N°. 803. Zondag 16 Juni. A\ 1805. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbn Bobo SO Cts. Franco per post door ge heel Nhdhblanb 45 Cts. Naar Ajokika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave. Pryt der Advertentiin Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groot» letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen b$ de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBxjeg op Tixel KENNISGE VIN G. De BURGEMEESTER der gemeente Texel, vestigt de aandacht van belanghebbenden op de volgende by hem ontvangen circulaire Bolsward, 11 Juni 1895. Bestuurders tevens Collatoren van het HENDRIK NANNES en CATRIJN EPES LEEN, te Bolsward, op Vrijdag 12 Juli 1895, aldaar zullende overgaan tot begeving volgens het bestaande reglement van een deel der inkomsten van het Leen, ten einde een jongeling uit het geslacht der Stichters tot de Akademische studie op te leiden, roepen daartoe de rechthebbenden op, die niet beneden de 12 jaren oud mogen zijn en uit eigene middelen ot die hunner ouders de kosten der studie niet kunnen bestreden. Sollicitanten, die zich aan een vergelijkend examen zullen moeten onderwerpen, worden uit- genoodigd, zich schriftelijk bij den ondergeteekende aan te melden vóór den 1 Juli e. k., met over legging van hunne gebooiteacte, een bewijs van leering, afgegeven door het Hoofd der School, waar zij onderwijs genieten en ook, wanneer dit gevorderd wordt, van het bewijs, dat zij uit het geslacht der Stichters van het Leen afstammen. Geene reis- of verblijfkosten worden vergoed. Bestuurders van het Leen, ingevolge art. 22 van Z. M. Besluit van 2 Dec. 1823 (Staatsbl. Ns. 49) U hiervan kennis gevende, verzoeken U beleefd, het bovenstaande in Uwe gemeentewei ter kennis van het publiek te willen brengen. Namens Bestuurders van liet Hendrik Nannes, en Catrijn Epes Leen te Bolsward, de Ontvanger des Leens, C. A. DARDENNE AN II RING A Texel, 13 Juni 1895. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. Collecte voor den gewapenden dienst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Texel maken bekend dat de jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, in deze Gemeente zal worden gehouden aan de huizen der ingezetenen. ZjJ achten het niet ondienstig de ingezetenen te herinneren, dat dit fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen, waartoe de Staat verplicht is, maar om buitengewone belooningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons vaderland en onze overzeesche bezittingen lijf en leven hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders vertrouwen met het oog op de steeds toenemende behoefte, dat de ingezetenen door milde offers blijken zullen geven van hunne belangstelling in het lot der gekwetsten, Texel, den 13 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J, A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 15 Juni 1895. Voor de vierde groote lammerenverzendiDg naar Leiden, Donderdag jl., werden gebezigd twee veebooten en twee tjalkschepenmet die gelegenheid werden vervoerd 2120 lam meren, 5 paarden, 1 koe en 6 kalveren. De vorige dagen van de week was echter alreeds eene beduidende hoeveelheid lammeren van hier uitgevoerd. Een hevig onweder dat langer dan twee uren aanhield, ontlastte zich Vrijdagmorgen boven onze gemeente; vreeselijk waren de bliksemschichten en onheilspellend klonk vaak het rommelen van den donder; eene welkome regen verkwikte evenwel het aardrijk, doch de hagelbuien er tusschen in deden vermoede lijk meer kwaad dan goed. Dat het hemelvuur wel eenig onheil zoude teweegbrengen was te denken, doch van ern stige gevolgen hoorden wij gelukkig niet, wel schijnt (aaar men beweert) in eene woning aan de zuidoostzijde van den Burg de bliksem te zijn ingeslagen, doch de daardoor veroorzaakte schade was niet van groote beteekenis, een in de nabijheid der woning zich bevindend persoon, schijnt echter niet geheel ongedeerd te zijn gebleven. Dat het onweder niet verre af was bewijst verder wel het beweren van sommige personen die op den weg nabij den Burg zich bevindende, bij een der vreeselijke bliksemschichten de telegraafdraad over een groote lengte als het ware meenden te zien gloeieD. Eenig vee in de weide werd doodgeslagen. De kermisweek is weder in het verschiet; wat die week ons voor belangrijks zal levereD, daarvan hoorden wij nog zeer weinig gewagen, trouwens ten deze valt in den regel weinig te zeggen, want somtijds komen op het laatste oogenblik nog aanschrijvingen of wordt een toegezegde komst weder ingetrokken. Wat wij echter met vrij groote zekerheid kunnen vermelden is het optreden van het „Hollandsche Operette- en Specialiteitengezel schap" onder directie van de Heeren van der Naaten en Agsteribbe, op Woensdag en Don derdag 26 en 27 Juni in het Hótel „de Zwaan", van den Heer Broekkamp. Genoemd gezelschap zal bestaan uit 8 per sonen en beloofd voor iedeien avond een varieerend programma. Gaarne wenschen wij dat de ondernemer, de heer Broekkamp, door een goed bezoek schadeloos zal worden gesteld voor de groote uitgaven welke hij voor deze Soiree's zich zeker zal moeten getroosten. In de vergadering van de Vereeniging „het Nederlandsche Paardenstamboek" Donder dag j 1. te Schagen gehouden, werd door den heer C. Keijser Pz., van hier den wensch uit gesproken, dat hij gaarne zoude zien dat er van wege de Vereeniging voor de fokkerij op dat eiland meer gedaan werd, waarop de Voor zitter repliceerde, dat wanneer men op Texel wat meer belangstelling toonde men ook zeker op den steun van de Vereeniging „het Neder- landsch Paardenstamboek" kan rekenen. Oüdeschild 14 Juni. Sommige rogvisschers hebben reeds nu hunne netten geborgen, omdat de vangst aanhoudend slecht blijft. Da rog- prijzen zijn overigens hoog genoeg en bedragen thans nog SO a 90 cts. Er is over het geheel minder rog binnen de zeegaten gevangen dan verleden jaar. Zaterdagavond zal de Texelsche Schippers en Visschersbond in de bewaarschool eene vergadering houden. Bij die gelegenheid zal onze burgemeester, Jhr. Strick van Linschoten, de médailles uitreiken, onlangs bij Kon. Bes], toegekend aan de tien wakkere visschers, die in den hevigen storm van 24 Maart 1. 1., zes personen redden van de Egmonder bomschuit E. G. 4. De plaat, waarop dit feit is afgebeeld, is thans in den handel verschenen en kost slechts 40 ct. De opbrengst er van is geheel bestemd voor het „Admiraal de Ruijter-fonds". Drie jongelui uit Alkmaar (2 jongens en 1 meisje), van 17, 17 en 18 jaar, huurden verleden Zaterdagavond een bootje om een roeitochtje te maken. Te 97uur gingen zij het Noordhollandsche Kanaal op, in de richting van Akersloot, maar keerden niet terug. Nasporingen bleven aanvankelijk vruchte loos, maar Woessdagochtend zijn hunne lijken onder Akersloot uit het Noordhollandsche Kanaal opgehaald. Men vermoed, dat het schuitje door don golfslag van een der nacht booten is omgeslagen. Van hoeveel waarde voor de veehouders eene oordeelkundige en geregeld toegepaste onderzoeking der melk van de verschillende koeien kan wezen, bleek den zuivelconsulent in Friesland, den heer Mesdag, o. a. op 2 boerenplaatsen waar hy ge durende de lactatie-periode van 1894 die onder zoekingen heeft gedaan. Daarby bleek hem op de eeno boerenplaats dat van 2 koeien die geheel onder dezelfde omstandigheden verkeerden, de een 500 liter melk meer heeft opgebracht da'n de andere en dat de laatste toch nog 14 kilo boter meer had geleverd. Beide koeien zjjn even oud, hebben daags na elkander gekalfd, zyn evenlang gemolken en hebben den geheelen zomer precies hetzelfde voer gehad. Het 2e geval is het groote verschil in opbrengst van de 2 koeien van hetzelfde beslag, de eene 4 jaren oud bracht 84 kilo of 2 vat boter op, de ander 8 jaren oud 201 kilo of 5 vat boter. Deze laatste was tevens een uitstekende melkkoe ze heeft ruim 6300 liter melk gegeven. Dit zyn een paar van de meest in het oog loopende gevallen onder de vele die hem by zyn onderzoek zyn voorgekomen, maar het is gebleken dat verschillen van 1 en 17. vaten boter niet tot de uitzonderingen behooren een bewys te over van hoeveel waarde het is, om een geregelde contr61e op het vee uit te oefenen, vooral by de tegenwoordige boterpryzen. Men schrijft uit Staphorst, dd. 12 Juni Gisternamiddag ongeveer 4 uur ontstond er door een onbekende oorzaak brand in de schuur staande bij de woning van en toe- behoorende aan den landbouwer R. Mannes. In de schuur waren heideplaggen en hooi geborgen. Mannes was afwezig, de vrouw en kinderen waren te huis. Door den noord westen wind aangewakkerd, stond ook spoedig het huis in vlam en duurde het misschien ruim een uur dat elf boerenwoningen, allen bij elkaar staande, in de vlammen opgingen. Met vereende krachten en uitstekende hulp van twee spuiten uit Meppel, is men er in geslaagd den brand tot die elf perceelen te beperken» TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1