Buitenland. Naar de Haarl. Ct. verneemt is de stoom- sleepboot Simson, in zee zijnde Donderdag middag zwaar beschadigd door oen kogel uit het fort te IJmuider». Aan het Handelsblad werd geseind, dat het ongeluk plaats had bij het proefschieten uit het fort met stukken van 24 c.M. op een schijf gesleept door de sleepboot Simson. Deze werd even achter de machinekamer aan stuurboord zijde boven de waterlijn geraakt en de kogel is bakboord uitgekomen. Gelukkig zijn geen persoonlijke ongelukken te betreureD. De bedoeling zal het wel niet zijn geweest, doch door zoo'n voorval kan men tevens leeren kennen de vernielingswaarde van het geschut. Volgens de Java-Bode loopen er weer geruchten van eene expeditie naar Karang Assem reeds zouden de militaire autoriteiten, dio in deze van advies hebben te dienen, bij den gouverneur-genei aal op Tjipanas zijn geweest. Door het centraal comité tot bevordering van de aansluiting van Nederland bij de Midden- Europeesche tijdregeling zijn adressen gericht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het debat, 11 Jut i jl. in de Kamer gevoerd over de motic-Baelaerts van Blokland c.s., betreffende de eenheid van tijdrekening. Zooals men weet werd de motie met 57 tegen 15 stem men aangenomen. Op grond van hetgeen het comité in 1892 en 1893 in het belang van de aansluiting deed, verzekeit het den Minister, dat de openbare meening in Nederland, en wel in de eerste plaats in de grootere centra van handel en verkeer, onomwonden en zeer algemeen aan den Midden-Europeeschen boven den West- Europeeschen tijd de voorkeur geeft. Vrijdagmorgen werd, vastgehouden aan een touw tusschen twee marechaussees te paard, een persoon uit Etten te Breda binnengebracht. De man had als milicien-verlofganger op de laatste inspectie 8 dagen provoost gekregen en moet die thans ondergaan. Aldus meldt de „Nieuwe Bred. Co." Wat de overleden radja van Lombok met zijn familie het land alzoo gekost heeft aan onderhoud blijkt uit een bericht in de „Loc.", volgens welke goedgekeurd is, dat op last van den directeur van Binnenlandsch Bestuur aan den resident van Batavia is uitbetaald, boven hot maandelijksch toegestaan bedrag van f 500, een som van f 6223, die heeft gediend voor het bestrijden van uit gaven ten behoeve der Lombeksche Vorsten- familie. Verder is de genoemde directeur gemachtigd ten behoeve van het onderhoud van genoemde personen voortaan over een bedrag van f 1375 per maand te doen be schikken. In de afdeeling „Gooi en Eemland" van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd op de vraag „Wat is het onderscheid tusschen een tuinbaas, een tuinman en een tuinder, het volgende leuke antwoord gegeven" Een tuinbaas, zoo werd er gezegd, is een zelfstandig persoon, die vele werken en beplantingen uitvoert, zonder dat het direct voordeelig is voor den principaa', en dikwijls van een rijksdaalder een kwartje maakL De tuinman werkt direct onder den patroon, waardoor een dubbeltje een dubbeltje blijft, dank zij den patroon. De tuinder is de warmoezier of groentenboer bij maakt van een dubbeltje drie stuivers. Bombardement van een bierhuis. De „Bred. Ct." bevat een uitvoerig verhaal van het gebeurde met het volksbierhuis „De Toekomst" te Breda. Zondagavond was er een vergadering waarin als sprekers optraden J. v. Herwerden, K. v. d. Veer en Domela Nieuwenhuis. De meeting, die zeker vanwege de warmte en de beperkte ruimte in den tuin werd gehouden, gat een vaag idee van een hagepreek. De beide eerste sprekers konden de verschillende teksten van het roode evangelie ongestoord ontwikkelen en werden zoo nu en dan warm toegejuicht. Ondertusschen had zich ook in den tuin van het aangrenzend café een nieuw publiek verzameld, dat weldra bleek anti socialistisch te zjjn; zoodat, toen na de pauze Domela Nieuwenhuis het woord nam, zfjne rode aanhoudend door vaderlandsche en andere liedoren werd afgebroken. Ten slotte werd de lezenaar opgenomen, naar de gelagkamer verplaatst en de vergadering daar voortgezet. In den tuin bleven intusschen de achtergebleven soci's en over de schutting liggende antisoci's een goed onderhouden vuur van liefelijkheden wisselen. Des avonds te 7 uren ongeveer gingen de vergaderden uiteen. Toch bleef er gisting bestaan, een gevolg van de minder gepaste uitdrukkingen, die enkele volgelingen van het socialisme over den godsdienst, de Koningin en het Vaderland hadden uitgekraamd. Wellicht moet daaraan de revanche worden geweten van den volgenden avond, die de „Bred. Ct." in geenen deele wil vergoelijken. Het blad schrijft o. m. daarvan „Maandagavond is het koffiehuis door een hoop pretmakers of vaderlanders vernield geworden en hebben de bewoners moeten vluchten De verwoesting aan hot gebouw toegebracht, is aanzienlijk. Alle ruiten, zoowel aan de \óór- als aan de achterzijde, zijn verbrjjzeid. Hot houtwerk van deuren en vensters heeft mede veel geleden. Het glaswerk van het buffet is gtheel stuk, terwijl het buffet zelf zóó is ge bombardeerd, dat er weinig meer van over is dan enkele zijplanken. De steenen, waarmc-de de verwoesting is aangericht, en die nog in de herbergkamer verspreid liggen, meten van 30 bij 20 cM., brokstukjes die dan nogal wat kunnen uitwerken. Yoor de 22ste Algemaene Vergadering van den Volksbond tegen Drankmisbruik, dd. te Deventer gehouden, was o. m. het volgende ter behandeling gesteld: 1. De wenschelijkheid of noodzakelijkheid uit- tespreken om ouders, die hun kinderen zedelijk en stoffelijk verwaarloozen, van bun ouderlijk gezag te ontzetten. 2. Een onderzoek in te stellen of er nie t eene ingrijpende herziening der drankwet wenschelijk is. 3. Aan den Minister van Justitie te verzoeken om spoedige indiening van voorstellen tot bepoediging van de berechting van kleine strafzaken. 4. Een criterium te zoeken om dronkaards van het kiesrecht uit te sluiten. 5. De vermoedelijke gevolgen te onderzoeken van eene accijnsverlaging op het gedistelleerd in betrekking tot het drankmisbruik. Groote eendaagsche cursus in het praclisch melkonderzoek. Een zeer gewichtige cursus zoo wel voor brood fabrikanten, bakkers, melkslfjters, als zuivelbereiders en boeren, is die welke 17 Juli te Amsterdam zal gegeven worden. Het locaal waar de cursus gegeven worden zal, is nog niet bekend, en hangt trouwens af van het aantal deelnemers. De cursus is op een hoogst praktische manier ingericht. Het is n.l. geen les, geen voorlezing, doch een praktisch staan werken, onder de leidiDg van den directeur van het Lactologisch Labo ratorium te Kampen, den heer Kriebel. Het lokaal is in de middaguren ingericht als laboratoriumdaar worden verschillende monsters melk ter onderzoek gegeven, en de leerlingen moeten zelf die melk onderzoeken. De toestellen die zjj daartoe gebruiken blijven bovendien nog hun eigendom, zij kunnen dus thuis gekomen direct aan den gang gaan, en de melk die z|j ontvangen grondig onderzoeken. Men mag op den cursus ook zelf melk mede brengen want er wordt gelegenheid gegeven, dergelijke monsters te onderzoeken. Hoe het mogelijk is aan leeken in een dag een vak als het melkonderzoek te leeren, wij weten het niet, doch het is reeds de 10e druk bezochte cursus. Daar er gedurende de cursusuren geen gele genheid overblijft voor vragen en debatteeren, geeft de heer Kiiebel aan de vragers daar toe gelegenheid gedurende de koffietafel en het diner. Dat alles wordt den bezoekers bijna gratis aangeboden, Zij hebben voor dat alles samen niet meer te betalen dan f 15. Bekent men daarvoor eerst de f 10.80 aan toestel len die de leden cadeau krijgen en verder de koffietafel, en een diner, dan kan niemand een dei gelijken cursus laten voorbijgaan zonder hem te bezoeken, of bij heeft geen lust en geen hart voor zijn vak. („KI. Ct. v. R.") Ia de Koestraat te Amsterdam is dezer dagen iemand overleden, van wien „De Tija" het volgende verhaalt Sommige buren herinnerden zich niet, ooit den man gezien te hebben dan bij gelegenheid dat zijne vrouw hom in de eeuwigheid was voorgegaan. Welk een opofferend echtgenoot deze in haren man bezat, bleek hioruit, dat zij van geneeskundige hulp moest worden voor zien door de familieleden. Toen de dokter wijn voorschreef ter versterking, wist de vrek raad. Hij kookte bieten en van het afkooksel met een scheutje azijn er bij bereidde hij den versterkenden edelen Tokayer. De politie heeft verscheiden dagen en nachten de wacht moeten houden, ten einde het per ceel (als men het krot zoo noemen mag) voor algeheele afbraak te behoeden, daar alle ruiten en roeden door baldadigen verbrijzeld waren. Bij de begrafenis van den man hebben de lijkbezorgers een niet te benijden baantje gehad, daar de vervuiling in het „sterfnuis" aan het onbeschrijflijke grensde. Ea die man bezit niet minder dan 30 vaste eigendommen 1 Een huurkoetsier te Haarlem, die aan het Zendicgsfeest te Leij iuin een voordeeltje wilde behalen, had twee paarden gespannen voor een grooten janplezier en met krijt daarop geschreven 30 Sant per Perzoon Zendingveest. Hiermede haalde hij personen van het station af en vervoerde die naar Leijduin. Toen hij evenwel bij do Grooto Houtpoort even stilstond kwam een grappenmaker en veegde de s en de t van het woord „Zendingveest" weg, zoo dat er nu stond „Z9ndingvee." 't Was zeker een ongepaste benaming, maar het komieke van 't geval was dat de koetsier het niet eerder ontdekte voordat hij, weer aan 't station gekomen, hooren moest dat men geen lust had zich naar Leijduin te laten rijden in een wagen, waar zulk een beleeaigend opschrift op stond. (H. D.) - Het volgend curieus schrijven, lezen wfc in de „Kt. Ct. v. Rjtt." Mijnheer van de Krant/ Ik woon bij de boer en b(j ons volk lezen we de „Friesche Kerkbode" en verleden Zaterdag las ons boer daaruit voor dat het vrtjen maar afgeschaft moet worden om rede het zonde is en dat er veel ellende uit voorkomt en gedwongen huweltlken en ook ongeraden huwelijken zoi de boer. Ik ben nou al vier jaren verkeering aangegaan m9t Feifeje die drie kwartieren van ons afwoont en ik was ook al met haar getrouwd, maar wjj wilden eerst wat sparen en dat kon eigenlijk ook nog niet best omrede ons boer maar een gewoon huurboer is. Alle dagen werken we van morgens 4 uur tot avond 8 uur en Zondags moet ik de halve dag en 's avonds nog weer meikin. Na het melken trek ik de klearen aan en gaan naar Feibje en zit btl haar in de keuken te praten. We krijgen dan k ifli met polderbolle met krenten en als het koud is dan gaf ze mij soms weieens een stc-of en dan gaat ze dicht naast me zitten en ook wel als het warm is. Ea och ieder weet wat ik baar dan geef en wat ze mjj dan geeft, dat weet de man in de „Kerkbode" zeker ook wel en as de boer of de vrouw dan in de keuken komt dan geven wo elkaar niets, want een ander heeft daar ommers niks mee te maken. Laatst trof de boer het precies en lachte ht) er hard om omrede dat er toen nog niet in de „Kerkbode" gestaan had dat het zonde was het is later zonde geworden. De boer zei, dat ik niet weer naar Ftikje tcemccht of er moost een bjj wezen om te zien of er ook ellende en gedwongen huwelijken uit voorkomen. Misschien wil de man van de „Kerkb de" dat wij anders verkeering hebben en dat dan geen zonde is, maar hö schrijft er niet bij hoe het dan moet. Het is een verlegene boel, want als ik niet meer b(J Feikje komen mag dan trouwen w(j midden in de hooiïog, al verdien ik niet veel en het is dan een ongeraden huwelijk en dat zou zonde zijn zegt de boer en als ik Feikje zoo maar in de steek laat, dat zou ook een groote zonde z(Jn zei ons domino voor een paar jaar, toen ik zijn meid eens schreef. Op die manier, ben ik in ieder geval een zondaar en daarom wil ik het wel eens in de krant hebben, dan kan die man of een ander eens schrijven hoe wij dan eigenlijk verkeering hebben moeten. Op het kantoor der pakketpost te Berlijn is eene helsche machine ontdekt, die geadresseerd was aan een hooggeplaatst politieambtenaar. Doordat uit een kistje benzine lekte, kreeg men eenig kwaad vermoeden. De bodem werd ver wijderd en toen zag men zeven flesschen met benzine, onderling verbonden door vijf koorden, die in verbinding stonden met een met scherp geladen revolver. Deze zou by het openen van

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2