N°. 772. Donderdag 28 Februari. A°. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo SO Cts. Franco per pott door ge heel Nederland 46 Cta. Naar Ainmnr* en andere landen met verhooging der porto's. AdvertentiCn vóór 10 nor op den dag der nltgave. Pryjt der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Cts. Groot# lettere en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Ots. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD Se DE ROOU, ParkstraatBurq op Tbml NACHTWACHT te OOSTEREND. Zij die in aanmerking wenschen te komen voor de vervulling van bovengenoemde betrekking, waaraan eene jaarwedde is verbonden van f150. worden (met uitzondering van hen die zich reeds by mij hebben vervoegd) uitgenoodigd zich op Vrijdag 28 Februari a. s. 's morgens tusschen 9V» en 10 uur in persoon bij my aantemelden. Texel, 26 Februari 1895. De Burgemeester van Texel, Strick van Linschoten. BEKENDMAKING van de GESCHRAPTE NAHEN VAN KIEZERS voor leden van de Tweede Kamer, voor leden van de Provinciale Staten en voor leden van den Gemeenteraad. Bakker, Pz. Leendert. Lammers, Willem. Bakker, Lz. Pieter. Langeveld, Mz. Klaas. Boon, Jz. Jacob. List, Cz. Jacob. Bremer, Nz. Pieter. Maat, Cornelis. Bremer, Sz. Pieter. Ponger, Sieuwert Christiaan Dalmeijer, Sr. Jan Jz. Remmers, Jacob. Dekker, Sz. Jacob. Reij, Cornelis. Doorn, van Pieter. Roest, Johannes Cornelis. Eelman, Az. Cornelis. Roodzant, Pieter. Flens, Willem. Schaatsenberg, Arie. Gieles, Gerrit. Schoenmaker. Michiel. Hermens, Peter Jan Hendrik. Schuur, Jz. Gerrit. Kersemaker, Gijsbertus. Slot, Frederik. Kefjser, Sz. Cornelis. Spigt, Willem. Kortenhoeve, Jan. Stam, Maarten. Krijnen, Cz. Gerrit. Teriet, Gerrit. Kuiter, Cz. Pieter. Vlaming, Simon. Zym, Dirk. Zym, Mz. Tjjs. Texel, den 26 Februari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. VASTSTELLING DER KIEZERSLIJSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat de lysten der personen, bevoegd tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Stoten en van den Gemeenteraad, zyn vastgesteld en aangeplakt en gedurende veertien dagen, van den 26 Februari 1895 tot en met den 12 Haart a.s. ter Gemeente Secretarie voor een ieder ter inzage liggen. Bezwaren tegen de kiezerslijsten kunnen binnen veertien dagen na de dagteekening dezer bekend making, en alzoo voor den 13en Maart aanstaande, by verzoekschrift, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aan den Gemeenteraad worden ingediend, door elk inwoner van het kiesdistrict, of, zoo het de kiezersiyst voor Leden van den Gemeenteraad betreft, door elk ingezeten der Gemeente, hiertoe de vereischte bezittende, wanneer daarop lo. zijn naam of die van een ander, in strijd met de Wet, niet of niet behoorlijk voorkomt; 2o. de naam van iemand die, hetzij een of meer der in de kiezers gevorderde vereischten mist of uitgesloten is, hetzij op de kiezerslijst eener andere Gemeente staat, is gebracht. Betreft het bezwaarschrift de schatting der jaariyksche huurwaarde van gedeelten van woon huizen (ongestoffeerd), dan zorgt de Voorzitter van den Raad onverwijld voor herschatting door drie beëedigde herschatters. De kosten der her schatting, die vier gnlden en vijftig cents bedragen zyn voor rekening van dengene, die het bezwaar schrift tegen de schatting indient; deze is verplicht dit bedrag tegelijk met de indiening van het bezwaarschrift, by het Gemeentebestuur te storten. Verzuimt hy deze storting, dan wordt op het bezwaarschrift betreffende de schatting geene beschikking genomen. De namen van hen, die bij de herziening van de lijsten zijn geschrapt, worden bekend gemaakt. Texel, 26 Februari 1895. De Secretaris, De Burgemeester, J. A. Wesstra. Strick van Linschoten. TEXEL, 27 Februari 1895. Ds. van Schaick, pred. bij de Herv. gem. aan den Burg, maakte Zondag voor de gods dienstoefening aan zijne gemeente bekend dat hij bad bedankt voor het op hem uitgebracht beroep naar de Herv. gemeente te St. Philipsland. Het Mannenkoor „Amicitia" van Oude- schild gaf Zondagavond de aangekondigde zang uitvoering in de zaal van de „Vergulde Kikkert." De opkomst van belangstellenden was dezen avond al zeer sobertjes en het verdient bewon dering dat de leden van „Amicitia" niettemin met opgewektheid de uitvoering begonnen en het nog al uitvoerig programma, waar menig lief nummertje onder was, met dezelfde opge wekte geest voleinden. Dat de opkomst van publiek maar matigjes zoude wezen, hadden wij wel gevreesd, men kan ook van het goede te veel krijgen, en dezen winter is niet schaarsch in het aanbieden van grootere of kleinere uitgaansgelegenheden maar toch, zoo sober als nu de opkomst was, hadden wij het niet kunnen denken; wij betreuren zulks voor de leden van „Amicitia" die zich voor deze uitvoering moeite en opof fering hebben getroostwij betreuren het niet minder voor het goede doel, hetwelk de Ver- eeniging met deze voorstelling beoogdewas dat doel kieschheidshalve niet openlijk bekend gemaakt, naar ons ter oore kwam verdiende het zeker de gevraagde steun. De Afdeeling „Texel" van het Ned. Onderwijzers-genootschap hield in het jaar 1894 6 vergaderingen, waaronder eene buiten gewone ter herdenking van het 50-jarig bestaan der Afdeeling. De onderwerpen, die op de vergaderingen behandeld werden, warenTeekenen, Aar drijkskunde, Rekenen en Zingen op de 1. s. terwijl in elke vergadering eene bijdrage ten beste werd gegeven. Volgens den Staat der Gewestelijke vereeni- ging „Noord-Holland" telde de Afdeeling op 1 Januari 1895 18 leden en 1 Honorair lid. Het Bestuur is voor het loopende jaar samengesteld als volgt: C. A. de Braai, Voorzitter. J. de Jongh, Vice-Voorzitter. J. Daalder, Secret.-Penningm. Laatstgenoemde is tevens Correspondent van het Ondersteuningsfonds en van de Levens verzekering-maatschappij, verbonden aan het N. O. G. Oudeschild, 25 Feb. Met een weinigje verbeeldingskracht kon men zich gisteren in de ijszee verplaatst wanen, als men een kijkje op stroom nam. Niet alleen, dat daar uitgestrekte strooken ijs voorbij dreven, maar nu en dan zag men een zeehond op een schots, die zich in het zonnetje koesterde. Sommige ijsbrokken waren zoo zwaar, dat ze op plekken, waar minstens vijf voeten water staat, aan den grond dreven. Gelukkig slaagde het grootste deel der visschersvloot er in voor vallend water zee te kiezen, waar wel niet veel, maar tenminste toeh iets valt te ver dienen. Vlieland, 24 Feb. Donderdag den 21en Feb. 1.1. had ons dorp reeds in den vroegen morgen een recht feesteiyk aanzienuit byna iedere woning woei de vaderlandsche driekleur. De reden hiervan was, dat onze nieuw benoemde burgemeester, de Hr. Veenhoven, dien dag in onze gemeente zou arriveeren en door de gemeente raad geïnstalleerd zou worden. Met groote belang stelling werd dus de aankomst der boot te gemoet gezien. Eindeiyk ongeveer 10 uur, legde deze aan den steiger aan, waar de beide jongste leden van den Raad, de H. H. Sap en Kooreman, aanwezig waren, om ZEd. Achtb. en zjjne vrouw te ontvangen. Genoemde H. H. geleidden den Burgemeester naar den ingang van het dorp, alwaar een fraaie eerepoort was opgericht en waar ZEd. Achtb. en zyne echtgenoote door den president der feestcommissie, den Hr. van Rossum, in een hartelyke toespraak welkom geheeten werden. Nadat vervolgens een negentigtal school kinderen onder leiding van een der onderwyzers, den Hr. Boon, een welkomstlied hadden gezongen, werd Mevrouw Veenhoven namens de burgery door een weesmeisje een bouquet aangeboden. Daarna begaf men zich naar het Raadhuis. Hier had het zangkoor „Harmonie" zich opgesteld, hetwelk by de nadering van den Burgemeester het „Oude Wilhelmus" aanhief. Vervolgens had de installatie plaats, na afloop waarvan de Hr. Gilhuis, gepens. luit. ter zee en directeur der zeevaartschool, een schoone toespraak hield. Des namiddags werden de feesteiykheden voortgezet. In de eerste plaats gaven een aantal jongelieden onder leiding van hunnen kapitein een symbolische voorstelling van de zeevaart. Daarna werd de Burgemeester door de feestcom missie afgehaald en naar het feestlocaal geleid, alwaar, nadat allen gezeten waren, het bovenge noemde zangkoor een welkomstlied zong. In den loop van den avond hielden de HH. Gilhuis en Hylkema, onze postdirecteur, komische voor drachten, terwyi ook het zangkoor zich nog eenige malen deed hooren. Een gezellig bal besloot de feesteiykheden van den avond, welke den volgenden dag op kleinere schaal werden voortgezet, nl. ten behoeve van de schooljeugd. Bij de hardrijderijen op schaatsen te Hamar is de welbekende Jaap Eden, onze landgenoot, overwinnaar gebleven op drie banen, nl. op de baan van 10.000 Meter, 5000 Meter en 1500 Meter; op de baan van 500 Meter verschilde hij met den winnaar 7» seconde. Jaap Eden is alzoo „Amateur-Champioen van de wereld voor 1896" en de gelukkige bezitter geworden van 8 gouden medailles, 1 zilveren en den Koningsbeker, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1