Buitenland. Op de tentoonstelling van vet vee te Rotterdam is door de Maatschappij van Wel dadigheid te Frederiksoord een Yorks hire varken van ongeveer 800 pond ter opluistering ingezonden. Niettegenstaande deze buitengewone zwaarte is dit varken prachtig gebouwd, uitstekend ter been en kan in zijn soort een fijn dier genoemd worden. Ten bewijze dat de varkensfokkerij in de Maatschappij van Weldadigheid opgroote schaal gedreven wordt, wordt medegedeeld, dat in 1893 voor f 12414 en in 1894 voor f 12224 werd verkocht. Het Yorkshire varkensras wordt voor de fokkerij bijna uitsluitend gebezigd. Dit ras is veel vroeger rijp, met minder voeder wordt een grooter gewicht verkregen en men vindt bij verkoop gemakkelijker afnemers. Bovendien kan men op groote toornen biggen rekenen, waarvan verliezen zeldzaam voorkomen. Het groote plan van Ganeraal Booth, van het Heilsleger, is het stichten van eene oversea-colony. In eene groote vergadering te 's-Hage gehouden, zeide Generaal Booth daar omtrent het volgende Hij was juist terug van zijn reis door Canada. Daar was eerst duidelijk in hem geworden hoe belachelijk het is dat de men- schen omkomen van gebrek in de oude steden terwijl in dit land alleen vruchtbare streken zijn, waar 100 millioen menschen, de gansche overtollige bevolking van Europa, kunnen leven. De generaal wil daar 2500,000 H. A. land koopen, hij zoekt er kapitaal voor. Hij wil er de proletariërs heenzenden en daartoe vraagt hij steun. Yan een huis in de Beekstraat te Zutfen, dat uitloopt op de Berkel, zakte plotseling de vloer in. Van de bewoners waren juist de vrouw des huizes en een zoon thuis en dezen gingen mede naar beneden, doch werden druipnat weer naar boven geholpen. Door den hoogen waterstand had het water van de Berkel het zand onder die woning bijna geheel weggespoeld. De ramp, die de kustvaarders van Het Bildt heeft getroffen, blijkt voor hen een harde slag. Velen hunner hadden het, door den langen nawinter, in de laatste tijden niet te breed; verdiensten toch waren er niet. Nauwelijks braken er betere dagen aan, of een vijftigtal personen, waaronder ook met gezinnen, worden in eens broodeloos gemaakt. Zoo goed als alle netten, ten getale van ruim 700, stonden in zee en weinig meer dan niets is hiervan behouden gebleven. En de geleden schade is het niet alleen die bezorgdheid wekt, de vraag is, hoe zullen zij, die thans doodarm zijn, aan nieuw materiaal voor de vischvangst komen. Hoe onstuimig de zee was aan de kust der Friesche Wadden blijkt hieruit, dat de grond, waarin de netten gewoonlijk werden geplaatst en die zeer hard was, waarschijnlijk door aangevoerd slib en zand, nu zacht is geworden. Voor de rechtbank te Rotterdam deed zich eergisteren het zeldzame feit voor, dat een heler het dubbele kreeg van de straf, welke aan de diefegge werd opgelegd. De heler had een braaf en eerlijk meisje verleid en haar onder allerlei schoonklinkende beloften overgehaald haar patroon (een fabrikant van glasgloeilicht-kousjes) te bestelen. De Regeering heeft voorgesteld de ont eigening ten name van de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij van de eigendommen noodig in de gemeenten Heerhugowaard, Obdam, Spanbroek, Wognum, Berkhout en Hoorn voor den aanleg van een spoorweg van Alkmaar over Heerhugowaard naar Hoorn, aanvangende te Alkmaar beoosten het stationsgebouw en aldaar aansluitende aan den Staatsspoorweg Nieuwe- diepAmsterdam,die lan gs een teleggen tweede spoor gevolgd wordt tot voorbij en aansluitende aan het station Heerhugowaard, van daar met noordoostelijke ombuiging in rechte richting langs Obdam, voorts in zuidoostelijke nagenoeg rechte richting, tot nabij Hoorn, om aldaar ten westen van het station aan den spoorweg Zaan dam—Enkhuizen aan te sluiten. Een station is ontworpen nabij Obdam en halten zijn ontworpen nabij Zuidermeer en Bodeldijk, terwijl ook nog een halte zal worden gemaakt aan den Spierdijkerweg. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben zich met de ontworpen richting en do plaatsing van het station en de halten vereenigd. Het wetsontwerp is aangenomen. De gemeente-ontvanger van Twelloo, de heer Klein Neulting, en de gemeentebode Witteveen zijn op noodlottige wijze om het leven gekomen. Zij waren naar Voorts ge weest om belasting te innen, en keerden in een huurrijtuig van den hotelhouder Beer- mans naar Twelloo terug. Op den straatweg van Deventer naar Apeldoorn gekomen schrikte het paard, vermoedelijk voor een rietdekker die daar op een dak aan het werk washet deed een zijsprong, zoodat het rijtuig in een kolk naast den weg terecht kwam. De voer man wist zich nog te redden, maar de ontvanger en de bode verdronken. Ook het paard werd later dood opgehaald. In de „A. C." komt het volgende voor Een troepje studenten, kwajongens, uit de provincie waarschijnlijk, die zich nu eens vrij gevoelende het air aanmatigen, alsof zij gerechtigd zijn kabaal te maken, had j 1. Dins dagavond het er op gezet het publiek in den schouwburg „Frascati" te Amsterdam lastig te zijn. De wakkere directeur van den schouwburg, die zijn pogen, om de jongens tot bedaardheid aan te manen, onbeloond zag, moest natuurlijk in het belang van het betalende publiek (de studenten betalen halven prijs) maatregelen nemen en nu kon men het schouwspel genieten, dat een politie-agent in de onmiddellijke nabij heid der jongens op hen passen moest; de groote jongens gekleed als heeren, waren nu zoet, totdat ze in de pauseering door de politie aan den arm de deur uitgezet werden. Fraaie jongelingschap Falb's Weervoorspellingen. April. In deze maand zal er alleen enkele malen sneeuw vallen en dan afzonderlijke buien. Het weer is in de eerste tien dagen be trekkelijk nog al warm, in de laatste twintig dagen wordt het kouder. De ned9rslagen in de eerste helft zijn van veel meer be- teekenis en meer gelijkmatig dan in de tweede helft. Er zal nu en dan onweer zijn. Daar het weer echter nog al zeer afwisselend is, bekent Falb zelf, dat zijn „prognose" (voorspelling) deze maand moei lijk is, m. a. w. niet al te goed te ver trouwen. Verschillende bladen leeren het volgende Een eerste voorwaarde tot herstel voor een influeezaiyder (vooral voor lijders die zware koude by zich hebben, welke zich openbaart in hoofdpijn hoesten, pijn op de oogen en in de ledematen) is, dat hij flink transpireert en een heel eenvoudig middel daarvoor, dat iedereen zich kan verschaffen is het gebruiken van een glas water (zoo warm mogelijk) waarin van te voren een halven citroen is uitgeknepen en waarbij eenige lepels suiker z|jn gedaan. Dit nu drinke men achter elkaar uit en daarna dekke men zich zeer warm toe, desnoods onder 4 a 5 dekens. Als men hierop flink transpireert, wat meestal het gevolg is, zal dit reeds eenige verlichting geven en wanneer dit iederen dag herhaald wordt zal het zeker tot het spoedig herstel van den patiënt meewerken. Verder zij toch iedereen aangeraden zoo spoedig mogelijk een dokter te laten halen. Uit een verwaarloosde influenza kan alles voortvloeien en ze kan den patiënt meer verdriet en geld kosten dan wanneer oogenblikkelijk hulp ingeroepen was. Barbaarsch. Voor de Rechtbank in Clouwei in Ierland diende onlangs eene zaak, die men bijna voor onmogelijk zou houden, hoewel ver schillende deelen van Ierland nog alles behalve beschaafd zijn. Een vrouw, die aan griep leed, werd door hare bloedverwanten voor behekst gehoudeD. Zjj werd genoodzaakt een zekere drank te drinken. Toen werd zij boven het keukenvuur gehouden. Natuur lijk kreeg zij daardoor belangrijke brandwonden. De vrouw stierf reeds den volgenden dag. Haar lijk vond men, zooals bij heksen het geval is, in een greppel, twee voet onder den modder. Een ooggetuige verhaalt dat de vrouw zelf gevlucht is. Eene vrooljjke begrafenis kregen de burgers van een dorpje nabij Amiens te aanschouwen. De overledene was tijdens zijn leven een harts tochtelijk piquetspeler geweest. Per testamen taire beschikking bepaalde hij nu, dat men hem in de kist een piquetspel moest meegeven, dat de vier beste piquetspelers der gemeente hem grafwaarts moest dragen, doch onderweg even moesten neerzetten, in de herberg waar de overledene het meest gespeeld had, om daar een hartsversterking te gaan nemen. Wanneer aan deze voorwaarden werd voldaan, kreeg ieder der dragers eenige duizenden francs. De laatste wil van den piquêtspeler is stipt opgevolgd. In de omgeving der prinses van Wales sprak men kort geleden over het rooken door dames. Een der hofdames richtte de vraag tot de prinses„Wanneer het rooken werkelijk een genot is, acht u het dan rechtvaardig, Konink lijke Hoogheid, dat de mannen alleen het mono polie van dat genot hebben Of gelooft u, dat deze gewoonte schadelijk is voor lichaam en geest De prinses antwoordde„Ik kan mij over deze zaak niet uitspreken voor zoover het de geneeskunde en de moraal geldt. Wel echter heb ik bemerkt, dat de mannen, die hartstochte lijk rooken, zelf verklaren, dat zij slaven dezer gewoonte zjjn en zich niet in staat achten, zich daarvan vrij te maken. Daar nu de vrouwen al het mogelijke doen om zich van de tirannieke gebruiken te emancipeeren, begrijp ik niet, dat zij zich onder een nieuw juk zullen willen buigen, waarvan de mannen zelf verklaren, dat zij er zich niet van kunnen ontdoen. De „Figaro" deelt een allormerkwaardigststaaltje mede van de administratieve sleur, die in Frankrijk heerscht. Aan een ministerie waren de lucifers op. Nadat dit feit eenmaal was vastgesteld en in een paar dozijn rapporten bevestigd, besloot de chef van dienst belast met de aanschaffing van deze en dergelijke behoeften, lucifers te koopenhij liet den gewonen leverancier van „diversen" komen en zeide dat hij 1200 doozen lucifers van 40 Gentimes noodig had. De leverancier was zeer verbaasd en merkte op, dat de Staat zelf in Frankrijk alle lucifers maakt en het ministerie ze dus slechts had te ontbieden van de staatsmagazjjnen. Ja, dat wist de ambtenaar ook wel, maar zjjn reglement. De leverancier zou moeten leveren en de chef van dienst herinnerde hem er aan, dat hfl volgens z(jn contract „diversen" met 25 percent rabat moest leveren. „Maar de Staat geeft mij, al koop ik in het groot, ook geen rabat," merkte de leverancier op. Dat deed evenwel niets ter zake, en na lang pruttelen besloot de leverancier het verlies van 120 frs. te dragen, liever dan alle leveringen aan het ministerie te verliezen. Drie dagen later, wordt hij by de chef van dienst geroepen en hoort, dat het geleverde geweigerd wordt. Waarom De doozen lueifers bevatten geen van alle - 12 waren er nageteld - de 500 stuks, die ze volgens het voorschrift hebben moesten Of de leverancier al beweerde, dat de Staat hem de doozen zoo had thuis bezorgd, het hielp niets; zfin lucifers moest hg terugnemen, dat was „Fraude." De leverancier heeft in vele bureaux geloopon, by vele chefs van dienst, die boven z(jn lastigen klant stonden. In een ministerie, dat van finanoiën, moet hy eindelijk door te dreigen met een proces en een schandaal, van een minder reglementairen ambtenaar gedaan gekregen hebben, dat de zaak werd geschikt. Eene zekere Juffrouw Amelia Payne, te Londen, die gewoon was den dienst in de Kerk harer parochie te storen door uit de maat en op luiden toon te zingen en daarmede door te gaan als het koor en de gemeente opgehouden hadden, is door den politie rechter tot 40 shillings boete veroordeeld. De gedaagde verklaarde, dat z(j naar de kerk ging om God te dienen, niet om menschen te behagen. Welk een genot, soldaat te zijn I Engelsche bladen deelen de volgende verleide lijke advertentie mede van een werver: V. R. Sergeant Tomfrett, Wervingssergeant, Barking. 100 Recruten 100 gevraagd 100 gevraagd Loyale en trouwe borsten, om in Harer Majes- teits regimenten, de goede oude „Fla Irons (het 44ste) en de „Pompedours" (het 56ste) te dienen. De vier en veertigsten liggen nu in Termoy (Ierland), waar zjj lekker zjjn als lords, en zich den tjjd korten met visschen, bootje varen, schieten naar de schijf, wandelen, cricket en allerlei andere sport. De zes en-vijftigers staan nu in Indië, het soldatenparadijs, waar Tommy Atkins zjjn eigen oppasser en mrs. Atkins haar eigen huisknecht krijgt. Twee uurtjes exerceeren in den vroegen morgen, - en het overige van den dag zjjt gij vrij rnan, en dat op een plaats, waar ontspanning van allerlei aard te vinden is.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2