Buitenland. Marktberichten. oSS'5.p, I T"el-8 Feb'-1895- ~P RÊDlkBEUMENT" ADYERTENTIËN. De ijslooper van de „Minister Havelaar," die Zaterdag de reis van Kampen naar Urk heeft volbracht, berichtte bij zijn terugkomst, dat de lang vermiste Yolendammer visschers J. en K. Mol zich in de haven van Urk bevonden. (Reeds door ons gemeld.) Deze gebeurtenis heeft wederom de aandacht gevestigd op de wenscbelijkheid van een tele grafische ot telefonische verbinding van Urk met den vasten wal. Die wenschelijkheid werd het vorige jaar doof de afd. Enkhuizen van de schippers-vereeniging Schuttevaêr" aan het hoofdbestuur te kennen gegeven, datevenwel geen termen vond, daarop vanwege „Sehutte- vaêr" aan te dringen. Toch zou veel zorg en angst voorkomen, veel moeite en kosten bespaard zijn geworden, indien men van Urk bericht had kunnen zenden. Wat nu aan de twee Volendammer visschers is overkomen, had bij de plotseling invallende strenge vorst meerdere Zuiderzeevaarders kunnen treffen. Meermalen werden, op de boerderijen der Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord zware varkens gemest, doch een zeug van 800 pond groot Yorkshire ras werd hier voorheen nog niet gezien. Thans is op de hoeve „Willem III" aldaar een zeug te zien, die dezer dagen werd gewogen en de ernorme zwaarte van ruim 800 pond had bereikt. Het dier is nog niet verkocht en voor liefhebbers nog te bezichtigen. In het afgeloopen jaar zijn reeds veel biggen, afstammelingen van deze moederzeug, als fokvarkens naar verschillende plaatsen in ons land verzonden. Ook thans zijn nog afstammelingen te koop. Uit Hardenberg wordt gemeld Dezer dagen trachtte een gezelschap Zigeuners, bestaande uit acht personen, langs den grindweg ons land binnen te dringen. Aan de Yenebrugge werden ze door de marechaussóes van hier tegengehouden onge dwongen tot over de Duitsche grenzen terug te trekken. Thans wordt dag en nacht gewaakt om te zorgen, dat deze ongenoode gasten niet weder ons land binnentrekken. Wij gebruiken allen wel eens vreemde woordenwe hebben ze vaak noodig ook, om juist te zeggen wat wij bedoelen maar al behoort men niet tot de puristen, een zinnetje als de Minister Roëll in de Eerste Kamer sprak, is toch wel wat erg en wel wat over bodig met uitheemsche woorden doorspekt, zegt „De Amsterd." Het luidt: „Die negatieve homogeniteit alleen, mijnheer de voorzitter, recuseer ikde positieve wordt door mij gevindiceerd." Er bestaan te Amsterdam nog altijd huwelijks-makelaars of liever huwelijks-make- laressen. Wie het Diet gelooven wil, had maar de laatste zittingen van een der Amster- damsche kantongerechten moeten bijwonen, om voorgoed van het bestaan dier makela- ressen overtuigd te zijD. Daar werd het volgende geval behandeld Eene huwelijks-makelares had op zich genomen, aan zeker wolwassen manspersoon te leveren eene vrouw, gezond naar lijf en leden en in het bezit van duizend gulden. Daarvoor zou zij als makelaars-provisie genieten de somma van honderd gulden. Juist de provisie gaf aanleiding tot het geding. Toen de makelares, na het voltrekken van het huwelijk, om hare provisie kwam, kon zij alles krijgen, behalve hare provisie. Zij bracht daarom de zaak voor het kanton gerecht. Waarom, vroeg de kantonrechter aan den jeugdigen echtgenoot, wilt u die provisie niet betalen Och, meneer, mijn vrouwtje had geen duizend gulden, dus Maar waarom is u dan met haar getrouwd? Het blozend vrouwtje, het verkochte voor werp, lacht, de jeugdige echtgenoot kijkt ver legen en zegt eindelijkOch, meneer 1 we hadden na de eerste ontmoeting al zin in elkaar. In het „Ned. Landb. Weekblad" schrijft de heer O. A. Yosterman van Oyen, uit Aardenburg, het volgende „Voor eenigen tijd deelde ik in dit blad mede, dat ik uit zaad een appel gewonnen had, welke buitengewoon lang bewaard kan worden. In November des vorigen jaars had ik nog vier exemplaren van den oogst 1893. Een daarvan werd rauw gegeten en had nog een zeer goeden smaak; twee werden gekookt tot appelmoes en lieten niets te wenschen over. Een exemplaar is nu nog in volkomen gaven toestand in mijn bezit. Aan dien appel is door mjj den naam „Aardenburg" gegeven. Enten daarvan zijn door mij gezonden aan den heer Vrijbergh de Coningb, te Lisse, onder voorwaarde den boom onder den opgegeven naam in den handel te brengen. Een dertigtal enten zijn nog ter beschikking van liefhebbers. De boom is zeer vruchtbaar als kom-waaiboom. Van den perzik „Georgine Louise" geoculeerd op kroosjespruim, en nu reeds drie achtereen volgende jaren vrij van krul en wit, zijn dezen zomer op aanvrage oculaties te bekomen." De eigenaar van de „Crathie," het vaartuig, dat de „Elbe" in den grond boorde, is, na een onderhoud gehad te hebben met kapitein Gordon, den gezagvoerder van dit schip, te Aberdeen teruggekeerd. De reeder, de heer Moffat, verklaarde dat kapitein Gordon niet anders kon handelen, dan hij heeft gedaan. De boeg der „Crathie" werd door den schok zoo ernstig beschadigd, dat hij in de eerste plaats zfjne zorgen moest wijden aan het herstellen der schade, daar anders zijn schip gevaar liep te zinken. De stoomboot, met welke de „Crathie" in botsing was geweest, verdween in dien tijd. Naar de meening van kapitein Gordon was de boot niet zoo ernstig beschadigd, of zfj kon de reis nog voortzetten. Hfj meende daarom dat de boot in de richting van Londen was vertrokken. Toch bleef hij nog eenigen tijd in de nabijheid. Toen hij echter niets meer van de andere boot bespeurde, stoomde hij naar Rotterdam terug. Het is nog onzeker, of het wel het stoomschip „Elbe" was, waarmee d9 „Crathie" in aanvaring kwam. Een passagier van het stoomschip „Vienna," te Hamburg aangekomen, deelde mede dat in denzelfden nacht op de Noordzee aan boord van dat schip een schok is gevoeld, welke vermoedelijk van een aanvariDg is geweest, maar waardoor het schip niet beschadigd werd. 't Is mogelijk, dat dit het schip was, dat met de „Crathie" in aanvaring is geweest. Zoo zouden de tegen strijdigheden der verklaringen van de geredden van de „Elbe" en de mannen van de „Crathie" zijn opgelost. Er is nu een volledige lijst opgemaakt van de passagiers en de bemanning. Daaruit blijkt dat er 351- personen aan boord waren, van wie er slechts 20 zijn geredhet aantal slachtoffers is dus 334. Een nieuw middel tegen dronkenschap. liet nieuwste middel hiertegen is, volgens de „Med. and Surg. Reporter", petroleum of paraffine. Door een toeval werd er de aandacht op gevestigd van de medische autoriteiten te St.-Petersburg. Een arbeider, die vier dagen en nachten zwaar aan Bacchus geofferd had, trad geheel beschonken een kruidenierswinkel binnen. Door den kruidenier niet opgemerkt, waggelde hij naar een openstaand vat met petroleum en begon te drinken. Naar vermeld wordt, genas de petroleum hem van al de verschijnselen der dronkenschap. Misselijkheid, wankelende gang en hoofdpijn verdwenen als met een tooverslag. Prof. Falb profeteert de volgende weerge steldheid in de maand Februari; 5-9 Febru- arieBij hoogen barometerstand daalt de tem peratuur. De neerslagen verdwijnen. Het wordt zeer droog en tamelijk koud. Den ne genden is een kritieke dag van den lsten rang en uit zich met ongeveer drie dagen ver traging door eene toeneming der sneeuwbuien. 10-15 Februari: De neerslagen nemen weder eenigszins toe en gaan ongeveer den 12den gedeeltelik in stormachtige sneeuwvallen over, terwijl een korte dooi weer hier en daar door vrij sterke vorst wordt onderbroken. In zuide lijk Europa zijn de sneeuwvallen bij groote koude te verwachten, 16-21 Februari: Het wordt warmer. De neerslagen nemen af en verdwijnen. Het wordt droog. 22-28 Febr. Hooge luchtdrukking en tamelijk koud weer. Het blijft droog. Slechts op ongeveer den 24sten (kritieke dag van een 2den rang) kan men een zwakke toeneming der neerslagen ver wachten. Het voederen van vee met tarwe is op dit oogenblik aan de orde van den dag in Amerika. Volgens de mededeelingen van het landbouw- departement aldaar werdeninl894tot300ctober 46,030,000 bushel (27. b. of 1 hectoliter) vervoe derd, en men meent te mogen aannemen, dat tot het einde van het graanjaar nog 29,273,000 b. als veevoeder gebruikt zullen worden. Daar de schattingen nog niet uit alle Staten der Unie bijeen waren, kan bovengenoemde raming op geen nauwkeurigheid aanspraak maken. Hoe veel tarwe alsnog vervoederd zal worden, hangt af van den duur en de gestrengheid des winters, maar bovendien van den prijs, dien de tarwe geldt. Blijft de prijs laag, dan zal eene raming van 75,000,000 b. zeker wel minstens mogen aangenomen worden, en houdt de winter lang aan, dan is het niet onwaarschijnlijk, dat zij in 't gelijk blijken te zijn, die beweren, dat tot 1 April 1895, alles bijeen, wel 100,000,000 b. vervoederd zullen worden. En wanneer ook al de lagere raming de juiste blijktte wezen, dan zal de zelfs dan nog aanzienlijke hoeveelheid voor het vee gebezigde aantal bushels tarwe toch op den Amerikaanschen voorraad niet zonder invloed blijveD. („De Nijverheid.") De mijnramp te Monceau-les-Mines heeft, voor zoover men weet, aan dertig werklieden het leven gekost, ongerekend de velen die gewond werden. Er was brand in de mijn ontstaan, en men was onmiddellijk aan het werk getogen om de lucht af te sluiten ten einde het vuur te dooven, toen Maandagmorgen om 5 uur een vreeselijke ontploffing volgde. Van de 52 werklieden zijn slechts 2 ongedeerd gebleven in den loop van den dag werden 21 fijken te voorschijn gebracht. De nog niet gevonden werklieden worden als verloren beschouwd. Half October van het vorig jaar verliet het stoomschip Baletta de haven van Sydney met 650 ton (13000 ctr.) boter voor Enge land, de grootste der tot heden voorgekomen boterverschepingen van Australië. In Decem ber werden 1000 ton (20.000 ctr.) boter meer aan de haven aangevoerd dan verscheept kon den worden. Ingevolge deze heeft de minister van Landbouw de reederfjen uitgenoodigd twee extra stoomers voor verzending van boter naar Engeland in dienst te stellen. Een zeldzaam jachtavontuur wordt uit Salzwedel bericht. Een paar maanden geleden, toen een inwoner de slacht had ingemaakt, was een dikke bloedworst door een toeval vermist geraakt. Dat was lang vergeten, toen de huis vrouw, terwfjl ze naar iets zocht, achter een kist een groot grijs dier met gekromden rug zag zitten. Hare angstkreten deden den heer des huizes toesnellen, die snel besloten zfjn geweer greep en een schot loste op het onbekende dier. Geronnen zwart bloed spatte ver in 't rond en zonder geluid te geven, gaf het grimmige dier den geest, dat, toen men het van dichtbij bekeek, bleek te zfjn de onschuldige verloren bloedworst, welker huid dik met schimmel bezet was. Te New York is een vrouw tot 25 jarige hechtenis veroordeeld, die er haar beroep van maakte, woningen in braDd te steken. Zij had in de vijf jaar dat zij haar beroep uitoefende niet minder dan 300 gebouwen in brand gestoken. Z(j had een compagnon, die als specialiteit winkelhuizen aanstak, welke hoog verzekerd waren. Dat bracht 25 dollars per brand op. De compagnons zorgden er voor steeds zoo weinig mogelijk gevaar voor personen te doen ontstaan en lieten het vuur altijd in de bovenste ver diepingen uitbreken. Zij waren zoo gelukkig, Dog nimmer een slachtoffer te hebben gemaakt en daaraan dankten z(j hun reputatie, zoodat zjj vele opdrachten voor branden kregen, ten spijt van deconcurrenten, want die waren er ook. De brandstichting geschiedde, door middel van een naphtapioparaat, dat door een lont werd aan gestoken. Schagen, 7 Feb. Aangevoerd1 paard f 70 a Stieren f af 14 Gelde- koeien f 110 a f 200,— 2 Kalfkoeien f130. f 165; Vaarzen f af 20 Nuchtere Kalveren f 5 a 18, 136 Schapen f 14 a f21, Lammeren f A f Bokken en Geiten f af gld.25 Varkens f8, af 11; 40 Biggen f 4,— a f 6, 40 Kippen 40 a 70 ct.; Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,50 a 0,55. Kaas per kilogram 20 a 25 ct. Kipeieren per 100f4. af4.50. Eendeieren per 100 f A f Zondag 10 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur Ds. van Sohaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de MazurE. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Ben Hoorn. Nam. 1V. uur Ds. Kuperus. Ondertrouwd: C. W. BAKKER Dz. en A. P. ZIJM. DANKBETUIGING aan allen, die zoo veel blijken van belangstelling gaven, ter gelegenheid by ons 40-jarig huwelijk. E. SLAMAN, Echtgenoote en kinderen.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2