N°. 791. Zondag 5 Mei. A". 1895. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland* Dit blad verschoot Woensdag;- en Zaterdagavond. Advertentiön vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTEËN worden aangenomen bij de Uitgever» LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bobo op Trnt Inschrijving voor de schutterij. TEXEL, 4 Mei 1895. Woensdagavond hield het Nutsdepartement „Texel" eene huishoudelijke vergadering. Of vele leden deze vergadering wellicht hebben gedacht (omdat het 1 Mei was) als eene na volging van elders op den lal,° Mei, en daarom bij wijze van protest afwezig bleven, is ons tot nog toe niet duidelijk geworden, doch een feit is het, dat het aantal ter vergadering opgekomenen, zeer gering was. Gelukkig dat voor deze vergadering niet van toepassing was de bepaling dat minstens een bepaald getal leden aanwezig moet zijn om de vergadering voortgang te doen hebben, zoodat de weinige opgekomenen althans niet vruchteloos de tocht naar de vergaderzaal hebben gemaakt. Tot afgevaardigde naar de alg. verg., in Juni te Amsterdam te houden, werd gekozen de heer de Braaiomtrent de punten van beschrij ving werd den afgevaardigde vrij mandaat gegeven. De rekening over 1894/95, van de alg. be waarschool (welke in deze vergadering werd gedaan) wees een bevredigend slot aan; de begrooting voor 1895/96 was minder gunstig, eene vermeerdering van inkomsten is voor eene goede uitkomst zeer gewenscht. Tot lid van de commissie voor deze instelling werd herbenoemd bet aftredend lid de Rooij. Behalve het jaarverslag over de alg. bewaar school zoomede 6enige ingekomen stukken, was verder niets bijzonders aan de ordede af wezig gebleven leden die mogelijk voor eene Mei-betooging beducht waren, zullen dus be merken dat hunne vrees ongegrond was. De werkzaamheden voor de vergadering van de Tex. IJsclub, gisterenavond gehouden, waren van huishoudelijken aard. Uit de gedane rekening bleek dat de ont vangsten hadden bedragen totaal f 179.45, de uitgaven f 2 1 3.786, zoodat een tekort van f 34.33s moest worden geconstateerd. Voor de afdeeling Werkverschaffing waren de ontvangsten f 1414.26, de uitg. f1298.54'/,. Onder deze ontvangsten was begrepen het restant van het vorig jaar ad f 208.27. Vervolgens werd een zaakrijk verslag gedaan over het afgeloopen jaar, en had de verkiezing plaats van leden voor het bestuur in plaats van de aftredende, niet herkiesbare. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. Rab Sr., P. Keijzer Tz., J. de Jongh en R. Kuperus. Uit de gedane mededeelingen bleek dat de IJsclub heeft afgezien van de ijsbaan in de jachtmars, tengevolge de groote kosten en vele moeite welke deze gelegenheid met zich brengt tegenover het weinigloonend bezoek hetwelk aan die baan ten deel valt; het bestuur ziet echter uit naar eene betere gelegenheid, waar meer bezoek kan worden verwacht. De vergadering was niet druk bezocht, doch het was ook geen feestavond; wel werd voor een eventueele feestavond in den vol genden winter, een plan ter sprake gebracht door een der aanwezigen; een ander lid sprak de wenschelijkheid uit dat de IJsclub hare bemoeiingen iets verder zoude uitstrekken, door ook des zomers eens een volksfeest te organiseeren, een wenscb, welke nog al in stemming vond. Onder de gemeenten aan wien ter voor ziening in de behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs, bij Kon. besl. van 14 Maart j.l., behalve de Rijkssubsidie volgens art. 45 der Wet op het lager onderwijs, alsnog sub sidie wordt verleend, vinden wij vermeld de gemeente Texel voor eene subsidie van f 7000. Uit het verslag van de 9dejaarlijkschealge- gemeene vergadering van de vereeniging tot bevordering der visscherij, d.d. te Amsterdam gehouden, stippen wij het volgende aan „De afdeeling Oosterend (Texel) besprak vervolgens een bezwaar tengevolge van het Marine-toezicht. In Den Helder stond een groot visschersgebouw, waarlangs oorlogsbooten en marinesloepen onophoudelijk voeren, en de vischvaart dan zeer belemmerden. De marine schepen lagen voor dat gebouw en dwongen daardoor de visschersvaartuigen vlak naast elkaar te gaan liggen, hetgeen bij ruw weêr zeer gevaarlijk was. De afd. Den Helder voerde over dit en nog eenige andere be zwaren het woord, en het hoofdbestuur ver klaarde zich bereid, omtrent deze quaestie stappen bij de Regeering te doen. Mede op voorstel der afd. Oosterend zal het hoofdbestuur namens de Vereeniging aandringen bü de Regeering op herziening der bakens in Foksdiep en op het inrichten van een visschershaven aan de Oostkaap te Oosterend op Texel. TKXELSCHE COURANT. Abennementsprijt per 3 maanden Voor Dan Bubo SO Gts. Franco per post door go- heel Nbmbland 46 OU. - Naar A wt li ra a en andere landen met verhooging der porto'». Prijt der Advertenliên Van 1 tot 6 regel» 80 OU. Iedere regel meer 6 Ot». Groot» letUr* en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummer» 3 Ot». per nummer. Inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Texel, brengen ter algemeene kennis, dat het verzoek van PIETER KEIJSER Pz., wonende te Texel, om in het perceel, kadastraal bekend Sectie K. No. 1331 plaatselijk geteekend Wjjk B. 357, eene slachterij te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Texel, den 3 Mei 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Steick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. PASPOORTEN. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van de milicien- verlofgangers der land macht, lichting 1888 en der zeemacht 1890, dat z{] hunne paspoorten ter Secretarie der Gemeente, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, persoonlijk kunnen komen afhalen. Texel, den 3 Mei 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Herziening lyst van inkwartiering. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel maken bekend, dat is aangeplakt en gedurende 14 dagen van den 3 tot en met den 17 Mei a. s. ter Gemeente Secretarie voor een ieder ter inzage ligt de herziene HJst van de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van krijgsvolk in aanmerking komen, met aanduiding van de mate waarin leder hunner, naar gelang van de beschik bare ruimte zijner woning en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen voorzien. Texel, den 3 Mei 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel noodigen bfl deze uit lo. alle mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1870; 2o. alle mannelijke ingezetenen, geboren in de jaren 1881 tot en met 1869, die, ofschoon in andere gemeenten reeds ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorig jaar in deze Gemeente zijn komen wonen 8o. alle vreemdelingen, die sedert de laatste inschrijving in de termen zijn gevallen, om alB inge zetenen te worden beschouwd; om, met overlegging van een extract-geboorte acte, zoo zt) elders geboren zijn, zich ter inschrüving voor de Schutterij aan te melden ter Gemeente-Secretarie tusschen den 15den en den 31sten Mei e. k,; terwijl voorts wordt medegedeeld, dat voor die inschrijving meer bepaaldelijk zitting zal worden gehouden op Maandag, den 20 Mei 1895, des voormiddags ten 10 ure Wordende hierbij, ter voldoening aan artikel 8 van het koninklijk besluit van den 21sten Maart 1828, Staatsblad No. 6 nog medegedeeld eenige bepalingen, vastgesteld bij het 2de hoofdstuk der Schuttert)-wet, betrekkelijk de inschrijving voor de Schutterij, luidende Art, 6 Elk jaar, voor den eersten Juni, zullen de ingezetenen, die op den eersten Januari van het jaar hun 25ste jaar van ouderdom zullen zfln ingetreden, zonder onderscheid of zt) vermeenen mochten al of niet tot de vrijgestelden ofuitge slotenen te behooren, verplicht zijn. zich bij het bestuur der Gemeente, in welke z(j wonen, voor de Schutterij te doen inschrijven. Art. 7. ZO, die in meer dan eene Gemeente hun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, zullen tot de in schrijving verplicht zijn, binnen die Gemeente, alwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig ia. Bijaldien in die verschillende Gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schutte rijen bestaan, zullen zij zich doen inschrijven in de Gemeente, alwaar z|j voor de personeele belasting zjjn aangeslagen, en de ambtenaren in die Gemeente alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden. Art. 8 Die van hunnen ouderdom ge.en voldoend bewijs geven, zullen door het plaatselijk bestuur worden ingeschreven, naar deszelfs oordeel, overminderd de bevoegdheid van den inge schrevene, om van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken. Art. 9. Die bevonden zullen worden zich niet vóór 1 Juni te hebben doen inschrijven, zullen door het plaatselijk bestuur ambtshalve ingeschreven worden, en door den schuttersraad worden ver wezen tot eene geldboete, terwijl zij daarenboven zonder loting b{j de schuttert) zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geen redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Texel, den 3 Mei 1895 Burgemeester en Wethouders voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN, Burgemeester. J. A. WESSTRA, Secretaris.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1