Buitenland. Marktberichten. Op do den 6 dezer te Purmerend gehouden jaarmarkt waren aangevoerd 2058 runderen, vorige jaar 1413 stuks. De prijzen waren hooger en de handel vlug. Al het aangevoerde is verkocht geworden. Van het garnizoen te Venloo zijn 25 huzaren tegelijk gedeserteerd. Zij zijn de grens overgetrokken, om in Pruisen werk te zoeken. Welk werk? Vroeger werden de standplaatsen voor draaimolens en dergelijke inrichtingen op de Dordtsche kermis onder de liefhebbers verloot, met dien verstande, dat stadgenooten het voorrecht hadden, eenmaal ingenomen stand plaatsen te behouden of onderling te verwis selen. De gemeenteraad achtte 't evenwel verkieselijk om, naar het voorbeeld van andere gemeenten, die standplaatsen in het openbaar te verpachten. Dit jaar is dit voor de eerste maal geschiedt en met uitstekend succes. Terwijl vroeger vijf standplaatsen slechts f 500 opbrachten (het marktgeld bedroeg toen van f 150 tot f 50 per standplaats), zijn deze thans gegund voor f 1941.75, zoodat de gemeente door de nieuwe regeling een voordeel geniet van f 1441.75. Naar de „Tel." van welingelichte zijde vernam, zou de stand der werkzaamheden er weinig toe leiden om reeds thans de meening uit te spreken, dat de Raad van State reeds binnen zulk een kort tijdstip met zijn advies gereed zou wezen, dat de Tweede Kamer bij haar wederbijeenkomen het kiesrecht-ontwerp gereed zou vinden. De landbouwers te Zuid-Beveland ont vingen dezer dagen een tamelijk druk bezoek van handelaars in paarden voor buitenlandsche rekening, om negotie te doen. Vooral naar zwaar gebouwde exemplaren van het mannelijk geslacht deed zich goede vraag voor. Dienten gevolge zijn de prijzen belangrijk gestegen. Noemde men voor eenigen tijd een bedrag van f 400 per stuk hoog, thans bedingt men met goed gevolg sommen van f 500 en daarboven. Een boerderij met 20 hectaren bouw- en weiland in den Groot Mijdrechtsch en polder is te Utrecht verkocht voor f2.- De polder- lasten bedragen daar f 45 per jaar en per H.A. Naar men verneemt, kan de indiening van het wetsontwerp betreffende de personeels belasting bij de Tweede Kamer spoedig worden tegemoet gezien. Lastige vijanden in bloempotten zijn aard wormen. Wanneer een bloem in de huiskamer kwijnt, kan men er haast van verzekerd zijD, dat de aanwezigheid van wormen er de oorzaak van is. Verpotten is dan natuurlijk noodig. Wil men dat evenwel niet doen, dan make men een afkooksel van de gewone kastanje en begiete daarmee de aarde in de potten. Dit hindert de planten niet en verjaagt terstond de wormen naar de oppervlakte, waar ze over den rand der potten een goed heenkomen trachten te vinden. Bfj een jeugdig echtpaar had een bloed verwant reeds acht dagon lang zich ingekwartierd die aanvankelijk zeer minzaam ontvangen was, maar het zich zoo gemakkelijk mogelijk begon te maken, dat hy lastig ging worden. Het echtpaar overlegde nu, op de beste wjjze den man weg te krijgen, zonder hem voor het hoofd te stooten. Eindelek stelde de vrouw des huizes net volgend plannetje voor: Weet je wat: van middag aan tafel moet je zeggen, dat de soep slecht en te zout is; ik zal je tegenspreken; we krijgen hooge woorden, halen hem er in en vragen hem, wie van beiden gelijk heeft. 'Geeft hij my gelijk, dan wordt jij woedend - en omgekeerd. Zoo gezegd, zoo gedaan. De echtelieden hebben groot ongenoegen en laten ten slotte den logé als scheidsrechter fungeeren. Deze echter zegt bedaard Hoor eens, ik heb me voorgenomen om die paar weken, dat ik bjj je denk te blijven, me niet in je huiselijke twisten te mengen. Ooze zuivelhandel op Engeland. Voor een commissie uit het Engelsche Lagerhuis werd gehoord de heer Webb, een der grootste kaashandelaren te Londen. Deze verklaarde, dat, behalve uit Amerika en Duitschlandf ook uit Nederland kaas werd ingevoerd, gemaakt van afgeroomde melk en olie. Zulke kaas ging spoedig tot bederf over en hij meende, dat verkoop daarvan, als voedsel, moest verboden worden. En dan klaagt men nog, dat onze zuivelhandel op de Engelsche markt achteruit gaat 1 In een onzer vorige nummers namen we een verkort artikel op, ontleend aan De Huisvrouw, waaruit bleek dat dit blad allesbehalve was ingenomen met de motie, door het congres van het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond aangenomen, waarbij aan het centraal-bestuur werd opgedragen, bi) deRegeering aan te driögen op afschaffing van fabrieksarbeid door gehuwde vrouwen. Het Huisgezin is van meening, dat er wel iets waar is in hetgeen De Huisvromo zei, maar over het algemeen is toch De Huisvrouw hoogst onbillgk en onredelijk, meent Het Huisgezin- Als De Huisvrouw wezenlijk was, waarvoor z(j zich uitgeeft, dan zou zij begrijpen dat in den regel de man, de kostwinner, buitenshuis en de vrouw, de huismoeder, binnenshuis behoort te wezen. Dat eenmaal aangenomen, spreekt het vanzelf, dat in het algemeen fabrieksarbeid voor de gehuwde vrouw minder te pas komt. De man behoort genoeg te kunnen verdienen om in de behoeften van vrouw en kinderen te kunnen voorzien- En juist daarom is het goed, dat de vrouwen hem geen concurrentie aandoen en zjjn loon bederven door voor minder geld werk te doen, wat meer by zonder den man past en een mansloon kan halen. De Huisvrouw mag dat niet uitleggen als een grof egoïsme, een toeleg van den man, om allen arbeid en het daarmee te winnen loon voor zich alleen te hebben. Want dat egt isme is een heel gezond en loffelijk inzicht van het welbegrepen eigenbelang, niet enkel van den man. maar ook van de vrouw en van het heele gezin. De man op het werk, de vrouw thuis b(j de kinderen, dat behoort de algemeens regel te wezen. Maar daar willen onze geëmancipeerde of vrije vrouwen niets van hooren. ZQ maken geen onder scheid tusschen de onderscheiden krachten en de onderscheiden roeping der beide seksen. Vrouwen en mannen moeten volgens haar in alles gelijkstaan, in rechten zoowel als in plichten. De vrouw kiezer en de vrouw fabrieksarbeider (en soldaat ook?) zoo goed als de man, ziedaar haar ideaal. „Ik bemerkte," verhaalde Franklin, „dicht by m(jn kantoor, onder de werklieden die met den bouw van een huis bezig waren, een man, die altyd goed geluimd was en een vriendelijken blik had voor iedereen. Al was de dag koud en zonder zonnestralen, zijn aangezicht straalde van genoegen en tevredenheid. Toen ik hem op zekeren ochtend ontmoette, vroeg ik hem naar het geheim van zijn gelukkig en vriendelijk voor komen. „Het geheim van mijn geluk dokter?" zeide hy„ik heb een van de beste vrouwenwanneer ik naar m(jn werk ga, heeft zij altijd een vrien delijk en bemoedigend woord voor my, terwfjl zij tot afscheid ons kindje met een kus voorhoudt. Wanneer ik 's avonds thuiskom, ontvangt ze my met een vriendeiyk gelaat en een harteiyken kus, terwyi ik het avondbrood gereed vind. Gedurende den dag heeft ze gewooniyk iets gedaan om my genoegen te doen. Daarom ben ik zoo vergenoegd en vind ik geen reden om tegen iemand een hard woord te zeggen." Zie, welk een macht de vrouw over den man heeft 1 Een vriendeiyk woord kan zooveel doen! Een welwillende groet en een vriendeiyk woord kosten niets en kunnen toch zooveel zegen aan- brengen in en buitenshuis. Het antwoord van Japan op de eischender drie mogendheden is te Beriyn en te Washington aangekomen. De Japanners zien af van de annexatie van het gebied op het vasteland van China en willen zich tevreden stellen met Port Arthur en een kleiner gedeelte van het voorge bergte Liao Tung, dan hun aanvankeiyk was toegewezen, mits de Chineesche regeering het bedrag der oorlogsschatting aanmerkeiyk ver- hooge. Derhalve zouden toch de Chineezen ten slotte weer het gelag moeten betalen. Dit antwoord der Japansche regeering heeft den Duitschën keizer noch Rusland en Frankryk volkomen bevredigd. Toch is het weer een stap nader tot den vrede, want de concessies, door de Japansche regeering toegestaan, kunnen in elk geval dienen tot grondslag voor nieuwe be sprekingen. De hoop, dat het spoedig tot eene schikking zal komen, biyft derhalve bestaan. By de behandeling der begrooting van land bouw in de Belgische Kamer stelde de heer Hector Denis voor een krediet te verleenen van 500,000 francs aan de regeering, ten einde daaruit subsidiën te verleenen aan de gemeenten, die grond in eigendom willen verstrekken aan landbouwarbeiders. Dit voorstel gaf aanleiding tot een debat, waarin de minister van landbouw verklaarde, niet byzonder ingenomen te zyn met het denkbeeld, doch wel te willen beloven het in overweging te nemen. Vreeseiyke wraak. E6n Z6kere meneer Wight dorst voor eenigen tyd in het openbaar beweren, dat er in geheel Virginië (Amerika) geen fatsoenlijk meisje te vinden was. Hy heeft deze uitdrukking leelijk moeten boetenop een eenzamen weg werd hy, gedurende een wandeling, door een groote menigte „fatsoenlyke meisjes", letteriyk met stokslagen doodgeranseld. Men is te Keulen zeer tevreden over de uitvinding van Herrmann over het vervoer van levende zeevisch naar het binnenland. Tot nog toe had men daaromtrent te kampen met een naar het scheen onoverkomelyk bezwaar. Het kwam toch niet slechts er op aan, gedurende het geheele transport de visschen in zeewater te doen verblijven, maar ook in dat water voort durend zuurstof aan te voeren en hunne uitwerp selen er uit te veiwyderen. Aan deze vereischten wordt door de nieuwe uitvinding voldaan. Dit is gebleken by de proefnemingen, die onlangs er mede zyn gedaan. Een aantal zeevisschen, als kabeljauw, schelvisch, tong, schol, tarbot en heilbot werden van de Nederlandsche kust naar Keulen vervoerd, alwaar zy alle levend aankwamen en werden afgeleverd, waarna men vervolgens vernam, dat zy aanvankeiyk beter smaakte dan zeevisch die op andere wyze werd vervoerd. Een Yankee, gezagvoerder van een koop- vaardyschip, dus wordt uit Monte Carlo aan de World gemeld, had behalve zyn lading ook twintig duizend francs aan boord, die aan zijne goede zorgen waren toevertrouwd. Hy moest Monaco aandoen en kon aan de verzoeking geen weerstand bieden, om in het speelhol een sommetje te wagen. Evenals alle beginners won hy onderscheidene malen, tot de fortuin keerde. Thans begon hy met 't hem toevertrouwde geld te spelen en na enkele uren was alles verloren het geld, en daar hy niet by machte was het terug te geven, ook zyn eer. De zeeman begaf zich naar de administratie van den speelbank, legde het geval uit en verzocht dat men hem het verdobbelde geld, dat het eigendom van anderen was, zou teruggeven. Na- tuuriyk waren de heeren doof voor het verzoek. „Onder dergeiyke omstandigheden, myne heeren", zeide de kapitein „heeft het leven voor my geen waarde meer. Ik ga naar myn schip terug en als ik over een half uur de twintig duizend francs niet heb, jaag ik me een kogel door het hoofd. Vooraf echter zal ik my de weelde ver oorloven jullie vervloekt casinogebouw te bombar deeren. Dat zweer ik met een duren eed. Goeden morgen, samen 1" Spoedig daarop zag men hem aan boord druk bevelen geven, de beide kanonnen van het vaartuig werden schoongemaakt en geladen en hyzelf richtte ze op het casino. Alvorens echter nog twintig minuten verloopen waren, naderde een beambte van de speelbank iD een sloep. „Kapitein", zeide hy, aan boord gekomen, op heel beleefden toon, „uw toebereidselen zyn onnoodig, u kunt de lading weder uit de kanonnen halen. Hier heb u je twintig duizend francs. Goede reis!" Amsterdam, 6 Mei. Aangevoerd 260 Run deren, le kwal. 68 A ct., 2de kwal. 58 ct. 3e kwal. 48 ct. per KG. 180 Melk-en kaltkoeienf 90 a 200; 7 Graskalveren f a 103 nucht. kalv. f 7 9; 85 Schapen f18 4 f 25; 450 Lammeren f 4 4 f 8; 585 vette Varkens 28 4 31 ct. per KG. Pnrmerend, 7 Mei. Aangevoerd 260 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 177 nucht. kalv. f 6 a 18; 158 vette Varkens 28 4 36 ct. per kg. 235 magere Varkens f 114 22. 636 Biggen f 3 a 7, 1984 Schapen en Lammeren89 Runde ren en 11 Stieren. Kip-Eieren f 2,75 a f 3,25 p. 100 Vette koeien, hooger in pry's, handel vlug, f 0.54 a f 0,66 per k.g. Gelde koeien, hooger in prys handel vlug f 80 a 150 per stuk. Melkkoeien, geen aanvoer. Vette kalveren, pryshoudeDd handel matig. Nuchtere kalveren, hooger in prys handel vlug. Vette varkens, hooger in prys, handel matig. Magere varkens en biggen, pryshoudend, handel matig. Vette schapen, hooger in prys, f 18 a f 26 per stuk. Overhouders, pryshoudend, handel vlug, f 14 26 per stuk. Lammeren pryshoudend, handel matig f 5 a f 13 per stuk.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2