Buitenland. Zooals men weet worden telkenjare van Rijkswege de stoomketels, op do st oombooten in gebruik, aan een onderzoek onderworpen. Naar men verzekert, zal thans aan de Regeering verzocht worden ook de schepen aan een onder zoek te onderwerpen. Men acht het gevaar van een slecht schip evengroot als van een slechten stoomketel. Maandag kwam S. in de militiezaal te Amsterdam om te loten voor de schutterij. „Wat is het hoogste nommer vroeg hij aan den agent, die bij de bus stond. Drie duizend vierhonderd, meneer, was het antwoord. „Zoo, dan zal ik dat eens trekken," zei de loteling lachend. En hij deed het. Het nommer, dat de geluk kige te voorschijn haalde, was werkelijk het allerhoogste No. 3400. („A. C.") De indruk, dien bet „Hbl." van het kies- rechtvoorstel van den heer v. Houten heeft ge kregen, is deze, dat inderdaad het getal kiezers volgens die regeling al zeer weinig zal ver schillen van hetgeen het ontwerp Tak zou hebben opgeleverd. De gevoerde strijd heeft dan alleen tot gevolg gehad, dat de kiesrecht regeling en al wat daarop wachtte, is ver traagd, en dat veel verbittering is veroorzaakt wegens grootendeels theoretische geschillen over een „grensregeling." Naar men mededeelt, werd door een advocaat-procureur te Haarlem dezer dagen een verzoek bp de rechtbank ingediend tot failliet-ver klaring van een neringdoende voor een bedrag van f 9.65. Als eene bijzonderheid meldt men dat in de veenkoloniën der provincie Groningen de beste natuurboter voor f 0.70 per E.G. en dito melk voor 4 cents per liter verkocht wordt. Een ongenoemde belangstellende stolt voor bij de 6 klassen, die voor paarden open staan in de tegenwoordige regeling van het personeel, eene 7 de te voegeD, onder de benaming „tarif mixte," gelijk die in België reeds bestaat; dit geeft hun, die een werkpaard er op na moeten houden ter uitoefening van hun beroep, het recht om dit paard op te geven onder dit tarief. Dan kan èn de fabrikant èn de koopman zijn paard niet alleen als werkpaard bezigen, maar dan kan hij het ook als luxe-paard tot uitspanning gebruiken. De provincie Friesland wordt tegenwoordig afgereisd door iemand, die er op uit is goedgeloovige menschen hun geld afhandig te maken. Vooral weet h0 zich bfj de leden der Ned. Herv. Kerk in te dringen, onder voorwendsel van gezonden te zfjn om aan kerkeraden en kerkbesturen zeker boekje te bezorgen, dat handelt over de vrQmetselarQ. Dit boekje, naar het heet' geschreven door zekere Menge, biedt hg gratis aan, maar verzoekt daarbg eene gave voor de armen, die echter in zfjn eigen zak terecht komen. In orthodoxe gemeenten weet hg zich zoo danig in allerlei zalvende woorden uit te drukken, dat lichtgeloovige menschen zich gemakkelijk door hem laten beetnemen. HQ noemt zichzelven den minsten verkondiger van het Evangelie, maar riekt ondertusschen geweldig naar sterken drank. HQ zegt het aan een ieder over te laten, hoeveel ze voor de armen willen afstaan, maar toont zich zeer ver ontwaardigd, als men hem een dubbeltje biedt; minder dan een kwartje vindt hg voor een christen een onwaardige gift. En dat voor een prul van ruim 60 bladz., dat op den titel den prQs van 05 cent vermeldt. Wil men het boekje aannemen, maar niets voor de armen geven, dan neemt hQ het terug onder bewering, dat als het zout smakeloos is geworden, het nergens meer voor deugd. 't Kon zQn dat bedoelde persoon ook hier zQn practQken zou willen uitoefenen, daarom nemen wQ het bovenstaande ter waarschuwing over. De landbouwer V., te Drongelen, in N.-B., had een levenden jongen vos ge vangen. Voor de aardigheid hield hij het dier, evenals een karnhond, aan een ketting in een hok op zijne hoeve. Menigmaal had Reintje beproefd een kip te snappen, die hem wat dicht naderde, doch het gelukte niet, want zij bleven voorzichtig op een grooten afstand ook durfden zij niet uit den schotel pikken, dien het vosje altijd bij zich had en waarin hij steeds wat liet overblijven. Hij zou het haar echter wat gemakkelijker gaan maken. Hij begon met wat voedsel rondom den schotel te strooien. Daardoor lieten de hoenders zieh verschalkengedurende eenige dagen kwam nu en dan eene kip van het voedsel pikken, maar werd dan door Reintje gegrepen en opgegeten. Zoo was de boer reeds verscheidene hoen ders kwijtgeraakt, voor hij de list bemerkt had. Eenige dagen later werd de vos dood geschoten. Men schrijft aan de „D. Ct." Op Vrijdag 28 Juni omtreeks zes ure in den namiddag bij volle zonneschijn vloog aan een huis op den Van Leeuwenhoeksingel eene veranda plotseling in brand. De oorzaak van het geval was spoedig ge vonden juist in het brandende deel bevindt zich een schuurtje, waarin een houten mand met vodden en poetslappen was gaan broeien en ten slotte in zelf-ontbranding was geraakt. De opstijgende vlam had het hout der veranda bereikt zonder verder in de kast zelf schade aan te richten. Het schijnt dat deze soort van brandgevaar weinig bekend is hoezeer in fabrieken bepalingen bestaan omtrent het bewaren van poetskatoen en vette lappen, juist wegens dat gevaar. Be palingen of verorderingen die overigens daarop de aandacht vestigen, schijnen intusschen niet te bestaan, hoezeer menige brand waarvan de couranten vermelden „oorzaak onbekend" ongetwijfeld door hot broeien van vodden is ontstaan. Het is daarom wenschelijk bij deze warme zomerdagen op die zaak de aandacht te vestigen. Het blijkt dat vele boeren te Zevenwouden al te haastig zijn geweest met het binnenhalen van 't hooi, Het krachtige, niet drooge hooi begon te broeien en in zoo erge mate, dat men, bevreesd voor brand, het eerst in de schuur omzette, doch het later naar buiten moest brengen. BQ tal van boerderijen ziet men hoopen hooi, zwart gekleurd door den broei. De boeren, die zich niet zoo haastten met het binnenhalen, kregen flink de zon in 't hooi en ofschoon dit ook wel iets broeit, omdat het zoo krachtig is, voor brand bestaat geen gevaar. De boer zegt, dat hooi, zal het goed zjjn, een weinig moet broeien. Wei tassen deze boeren ook hooi buiten de schuren, maar dit is een gevolg van d6n grooten overvloed van den oogst. Vele schuren zitten reeds tot aan den nok vol met hooi, zelfs op de koezolders is het opgestapeld. Wegens gebrek aan ruimte binnen 's huis, moet het hooi dus in hoopen buiten 's huis opgestapeld worden. Dat bfj den grooten overvloed de pacht der hooilanden ongewoon laag is, laat zich begrepen. Om een voorbeeld te gevenin de gemeente Schoterland werd in de vorige week hooiland verhuurd voor f 989, dat in 1894 f 5000 huur deed, een ander perceel, toen verpacht voor f 1985, kon nu niet meer opbrengen dan f 411. Een voerman, die in den omtrek van Harlingen land in huur heeft, heeft van het zelfde land, waarvan hij vóór twee jaar dertien wagenvrachten hooi verkreeg, nu zeven-en- dertig verkregen, terwijl de qualiteit veel beter is en een overvloedige oogst aan nagras nog te wachten staat. Thans beklagen zich de boeren in deze streek, dat zij geen geld hebben om kalveren te koopen, ten einde die van dezen ruimen hoolvoorraad aan te fokken. Op zoo'n wijze kan men wel altijd klagen en geraakt de tevredenheid zoo goed als zoek. - Op het eiland Urk is het de gewoonte dat paarden, koeien enz. uit het weiland ongehinderd in de bebouwde kom der gemeente kunnen komen waar zij zich des avonds ter ruste neerleggen. Dat dit niet altijd zonder gevaar is, bleek dezer dagen. Een 73-jarige vrouw, Frankje Ras, die door een nauwe straat ging, werd eensklaps omvergeloopen door een los loopend paard, dat haar op den grond wierp en tot tweemalen over haar heen draafde, waardoor zij over het geheele lichaam en vooral aan het hoofd zeer ernstig verwond werd. O. a. was de knop van haar oorijzer diep in baar hoofd gedrongen, een oog en een tand uitgetrapt, de tong geschonden enz. Hevig bloedende werd de ongelukkige be wusteloos opgenomen. De geneesheer vreest voor het behoud van haar leven. Woensdag wilde een boer te Kuilenburg een voer hooi van het land rijden, toen het daarvoor gespannen paard viel. Hoewel men alles beproefde om het dier weder te doen opstaan, niets baatte. Eindelijk nam men de toevlucht tot een vuurtje; het gevolg hiervan was dat het paard onmiddelijk opstond. Het vuur deelde zich evenwel mede aan 't voer hooi, dat weldra geheel in brand stond. Nadat het vuur nog eenige in de nabijheid staande hoopen had aangetast, mocht men er eindelijk in slagen den brand te blusschen. Het paard bleef ongedeerd. Professor Rudolf Falb's weervoorspellingen over de maand Juli luiden als volgt 1 8 Juli. Talrijke en uitgebreide onweders met veel regenvooral om den lsten en 7den is er veel regen te verwachten. De 7de is een kritieke dag van den 3den rang. In de eeiste dagen is de temperatuur hoog. 9-11 Juli. De regens nemen af, wanneer er nog onweders voorkomen, gaan deze evenwel niet met veel regens gepaard. De temperatuur daalt opmerkelijk. 12-14 Juli. Onweders komen slechts sporadisch voor, doch de regens veelvoudig. De temperatuur stijgt weer. 15-17 Juli. De regens worden minder. De temperatuur is weer normaal. 18-20 Juli. BQ aanvankelijk normalen tem peratuur nemen de onweders en regens toe en hebben den 20sten een zeer grooten omvang. 21 24 Juli. De temperatuur daalt weder. Regen en onweders nemen toe en houden aan, zoodat voor Midden Europa hoogwater gevaar bestaat; aardbevingen zQn daar zeer waarschijnlijk. De 22ste is een kritieke dag van den lsten rang. 25-31 Juli. Na een oponthoud van eenige dagen komen vooral den 27sten onweders en regen voor; het is koud. De chef van een firma te Blokzijl gaf bij gelegenheid van zijn huwelijk een feestje aan zijn werklieden, hun vrouwen en meisjes. Hoewel de feestviering in een particulier huis plaats had, meende het hoofd der politie tegon 11 uur sluiting van het feest te mogen gelaster. Te midden der feestvreugde moesten de gaston dus zeer tot hun ongenoegen vertrekken. Nog moet gemeld worden dat er geen sterke drank werd gebruikt. Meermalea is de vraag te berde gebracht wat de post tegen flesschentrekkerij kan doen. Practisch zegt het weekblad „Handelsbe langen" is deze vraag opgelost iri de Ver- eenigde Staten van Noord-America, waar een wet bestaat tegen het gebruik der post voor bedriegelijke oogmerken of voor loterijzaken. De postmeester-generaal Wilson heeft bevolen geen brieven, enz. meer af te geven aan som mige New-Yorksche firma's, die verdacht worden te behooren tot de in de wet genoemde categoriëD. Eerst wanneer deze „firma's" tot genoegen van de afdeeling posterijen hebben aangetoond, dat zij een wettelijk geoorloofde zaak drijveD, worden de brieven enz. weder aan haar afgegeven. Tot zoolang wordt elke postzenöing voor haar bestemd, teruggezonden aan den afzender. Over Engeland en Schotland is Woensdag avond een onweder losgebarsten, heviger dan men het in vele jaren had bijgewoond. Op verschil lende plaatsen volgden de bliksemstralen elkander gedurende meer dan een uur onafgebroken op. Plasregens en hagelslag vergezelden het onweder. De hagelsteenen hadden voor het meerendeel de grootte van knikkers, in den omtrek van Newcastle echter vielen stukken Qs, die tot 2 inches lang waren. De te velde staande gewassen hebben zeer te lijden gehad. De bliksem sloeg op vele plaatsen in en veroorzaakte grootte schade. Ook zijn persoonlijke ongelukken te betreuren. Voor zoover de berichten strekken, zQn vijf menschen door den bliksem gedood en drie gewond. Een eigenaardig feest heeft j.l. Woensdag in de haven van Kiel plaats gehad. De booten der verschillende oorlogsschepen hebben deel genomen aan een bloemencorso. De booten waren fraai met bloemen versierd, de bemanningen gecostumeerd. Zij voeren om het jacht „Hohen- zollern," aan boord waarvan de Keizer het vroolijk en eigenaardig schouwspel gadesloeg. Een regen van bloemen werd naar Z M. geworpen, die deze huldebetuiging niet onbeantwoord liet. Het corso duurde van half acht tot kwart voor negenen in den avond.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2