804. Donderdag 20 Jvmi. A1895. Nieuws- en Advertentieblad. f IFFICIEEL BEBEELTE. Een feestavond aan het Ondeschild. Binnenland. Juni I sijend Uen, T~7 t Am Ï0NW Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementspi ys per S maanden Voor Das Bubö 80 Cts. Franco per posi door ge heel Nederland 45 Ct*. Naar Ahbreka en scdere landen met verhooging der porto's. LMAN Advertentiën vóór ld uur op den dag der nitgave. Prijs der Adverlentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groot» letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummer» 2 Cts. per nummer. N'T JE. ABONNEMENTEN en ADVERTENTïEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD SE ROOU, Parkstraat, Bceg o? Tjcxei, !MEP;- i. GEVONDEN VOORWERPEN. Doneerd ten Raadhuize een sleutel bevestigd een lederen schoenveter, gevonden op het t. _>ad langs den Koogerweg. 4 GEVONDEN VOORWERPEN. De BURGEMEESTER van TEXEL, maakt ikend, dat nog steeds ten raadhuize berustende 1 de navolgende gevonden voorwerpen, als: ■*1 jen zwart lederen portemonnaie, inhoudende - 1 dubbeltje en 3 centen een houten tabakspijpje met beenen mondstuk; een koperen stop van een kraan een zilveren sigarenpijpje met beenen mondstuk; een huissleutel; een granaten armbandje met slotje. Rechthebbenden worden verzocht een en ander ilsnog ten spoedigste aftehalen. Texel, den 18 Juni 1895. De Burgemeester van Texel, STRICK VAN LINSCHOTEN. F "V" GEMEENTEVERSLAG. l( T ^llGEMEESTER en WETHOUDERS van mi; elvart ■KKl :ers iv\ "xel brengen ter algemeene kennis, dat het ■rslag van den toestand der Gemeente over .et jaar 1894 ter Secretarie der Gemeente ter inzage 'igt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar s gesteld. Texel, 18 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. end. »ng, e nd. Oudeschild, 16 Juni. Reeds vroegtijdig was onze ijverige gemeente bode Moojen gisteren morgen aan de Koningin Withelmina- Bewaarschool, om daar mot Gebrs. de Wijn in het lokaal eene keurige versiering van vlaggen en groen aan te brengen. Er was een eigenaardig feestje in 't verschiet, op het initiatief van onzen wakkeren burgemeester, georganiseerd door den Texelsche Schippers- en Visschersbond. Eenige dagen te voren was het zangkoor van 1 onzen beminden pastoor Wouterlood reeds bezig geweest met het instudeeren en repeteeren van eenige toepasselijke liederen. Wat er dan wel aan de hand zou zijn De médailles zouden worden uitgereikt, die bij konink lijk besluit waren vereerd aan de tien kloeke visschers van hier, alle leden van het Admiraal de Ruijter fonds, voor hun heldhaftig gedrag, op 24 Maart dezes jaars, in den geweldigen storm, bij de moeielijke redding van zes personen, van de in nood verkeerende Egmonder bomschuit E. G. 4. Men wilde dit wakker tiental in het openbaar huldigen en op indrukwekkende wijze toonen, dat men hunne onderscheiding op hoogen prijs stelde. Alle leden van den Schippers en Visschersbond, Lvan welke vereeniging ook de redders leden z^n, waren in de bewaarschool uitgenoodigd met hunne $ren. Velen hadden aan die umnoodigrng Ig gegeven, zoodat 208 personen de plechtig- bijwoonden. idelijk verschenen ook de helden van den /nd en aanstonds ontlokte de Heer van Veen IÊ tn zijne piano de welluidendste toonen, die den idera als eene aubade tegenklonken. P Toen trad de voorzitter van den Schippers- en 1 Visschersbond naar voren en riep den feestgenooten een hartelijk welkom toe. Aanstonds hief het zangkoor .Utile Dulci een welkomstgroet aan en zong later op schoone wijze, nog een paar liederen, gewijd aan het kloek tiental. Nu was hot indrukwekkend moment genaderd en trad onze geachte burgemeester Jhr. Strick van Linschoten voor de redders. Z. E. A. sprak de mannen op hartelijke, waardeerende wijze toe, herinnerde aan het menschlievend werk, met zooveel heldenmoed ondernomen, met zooveel succes bekroond en gaf er zijne vreugde over te kennen, dat Neerland's geeerbiedigde Koningin- Regentes hunne nobele daad met het eeremetaal had willen beloonen. In de oogen der kloeke zonen der zee blonken tranen en ook hunne vrouwen waren diepbewogen. Daar stond mevrouw Strick van Linschoten op om de médailles op de borst te hechten van 't wakker tiental. Dat was een treffend en hartverheffend moment en wat in aller gemoed bruischte en stroomde op dat tijdstip kon zich slechts luchten in een spontane uitiDg van 'n driewerf herhaald hoera. Toen volgde een „lang zullen ze leven", en langzamerhand kwam in aller hart weer de normale kalmte. De heer Muller voerde namens de gelauwerden het woord, om in warme taal dank te zeggen aan den Burgemeester en diens echtgenoote, den Heer Pastoor en anderen, die tot het welslagen van den feestavond hadden meegewerkt. Daarmede was het officieel gedeelte afgeloopen en werd eenige verversching rondgedeeld. Na de pauze werden de aanwezigen nog een paar uren gezellig bezig gehouden door voordrachten van de Heeren K. Zegel, T. de Wijn, Moojen en anderen. De liederen, gewijd aan de helden van den avond, werden rondgedeeld onder de feestge nooten, die er iets voor mochten geven ten bate eener arme weduwe. Zoo werd weer het nuttige aan het aangename verbonden. Aan Jhr. Strick van Linschoten werd, als souvenir, door den Schippers en Visschersbond eene schilderij aangeboden voorstellende de redding op 24 Maart 1. 1. De voorzitter van den bond deelde nog mede welke prijzen waren ingekomen voor de verloting ten bate van het Adm. de Ruijter-fonds welke prijzen gedurende de kermisweek in de bewaar school, tegen een gering entrée zullen worden tentoongesteld, en dat de versiering van het lokaal ook gedurende dien tijd zou worden gelaten zoo als zij was. Nu schoon was ze en smaakvol tevens. Vooral het schild voor de vlaggentrofée, met de flink sprekende gulden letters „Hulde aan de tien redders", kwam goed uit. Het feest, door zooveel eendrachtige samen werking, zoo uitnemend gelukt, zal wel nooit worden vergeten. Dat de secretaris van den Schippers- en Visschersbond ook geene gemakkelijke taak had, is gemakkelijk te begrijpen. Wij eindigen dit verslag, met nogmaals onze sympathie met hun kloek gedrag te betuigen aan de helden van den avondJb. J. Kuljper, D. Krijnen Fz., J. W. Koorn, C. M. Zegel, C. Krijnen Fz., C. L. Duinker, J. L. Duinker, C. C. Koopman, G. Gz. Brouwer en 0. Blom Jz. TEXEL, 19 Juni 1895. Ds. van Schaick, prsd. bij de Hervormde Gemeente aan den Burg, maakte Zondag aan zijne gemeente bekend dat door hem beroep was ontvangen naar de Herv. Gemeente te Zondagmiddag is op het strand achter de Koog aangespoeld hot reeds in staat van ontbinding verkeerende lijk eener vrouw, het welk na bekomen machtiging nog denzelfden dag op het kerkhof aldaar ter aarde is besteld. - Ter markt waren Maandag aangevoerd 29 Paarden, 17 Koeien, 20 Nucht. Kalveren, 126 Schapen, 323Lammeren, 10 Schrammen en 13 Biggen. De aanvoer van zooveel paarden was een gevolg hiervan, dat het dien dag paardenmarkt was't bleef echter vrij wel bij expositie want van handel hoorden wfl niet gewagen. Voor Koeien was de prijs f 120 iA 145; Nucht. Kalveren f 5 12Schapen f 18 22; Lammeren f 8 b. 11.60; Biggen f 6.60, Voor onze Katholieke medeburgers is hot laatste gedeelte dezer week een tijd van beteekenis in zake hunne kerkelijke aangelegen heden. Aanleiding daartoe geeft het vijf- jaarhjksch bezoek van Z. H. den Bisschop van Haarlem, Msgr. Bottemanne, die alsdan Texel zal bezoeken om aan de parochianen, in de termen daartoe vallende, het H. Vormsel toe te dienen. Is het bezoek van den Bisschop, voor een Kath. gemeente zeker immer een feit van beteekenis, te meer is zulks voor de Katholieken alhier het geval, waar zij in den tegenwoordigen Bisschop mogen begroeten een maD, die als Pastoor geruimen tijd zich wijdde aan de belangen van de Katholieke gemeente aan den Burg in het bijzonder. Vandaar dan ook zeker het meer dan gewoon eerbetoon hetwelk aan Z.W.Ew. ten deol zal vallen bij deszelfs bezoek aan Texel en waartoe vele toebereidselen worden gemaakt, als het versieren van hot kerkgebouw, het in studie nemen van eenig gezang, het formeeren van een eerewacht, het plaatsen van eerepoorten en dergelijk. Die hulde den Bisschop gebracht zal ZEw. ge wis aangenaam aandoen en zou men alreeds kun nen beschouwen als eene waardige voorbereiding van het gouden priestersjubileum hetwelk ZEw. in Augustus des volgenden jaars zal mogen gedenken. Voor dat feest zal te Haarlem eene nieuwe Kathedrale Kerk van St. Bavo worden gebouwd, waarvoor door het geheele Bisdom (Noord- Holland, Zuid-Holland en Zeeland) gelden worden bijeengebracht. Naar ons word onderricht zal de Bisschop Donderdagmiddag te half vijf met eene extra boot van den Helder vertrekken en Vrijdag middag ter zeifder tijd weder per extra boot het eiland verlaten. Maakten wij in ons vorig nummer melding van het optreden, op Woensdag en Donderdagavond in de kermisweek, van een Operettegezelschap in het Hotel van den Heer Broekkamp, met zekerheid werd ons thans medegedeeld dat de beminnaars van tooneel hunne gading zullen kunnen vinden in de zaal van „de Vergulde Kikkert", alwaar gedurende drie avonden (Donderdag, Vrijdag en Zaterdag) het Amsterdamsch Tooneelgezelschap onder directie van den Heer Rentmeester, tooneel- voorstellingen zal geven; onder de medespe lenden op die avonden vonden wij op het programma moer dan een oude bekende; voor tooneelliefhebbers zal dus ook de a. s. kermis week wel iets te genieten geven. Wat mooi's de kermis ons verder zal bieden blijven wij alsnog afwachten, wellicht dat wij in een volgend nummer daaromtrent met meer zekerheid iets kunnen vermelden. Oostebend, 18 Juni. De heer B. v. Zweden, Godsdienstonderwijzer te Velzen heeft zijne benoeming als zoodanig bij de Ned. Herv. Kart alhier aangenomen. - De alhier bestaande kaasfabriek is buiten werking gesteld. Dientengevolge is de melkprijs met een cent per L. verminderd. - Uit Maastricht schrijft menEene ge makkelijke manier om zich van oen gevaarlijken patiënt te ontdoen gebruikte deze week de burgemeester eener gemeente in Limburg. Deze zond nl. een poklijder naar Maastricht, om daar in het algemeen ziekenhuis te worden verpleegd. De aangetaste was per spoor naar Maastricht gekomen en had waarschijnlijk tusschen andere reizigers gezeten. Of de ge- meent© Maastricht met zulke zendingen is ingenomen en of de wijze van vervoer wel van voorzichtigheid getuigt, mag worden be twijfeld. a' R |L nd AAL COURANT. L jjuon; waa oumg ou v

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1