejaagd worden. Zonder dit behoefden de weinig drukkende indirecte belastingen niet vervangen te worden. Ieder Nederlander, wiens oordeel niet door de staathuishoudkunde beneveld is, slaakt dan ook de verzuchting. Verlos ons van het vrijhandelstelsel. De lijkkoets van Delfzijl was Donderdag naar Termunten geweest om daar bij eene begrafenis dienst te doen. Terugkeerende beging de koetsier de dwaasheid een gezelschap muzikanten op te nemen, die, vooral wanneer zij door de dorpen (Oterdum, Heveskes, Wei- werd en Farmsum) reden, lustig hunne deuntjes lieten schallen uit de koets. Geen wonder, dat zulk een gedrag algemeene ergernis heeft verwekt. Men schrijft uit Amsterdam. Bij ministrieele beschikking is vergunning verleend om gedurende de wereldtentoonstelling van hötel en reiswezen eene verloting te organiseeren van geëxposeerde voorwerpen. Er zullen 600,000 loten verkrijgbaar worden gesteld, tegen f 1 per stuk, waarvoor van de exposanten tot een bedrag van minstens f 250,000 zal worden aangekocht. Het aangekondigde boekje over de tentoon stelling is thans verschenen. Het is met zorg samengesteld, en geeft behalve mededeelingen omtrent de tentoonstelling zelve, vele voor vreemdelingen zeer nuttige bijzonderheden omtrent Amsterdam en enkele omtrent Nederland. Een burgemeester voor f 100. In de „Gemeentestem" van 17 Dec. jl. komt onder vacante plaatsen voor de betrekking van Burgemeester van Belfeld (Limburg) op eene jaarwedde van f 100. In het verslag van den staat der Alge meene Doopsgezinde Sociëteit in Holland voor 1894, wordt het aan jongelieden wel Diet bepaald ontraden, maar worden ze toch ook niet aangemoedigd, student aan de Doopsgez. Kweekschool te worden. Het tegenwoordig getal studenten is trouwens veel te groot om in de behoefte aan leeraren gedurende de eerst volgende jaren te voorzien. Uit Njjeveen meldt men aan de Ass, Ct.: Een snuggere boer, in deze gemeente woon achtig, was onlangs in gezelschap van zf)n wettige ega op de weekmarkt in het naburige Steenwyk en kocht daar van een goeie kennis twee biggen. Daar hy zelf geen paard en wagen bezit, plaatste hij, toen de koop gesloten was, de dieren op zjjn buurmans voertuig; de boer was wel niet aanwezig, maar de wagen kende hy zoo goed, alles kwam hem bekend voor, er was geen kwestie of het was goed overlegd. Toen hy des avonds tehuis kwam en de biggen in ontvangst wilde nemen, stond hy vreemd te kijken dat zjjn buurman van niets afwist en geen varkens had meegebracht. Goede raad was hier duur. Op een verkeerden wagen terecht gekomen was de uitslag van gemeenschappelijke besprekingen. De volgende week werd besteed om in alle richtingen voetreizen te ondernemen om licht te brengen in deze duisternis. Eindelijk werden de verlorenen te Vledder opgediept, ophelderingen werden van weerszijden gevraagd en verkregen, de rechte man was hier op de rechte plaats gekomen. Op een kruiwagen werden de deserteurs tegen wil en dank ver volgens naar de rechtmatige plaats van hunne bestemming vervoerd. Onze goeie sukkel in kwestie heeft er zijne bijzondere redenen voor, dat hij de zaak gaarne geheim wil houdendaarom verzoeken wij beleefd aan de lezers van dit blad om deze geschiedenis niet te lezen en om maar iets vermakelijkers op te zoeken. Eene zonderlinge weddenschap werd Zondagvoormiddag, in eene tapperij buiten de Tolsteeg te Utrecht, onder getuigen, tusschen twee personen aangegaan om de som van f 5, bestaande in het tusschen duim en vinger dragen eener groene erwt en wel naar Jutfaas. De drager was echter lang niet zoover gekomen of hij liet de erwt vallen en verloor alzoo de weddenschap. UD.) In het „N. v. d. D." wordt door J. A. H., Tandarts, het volgend nieuw middel tegen bloedverlies aan de hand gedaan: Het is bekend, dat het bloed in het men- schelijk organisme eene eenigszins hoogere spanning heeft, dan die, welke de atmosfeer uitoefent. Het bloed wordt in dezen gespannen toestand gehouden door de wanden der bloed vaten. Bij het verbreken der bloedvaatwanden ontstaat bloeding als gevolg van de hoogere inwendige spanning. Volgens de natuurwet moet het bloeden ophouden, zoodra men den luchtdruk buiten het organisme iets krachtiger maakt dan de inwendige spanning van het bloed. Bij bloeding, na het extraheeren van tanden of kiezen, kan men zich dadelijk overtuigen van de juistheid dezer bewering. Men verkrijgt den verlangden verhoogden luchtdruk op eene eenvoudige, gemakkelijke wijze, namelijk door de wangen tamelijk krachtig op te blazen, zoo lang tot het bloeden ophoudt, waarvoor slechts eenige minuten vereischt worden. Het bloed in de omgeving der verbroken bloedvaten heeft zich in dien tijd een anderen weg gebaand, en de verbroken uiteinden der bloedvaatwan den, waarin het bloed teruggedrongen is door den verhoogden uitwendigen luchtdruk, vallen nu tegen elkander, kunnen zich gemakkelijk vereenigen en vormen daardoor eene afsluiting, die het bloeden geheel tegenhoudt. Bij het verwonden van een vinger kan men dezelfde manier toepassenmen steekt den vinger in den mond en verhoogt den luchtdruk in de mondholte, door flink opblazen der wangen. Met hulpmiddelen, waarmede men in staat is, den luchtdruk op de verwonde plaats hooger te maken dan de inwendige bloeddrukking, is het doenlijk langs dezen weg vele verbloedingen binnen zeer korten tijd tot staan te brengen. 1 Omtrent de politieschandalen te New-York wordt gemeld, dat blykens het gedane onderzoek de hoogere rangen voor geld werden verkocht, een officier van politie betaalde o. a. 15,000 dollars voor zijn baantjedat agenten geld van publieke vrouwen aannamen om haar op straat ongemoeid te latendat iemand die wegens moord in hech tenis genomen was voor 500 dollars de middelen waren aangeboden om te ontkomendat zekere Max Leuftman leefde van tegen betaling borg te staanen dat er een georganiseerde bende bestond met een Congreslid aan het hoofd, die over vrijspraak en veroordeeling van alle voor den politierechter gedaagde personen beschikte. Een deurwaarder te Par (ja moest by zekeren heer Y. in de rue Samson een kind gaan opvorderen dat deze, krachtens een rechterlik vonnis, aan zin van hem gescheiden echtgenoote moest afstaan. De afgifte werd geweigerdmen sloot den deurwaarder de deur voor den neus dicht. De deurwaarder riep de hulp in der politie, die de deur liet openbreken en vergezeld van een commissaris van politie, trad de man der wet de woning binnen, waar eene vrouw de heeren ontving, het kind, dat in een wiegje lag, aan wees en heenging. Wie schetst de verbazing der heeren, die zich een oogenblik met het kindje hadden beziggehouden toen zjj bemerkten te zijn opgesloten Zy moesten eindeiyk het slot vernielen, om uit het huis te komen. Ontvoering op groote schaal. Een in de financieele wereld der City van Londen bekend

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2