N°. 801. Zondag 9 Juni. A". 1895. Nieuws- en 4dYertentieblad. OFFICIEEL 6ESEELTE. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor dbn Bübö SO Cts. Franco per post door ga- heel Nkdxbland 45 Cta. Naar Amseika en andere landen met verhooging der porto'». Advertenties vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Glroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cte. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB BE ROOU, ParkstraatBurg op Tïxil PERSONEELE BELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem heden zijn afgekondigd en aan den Heer Rijks Ontvanger ter invordering zijn uitgereikt, de kwartaalskohieren 10 en II voor de belasting op het personeel voor het dienstjaar 1894/95 en dat ieder daarop voorko mende belastingschuldige verplicht is, zjjn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 8 Juni 1895. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente TEXEL maken bekend, dat op Woensdag, den 13 Juni a. s., des middags van 12 tot 1 uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloose inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe in de O. L. SCHOOL te DEN BURG aanmelden. Texel, den 8 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 8 Juni 1895. Naar wij vernemen hebben voor de vacant komende betrekking van Vader en Moeder, in het Algemeen Weeshuis alhier, 39 echtparen zich als sollicitanten aangemeld. Voor de derde groote lammerenverzending van hier naar Leiden werden gebezigd 3 veebooten, 1 sleepboot en 3 tjalkscheper, waarmede vervoerd werden 3350 lammeren, eenige kalveren en 120 lammeren van Wie- ringen. De gevaarlijke gewoonte van kinderen om op rijtuigen te klimmen of om eens „mede te rijden," had Woensdag jl. alhier voor een knaapje van zoo omstreeks 5 jaren, een noodlottig gevolg. Op den boom van een driewielde kar (welke achter een wagen was aangebonden) gezeten, had het ventje het ongeluk van den boom aftevallen, met het noodlottig gevolg dat hij het wiel van de biliden kar over het been kreeg. Deerlijk gekneusd werd het knaapje opgenomen en naar de ouderlijke woning gebracht. Mocht dit treurig ongeval eene waarschuwing zijn voor alle knapen en meisjes, die al te veel gevolg geven aan hunne begeerte tot „mederijden" en daarbij alle gevaren ligt achten of niet willen zien. Waal, 6 Juni. Bij de dezer dagen plaats gehad hebbende aanbesteding van het maken van een duiker in den polder Waal en Burg, was voor eene som van f 222.50 de laagste inschrijver de Hr. J. Bruin, te den Burg, aan wien het werk is gegund. Een kastelein te Hillegom had dezer dagen de gevaarlijke aardigheid iemand te laten zien, dat hij gemakkelijk een biljartbal in den mond kon steken. Hij deed dit, met het gevolg dat bij den bal niet meer uit den mond kon krijgen, zoodat dit eerst later door genees kundige hulp moest geschieden. Voor de slagers hier te lande en zeker ook in het buitonland, is weer een gunstige tijd aangebroken voor den verkoop van hunne koehuiden. Langen tijd moesten zij die voor 7 a 8 cents per Va K. G-. afstaan. Dit was ook nog bet geval voor ongeveer 4 weken. Thans zijn de buidenprijzen op som mige plaatsen zoodanig gestegen, dat men voor 1 stuk f 10, f 12 en nog kooger ontvangt, waarvoor men vroeger met f 4 a f 4,50' tevreden moest zijD. (KI. Ct. v. R.) De afdeeling 's-Gravenhage der Ver- eeniging tot bescherming van diereD, had het voornemen opgevat om de paarden en ezels, die aan het strand te Scheveningen verhuurd worden, op de beide Pinksterdagen wanneer van deze dieren buitengewone diensten worden gevergd, te voeden met brood voor rekening van de Vereenigicg. De eigenaars der paarden en ezels toonden zich voor die attentie zoo dankbaar, dat zij voor den tijd, ge durende welken de beesten gevoederd worden, schadevergoeding eischten, namelijk een kwartje voor een paard en een dubbeltje voor een ezel, alles per kwartier. Te Haringkarspel heeft zich een lastig geval voorgedaan. De Gemeenteraad heeft eenigen tijd geleden, in strijd met de Gemeente wet, iemand benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand, die niet was lid van den Raad. Die onwettig benoemde ambtenaar heeft inlusschen reeds geboorten en aangiften van overlijden geboekt en huwelijken gesloten. Dat alles is nietigalles moet opnieuw worden overgedaan. Met die aangiften van geboorten en overlijden heeft dat zoo'n groot bezwaar niet, maar met de huwelijkenStel, dat de eerste kennismaking niet mee gevallen is en hij of zij weigert. Wat dan? Ea de kinderen die reeds geboren zijn of geboren zullen worden? In de jongste vergadering van het hoofdbe stuur der „Hollandsche Maatschappij van land bouw" werd besproken het onregelmatige, dat de accijns, die bfj slachten van vee betaald moet worden, hooger is dan de rechten, die by invoer van vet enz. worden geheven. Eene commissie is benoemd, om van den minister van financiën te trachten te verkrijgen, dat hierin verbetering kome. Voorloopig werden besproken de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering op 8 Augustus te Edam, en bepaald werd dat daaronder zullen voorkomen le. een voorstel der afdeeling Alfen c. a. omtrent het wenschelfjke dat bij levering van spek en aanverwante artikelen aan het depar tement van oorlog bepaald wordt, dat het geleverde het stempel van den Nederlandschen Slagershond moet dragen. 2e. Voorstellen van het hoofdbestuur omtrent a. de instelling van een ministerie van land bouw b. het bepalen der plaats waar in 1897 de alge meene tentoonstelling zal worden gehouden c. de keuring van zaaizaden voor wintergranen in 1895, en d. het ondersteunen van verzoeken om rjjks- subsidiën voor verbetering en instandhouding van den Nederlandschen rundveestapel terwijl in die vergadering tevens zal behan deld worden, het door de daartoe benoemde commissie opgemaakt reglement, voor de com missie van beoordeeling op de algemeene ten toonstelling der Maatschappij. In de afgeloopen week had een veehouder te Wilhelminadorp (Zeeland) achtereenvolgens het verlies te betreuren van 9 stuks rundvee, die plotseling aan dolheid begonnen te lijden. De dieren moesten worden afgemaakt en het vleesch werd voor de comsumtie afge keurd. De veearts meent dat grazen in weiden, met kunstmest bestrooid van dit ongeval de oorzaak is. Het „Hbl." schrijft Wij hebben melding gemaakt van een sterf geval in Haarlem op 31 Mei (niet 1 Juni) voorgevallen en waarvan als oorzaak aziatische cholera is opgegeven. De geneesheer, die bij de zieke geroepen werd, heeft naar wij ver nemen de genoemde ziekte als oorzaak van den dood geconstateerd, in overleg met een ambtgenoot, die in een andere gemeente des lands vele choleragevallen had waargenomen. Van dit geval werd aan den inspecteur in Noord-Holland per brief kennis gegeven, en die brief bereikte hem eerst Zondag in den namiddag. Toen hij te Haarlem aankwam waren de maatregelen tot ontsmetting enz. reeds genomen, zoodat geen bacterieologisch onderzoek meer kon worden ingesteld. Zoolang geen ander geval zich voordoet, blijft het twijfelachtig of hier inderdaad de aziatische cholera is voorgekomen, omdat actiologische mo menten (aanleidende oorzaken) ontbreken. Paling. De heer D. G. Van den Hoorn te Oudshoorn aan den Rijn, meldt aan de „Standaard", dat het hem gelukt is te ontdekken, dat de paling door een speling der natuur ontstaat. Hij vertrouwt die speling zóó in de hand te hebben, dat het mogelijk zal wezen om in de toekomst deze vischsoort zeer sterk te doen vermenigvuldigen. Natuurlijk kan eerst later blijken wat er van deze zaak aan is. Men schrijft uit (JtrechtTe Maarsen is overleden een vroegere stadgenoot, wiens ten onrechte gemelde dood voor een vieital jaren toen reeds belangstelling bij familie leden wekte. De man was een toonbeeld van vrekkigheid en liet zich aan alles gebrek lijden. Zijne nalatenschap, die geschat wordt op bijna drie ton heeft hij thans vermaakt aan een man, een boeren-arbeider, den eenige, wien hij tijdens zijn leven vertrouwde en van wieu hij eenige oppassing genoot. Een be woner van een zijner panden zond hem van tijd tot tijd eenige verfrissching of verkwikking dank ontving deze daarvoor nooit, maar deelt nu toch in de nalatenschap, want bedoeld pand is hem bij erf making toebedeeld. W egens gunstige ligging en goed bedrijf is den nieu wen eigenaar daarvoor reeds t 16000 tever geefs geboden. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1