N°. 814. Donderdagi 11 Juli. A". 1895. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 waanden Voor dim Buna 80 Ct». Franco per pott door go- heel NmiBLANS 16 Oti. - Naar Ammjca en andere landen met verhooging der port»'». AdvertentiSn vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 6 regel» 80 Ct». Iedere regel meer 6 Ct». Gtroote letter» en Vignetten worden naar plaatiroimte berekend. Bewfienommere 2 0t«. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOIJ, ParkstraatBona op Tuut MBaei Onze abonnenten buiten Texel worden verzocht het door hen ver schuldigde bedrag vóór 15 Juli a. s. over te makenna dien datum zal over het niet-voldane per postkwitantie worden beschikt. Lanqeveld DE Rooij. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten RAADHUIZE een vergulden zilveren zynaald, gevonden op den weg, tusschen „de Driesprong" en de hofstede „Zaandam." TEXEL, 10 Juli 1895. De aanvoer ter markt bepaalde zich Maandag tot 1 paard, 1 koe, 1 schaap, 5 lammeren en 1 nucht. kalf. Dat bij zulk een aanvoer de vermelding van vlugge of trage handel wel achterwege kan blijven ligt voorde hand, even zoo die van marktprijzen. Naar wij vernemen deed Henri Moojen, zoon van den Heer J. H. Moojen alhier, dezer dagen met gunstigen uitslag het overgangs examen van de 1ste tot de 2de klasse aan de R. H. Burgerschool te Haarlem. Het geruchte gaat dat de leden van het Fanfare-corps alhier voornemens zouden wezen Zondag a. s. nog eens weder een Volksconcert te geven in het Park. Onder voorbehoud of dit gerucht bewaarheid zal worden, begroeten wij het alreeds met groot genoegen, omdat de herinnering aan dergelijke concerten ten vorigen jare gegeven, nog steeds tot de aangename herinneringen behoorer. Het Park dat voortdurend en ook dit jaar weder met groote zorg in orde wordt gehouden, zoodat men er met veel genoegen eenigen tijd in vertoeft, dat plekje, zoo heerlijk beschaduwd door het geboomte, zoo uitlokkend in de warme dagen, ontbreekt slechts zoo van tijd tot tijd een muziekgezelschap om, al zij hot dan ook in miniatuur, ons een denkbeeld te geven van het genot, hetwelk de bewoners van vele groote plaatsen zoo nu en dan ten deel valt. Onze eischen zijn evenwel bescheiden, we zijn niet verwend door groote of grootsche zaken en daarom is eene muziekuitvoering van ons Fanfare-corps, in het Park alhier, voor ons alreeds een groot genot. Met genoegen begroetten we daarom het rondgaand gerucht, temeer omdat we eenigszins bevreesd waren, dat het optreden van het Fanfare-corps niet onmogelijk geheel zou achter wege blijven. Want geen gerucht, maar werkelijkheid is het, dat het Fanfare corps met moeite zich in stand houdt. Nu eens niet om redenen van flnancieelen aard, doch door onvoldoende toetreding van personen als werkende leden. Door vertrek als anderszints zijn enkele werkende leden der Vereeniging ontvallen, en hunne plaatsen worden zeer vreemd zeker maar schoorvoetend of in het geheel Diet door andere personen aangevuld. De pogingen welke zijn aangewend om het werkend ledental te completeeren hadden tot heden nog niet het gewenschte succes en dat ongunstig resultaat werkt zoo ontmoedigend, dat we de vrees niet kunnen onderdrukken, dat èa de Directeur èa de tegenwoordige wer kende leden tengevolge hiervan van verdere studie, moeite en opoffering zullen afzien. Te bejammeren zou dat zeker zijndaarom jongelieden en ook ouderen, hebt ge slechts een weinig lust om tot algemeen genoegen iets te doen, laat hiervan dan blijken door toetreding als werkend lid van het Fanfare-corps; het aantal van hen in de bloei en kracht des levens, is hier zoo groot, dat het waarlijk niet te verdedigen zou zijn, indien een Fanfare-corps, hetwelk niet zulke groote eischen stelt, zou moeten worden ontbonden door te weinige medewerkingdoor onwil. Moge de vrees dat het ons nu wachtend concert wel eens het laatste van ons Fanfare corps zoude kunnen wezen, door veler mede werking beschaamd worden gemaakt. Nadat wij het bovenstaande hadden ge schreven, vernamen wij met zekerheid dat bovenbedoelde muziekuitvoering, by goed weder, zal plaats hebben Zondagmiddag a.s., 's middags te half vier uur in het Park. Oosterend. 9 Juli. Onder de geslaagden bij het toelatings-examen aan de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam komt voor H. T. Bremer, zoon van den heer P. K. Bremer, alhier. De Weleerw. Heer Stutvoet, Leeraar bij de Chr. Oer. Gemeente alhier, is beroepen naar eenzelfde Gemeente te Drogeham (Fr.) Een onzer ingezetenen heeft van eene kip twee eieren ontvangen, die 10V* en 11 decagrammen wegen. Ieder ei bevatte drie dooiers. Jhr. Mr. J. L. Stom, kantonrechter te den Helder, is benoemd tot kantonrechter (eerste kantOD) te Rotterdam. Een luchtreiziger is van plan, op de tentoonstelling te Amsterdam eene opstijging te doen zonder mand. In de plaats daarvan zal zegt de Tijd een rijwiel aan den ballon bevestigd wordeD, dat de man tot zitplaats dienen zal; 't wordt voortdurend gekker. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer voorgesteld het tweede lid van art. 25 der wet aldus te lezen: „Alvorens tot onteigening ter afmaking over te gaan, benoemt de burgemeester een deskundige om het vee te waardeeren, waarbij moet worden inachtgenomen, dat voor verdacht vee de volle waarde, voor vee door een besmettelijke ziekte aangetast ten minste de helft en ten hoogste het volle bedrag der waarde die het in gezonden toestand zou hebben, wordt berekend, met dien verstande, dat in den algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in art. 84, voor elke besmettelijke ziekte waarbij afmaking plaats heeft, de maatstaf bepaald wordt naar welken het bedrag voor vee door die ziekte aangetast, wordt berekend," De bedoeling is, om ook voor het vervolg de mogelijkheid te behouden om b(j mond- en klauwzeer tot afmaking over te gaan, en nu strekt de voorgestelde wetswijziging om den belang hebbende vooruit zekerheid te geven omtrent de te ontvangen vergoeding. Door de voorgestelde bepaling wordt aan de Regeering de noodige vrijheid van handelen gegeven en tevens de waarborg behouden, welke voor de veehouders in het bestaande artikel gelegen is. Drie Amsterdammers, die in den nacht van Zaterdag op Zondag „uit" waren geweest en te veel aan „vergunning" hadden geofferd, wilden nog een napretje hebben. Met dit doel lieten ze zich in de vroegte door een vletterman over het Y zetten, en aan de overzijde gekomen, gingen zij in het Noord-Hollandsch Kanaal zwemmen. Een van hen waagde zich echter op een te diepe plaats, met het noodlottig gevolg, dat hij zonk. Zijn beide maats trachtten ver geefs hem te redden en zagen hem voor hun oogen verdrinken. De beide kameraads gingen naar den naastbijzrjnde politiepost en een poosje later werd de verdronkene opgedregd. Te Hardingsveld heeft de werklieden- vereeniging „Helpt elkander," voor het meeren- deel bestaande uit aannemers-werklieden, in verband met het nog steeds heerschende gebrek aan werk, besloten een door alle werklieden van geheel Nederland onderteekend verzoek schrift aan de Koningin-Regentes aan te bieden, om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het geheel of gedeeltelijk droog leggen van de Zuiderzee. Aan de burgemeesters der gemeenten Purmerend, de Beemster, de Rijp, Schermer- horn en Alkmaar is mededeeling gedaan, dat de feestelijke opening van de tramlijn Purmerend Alkmaar bepaald is op Maandag 15 Juli. Een bewoner van de Marnixstraat te Amsterdam had onlangs bij een winkelier in huismeubelen eene kast aangeschaft. 60 gulden werd voor het stuk geëischt. De betaliDg geschiedde echter niet onmiddelijk voor het gansche bedrag. Toen de kooper 23 gld. had afbetaald, liet hij het er bij. De winkelier zond hem den deurwaarder en dezer dagen zou zijn inboedel voor de vordering worden aangesproken. Reens en de zijnen togen naar het perceel in de Marnixstraat om daar te doen wat hunne hand te doen zou vindeD, edoch de deurwaarder verscheen niet op het appèl. De kooper der kast namelijk had niet stil gezeten en inmiddels door des kundigen laten uitmaken dat het meubel niet meer dan f 23 waard was. De winkelier had zich, wellicht uit vrees dat deze ongunstige schatting te veel bekend zou worden, op het laatste oogenblik bij het oordeel der taxateurs neder- gelegd en zich met de ontvangen f 23 tevreden gesteld. Hoeveel ezels er zijn Volgens opgaaf van B. en W. in het gemeente verslag over 1894 zijn er in Utrecht maar zes ezels. Zeker niet veel, op een bevolking van meer dan 98000 inwoners, zegt de Utr. Ct. TEXELSCHE CODRABT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1