Buitenland. Het dagblad de World, weet volgens telegram uit Londen, mede te deelen, dat de Erfprins van Coburg verloofd zou worden met Koningin Wilhelmina bij het aanstaand bezoek van H. M. aan Engeland. De klachten, welke bier te lande in den laatsten tijd steeds luider worden ovei flesschen- trekkers en wanbetalers en over denadeelige gevolgen van faillissementen, hebben reeds vaak aanleiding gegeven tot het zoeken naar middelen tot verbetering. Een der beste middelen is zeker dat de solide handel zich aaneensluit. In het vorig jaar is op het congres van den Neder!. Bond Maatschappelijk Belang het nut daarvan nog eens in het licht gesteld. Pogingen door vergaderingen van handelaren en fabri kanten gedaan om een vereeniging te stichten, zijn echter afgestuit op de moeielijkheid dat de meesten het te druk hebben om naar eisch voor de gemeenschappelijke belangen te kunnen optreden. Daarom tracht men nu een anderen weg in te slaan, door de stichting eener „Vereeniging ter bevordering der belangen van crediteuren in faillissementen en onderhandsche accoorden," zooals de lange titel heet, maar die tevens den korteren naam draagt van „Unitas." Verdeeling van een loterij-prijs. Over een zeer ingewikkeld geval van familie recht heeft de rechtbank te Amsterdam in het begin van dit jaar te beslissen gehad, loopende over de verdeeling van een prjjs in de Staats loterij en wel van een tiende van de f 100.000, neër- komende op f 8500 schoon. Uitvoerig vindt men de zaak vermeld in het „Weekblad van het Recht" No. 6629, waarin ruim 6 kolommen er aan ztjn gewijd. De feiten waren als volgt. Een stucadoor te Nieuwer-Amstel, in gemeenschap van goederen gehuwd, verliest zijn vrouw, maar verzuimt een inventaris op te maken, zoodat volgens de wet de gemeenschap biyft voortbestaan ten voordeele van zjjn minderjarig kind. Hij hertrouwt, tijdens de minderjarigheid van dat kind, wederom in volle gemeenschap, krfjgt uit dat tweede huwelijk twee kinderen en overlijdt na bp uitersten wil het beschikbaar deel van zijn nalatenschap aan zijn weduwe vermaakt te hebben. Twee dagen na zijn dood valt op een lot, dat hij uit den nog onverdeelden boedel der eerste gemeenschap had gekocht, de hoogste prijs. Drie maanden later overlijdt een der kinderen uit het tweede huwelijk. De vraag rees nu: behoort de prijs die na het overlijden van den vader op het lot was gevallen, tot z{jn nalatenschap? En zoo ja, hoe mo6tdie verdeeling plaats hebben De weduwe beweerde dat de prfls buiten den boedel viel. Het was een lot geldig voor de 4e klasse en zy had na den dood van haar man de f 1.30 betaald noodig om het voor de 5e klasse, waarin de pry's was gevallen, geldig te doen z{jn. De rechtbank besliste anders, daar de weduwe het lot niet uit den boedel gekocht of op andere wijze verkregen had en dus geacht moest worden de belangen van den boedel te hebben waarge nomen, door „een speculatie met een tot den boedel behoorend voorwerp," wat zij niet voor eigen rekening had mogen doen. De schutterö op de vlucht. - Eenige afdeelingen der schutterij te Amsterdam, zoo verhaalt het „Centrum", zouden Vrtjdag haar zomeroefecingen houden op het terrein aan de Nassaukade bij de Klinkerstraat Zóó was bepaald en zoo was gelast door de schutteriyke autoriteiten. Er was evenwel niet op gerekend, dat de straatjeugd zoo iets wel eens niet zou kunnen toestaan. En dat is onzen dapperen opgebroken. Waar de legioenen vandaan kwamen, is moeilijk te zeggen, maar er kwam een stroom van knapen en meisjes opdagen, die joelend en schreeuwend te kennen gaven, dat z(j, zoo al niet tegen de schutterij dan tcch tegen haar rxercitiën daar ter plaatse gekant waren. Wij konden op een afstand niet zien, of soms de schutters de eersten waren, die tot feitelijkheden overgingen, dan wel of zjj het relletje aanmoedigden. Kennende het goedmoedig en weinig offensief karakter b(j dezen tak van weerbaarheid, zjjn wij allicht geneigd het eerste niet te gelooven. In ieder geval, wat wij zagen was vreeselfjk. Op een gegeven oogenblik tcch daalde een hagelbui van Bteecen en aardkluiten in zoo groote massa uit het leger der woedende jeugd op de landsverdedigers neer en hief de „hoop der toekomst" zulk een oor- verdoovend krijgsgeschreeuw aan, dat standhouden der aangetreden schutters niet meer mogelijk was, zoodat zfl onder den luiden zegezang der overwin naars het hazenpad kozen. Waar zy verder de zomeroefeningen hebben gehouden, is ons onbekend. De overwinnaars verstrooiden zich by de nadering van één diender. Bat kleine oorzaken soms groote gevolgen hebben, bleek d.d. weder voor de Haagache rechtbank. Een familie te Rijswijk miste haar poes: Manheer ging zoeken, hoorde miauwen in den wijnkelder en ziet, daar kwam poes te voorschijn. Op zich zelf was dit nu niets bij zonders, maar hoe was het beest er ingekomen? Een keldergat, of andere opening, was er niet, dus moest de deur geopend zijn geweest en het diertje toen zjjn binnengeslopen. Men ging aan het onderzoeken en nu bleken ongeveer 60 flesschen wijn en sterken drank ter waarde van f 70 f 80 verdwenen. Dat kon poes toch niet gedaan hebben. De verdenking viel op de keukenmeidin die inrich ting werd gezocht, en met resultaat. Op haar kamertje werd afschrapsel van etiqetten en een paar kurken gevonden, overeenkomst hebbeDde met die in den kelder, benevens een schaar waaraan nog afschrapsel van papier zat. Het onderzoek werd uitgestrekt tot de woning der ouders van de keukenmeid en daar werd nog een flesch gevonden met half afgeschrapte etiquetBourgogne-Nuit. De officier van justitie vond in al deze aan wijzingen termen om eene vervolging in te stellen tegen de meid en haar nog bjj ten laste te leggen dat zij den kelder met een valschen sleutel had geopend. Die beschuldiging nu was, volgens de meid, wel zoo onredelijk mogelijk. zy, een eerlijke keukenmeid zou gestolen hebben en nog wel drank I Zij, die nimmer dronk, neen, dat was te bar. Maar ziet daar kwam een tuinmans jongen, die zjjn mond niet kon houden, verklaren dat hij wel eens 16 centen bitter voor de keuken meid haalde terwjjl mevrouw de meid nu en dan 's ochtends wel eens een beetje „katterig" vond. Noch door het een noch door het ander liet de meid zich overbluffen. Als zij al eens voor „16 centjes" had laten halen was dit geweest met die barre koude van den winter en hare ontoepasselijkheid 's morgens was het gevolg van een maagkwaal. Niettegenstaande de ontkentenis, achtte het O. M. den diefstal wettig en overtuigend bewezen en vorderde 6 maanden. Wie meent dat men bij karnemelk niet zingen, bij karnemelk niet vroolijk zjjn kan, die leze, om van zijne dwaling genezen te worden, het loflied, dat de Duitsche vereeniging tegen het misbruik van geestrijke dranken op de karne melk heeft gedicht. Het is in 't Platduitsch geschreven, een taal, die genoeg overeenkomst met het Nederlandsch heeft, dat Nederlandsche lezers, dit loflied in 't oorspronkelijke kunnen genieten. Het luidt aldus Blos Bottermelk I Dat Bier gift Schlag, De Wien gift Gticht, De Branwien Kopper in 't Gesicht De Porter uns dat Bloot verdickt, Champagner gor de Been uns knickt, De Grog makt dumm, De Kaffee blind, De Thee makt uns an Kraft to'n Kind; Dat, wat de Minsch noch drinken kann, Is Bottermelk, de nahrt den Mann, Makt frisch dat Hart, Dat Liev uns reen, Uns klor den Kopp, Un flink de Been. Bemoeizucht. Sommige menschen schijnen er bijzonder veel genoegen in te vinden zich met een andermans zaken te bemoeien. Doch over 't geheel is er niets wat minder de moeite loont. Niemand is ooit rijk geworden door zich met een anders zaken te bemoeien. Maar wel heeft menigeen het ver gebracht door goed op zijn eigen zaken te letten, en die van anderen maar aan henzelven over te laten. (ZbU Volgens telegrafische berichten kaniederen dag de beslissing worden vernomen van de vredesonderhandelingen tusschen China en Japan, De brandweer van San Pancisco heeft, ter bestrijding van den vfjand, een nieuw en machtig wapen te harer beschikking gekregen, dat alles overtreft wat zij tot nu toe bezat. Met de watertoren batterij, zooals de uitvinder het noemt, worden per minuut 16 kubieke meter water in een brandend gebouw geworpen. By de officieele proefnemingen, geleid door den hoofd ingenieur, bleek 't, dat deze battery een waterstraal van 7 V» centimeter dikte, 90 meter wyd wegslingerde en daarby 16 kubieke meter uitspoot, Een ware zondvloed! In hoofdzaak komt de inrichting hierop neer, dat vier gewone stoomspuiten gekeppeld worden aan een uit koper en brons bestaanden windketel, met een zeer korte beweegbare straalpypi Alles en alles weegt niet meer dan 80 kilogram, en de straalpyp kan uiterst gemakkeiyk met de hand naar alle richtingen gesteld worden. Wat in deze nog vooral onze belangstelling verdient, is, dat de uitvinder, H. Gorter, een Nederlander is. („N. v. d. D." Eenige leden der Fransche Kamer hebben een voorstel ingediend dat van groot belang is voor jongere Franschen, die buiten hun land gevestigd zyn en hunne nationaliteit wenschen te behouden. Als die jongelieden niet buiten Europa wonen, moeten zy hun militaire plichten ten volle vervullen en kunnen dus by overtreding daarvan, niet in Frankryk terugkeeren zonder zich aan straffen bloot te stellen. Dit heeft ten gevolge gehad dat niet weinigen zich in een ander land naturaliseeren en althans niet op komen. In 1893 waren er niet minder dan 2192 zulke achterbiyvers. In Oostenryk en Italië hebben in den nacht van Zondag op Maandag groote aarbevingen plaats gehad. Het ergste schynt het inLaiboch te zyn geweest; tusschen half twaalf en half acht zyn daar 31 schokken geteld. Volgens telegrammen van daar zyn alle huizen, kerken en gebouwen in de geheele stad beschadigd en verscheidene menschen gedood of gewond; alle inwoners kampeeren in de open lucht. Te Fierme vluchtten de menschen in hevige angst op de schepen die in de haven voor anker lagen; in een oogenblik waren deze stampvol. Een deel van Hongarye wordt nog altyd door hoogwater geteisterd. De Maros, tijdelijk wat gezakt, is weer gewassen, tot vier meter boven normaal peil. Het grondwater sypelde Dinsdag bedenkeiyk door de dyken. Alle man waren aan 't werk gezet. Te Pecska stonden 340 huizen in het water. Te Koscu is de Witte Körös buiten haar oevers getreden, en etteiyke huizen zijn ingevallen. De Japansche gezant te Washington heeft officiéél bericht ontvangen van de Japansche regeering, waarin wordt gemeld dat waarschynïyk reeds spoedig eene overeenkomst tusschen de Chineesche en Japansche gemachtigden zal worden getroffen. Men verwacht daarom, dat reeds spoedig de vrede tusschen Japan en China zal worden gesloten. De volledige inhoud van het vredes-tractaat is nog niet bekend. Men gelooft echter dat de Japan ners eenige concessies hebben gedaan. Belastingen. De inwoners van Dortmund weten wat belasting betalen is. Voor het dienstjaar 1895/96 worden geheven 140 opcenten op de inkomsten 200 op de grond- en 160 op de bedryfs- belasting. Geen gelukkiger land dan IJslandTerwyi men op het vasteland drie jassen moest aantrekken en dan nog naar de kachel verlangdeterwyi op het vasteland de sneeuw soms voeten hoog lag had men op IJsland echt voorjaarsweer; den22sten Maart is er voor de eerste maal sneeuw gevallen. De visschers hebben goede zaken gemaakt, en de boeren niet minder, want den ganschen winter heeft men het vee in de weide kunnen laten. Indien het zoo blyft doorgaan, wordt het tyd, dat IJsland van naam verandert. Een oog tot pand. Te Parys werd dezer dagen een oude man, Girard genaamd, bewusteloos van den honger op straat gevonden, naar een apotheek gedragen. Men zette den armen tobber een bord warme soep voor en bemerkte, dat hy zyn rechteroog kwyt was. Daarover ondervraagt, verhaalde hy de volgende ïydensgeschiedenis. Lang geleden had hy door een ongeluk zyn rechteroog verloren, hetwelk door een glazen oog vervangen werd. Toen hy nu eenige weken geleden door werkeloosheid zyn huur niet kon betalen, moest hy zyn huisheer zyn glazen oog tot pand geven. Nu kon hy echter eerst recht geen werk vinden. Een collecte, onder de verontwaardigde omstanders gehouden stelde den armen man in staat zyn oog W6der in te lossen. Spaansche smokkelaars hebben de volgende list gevonden om tabak in Spanje binnen te smokkelen. Een schip met tabak komt de baai van Gribaltar binnen, waar geen invoerrecht van tabak geheven wordt; in de haven worden een vyftigtal honden, thuisbehoorende in verschillende dorpen langs de Spaansche kust, aan boord ge bracht. Zoodra de nacht gevallen is worden de dieren over boord geworpen, elk met een pak

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2