OFFICIEEL GEDEELTE. N0,. 795. Zondag 19 ±Mei. A#. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. IMt blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Bubo SO Cts. Franco per post door ge heel Nedbblanb 45 Ots. Naar Aihrtka an andere landen met vsrhooging der porto'e. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Pryjs der Advertentiên Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewtjsnnmmers 2 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, Parkstraat, Bübq op Texel M ARET-POLITIE. De BURGEMEESTER van TEXEL, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de alhier te houden lammerenmarkten, alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het Marktplein, terwijl het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten. Texel, 17 Mei 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN- TEXEL, 18 Mei 1895. Bij de jl. Dinsdag plaats gehad hebbende verkiezing ter benoeming van een lid voor de Provinciale Staten in het district Helder zijn uitgebracht 930 stemmeü. Van onwaarde waren 16 stemmen. Uitgebrachte geldige stemmen alzoo 914. Hiervan bekwamen de heeren C. D. ZURMUHLEN 525 stemmen. A. P. STAALMAN 382 J. Korver, J. P. Noordwijk, C. J. H. van Kempen, F. T. de Haas, C. Keijser Pz., A. P. Schaepman en T. Mooij elk een stem. Gekozen is alzoo de Heer ZURMUHLEN. Het getal kiezers in het district wijst aan een cijfer van 2608, als volgt: Helder 1666 kiezers, uitgebr. st. 641. Texel 578 Terschelling 290 Vlieland 74 173. 82. 34. 930. Wat een belangstelling 1 't Kan zijn dat uitbreiding van kiesrecht eene betere deelneming aan de verkiezingen kan tengevolge hebben, bij de tegenwoordige be langstelling anders zou het, zoo voortgaande, allicht kunnen voorkomen dat de leden van de stembureaux alleen voor hen zelve acht lange uren zitting moesten houden. Was aanvankelijk een verkwikkende regenbui, waarnaar door velen met verlangen werd uitgezien, de eenige verandering in het schoone zomersche weder, vanaf Dinsdag daalde de temperatuur verbazend en was hevige wind, somtijds stormachtig, vergezeld van slagregens en zelfs een weinig hagel, ons deel. Een jam merlijk aanzicht leverde het mooie jonge groen op, dat tegen zulk weer niet bestand van de boomen werd gerukt. Eenige veehouders brachten hun rundvee om de koude weder naar den stal; en dat in de tweede helft van Bloeimaand 1 Oudeschild, 17 Mei. Bij de commissie voor de verloting ten bate van het Admiraal de Ruijter-fonds, moeten bereids mooie prijzen zijn ingekomen, ook van elders. De verloting wordt gehouden den ln Augustus, terwijl het plan bestaat de prijzen tentoon te stellen gedurende de kermisweek. Op ieder tot prijs ontvangen voorwerp, wordt een kaartje bevestigd, met vermelding van den naam van haar of hem, die de prijs geschonken heeft. 't Ligt voor de hand, dat genoemde commissie in de stille hoop leeft, dat vele dames hare kunstvaardigheid en haar goed hart zullen toonen, door 't inzenden van prijzen. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen in het 2e district, dd. 13 Mei, zal in den loop van deze maand in den Texelstroom, zeegat van Texel, 3de district, een vlot ten dienste van schietoefeningen verankerd worden, in de volgende merken toren van Hoorn (Texel) tusschen de W.lijke bakens van de gemetenmijllichttoren Kijkduin even beZ. het Meteorologisch-Observatorium, Ligging ongeveer: 52° 59' 34" NB. en 0° 4' 13" WL. Overdag zal het vlot worden aangeduid door j een stok met vlag, en 's nachts, bij gunstig j weder door een wit licht. Het bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp op de personeele belasting be houdt de grondslagen van huurwaarde, dienst-1 boden, paarden, haardsteden, mobilair, deuren, j vensters vervallen, winkels, uitstallingsplaatsen werkboden, werkpaarden blijven onbelast. Het maximum der onbelaste huurwaarden naar categoriën der gemeenten. Vrijgesteld wordt een enkele haardstede; lager percentage voor klein-mobilair. Iedere huurder eener ge- J deeltelijke woning wordt afzonderlijk aange slagen. Ledig staande vertrekken vrij van huurwaarde worden met huurprijs gelijk gesteld. Voor dienstboden en paaiden vervallen de onder scheidingen tusschen stand van personen. Tevens wordt voorgesteld verhooging van zegel-belasting op effecten, doch niet voor ge- zegeldeD. Donderdagochtend omstreeks 10 uur is ter hoogte van het Wassenaarsche Slag bij Wassenaar een bom, behoorende aan denree der Meesburg te Katwijk verongelukt met de 8 man die aan boord waren. Te 7 ure des morgens was het vaartuig Scheveningen gepasseerd; ter plaatse waar het ongeluk schijnt te zijn voorgevallen, lag het scheepje ten onderste boven gebeerd te drijven, terwijl verschillende voorwerpen van de bom afkomstig aanspoelden. De heer Smits, Rijksveearts te Deventer, betoogt in de „Zwolsche Ct." dat niet het mond en klauwzeer, maar het in het buitenland toegepaste stelsel van protectie onzen vroeger zoo bloeienden veehandel den nekslag geeft. In 1879 zjjn wfj, met het oog op den uitvoer naar Engeland, het mond- en klauwzeer gaan reglementeeren, maar het heeft tot niets geleid. En tegenover Pruissen en België bleven wt) ook thans in dezelfde conditie. Vóór dat tijdperk van reglementeering, herinnert de schrijver voorts, heeft men dikwijls, juist in jaren dat de ziekte vrjj erg heerschte, den veehandel zich op het levendigst zien ontwikkelen. Van 16-21 September a. s. zal te Bern een veeartsenfjkundig congres worden gehouden, waar o. a. een internationale overeenkomst voor het vervoer van vee in behandeling zal komen. De schr. zou willen, dat Nederland daar voorstellen deed tot schrapping van het mond- en klauwzeer van de lijst der besmettelijke ziekten, waaromtrent verorderingen zijn vastgesteld, opdat weer een vrije onbelemmerde veehandel in de plaats trede voor den gedrukten toestand van thans, die tal van kostbare maar nuttelooze formaliteiten eischt. Omtrent de ontvangst van het ontwerp kieswet bij den Raad van State, schrijft de Haagsche correspondent der „Middelburgsche Courant De leden hebben zich met een lust tot af keuren en vitten op dat ontwerp geworpen, waardoor een zeer ongunstig advies is uitge bracht, en enkele leden hadden zelfs daaraan nog niet genoeg, maar voegden er nog een afzonderlijk advies bij. Maar wat willen de heeren dan toch? Het ontwerp Tak werd in den Raad van State afgebrokennu zou men toch ten aanzien van dat van zijn opvolger toegevender hebben moeten zijn of men speelt een gevaarlijk spel. Als men dit ontwerp met zijn vijf-en-twintig-jarigen leeftijd, met zijn vastkoppeling aan belasting, met zijn ten deele aangenomen capaciteiten stelsel nu nog te vergaand oordeelt, dan sluit men de oogen voor alle teekenen des tijds. Een prachtig begin. Falb's weervoorspellingen hebben wel eenige beteekenis. Hij voorspelde: Van 14 tot 18 Mei: In deze dagen begint het weer te veranderen. De temperatuur daalt aanzienlijk. De regen duurt voort en valt in tamelijk groote mate. Zelfs is het niet onmo gelijk, dat er sneeuw valt. Ook kan men hier en daar onweer verwachten. De ondervinding leerde ons de waarheid er van. Voor het overige van de maand luidde zijne voorspellingen als volgt: 19-26 Mei: de temperatuur stijgt weer, de onweders nomen eveneens weer toe en gaan van stormen vergezeld, de 24ste is een kritieke dag van den derden rang. 27-31 Mei: de regen en onweders nemen weer af, de temperatuur daalt, doch stijgt in de laatste dagen weder beduidend, in welke dagen onweders weder zullen heerschen. Door de ondernemers op het wrak der Lutine is de eerste waarde bovengehaald, be staande in één Spaansche mat. Dat (geeft den ondernemer moed, daar het bewijst, dat men althans boven het wrak is. De prijzen der varkens in Gelderland zijn thans zoo laag, als zij in vele jaren niet ge weest zijn. Vette varkens van prima qualiteit gelden 19 a 20 cent per V» K.G., schoon aan den haak. Al zijn nu ook de prijzen van het voederkoren zeer laag, tcch kan de varkenshouder bij zulke lage prijzen geen winst behalen in zijn bedrijf. De prijzen der dragende varkens en biggen zijn ook ongekend laag. Voor een big betaald men f 2 f 5, voor een dragend varken f 25 85, juist den helft van den gewonen prijs. TEXELSCHE COURANT. 2608

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1