N°. 800. Donderdag 6 Juni A#. 1895. Nieuws» en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertenties vóór 10 nor op den dag der nltgave. ABONNEMENTEN en AÖVERTENTIËN worden aangenomen de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, Parkstraat, Bübg op Tixil TEXEL, 5 Juni 1895. De derde lammerenmarkt, Dinsdag gehouden, was niet minder bevredigend dan de beide vooiafgaande markten. De handel was willig en de prijzen waren goed te noemen. Gemiddeld werd besteed van f8 tot f 11.00; enkele partijtjes werden nog verkocht voor f 11.50, f 12.00 en f 12.25. De lammeren werden vlug van de hand gedaan. Aangevoerd werden 2280 Lammeren, 24 Schapen, 11 Koeien, 11 Nucht. Kalveren, 4 Varkens, 26 Schrammen, 35 Biggen en 1 Paard. De prijs voor Biggen was gemiddeld f 7 voor Schrammen f 16. Een ongeval dat gelukkig geen ernstige gevolgen had, had Dinsdagmiddag plaats op den Waalderweg even buiten den Burg. Een der marktbezoekers de Heer D. van Oosterend, keerde met zijn rijtuig, waarin met hem zijn zoon en dochter gezeten waren, na afloop van de markt huiswaarts. Even buiten den Burg gekomen, geraakte het lamoen los van het rijtuig, tengevolge het wegvallen van een pennetje. De wagen daardoor geheel zonder stuur, geraakte ter zijde van den weg en dompelde in een daar aanwezige kolk, en met de wagen tevens de personen daarin gezeten. Veel water stond daar ter plaatse nogal niet, maar modderig was 't er zoo veel te erger. Gelukkig bekwamen de onvrijwillige baders geen letsel, doch kwamen er met een nat en vuil pak af. Hot paard bleef, wonder genoeg, kalm op den weg staan, voorzien van het nog overig gedeelte van den wagen, het lamoen. Waal, 3 Juni. De aangekondigde wedstrijd in het ringsteken te paard kon niet doorgaan wegens totaal gemis aan liefhebbers. Wel bewoog zich een schare kijkers, jong en oud, in den omtrek van „de Bcllevue"wel waren er ringen, maar de stekers lieten steeds op zich wachten. Het bal, dat, ringsteken of niet ringsteken, toch doorging, was zeer opgewekt. Oudesohild, 4 Juni. Na het garnalenkoken te hebben geëindigd, zijn sommigen heden andermaal met dat werk aangevangen. Men meende, nu 't weer wat koeler was geworden, wel weer met winst te kunnen werken. Bovendien weet men niet wat er anders met de kleine schuiten moet worden aange vangen. Derhalve werden heden weer twintig manden garnalen naar Engeland verzonden. De geepvisschers hadden voor een paar dagen ook makreel in het net. Deze gezochte vischjes laten zich gewoonlijk op die wijze niet gemakkelijk verschalken. Oosterend, 4 Juni. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft, na bekomen dispensatie van de Synodale Commissie, tot Godsdienstonderwijzer benoemd den heer van Zweden te Velzen. Naar het „Vaderland" verneemt, is het rapport van den Raad van State over de kieswet verzonden, en wordt het lijvige stuk thans door de Regentes ter beantwoording in handen gesteld van den Minister van Binnen landsche Zaken. De zaak schijnt dus werkelijk winnende te zijn. „De Tijd" releveert het ongehoorde feit, dat er te Amsterdam van Vrijdag tot Zaterdag vier-en-twintig uren zijn voorbijge gaan, dat er geen brand zelfs geen schoor steenbrand is uitgebroken. De petroleum is nu ook te duur, om allerlei lampen, lampjes en toestellen bij dag en nacht maar onbeheerd te laten branden. In den omtrek van Groningen bevinden zich thans veel meer nachtegalen dan vorige jaren. Dank zij de uitstekende surveillance der politie, vooral in het Sterrebosch, is het zoo meldt men den wandelaar aange naam den koning der zangers in zijn volle kracht te hooren en is het den vogelaar door den vasten politiepost van 's morgens 4 tot 's avonds 9 uur onmogelijk deze tevens hoogst nuttige vogels te vangen. Wenschelijk ware het, dat in dit opzicht het politietoezicht overal verscherpt werd. Tuin- en boschbouw zouden er wel bij varen. De Nieuwe Veemarkt te Rotterdam was Vrijdagnacht het tooneel van een waren veldslag. Een aantal huzaren, die daar gekomen waren om een transport uit Engeland gekomen paarden voor de cavalerie bestemd, over te brengen en op de markt in logementen gehuisvest waren, kreeg twist en werd handgemeen, waarbij er duchtig op los geslagen en gesneden werd. Een hunner werd daarbij zwaar verwond. Met de sabel in de vuist konden een zestal agenten, geholpen door den wachtmeester en eenige goedgezinde huzaren, de vechtenden niet dan met moeite uiteendrijven en een hunner, die de grootste belhamel was, onder een hevig verzet overbrengen naar het bureau in de Meermansstraat, vanwaar hij is overgeleverd aan de militaire autoriteit. De verwonde werd in hetzelfde bureau verbonden. („Ned.") In de vorige week kon men op de markt te Nijmegen goede onvervalschte boter koopen voor 35 ct. per half Kg. In geen 30 jaar was de boter zoo laag in prijs. Een vreemde weddenschap. Een boerenzoon en een boerenknecht uit de gemeente Doornspijk, dezer dagen te Elburg zijnde, gingen eene weddenschap aan, wie van hen de meeste borrels kon verorberen. Zij brachten het tot twintig, doch waven niet in staat huiswaarts te keeren en zijn dan ook aan den weg neergevallen, waar zij des morgens door personen, die naar het land gingen om te melken, meer dood dan levend gevonden werden. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo SO Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentie* Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meerSCts. Groot® letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een garen-hand schoen, gevonden in het Park te den Burg. Invoer van vee uit Dnitschland en Relgië. De BURGEMEESTER van TEXEL, vestigt, - naar aanleidiDg eener by hem ingekomen circulaire van den Heer Commissaris der Koningin in deze Provincie, de aandacht van belanghebbenden op de in de Staatscourant van don 22 Mei 1895 geplaatste gemeenschappelijke beschikking van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën, dd. 20 Mei jl., waarbij afwijking van de verbodsbepalingen, vervat in het Koninklijk l Besluit van 8 December 1870 (Staatsblad N°. 194) wordt toegestaan ten aanzien van den invoer j uit Duitschland en België van rundvee en schapen, bestemd voor de slachtbank, daaronder begrepen I de exportslachterijen. Texel, den 4 Juni 1895. De Burgemeester van Texel, Strick van Linsohoten. NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. Ingeval ziekten of gebreken de opkomst mocht verhinderen, moet hiervan blijken deor overlegging van eene gezegelde en gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Texel, den 4 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester, J. A, Wesstra, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat het onderzoek van alle in deze Gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land, die vóór den Men April dezes jaars in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, en niet in de maand Juni in werkelyken dienst moeten komen, zal worden gehouden in een der lokalen van de O. L. School te den Burg op Zaterdag 15 Juni aan staande, 's voormiddags te li1/, uur. VOORTS WORDT DE AANDACHT GEVESTIGD op de volgende bepalingen dat de verlofganger b{j dat onderzoek moet ver schijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem b(j zijn vertrek met verlof medegegeven, van z(Jn zakboekje en van ztjn verlofpas dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den Militie Com missaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die zonder geldige redenen niet bjj het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zjjnde, zorder geldige redenen niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bö het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont; dat de manschappen der militie te land worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die onge regeldheden plegen of zich aan wanbedrijven schuldig maken, bij het gaan naar de plaats van het onderzoek bestemd, gedurende het onderzoek en bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens net Crimineel Wetboek en het Reglement van Kr0gstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofgangers worden uitdrukkelijk er aan herinnerd, dat het niet ontvangen eener bijzondere oproeping, hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen*

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1