N°. 785. Zondag 14 April. A®. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL SEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bdbs SO Cts. Franco per post door go- heel Nkdbbland 45 Cts. Naar Airranr* en andeie landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag; der uitgave, Pr\js der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB BE ROOU, ParkstraatBurg op Tsxbl HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken bekend, dat de herijk van maten en gewichten niet meer jaarlijks, doch voor elke Gemeente om het andere jaar zal plaats hebben dat voor de inwonera dezer Gemeente geene verplichting tot herjjk in dit jaar bestaat en eerst in het volgend jaar, 1896, op nader bekend te maken tijd en plaats, binnen deze Gemeente zitting voor den herijk zal worden gehouden. Belanghebbenden worden er voorts in het bizonder op gewezen, dat de maten en gewichten, op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stempelmerken en dat dus het laatst geplaatste goedkeuringsmerk voortaan ge durende twee jaren ongeschonden moeten worden bewaard. Texel, den 13 April 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten Burgemeester. J. A. Wesstra Secretaris. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van CORNELIS WITTE, wonende te den Burg, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in den winkel van het perceel staande in de Molenstraat aldaar, Wijk B N°. 38. Texel, den 12 April 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. BEDRIJFSBELASTING.- De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat door hem heden is afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering is uitgereikt het kohier No. 3 op bedrijfsbelasting voor het dienstjaar 1894/95 en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zyn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 13 April 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 13 April 1895. Herinnerden wij in een onzer voorlaatste nummers aan betaling der nog verschuldigde belasting op het personeel, ter voorkoming van vervolgingskosten, wij willen thans reeds tijdig er aan herinneren dat vóór den laat sten April, alzoo in deze maand moet worden voldaan het verschuldigde voor de bedrijfsbelasting. Een ieder doe met deze mededeeling zijn voordeel. Den 5den dezer deed Q-. P. Möller, vroeger te Oudeschild, thans gevestigd te Schagen, met goed gevolg het examen in de telegrafie bij de H. IJ. S. M. Oudeschild, 12 April. Toen het bij de stormvloeden van den afgeloopen winter bleek, dat de schuur- of wrijfpalen in de haven niet hoog genoeg waren om te voorkomen, dat de vaartuigjes op de kade drongen, meenden velen verandering van dien toestand te moeten verzoeken. Tevens meende men, dat ter beveiliging der vloot, eene opsluiting binnen den havenmond kón voorkomen, dat er vaar tuigjes naar zee dreven, zooals reeds meermalen gebeurde, tot groote schade natuurlijk der eigenaars. Dezer dagen is door een aantal schippers en visschers in dien geest gerequesteerd bij de regeering. Een voorloopig onderzoek is, naar aan leiding van het verzoekschrift bereid door een ambtenaar van 's Rijks Waterstaat ingesteld. Waal, 10 April. Aan onzen plaatsgenoot, den Heer S. Dalmeijer, thans kweekeling aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, werd heden, na afgelegd examen, de acte van bekwaamheid als onderwijzer uitgereikt. Men schrijft uit Rozendaal, dat van Vrijdag tot Zaterdag lang het grensstation Rozendaal naar België verzonden werden 1360 stuks vee, een waarde vertegenwoor digende van f 154,000 Een zoo hoog getal is nog nooit bereikt. Naar de „Tel." van welingelichte zijde verneemt zou de Regeering reeds thans be sloten zijn, tot de benoeming eener staats commissie over te gaan, tot het uitbrengen van advies omtrent regeling en grondslagen eener pensioen verzekering voor oude werklieden. Reeds binnen een betrekkelijk kort tijdstip zou de benoeming dezer commissie kunnen worden tegemoet gezien. Naar het „U. D." verneemt, wordt door de Zwitsersche regeering beproefd van de Duitsche regeeriDg den vrijen doorvoer te ver krijgen van rundvee en varkens uit Nederland voor de Zwitsersche slachthuizen. Een brief in een bijbeltekst. Een geestelijke schreef aan zijn ambtsbroeder, wien hij zijn voornemen aankondigde om hem te bezoeken, een brief, waarvan de geheele inhoud aldus luidde„Waarde vriend 1 3 Joh. 213 en 14. Met hartelijken groet, uw, enz." De geadresseerde sloeg in het nieuwe tes tament den derden brief van Johannes op, waar in hoofdstuk 2, vers 13 en 14, het vol gende geschreven staat„Ik had veel te schrijver, maar ik wil u niet schrijven met inkt en penmaar ik hoop u haast te zien, en wij zullen mond tot mond spreken." De droogmaking der Zuiderzee. De Alkm. Crt. uit een bedenking tegen de rapporten betreflende de droogmaking der Zuider zee, zoowel tegen dat der Zuiderzee-Vereeniging," als dat der daarvoor benoemde Staatscommissie. „Zoowel de „Zuiderzee Vereeniging" als de Staatscommissie hebben by al hun beschouwingen zich vastgehouden aan het denkbeeldalle vrucht bare gronden der Zuiderzee moeten wedroogmaken. Daarna vragen zij zich afhoe het denkbeeld te verwezenlijken En hierop volgen de be schouwingen over den afsluitdijk. „Doch wat zy niet overwegen, wat zy niet beslissen, wat zy niet bedenken, alles ten gevolge van de door hen vooropgestelde meening, is di zou de droogmaking van den N. W. of N. O. Polder niet het meest aanbevelingswaardig en met 't oog op den stand der geldmiddelen van den Staat, te verkiezen zfjn I „In een vergelyking tusschen de voor- en nadeelen die b. v. de droogmaking van de Wieringermeer heeft en liefst dat gedeelte, waar de vruchtbaarste gronden te vinden zyn, boven het grootsche maar zeer kostbare plan dat zy moest beoordeelen, in zoodanige vergelyking is men niet getreden1" Volgens de Alkm. Crt. heeft de Wieringermeer b. v. voor de visschery de minste beteekenis van het geheele gebied der Zuiderzee. De visschery zou dus door droogmaking der Wieringermeer het minst geschaad worden. Verdere voordeelen van laatstgenoemde droogmaking zouden wezen, dat zy ook niet de enorme som van drie honderd vijftig millioen gulden vordert en wanneer 15,000 bunders land beschikbaar komen, kan de waarde der indirecte voordeelen, die men verwacht,getoetst worden aan feiten. Ook is van het uitgeven van tien millioen voor defensie geen sprake meer enz. Ten slotte zegt de Alkm. Crt., dat haar het groote nadeel van het grootsche plan juist dit schynt te zijn, dat het andere plannen tot ge- deeltelpke droogmaking, waar wèl iets van kan komen, tegenhoudt. Generaal Vetter wordt tegen 15 Mei hier te lande verwachteenige dagen daarna zal in de Maliebaan te 's-Gravenhage voor het front van het garnizoen, waarbij detache menten van de zeemacht, door H. M. de Koninginnen de plechtige uitreiking plaats hebben der eereteekens en Millitaire Wil lemsorde. Te Laren staat sedert een half jaar een paard in bewariDg. Kooper en verkooper,beiden uit andere gemeenten afkomstig, hebben de hulp van den rechter ingeroepen. De verkooper noemde het paar „eerlijk" (vrij van geheime gebreken), de kooper beweert dat het „dampig" was. Als iets ongewoons wordt uit Zoeter- woude gemeld dat de geit van een landbouwer aldaar, in het Westeinde, moeder is geworden van vijf groote, levende jongeD. Te Roermond zitten op dit oogenblik niet minder dan 23 personen in voorloopige hechtenis wegens moord, doodslag, mishan deling met zwaar lichamelijk letsel, kinder moord, enz. Te Utrecht zou een paartje in den echt verbonden worden. De bruidegom, die te Doornewaart woont, moest per spoor naar Utrecht komen, maar op den bepaalden tijd was mijnheer niet verschenen. De brieven besteller bracht echter een brief, waarin mijnheer de bruidegom te kennen gaf, dat „hij er liever maar van af zag" en bij het onnoodig oordeelde verdere briefwisseling te houden. De trouwpartij werd afgezegd en de bruid bleef ongehuwd. In het einde dezer maand en het begin van Mei zullen op Walcheren niet minder dan 25 verkoopiDgen plaats hebben, waaronder 6 7 hofsteden en een 9-tal boereninspannen. Dat beteekent. TEXELSCHE CODRAOT1.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1