N°. 813. Zondag 7 A®. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland* Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bubs SO Ctg. Franco per poit door go- heel Nederland 45 Ct«. - Naar Akibdta en andere landen met verhooging der porto'*. Advertcntiëu vóór 10 unr op den dag der uitgave. Fry» der Advertentien Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedare regel meer 6 Cts. Groot* letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN es ADYERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, Parkstraat, Bueg op Texel Onze abonnenten buiten Texel worden verzocht het door hen ver schuldigde bedrag vóór 15 Juli a. s. over te makenna dien datnm zal over het niet-voldnne per postkwitantie worden beschikt. Binnen enkele dagen zullen wij beschikken over de ons komende bedragen voor abonnement, advertentiën en verder verschuldigdemet eene gereede voldoening der door ons aangeboden kwltantiën zal men ons ten zeerste verplichten. Over het bedrag van toe te zenden rekeningen wordt begin Augustus gedisponeerd. Langeveld DE Rooij. Doorvoer van runderen door Frankrijk. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat blijkens een by hom iDgekomen schrijven van den Heer Commissaris der Koningin in deze Provincie, de doorvoor van rundvee door Frankryk wederom is toegestaan. Texel, den 6 Juli 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 6 Juli 1895. Naar ons werd medegodeeld hebben R. Visser en Echtgenoote, te Leiden, door den Raad onzer gemeente benoemd als Vader en Moeder in het Algemeen Weeshuis alhier, die benoe ming aangenomen. Brand aan de Waal, was de alarm-mare welke, nevens het onheilspellend klokgeklep, Donderdagnacht velen onzer bewoners uit hunne rustige rust deed schrikken en hen te bedde uitjoeg. Inderdaad 't was zoo; in allerijl werden de bluschmiddelen voor den dag gehaald en in par force marsch vertrokken van hier de aanjager en de spuit B, om hulp te bieden bii de ontstane ramp. Omtrent de brand meldt onze correspondent het volgende Waal, 5 Juli. Heden nacht werden de inwoners van ons dorp opgeschrikt door het geroep van „brand." De boerenplaats van den Heer J. J. Roeper, en bewoond door diens zoon, den Heer P. Roeper stond in lichte laaie. Door het broeien van het aanwezige hooi geraakte het huis in brand en grepen de vlammen met woede om zich heeD. Aan blusschen viel niet te denken: alleen het belendende gebouwtje, ingericht voor kaas- fabriek, bleef gespaard. Een groot geluk mag het heeten, dat de wind zoo gunstig mogelijk was; ware die Oostelijk geweest, het zou er met zoo'n feilen brand treurig hebben uitgezien. Opnieuw bleek weer de noodzakelijkheid van eene brandspuit aan de Waal: 5 kwartier toch ging er mee heen, eer de spuiten van den Burg aanwezig waren. Ditmaal hinderde dit nu niet, maar bij eene andere windrichting zou het zeer wenschelijk zijn, dat de inwoners van de Waal zelf de belendende gebouwen, zoo mogelijk, konden behouden, totdat hulp van de naburige dorpen opdaagde." Wanneer wij hieraan iets zouden toevoegen dan zou het dit zijn dat wij met geen mogelijk heid kunnen vatten, waarom bet noodig is dat bij brand in eeDig dorp, de bewoners van een naburig dorp door klokgeklep en brand- geroep moeten worden verontrust. 't Pleit niet voor de uitmuntende regeling van ons brandwezen dat zoo iets geschieden moet; doch hoe kan het anders we hebben wel een goede spuit (aanjager) om bij brand dienst te doen, doch de bediening daarvan is nog verre van volkomen. Wat. toch is het geval? Ons eiland vordert, door zijne uitgebreidheid, voor eene behoorlijke brandweer, even als voor het onderwijs, groote uitgaven. Op ieder dorp voldoende brandbluschmiddelen te stalionneeren is eene kostbare geschiedenis en ten einde nu in de behoefte daaraan zooveel mogelijk tegemoet te komen, is de nieuwste brandspuit (de aaDjager) bestemd voor algemeen liulp, terwijl verder kleinere spuiten succes sievelijk in verschillende dorpen gestationneerd zijn. Die maatregel is zeker goed, edoch bij een brandspuit, wil men er succes mede hebben, behoort ook eene bemanniDg, en nu doet zich het geval voor dat voor bediening van de spuit voor algemeen gébruik geen verdere bediening is aangesteld dan die welke voor den Burg daarvoor is aangewezenwant men zal toch zeker niet verlangen dat de personen bij deze spuit ingedeeld, bij elke ontstane brand zuilen uittrekken naar liDks of rechts, zonder daarvoor schadeloos te worden gesteld? Toch schijnt zulks het geval te wezen. De „aanjager", (voor algemeen gebruik) heeft slechts eene bemanning aan den Burg en nolens volens moet die bemanning hare diensten verleenen, wanneer de hulp van de bedoelde spuit elders wordt gewenscht. Dat is niet billijk. Op ieder dorp eene bemanning te rt quireeren voor de dienst aldaar aan de „aanjager" zou billijker zijn doch groote moeielijkheden met zich brengen door de onbekendheid met dat bluschmiddel. Meer afdoend zou het wezen om aan de „aanjager", het brandbluschwerktuig dat op alle deelen van het eiland desverlangd dienst moet verleenen, eene vaste bemanning te verbindeD, welke bij uittrekkeD, daarvoor in billijkheid vergoeding zouden verkrijgen. Eene meer geregelde, minder opschudding veroorzakende, en gevolgelijk beter afdoende hulp zou daarvan zeker het gevolg zijn. Naar ons werd medegedeeld werden dit jaar alreeds slaboonen geplukt door J. J. Bruin alhier. Door ornithologen en verzamelaars van vogels, nesten en eieren wordt zoo af en toe eene visite aan ons eiland gebracht. Dat dit een rijk veld voor hunne ondernemingen is, kan blijken uit onderstaande naamlijst van op Texel broedende vogels, bevattende 55 namen, terwijl nog vele soorten ons eiland alleen op den trek bezoeken Groote stern, dwerg-zeezwaluw, vischdiefje, mantelmeeuw, kapmeeuw, zilvermeeuw, kleine zeemeeuw, voldduiker, wilde eend, smient, slobeend, zomertaling, bergeend, blauwe reiger, ooievaar, lepelaar, kluit, ruiter of tureluur, grutto, strandplevier, boschbekplevier, kemp- haaD, wulp, kievit, scholekster, waterhoentje, meerkoet, kwartel, tortel, houtduif, boeren zwaluw, huiszwaluw, gewone ekster, zwarte kraai, spreeuw, meerle, kneutje, huismusch, akkerleeuwerik, kuifleeuwerik, groote karakiet, kleine karakiet, spotvogel, grasmusch, braam- sluiper, tapuit, bastaard nachtegaal, wielewaal, witte kwikstaart, gele kwikstaart, graspieper, boomkruipertje, koekoek, steenuil, torenvalk. Oudeschilü, 5 Juli. Door vele visschers van hier en te Oosterend, is in het begin der vorige maand een request gezonden aan den Minister van Marine, houdende het verzoek om een geleidelicht te doen plaaten op den Oostelijksten hoek van Vlieland's strand. Dit geleidelicht zou moeten dienen, om 's nachts veilig langs de Monnikensloot naar de Vlielander haven te vareD, iets wat bij storm achtig weder van 't grootste belang werd geacht voor de visschers. Men hoopte toch, steeds eene veilige wijkplaats te kunnen opzoeken in deze haven. Onbegrijpelijk mag het heeten, dat dit verzoek niet ingewilligd wordt door den be trokken Minister. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 3a district, dato 24 Juni, liggen in het SchulpeDgat, zeegat van Texel, de navolgende wraktonnen a. Een stompe wrakton, ter aanduiding van het wrak van het gezonken s.s. Niger, nabij de spitse ton No. 4, op ongeveer 52° 56' 44"6 NBr. en 0« 10' 24" WL. Ia afwijking van het stelsel van betonniog voor de Nederlandsche zeegaten en vaarwaters, moet deze ton door binnenkomende schepen aan stuurboord gelaten worden. b. Een spitse wrakton, ter aanduiding van het wrak van het gezonken ss. König Wilhelm, nabij de spitse ton No. 3 met klok, op ODge- veer 52" 56' 9' NBr. en 0" 10' 40' WL. Aan een vreeselijk gevaar ontkomen t Toen heden morgen schrijft de Vlaard. CL, ongeveer 10 ure twee met „dynamiet" geladen tjalkschepen de haven alhier werden voorbij- gesleept met bestemming naar do dynamiet- bergplaats aan de punt van het eiland Rozenburg is even voorbij de haven de sleeptros van een dier schepen gebroken. Gelukkig werd het schip spoedig door de sleepboot opgepikt en weder er aan vastgehecht, anders ware het stellig tegen het havenhoofd gedreven en zou door de te wachten schok eene ontploffing onvermijdelijk zijn geweest, waarvan de ge volgen niet te berekenen zouden geweest zjjn, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1