N°.r 792. Donderdag 9™Mei. A". 1895. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijt per 3 maanden Voor dkn Burg 80 Cts. France per post door ga- heel Nedsbland 46 Ct«. Naar Amsfjka en snüere landen met verhooging der porto'*. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Pryjt der AdvertentiSn Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummer* 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, PariestraatBraa op Tixhl TEXEL, 8 Mei 1895. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Texel is benoemd de Heer K. J. W. Kempers, thans waarnemend ontvanger alhier. Ter markt waren Maandag aangevoerd 1 Koe, 2 Schapen, 9 Nucht. Kalveren en 27 Biggen. De handel was van geen beteekenis. Oosterend, 5 Mei. De deelhebbers der te Texel gevestigde Onderlinge Zee Assurantie- Maatschappij hielden jl. Zaterdag eene vergadering tot herziening van het Reglement. De vergadering werd geleid door den nieuwen Directeur, den heer J. P. Noordyk, die zich by de opening voorstelde als opvolger van den heer Johs. Eelman en den wensch uitsprak, dat hij steeds met Commissarissen en Deelhebbers aan- j genaam en nuttig zou mogen werkzaam zijn in het belang der Maatschappij, terwijl hij beloofde, te zullen trachten zooveel mogelijk anderen tot deelname op te wekken. Hierna werd ter tafel gebracht het door het Bestuur voorgestelde gewijzigde Reglement en naast het bestaande behandeld. Bijna alle voor- j gestelde veranderingeu werden goedgekeurd. De voornaamste wijzigingen zijn de volgende De Directeur wordt voortaan door Commissa- j rissen benoemd voor den tijd van 6 jaren en kan ten allen tijde zijne betrekking neerleggen, j De schippers der verzekerde vaartuigen moeten j te Texel wonen. Alleen geladen vaartuigen ontvangen by avery op de Schelde en Zeeuwsche stroomen met inbegrip der Dordsche killen, alsmede in de sloot van 't Vlie tol aan de haven 5/io der geleden schade. Schade beneden f 15 wordt niet vergoed. By groote averyen kan omslag geheven worden j tot f 50 per mille. j By wettige uittreding ontvangt de deelhebber j 3A der kassaldo's ten zyne name geboekt. Schade aan het roer toegebracht wordt niet vergoed, tenware het Bestuur termen tot ver- goeding heeft. Bedragen by averyen de kosten van herstel meer dan t 50, dan kan het Bestuur gelasten waar de herstelling zal plaats vinden. Boeten worden gestort in de kas van het fonds voor kleine averyen. Het merk van diepgang moet ten koste van den deelhebber binnen een half jaar na de dagteekening van de polis zyn aangebracht. Elk deelhebber kiest by de polis een eenig domicilie op Texel. Een voorstel tot wyziging der grondbeginselen der Maatscbappy moet door de meerderheid van het Bestuur gesteund worden. De slotbepaling luidt thans Naast hetgeen ten name van de deelhebbers geboekt staat en naast het fonds voor kleine averyen wordt een reservefonds opgericht, dat dient om buitengewone verliezen of uitgaven te dekken. Het Bestuur bepaalt, wanneer dat fonds zal worden aangesproken. Het fonds, dat thans in de boeken onder den naam van Maatschappelyke kas voor byzondere aangelegenheden voorkomt, zal voortaan reserve fonds worden genoemd. Na behandeling van dit alles werd de verga dering gesloten, waarbij de Directeur de verga derden bedankte voor het geduld, waarmede zjj het een en ander hadden aangehoord en behandeld en sprak den wensch uit, dat de Maatschappy geene groote verliezen zal te wachten hebben. Naar men verzekert, draagt de thans van den Raad van State terugontvangen wet op de personeels belasting een progressief karakter, waardoor de heffing meer in over eenstemming wordt gebracht met de draag kracht der bevolking, waarvan een verlichting van den druk dezer heffing op den midden stand en de kleine burgers het gevolg zal zyn. Helder, 7 Mei. Een ontzettend ongeluk had hier heden nabij het spoorwegstation plaats, even voor de aankomst van den trein die hier tegen zes uur binnenloopt. Twee kinderen, een knaapje van zeven en een meisje van acht jaren, kropen onder den afsluitboom van den overweg door en beproef den nog de rails over te steken, toen de trein in de onmiddelijke nabijheid was. Een der kleinen was terstond een lijk en 't andere stierf eenige uren later aan de vreeselijke wonden. De moeder der kinderen was schier zinne loos toen haar de ontzettende tijding werd gebracht. De vader, de machinist W., vertrok voor eenigen tijd naar Transvaal. Uit het voorloopig onderzoek moet gebleken zijn, dat het treinpersoneel aan 't onheil geenerlei schuld kan hebben. In Ferwerderadeel wordt bij verhuringen van boerenplaatsen in den laatsten tijd door sommige verhuurders onder de voorwaarden de bepaling opgenomen, dat de huurder twee hectaren moet bebouwen met vlas, en dat dit product in den winter op de plaats zelve moet worden bewerkt. Met het oog op de lage vlasprijzen in dezen tijd is er tevens bij bepaald, dat eventueels schade door huurder en verhuurder gezamenlijk worden gedragen. Ook in Kollumerland komt deze bepaling in sommige huurcontracten voor. Deze maatregel wordt ingevoerd in het belang van werkver schaffing in den winter. In zake de bedryfsbelasting, eerstdaags weder aan de orde, is het volgende zeker niet ondienstig ter vermelding: Die in de vermogensbelasting zyn aangeslagen, ontvangen biljet B zonder dat ze er om behoeven te vragen. Zoo ook zy, wier inkomsten hoofd- zakeiyk bestaan uit een vast traktament, wacht geld, pensioen, of andere vaste inkomsten. En ook zij die verleden jaar f 24 of meer aan bedryfs belasting hebben moeten betalen. Maar zy, die niet in de vermogensbelasting zyn aangeslagen en wier inkomsten veranderiyk zyn (neringen en bedryven) en niet zooveel bedragen, dat ze verleden jaar f 24 moesten betalen, ont vangen geen biljet B, tenzy ze het vóór of op 15 Mei schriftelijk bij den ontvanger aanvragen. Willen deze belastingschuldigen dus eveneens hunne inkomsten zelf opgeven, dan dienen zy hunne aanvrage om biljet B tydig te doen. Men zy' indachtig, dat eene aanvrage om biljet B ten gevolge heeft, dat de aangifte niet door een college van zetters, dat men in iedere ge meente vindt, wordt behandeld, maar door eene commissie van aanslag, bestaande uit 3 leden en een voorzitter, welke commissie zitting heeft voor 1 tot 88 gemeenten. Naar de „Tel." uit goede bron verneemt, doch onder „reserve" mededeelt, zou de Minister Van Houten principieel niet tegen kiesdwang gekant wezen. Hoewel in dezen geest in het kiesreehtontwerp geen bepaling is opgenomen, zou de mogelijkheid niet uitgesloten wezen, dat daartoe alsnog werd overgegaan. Mocht in dien zin eene wijziging of voorstel van de Tweede Kamer uitgaan, dan zou de Minister zich daar niet tegen verklaren. Of van de Rijkspostspaarbank ook gebruik gemaakt word. Gedurende de maand Maart 1895 is bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 1,690,224.92 en terugbetaald f 1,469,787.86. Meer ingelegd dan terugbetaald f 220,437 06. Aan het einde der maand Februari 1895 was ten name van de verschillende inleggers ingeschreven f 38,845,088.05», aan rente over 1894 is alsnog bijgeschreven f 5506.76, zoodat het tegoed op ultimo Maart 1895 bedroeg f 39,071,031.86». In den loop der maand zijn 5810 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven, 2132 geheel afbe taald, zoodat aan het einde der maand nog 463,958 boekjes in omloop waren. Uit Wolvega wordt gemeld Ook te Koningsbergen onder Oldeholtpa op 'U uur afstand van hier kan meD, evenals aan den straatweg Velsen IJmuiden, een holbewoner vinden. Hendrik Veld, ruim 70 jaren oud, heeft een gat in den grond gegraven, ter lengte van ongeveer 6 M. en ter breedte van ongeveer 3 M., waarvan de kamer eene oppervlakte heeft van ongeveer 9 M2. en de overige ruimte is ingenomen door eene bedstede en de gang 1 Eene zolder is hierin niet te vindenalleen een soort rieten dakje moet hem voor den regen beschermen. De man die hierin sedert jaren alleen woont, verzekerde dat het niettegenstaande den streDgen winter, in zijn verblijf niet gevroren had. In de „Amst. Ct." deelt een lezer mede, dat hij, na zijne personeele belasting ten volle betaald te hebben, per waarschuwing nogmaals ten kantore geroepen werd, waar het bleek, dat een ambtenaar zich indertijd vergist had en een halve cent te weinig had berekend. Schier ongelooflijk is verder de bijzonder heid, dat men den belastingschuldige nog de kosten van de waarschuwing liet betalen. Volgens het „Vad." zal de Minister van Justitie het wetsontwerp van zijn voorganger Smidt weder indienen, strekkende om de gerechtskosten niet ten laste te brengen van de veroordeelden. Dit denkbeeld vindt veel bijval. Het is dan ook in strijd met het recht dat iemand, door den rechter veroordeeld tot eene boete, soms van gering bedrag, twee, zes, ja tienmaal zooveel moet betalen aan gerechtskosten. Het „Vaderland" deze zaak besprekende, haalt een paar voorbeelden daarvan aaneen voddenkoopman die tot 50 cents werd veroor deeld, moest f 4.64 betalen voor een voermaD, wien eene boete van f 1 was opgelegd, beliepen de kosten f 7.17, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1