Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Oostërekd, 15 Febr. De leden van de zangvereeniging „Eendracht maakt Macht" gaven gisteren eene tooneelvoorstelling voor geïntrodueeerden in het lokaal van den heer W. Koppen. Achtereenvolgens werden ten beste gegeven „Zoo oud en nog verliefd, of beter laat dan nooit getrouwd," „De twee Marketentsters" en „Een Huwelijks-candidaat." Werden alle drie stukjes door de jeugdige acteurs en actrices zeer goed voorgedragen vooral het tweede werd uitstekend gespeeld, inzonderheid door goede houding en goed ge kozen costumes. Moge de vereeniging lust en opgewektheid gevoelen om op den ingeslagen weg voort te gaan! Men schrift uit Leeuwarden Een der Engelschen, de heer Barger, die tegen woordig in Friesland vertoeven om de hardrijde rijen by te wonen, had zooveel schik in de hard rijdery van vrouwen, welke Maandag op de oude baan te Leeuwarden is gehouden, dat hy aan de directie verzocht heeft het Zaterdag nog eens over te doen, waarvoor hy een prijs van f 100 uitloofde en de 8 laatste rydsters by zich aan tafel uitnoodigt. Door het bestuur van het waterschap Schouwen is op het gebied van polderbemaling iets nieuws toegepast. Ter vervanging van een ouden watermolen met scheprad is een metalen molen gebouwd, met horizontaal liggende centri- fugaalpomp, een molen die de eigenschap heeft zich zelf op den wind te zetten en vanzelf uit den wind te gaan, wanneer de windkracht een vastgestelde grens overschreden heeft. De molen bezit 8 wieken, voorzien van gegalvaniseerde bedekking en moet in staat zyn, ruim 8 M3 per minuut 1 M. hoog op te voeren. Hy kan dus tyden lang geheel aan zyn lot overgelaten worden en eischt geen andere bediening dan het smeren op vooraf vastgestelde tyden. Intusschen is hy voorzien van een inrichting om hem buiten werking te stellen zoodra het niet noodig is dat gemalen wordt, zoodra dus de binnenwaterstand beneden zeker peil daalt. De molen heeft met inbegrip van zyn eenvoudige fundeering niet meer dan f 5000 gekost. Een watermolen van het oude model, die] bovendien bediening vordert, kostte zeker het dubbele bedrag. De officieele proefneming heeft nog niet plaats gehad, maar reeds is geconstateerd dat by zeer zwakken wind, wanneer de watermolens niet werken kunnen, de metalen in beweging komt dat by een flinken molenwind de molen zeer rustig en krachtig water opbrengt en met 30 82 slagen zich eenigszins uit den wind verplaatst, zoodat hy niet meer snelheid verkrygt, en dat tydena stormen als die op 23, 30 en 31 Januari ook geen nadeebn worden ondervonden. Het ijs biedt gelegenheid tot velerlei vermaken. Dit blijkt wel uit het volgende bericht, hetwelk dezer dagen in de couranten stond. Bruiloft op het ijs. Een eigenaardig feest wordt Vrijdag a. s. gevierd tusschen Monniken dam en Marken, op het ijs. De vereeniging „Olympia" heeft tegen dien dag een bruiloft op schaatsen georganiseerd, waarvan alle gasten in Markerkostuum zullen verschijnen. Dat van bruid en bruidegom zal gelijk zijn aan de Markensche kleederdracht van vóór 200 jaar. Na afloop der bruiloft, welke tegen 12 uren een aanvang zal nemen, bal, in den vorm van ringrijderi) en hardrijderij. Ongenoods gasten worden niet aan de deur gezet. Dat het feest heeft plaats gehad is met het oog op de weersgesteldheid wel te denken. De „Bond van Orde door Hervorming" heeft thans de statuten verspreid van de stichting „Eigen Haard," zooals die den 16den September 1891 voor- loopig zyn vastgesteld. De bedoeling van het hoofdbestuur is, dat de vennootschap voor cultuur geschikten en goed gelegen woesten grond aankoope en dien in kleine boerderijen van 1 a 5 HA. verdeele. Op elk dier stukken worde eene eenvoudige woning gebouwd, ingericht naar de behoeften van den toekomstigen bewoner. Een gedeelte van den grond wordt voor rekening van de vennootschap ontgonnen en daarna de boerderij in losse huur gegeven aan een oppassend arbeidersgezin. Wat zoodanig gezin aan vee en gereedschap noodig heeft, wordt er by geleverdook ontvangt het 't noodige voedsel voor het vee tot den eersten oogst. De huur gedurende de eerste jaren wordt door dlreoteur en commissarissen vastgesteld. De bedoeling is verder, om de losse huur zoodra mogeiyk, dat is, wanneer naar het oordeel van het bestuur der vennootschap voldoende gebleken is, dat de huurders vlytig en oppassend zyn en hunne zaak naar eisch waarnemen, in vaste huur of beklemming te veranderen. Alleen zy, die opzetteiyk niet aan hunne verplich tingen voldoen, - 't zy wat de financiën of wat de behandeling van de woning of van den grond betreft, zullen van de boerdery kunnen verwyderd worden. De uitkeeringen zullen in geen geval meer mogen bedragen dan 31/, pet. van het gestorte kapitaal. De overgang van losse in vaste huur mag geen finantiëel voordeel worden voor de vennootschap. Zal de sterrenkykerij als voorspelling, in eere worden hersteld? De hoogleeraar Dufour te Lausanne, tracht het zoover te brengen, niet echter om den menschen hun lotgevallen te voorzeggen, maar om te weten te komen hoe het weder zal worden. En daar van betrouwbare weervoorspellingen het behoud van menschenlevens vaak afhangt, is de zaak voor het menschdom van groot gewicht. Het betreft nameiyk den samenhang van het weder dat te wachten is, met de meerdere of mindere schittering der sterren. Arago heeft al in 1852 er op gewezen en nu heeft prof. Dufour door een reeks van waarnemingen het waarschijniyk gemaakt, dat flauwe sterren de voorbode zyn van slecht weder, en omgekeerd. Volgens hem hangt de schelheid van het sterrenlicht niet alleen af van de vochtigheid der lucht en ook niet enkel van de dichtheid der luchtlagen, welke de stralen hebben te doorloopen. Ook de „refractie" (straalbreking) heeft in vloed, en deze wisselt af naarmate de sterren hooger of lager boven den gezichtseinder staan. Daarvan zijn tabellen vervaardigd, die als grond slag bij de waarnemingen kunnen strekken. Ook is een werktuigje samengesteld, met een schaal van 1 tot 10, waarop men de kracht van het sterrenlicht kan aflezen. De chef van den bydrographischen dienst by het departement van marine te Parijs, heeft de gezagvoerders en officieren der oor logsschepen en handelsmarine verzocht omtrent dit onderwerp waarnemingen te doen en hem die mede te deelen. Ook onze zeelieden zullen wel bereid zyn na te gaan, of uit deze sterrenkykery voor weervoorspellingen eenignut is te trekken. Schat in een kelder. By een bakker te Brussel zou dezer dagen een nieuwe oven gemaakt worden en werd daartoe in den kelder gegraven. Weldra stuitte men op een-vaas, die, stukgeslagen, een aantal goudstukken bleek te bevatten, ter waarde van 13'/j gulden elk. Al voortgaande met het werk ontdekte men nog meer soortgelijke vazen. De geheele ontdekte schat heeft eene waarde van een half millioen francs en bestaat uit goud stukken uit den spaanschen tyd. Daar de grond het eigendom van den bakker zelf is komt de geheele schat hem toe. De metselaarsbaas ontving voor zyne ontdekking 600 frs. belooning. Een grappig geval werd dezer dagen in een café chantant te Beriyn afgespeeld. De voor stelling zou juist beginnen en de zaal was reeds ten halve gevuld, toen in een der voorste rijen een man oprees, zoo sterk als een boom, die luide riep„Nu maar aan den gaiig I" Op hetzelfde oogenblik stonden ongeveer 30 reusachtige kerels met breeüe schouders en stevige knuisten op, droegen de beide voor het tooneel staande concertvleugels weg en bereikten, daar niemand zich durfde verzetten, ook gelukkig de straat. De man, die het „nu maar aan den gang had geroepen, was een fabrikant van pianofortes die wegens nietbetaling van zyne instrumenten ze op die wyze terug verkreeg. De voorstelling viel natuuriyk deerlijk in het water. Ook wyn uit Australië. De Australische wynen beginnen al meer en meer van zich te doen spreken. Op eene veiling, in den loop dezer week te Londen gehouden, brachten twee soorten zeer goede pryzen op; doch vooral de gewone roode had aftrek en deed Bordeau eene geduchte concurrentie aan. De geheele, aanzien- lyke party werd vlot van de hand gez6t. In een klein Hongaarsch plaatsje schonk een vrouw, gedurende de afwezigheid van haar man, het levenslicht aan twee knaapjes. Juist terzelfder tyd werd ook de moedervreugde aan een buurvrouw bereid, die eveneens een jongen kreeg. De eerste moeder wilde haar echtgenoot verrassen vroeg tydeiyk de pasgeborene van buurvrouw ter leen en toen papa thuis kwam vond hy drie jonge wereldburgersDe grap duurde maar kort, want toen men het geleende knaapje wilde terugbrengen, wist men niet meer welke van de drie het wasGevraagd een Salomo. De reddende vonk. In eene kleine Hongaarsche stad by Presburg zocht een reiziger, die in de herberg van het plaatsje moest over nachten, nadat hy zyn avondmaal had gebruikt, zyn kamer op en legde zich te bed. Genoegiyk een sigaar rookende, hield hy zich nog een poosje den slaap uit de oogen, door by het schynsel van de kaars een paar kranten te lezen, toen plotseling een vry groot stuk van de brandende sigaar op den grond viel. De reiziger boog zich uit het bed, om te zien waar het vuur was neergevallen, maar wie beschryft zyn schrik, toen hy geiyktydig een hand van onder het bed zag te voorschyn zag komen, die de vonk met de vingers uitdoofde en daarna weer werd terug getrokken. By zich zelf overleggende hoe hy het best hulp kon roepen, kwam onze reiziger op den inval, halfluid als tot zich zelf te zeggen: „Ba! wat is het koud, ik zal myn overjas halen." Met deze woorden sprong hy uit het bed, deed vlug de deur open en sloeg alarm. Met vereende krachten werd de insluiper overmand. Hy bekende, dat hy het plan om te stelen had beraamd, omdat hy gezien had, dat de reiziger vrijwat geld by 1 zich had. Als gewezen brandweerman had hy echter niet over zyn hart kunnen verkrygen het kleed vuur te laten vatten, en zoo had hy zich verraden. Het werk der byen. Omtrent de werk zaamheid der byen weet de „Revue des sciences naturelles appliquées" byzonderheden mede te deelen. Wanneer het weder schoon is, kan een werkster in zes tot tien reizen 40 tot 80 bloemen bezoeken en daarby 1/6 gram honig verzamelen. Onder goede omstandigheden doet zy veertien dagen over 1 gram; jaren heeft zij dus noodig om een een kilogram honig voort te brengen, welke ongeveer 3000 cellen zou vullen. Een korf bevat van 20,000 tot 50,000 byen, waarvan de helft honig verzamelt en de andere helft voor het inwendige van den korf zorgt. Op een mooien dag kunnen 16,000 tot 20,000 1 dieren in zes tot tien reizen 3 tot 8 millioen bloemen bezoeken. Op deze wijze kan een korf 10 kilogram honig per dag opleveren. Een toekomstschip. Een zeer eigenaardig denkbeeld wil de Fransche ingenieur Bazin t6n uitvoer brengen. Hy verwerpt den tot nu toe gebruikeiyken scheepsvorm geheel en v al; zyn toekomstschip bestaat uit een platvorm dat door reusachtige rollen boven water wordt gehouden. Deze rollen dienen zoowel voor dryf- 1 als stuwkrachtde juiste wyze waarop dit geschiedt -J kunnen wy niet meedeelen. Bazin heeft zich niet tevreden gesteld met een ontwerp op papier, maar hy heeft met een model van meer dan 5 meter lang proeven genomen op een meertje in de buurt van Parys en deze moeten zoo uitstekend geslaagd zyn, dat Bazin nu met een „rolschip" van 25 meter lengte en 118 meter breedte en met rollen jr van 8 meter doorsnede op het kanaal proeven wil nemen en hij heeft reeds een grooten Oceaan stoomer ontworpen van 130 meter lengte. Hy hoopt daarmee een snelheid van onge- veer 60 K. M. per uur te verkrygen en hy meent, dat zyn rolschepen veel veiliger zullen zyn dan de gewone schepen. Dat de uitvinder niet als een fantast wordt beschouwd, ten minste in Frankrijk niet, bewijst een artikel over zyn plannen in het tydschrift „La Marine de France" van de hand van admiraal Coulombeaud. Vergadering Donderdag 14 Febr. voorm. 11 uur. Voorzitter Jhr. Striek van Linschoten, burgemeester, Tegenwoordig acht leden, de Heeren Coninck Westenberg, F. KetJser, Koning, Bakker, Mets, de C. Keflser Pz., Dros en Roeper. V Afwezig de Heeren Koorn, Lap en Zflmde laatste met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen m der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna doet de Voorz mededeeling dat is ingekomen: Schreven van den onderwijzer C Lips, berichtende aanneming zyner benoeming, en mededeeling dat hy met 15 Maart zfine betrekking denkt te aanvaarden Missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van eene tjjde- lyke geldleening Schrijven van A. Langeveld, ambtenaar ter Secre tarie, houdende dankbetuiging voor de verhooging zfiner jaarwedde en voor de gratificatie hem over 73 1894 verleend. iu Een en ander voor kennisgeving aangenomen. Di

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2