X°. 783. Zondag 7 April. A". 1895. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. IFFHIEEL BEBEELTE. Bit blad verschijnt Woensdag- es Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Boeg 80 Cts. Franco per post door ga- heel Nhdebland 45 Cts. Naar Ahkrika ®a andere landen met verhooging der porto's. Advertenties vóór 10 nor op den dag der nltgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote Utters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVSLD DE ROOIJ, Parkstraat, Boeg op Tsxel Onze geabonneerden bniten Texel zij herinnert dat bij niet toezending van het abonnementsgeld voor April a. s., na dien datum per postkwitantie over het verschuldigde wordt gedisponeerd, Binnen enkele dagen znllen wij over de ons komende bedragen van abonnements- en adver- tentiegelden enz. disponeeren; wij verzoeken beleefdelijk gereede voldoening daarvan. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Texel maken bekend, dat ter Gemeente- Secretarie ter inzage ligt, een verzoek met bijlagen van PIETER PIETERZ. KEIJSER, veehouder wonends te Texel (Zuid Haffel), om vergunning tot oprichting eener Slachterij in het perceel, gelegen in de Warmoesstraat te den Burg, plaatselijk gequoteerd Wijk B N°. 857, kadastraal bekend Sectie K, N°. 1331. Op Vrijdag, den 19 April 1895, des middags te 12 uren zal ten raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe telichten. Zoowel de verzoekers, als zij die bezwaren hebben, kannen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen stukken. Texel, den 5 April 1895. Steick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstba, Secretaris. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden dat blijkens een by hem ontvangen schrijven van den Minister van Buitenlandsche Zaken, de Belgische grens is opengesteld voor de in- en doorvoer van rundvee en schapen, herkomstig uit Nederland, langs de tolkantoren en op de dagen en uren, hieronder aangeduid. B|j hunne aankomst aan het tolkantoor worden de dieren op kosten der invoerders, door een Belgischen veearts onderzocht. Wanneer de veearts bevindt dat het vee gezond is, geeft hij daarvan een schriftelijk bewijs af en verklaart hij dat de dieren naar de plaats hunner bestemming mogen worden vervoerd. Vorenstaande bepalingen zijn den 23sten Maart 1895 in werking getreden. Esschen (station) iederen dag van zonsopgang tot zonsondergang. Visé (station) eiken Dinsdagvoormiddag en eiken Zaterdagnamiddag op de uren van voorbijkomst der veetreinen uit Nederland. Hamont (statioD) eiken Woensdag op het uur van voorbijkomst van den eersten trein des morgens. Achel, per spoor en langs den straatweg: eiken Woensdag en eiken Zaterdag, tot 10 uur des morgens. Selzate (station) eiken Dinsdagnamiddag van 2 tot 4 uur. Westcapelle, eiken Dinsdagmorgen op het uur van voorbijkomst van den eersten locaaltrein. Texel, den 5 April 1895. De Burgemeester voornoemd, STRIGK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 6 April 1695. Het spreekwoord dat „Aprilletje zoet nog wel eens geeft een witten hoed" is dit jaar wel bewaarheid geworden. Donderdag althans sneeuwde en hagelde bet er bij wijlen zoo flink op los dat bet meer den schijn had of we tegen de Kerstmis waren in plaats van tegen de Paschec. De schrale Noordelijke wind werkte tevens duchtig mede om het begrip van Lente op den achtergrond te schuiven. Voor het jonge wolvee is het weder al zeer ongunstig, ,,'t Kan verkeeren" en dat is ook te wenschen, want voor landbouw en veeteelt weert het nog niet zoo bij uitstek. Het geven van een bewijs van waar deering, in de vorm van een bankbiljet, voor Kuiper en ziju wakkere maats voor hunne wakkere redding, heeft naar wij vernemen navolging gevonden. Na het reeds gemelde, werd voor het zelfde doel nog ontvangen een bedrag van f 90.50, terwijl heden morgen nog weder f 50.— voor hetzelfde doel bij den burgemeester inkwam. Waal, April. Als een bewijs, dat de be volking van ons dorp en omstreken in zielental achteruitgaat, kan dienen, dat het getal schoolgaande kinderen op dit oogenblik nog geen 30 bedraagt. Ia 1891 bedroeg dit aantal 45 en een 20-tal jaren geleden werd de school zelfs door 90 learliDgen bezocht. Oudeschild, 5 April. Het Admiraal de Ruijter-fonds, alhier, opgericht tot ondersteu ning van oude visschers en zeelieden, alsmede tot het verstrekken van bijstand aan hulpbe hoevende weduwen, poogt langs alle geoor loofde wegen de middelen bijeen te brengen om eenmaal het goede doel te kunnen verwezenlijken. Van H. M. de Koningin- Regentes verkreeg het bestuur verguDDing om op 1 Augs. a.s. eene groote verloting voor dit fonds te mogen houden. Er zullen 10,000 loten 25 ct. per lot worden uitgegeven. Als hoofdprijs moet bereids een ameublement zijn toegezegd, bestaande uit een eikenhouten linnenkast, twaalf nette stoelen en een solide schuiftafel. Zij, die deze verloting willen bevorderen door het koopen of verspreiden van loten, en door 't schenken van prijzen zullen de taak zeker veel kunnen vergemakkelijken, van de mannen die zich beijveren voor de goede zaak. De marine zal hare medewerking verleenen tot het welslagen der maritieme afdeeling op de a. s. wereldtentoonstelling te Amsterdam. O. a. zullen eenige kanon nen en modellen van oorlogsschepen worden verstrekt. Het eiland Lombok zal voorloopig niet voor de particuliere landbouwindustrie wor den opengesteld. Dit is namelijk door de Regeeiing te kennen gegeven aan de heeren baron De Girard de Mieiet van Coehorn en Versteegh, naar aanleiding van hun verzoek om afstand in erfpacht van een perceel woeste gronden voor eene koffie onderneming op dat eiland. De „Stand." schrijft over de motie Heldt: De motie-Heldt is dan aangenomen, maar als een geplukte kip. Men heeft den voorsteller letterlijk gedwon gen, slagpen na slagpen uit zijn motie uit te trekken, en er weinig meer van overgelaten, dan de vrij nuchtere verklaring, dat ook deze zaak behoort tot die aangelegenheden, die wenschelijk ziju, en waarnaar verder onder zoek behoort te worden ingesteld. Toch gelooven we, dat de voorsteller wijs deed met dit offer te breDgen. Algeheele verwerping van de motie ware nog bedenkelijker geweesten nu is althans dit verkregen, dat de zaak officieel aan de orde is gesteld. Yan deze Kamer was mis schien geen meer beteekenende verklaring te verkrijgen. Als een staaltje van brutalen diefstal meldt men aan het „H. blad Tijdens het spreekuur Zaterdagavond bij dr. Schaap op de N. Heerengracht te Am sterdam, bevond zich onder de patiënten in de wachtkamer ook een jongmensch, die voorgaf het laatst behandeld te moeten worden. Toen ten slotte de beurt aan hem kwam, was hij verdwenen en tegelijkertijd de pendule van den schoorsteenmantel. Bij toeval zag een patient, die een kwartier te voren daar geweest was, het jongmensch met de pendule uit het huis komen en aan den haal gaan. Een jacht volgde, totdat de dief zich ge noodzaakt zag het stuk op de straat neer te zetten, waardoor het weder in het bezit van den eigenaar kwam. De „patiënt" is nog zoek. Een eigenaardig geschenk. Van zeer goed ingelichte zijde vernemen wij, dat door een der meest bekende en grootste pijpen-fabrikanten te Gouda, de firma Goede- waagen en Zoon, aan Prins Von Bismarck ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag eene monsterkist gezonden is, gevuld met Goudsche pijper, van de grootste tot de kleinste soort. Zoo niet het prachtigste en kostbaarste, dan zal dat zeker wel mede een der eigenaardigste geschenken zijn, die den jubilaris bij gelegenheid van zijn zeldzaam feest ontvangt. („Tel.") Naar men verneemt, hebben alle conti nentale lijnen naar Noord-Amerika den tus- schendeks-passageprijs niet onbelangrijk ver hoogd. Voor eenige tijd kwam in de genees kundige bladen het bericht voor, dat men tegenwoordig in Rusland gewone melk ge bruikt, waarin koolzuur is opgenomen. Deze melk, welke de „Kou my as" of „Kefirmelk" vervangt, werd aanbevolen door prof. Botkin en werd met het baste gevolg voorgeschreven in gevallen van zwakke spijsvertering enz. Met het oog op het groote belang dezer zaak, is de „Ned. fabriek van koolzuur houdende dranken" (Crans en Co.) te 's- Hage er door proefnemingen in geslaagd, deze melk ook hier te bereiden en in den handel te brengen. Daar de melk zich zeer lang goed houdt, kan de verzending naar alle plaatsen in Neder land plaats hebben. TEXELSCHE COÏÏRMT, DE UlTG.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1