Mtiete ldzim van Jen leer A. f.STAALMAN Buitenland., i—De Arnh. Ort. schrijftNaar wij met genoegen vernemen, zal ook onze legerreserve, nl. de schutterij, in het voorrecht deelen van de wijziging der uitmonstering. Alles wat wit is wordt rood. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en Oorlog zijn het na laDgdurige beraadslagingen over deze defensie-quaestie eens geworden. Intusschen verwondert het ons wel een weinig, dat men thans van de historische lijn afwijkt en terstond de schutterij op gelijken voet als de infanterie „uitmonstert." Tot hiertoe was het gebruikelijk, de tweede hands wapens en lederen uitrustingstukken van de infanterie „ter verdere afdraging" aan de schutterij te vereeren, dus waarom ook nü niet? Bestond er bezwaar, om de gele biezen en passanten over te doen aan het departement van Binnenlandsche Zaken. Te Schagen is het aan de veemarkten te merken, dat het weer uitstekend is. De prijzen der koeien stijgen met de week. Ook de schapen blijven hoog prijshoudendevenzoo de prijs der lammeren. Betreurenswaardig is het echter, dat er dit jaar in het Noorder kwartier zooveel flinke boerderijen onverhuurd zijn gebleven. Valsch Bankpapier te Amsterdam. In de vorige week is ten kantore van de firma Johannes Kramer Co., geldwisselaars op den Dam hoek Vijgendam, ter inwisseling aangeboden, een valsch bankbiljet van f 60; het werd door den chef dor firma aangehouden, en de politie, die onmiddelijk per telephoon in kennis gesteld werd, nam het bankje in beslag. De hoofdteekenen der valschheid zijnlo. de kleur is lichter2o. de hoogte is kleiner; 3o. het getal 60 aan de vier hoeken staat op veel lichter fond dan bij de echte; 4o. het watermerk is veel scherper dan bij de echte; 5o. het geheel is met de pen ge- teekend en zeer bedriegelijk, blijkbaar met hoogst kunstvaardige hand uitgevoerd; 60. de kop van den leeuw is een weinig kleiner dan bij de echte. Als een bizonderheid wordt gemeld dat den 6 Mei de bouwman Leendert Roozenboom te Roozendaal, gemeente Haastrecht, reeds aan het hooibouwen is gegaan. Het automatische restaurant, dat ook op de Reistentoonstelling te Amsterdam te zien zal zijn, werkt thans te Berlijn, op de Itali- aansche tentoonstelling. Als men er een stukje van 10 pfg. (6 ets.) in werpt, krijgt men een broodje een glas wijn of likeur, zelfs een kopje heete koffie. Het toestel valt zeer in den smaak, daar het alle wachten op kellners, fooien geven en dgl. overbodig maakt. Zondag werden door bemiddeling van dezen automaat 2700 broodjes, 9000 glazen wijn en 12000 kopjes koffie geleverd. Men meldt uit Goes „De schade, welke in tuinen en op akkers wordt aangericht door een kleine grijze slak, die zich met duizenden over de grond beweegt, is verbazend. Het jonge groen, dat bijzonder in den smaak schijnt te zijn bij deze vraatzuchtige dieren, moet het meest ontgeldenin sommige tuinen zijn spinazie, erwten, radijs en kool- planten totaal opgevreten. „Reeds zeer in de vroegte ziet men 's morgens mannen in de tuinen rondkruipen om dat ongedierte te verdelgen." „Het aantal landloopers en bedelaars, dat zich bij de politie te 's-Hertogenbosch (zoo schrijft men vandaar) aanmeldt om opgenomen te wordeD, wordt bfj den dag weer grooter. In den regel zijn het lieden, die voor enkele weken somtijds enkele dagen geleden met een heel aardige uitgaanskas niet zelden van f 50, f 60 en meer uit de gestichten te Veenhuizen werden ontslagen, en die thans, na eene vacantie-reis achter den rug te hebben, weer terug verlangen naar den „krententuin" zooals ze Veenhuizen noemen." Als een bewijs van stipte nauwgezetheid en rechtschapenheid kan dienen, dat dezer dagen een boerenknecht, sinds jaren in dienst bij een paar kinderlooze boerenlieden te S., niet ver van Rotterdam, onlangs bij het over- j lijden van den man een legaat van f 5000 ontving. Nu, kort voor het overlijden dei- weduwe, verzocht deze hem dringend hare overige nalatenschap teaanvaarden,als belooning voor trouwen dienst. Doch de boerenknecht gaf ten antwoord: „Geef hot maar aan uw familie, die het toekomt en het goed kan gebruiken. De baas heeft het voor mij al goed genoeg gemaakt." Als middel om muizen in trektassen enz. te dooden wordt het volgende als probaat aanbevolen Men neemt vogellijm en smeert daarvan een dikke laag op een plank. In het midden plaatst men iets, waar de muizen veel van houden en brengt daarna de plank op eene plaats, waar de muizen het meest zijn; ze verwarren in de lijm en zijn den volgenden dag dood. Achter de behangsels stopt men werk of uitgeplozen touw, goed gedoopt in vogellijm en waarop even zoo iets opgeplakt is, waar dat gebroed op verzot is. Het is een zeer wreed, maar probaat middel. („M.E.-R") Het vredeatractaat, tusschen China en Japan waarvan de ratificatiën den 8e te Chefoo zijn uitgewisseld, is het tractaat in zijn origineelen vorm, waaraan de Chineeesche en Japansche ge volmachtigden op 17 April te Simonoseki hun zegel hechtten, en drie dagen later door den Keizer te Hiroshima werd bekrachtigd. Over de wijzigingen, die noodig zijn geworden, nu Japan van het blijvend bezit van het schiereiland Liao- Tung heeft afgezien, zullen nu verdere onder handelingen gevoerd worden en daarvan zal dan een nieuw verdrag worden opgesteld. Te Washington is de offieieele kennisgeving ontvangen, dat Japan Wei-hai Wei zal bezetten ais waarborg voor de betaling der oorlogsschatting. Uit Petersburg wordt bericht, dat de Russische, Fransche en Duitsche eskaders in den Stillen Oceaan niet verminderd zullen worden, zoolang de kwestie tusschen Japan en China niet voorgoed geregeld is. Integendeel, de drie Mogendheden zullen nog meer schepen naar Oost-Azië zenden. Een vereeniging tegen babbelarij en laster praatjes is te Insterburg gesticht. De leden, die hun lidmaatschap strikt geheim moeten houden, verbinden zich om alle praatjes en lasterlijke geruchten, welke zfj hooren, terstond aan den betrokken personen mee te deelen, opdat deze een gerechtelijke vervolging zal kunnen instellen. De vereeniging is ook bereid aan belasterden geld voor te schieten voor de kosten der vervolging. Zoo'n geheime bond is wel geschikt om bab- belaaars en babbelaarsters schrik aan te jagen. Een beweegbare kerk. De bisschop van Noord-Dakota kan zich beroemen op het bezit van een zeer eigenaardige kerk. Tot zfln diocees behooren de ver uit elkaar liggende plaatsen, die langs de groote spoorwegljjn van de Northern Pacific, de Great Northern, enz. zijn ontstaan. Om nu de verstrooide schapen van z(jne kudde te kunnen bezoeken, heeft de bisschop als practisch Amerikaan door Pullmann een bijzonderen spoorwagen voor zich laten bouwen. Deze is 64 voet lang en onderscheidt zich uiterlijk bijzonder door e6n Gothisch transept. Binnen in bevindt zich aan het eene einde een kansel, een altaar, een lezenaar en een doopvont aan het andere einde een klein orgel. Voor de gemeentenaren zijn 80 stoelen opgesteld. Achter den kansel is een kleine ruimte, die de bisschop zijn bisschoppelijk paleis noemt en die hem tegelijk tot studeervertrek, kleed-, eet- en slaapkamer dient. Waarom zoeken de zeevisBchen soms andere verblijfplaatsen op? Zooals het allen visschers bekend is, komt het nu en dan voor dat vischgronden, die altijd overvloedig visch opgeleverd hebben, plotseling arm worden. Vooral wekt zoo'n verandering de bevreemding op, als het wegblijven der visschen jaren achtereen aanhoud. In Noorwegen kan men hiervan interessante voorbeelden aanwijzen. In een zekere, groote bocht werd eiken zomer een goed loopende schelvischvangst uitgeoefend. Op eens echter, een 16 jaar geleden, was daar ter plaatse geen enkele schelvisch meer te vinden. Niet lang daarna werd op mijl atstands, waar vroeger nooit een visch te vangen was, een menigte visschen gevangen en sedert dien tfld wordt met succes daar nog de visscherij uitgeoefend. In eene Fjord van Nordland werd, voor een halve eeuw, eiken herfst eene groote menigte lengen ge vangen, waaraan echter ook in eens een einde kwam. Een 30-tal jaren later was een visscher, niet ver van die plaats, door de mist een weinig van de koers geraakt, maar zette, zonder eigenlijk te weten waar toch zijn lijnen uit. Toen hij na eenigen tijd zjjn lijnen ophaalde, had hij tot zijne groote verwondering aan eiken hoek een prachtige leng zitten. Door het achterlaten van een boei merkte h(j de plaats, waar h(j gevischt had, zoodat hfi na het optrekken der mist hetzelfde plekje kon terug vinden. Nog wordt daar heden ten dage een rijke vangst van leng verkregen. Welke kunnen de oorzaken van dat trekken der zeevisschen zijn? Sommige oude visschers hebben wel eens beweerd, dat de vich zich vooral daar graag ophoudt, waar uit den zeebodem zoetwater voortkomt. Worden die bronnen nu verstopt, of krijgen ze een andere uitwatering, dan zouden de visschen ook het geliefkoosde plekje verlaten. Aan de geleerden de beslissing of deze bewering de ware is. op Zaterdag, den 11 Mei 1895 in „de Vergulde Kikkert" te den Burg op Texel. De vergadering, welke door omstreeks 150 personen was bezocht, werd geopend door den heer Mossel van Oosterend, die, na het welkom aan de aanwezigen, mededeelde, dat de vereeni ging „Concordia" ten doel heeft historische en politieke lezingen te doen houden, weshalve zjj den heer Staalman had uitgenoodigd, thans te den Burg op t6 treden. De heer Staalman herhaalde het welkom en sprak er zjjne tevredenheid over uit, dat hij op verzoek van de neutrale vereeniging „Concor dia" kon lezen, te meer, daar hij zich bij geen der partijen in de 2e Kamer had aangesloten. Voorts dankte hij de leden van de Sociteit te den Burg voor het afstaan der zaal en het opofferen van hun gezellig uurtje, daar dit hem een bewijs was, dat er ook te Texel eene democratische strooming werkt. Na er verder op gewezen te hebben, dat de heeren van de pers meermalen verslag geven naar den zin van de uitgevers hunner couranten en daar door onwaar zijn en den democratische volksver tegenwoordiger verdacht maken, ging de spreker over tot de behandeling van zijn onderwerpEen kort overzicht van zijn politieke leven. Het doel dezer lezing was, mede te deelen, wat de heer Staalman bij verschillende gelegenheden in de 2e Kamer heeft gesproken. Velen was dit bekend, en daar het voorkomt in het dezer dagen te Texel verspreide blad „Naar de Stembus" zullen wij het hier niet herhalen. Minder aangenaam is de wijze, waarop de heer Staalman het werk van zijne mede-afgevaardigden en van de ministers afbreekt of bespottelijk maakt, om wat hij gezegd heeft te doen uit komen. Spr. ontzag zich daarbij niet, deze heeren, van wie men toch mag verwachten, dat z(j naar plicht en geweten handelen, ervan te beschuldigen, dat zij willens en wetens het volk om den tuin leiden en eigen voordeel op den voorgrond stellende, den brutalen moed heb ben om met de belangen van het volk te morsen. Het volk is onder dat alles geduldig, omdat het, volgens den spreker, de in Gods "Woord gebodene gehoorzaamheid aan de wettige overheid wil betoonen. Maar 't is of de regeering den ernst der tfjden niet ziet of begrijpt. Het volk 0. a. in de Friesche gemeenten Opsterland en Weststellingwerf vraagt brood en men geeft het geweren. Men laat toe, dat het gezag onder mijnd wordt door openbare onderwijzers in de openbare school en verdedigt ieders recht niet tot de omhelzing, maar tot de verspreiding van elk beginsel. Het is, volgens den heer Staalman, de plicht van den christen-demo craat de regeering te wijzen op den gevaar lijken toestand der maatschappij, waar eene ongelijkheid heerscht, die niet door God gewild is en die niet recht is. Volgens spreker wordt door de volksvertegenwoordiging, welke niet het volk maar een bepaalden stand ver tegenwoordigt, het volk verleugend, dewijl de heeren vreezen hunne plaatsen in de Kamer kwijt te raken. En de volksvertegenwoordiger, die voor het volk opkomt (zeker de heer Staalman zelf) laat men alleen staan. Zoo kan het niet blijven. Het volk moet den kop verpletteren van het monster, dat conservatisme heet. We staan aan den vooravond van eene voorname gebeurtenis, de herziening der kieswet; zoo eindigde de spreker, na de heeren A.C.Wertheim, Roëll en Schaapman, die zich hier niet konden verdedigen, onderhanden genomen te hebben. Het volk moge toezien. Van de gelegenheid om te debatteeren werd geen gebruik gemaakt. Na een woord van dank aan den spreker voor den genotrijken en leerrijken avond sloot daarop de voorzitter van „Concordia" deze bijeenkomst.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2