li it en land» Men deelt ons mede dat door den heer C. Slot, P. H. Polder, eon duif is gevangen met do hieronder volgende letters op een der vleugelenCBETIGNI. Blauw stempel M 3. Groen stempel, kroon in 't midden. Om een der poten een geel ringetje waarop: G 704. De stand der gewassen in Haarlemmer meer is bijna zonder onderscheid uitmuntend. Jammer dat door de vele regens der laatste dagen hier en daar reeds bederf valt waar te nemen. De erwten, zeer zwaar geladen, begin nen reeds te schieten. De granen, door wind en regen ter neer geslagen, beginnen opnieuw te groeien en in de aardappelen, die rijk te velde staan, openbaart zich de ziekte. Men schrijft uit Tiel: Een slecht land, waar het niemand goed gaat! Toen de vette varkens 18 a 19 cents het pond kostten, gold het spek 25 cents per pond. Toen de prijs der varkens daalde tot 10 A 12 cents, bleef het spek op 25 cents staan, en nu eindelijk de prijs op 17 cents (de hoogste markt) is gekomen, zullen de slagers te Tiel het spek 5 cents opslaan. Een schetsje van de grenzen. De B.. te St. Jansteen, die, door een Belgisch ambtenaar, bij het smokkelen van vee, werd geschoten, is overleden. Omtrent dit voorval meldt men aan de „Hiddelb. Ct." de volgende bijzonderheden: Donderdagnacht zagen twee Belgische douanen, te Koewacht-Moerbeke gestationneerd, op een kwartier afstands van het dorp een dertigtal mannen, die acht stuks hoornvee over de grenzen hadden gebracht. De ambtenaren begaven zich naar de smokkelaars en werden begroet met een revolverschot, dat zjjn doel mistezij begrepen toen, dat zij zich van hun wapenen moesten bedienen. Eén der douanen, d. G., schoot en trof een der smokkelaars in het been; deze kon een eind weg komen, keerde zich toen om en loste ten tweede male een schot op de douaniers, dat evenmin als het eerste iemand verwondde. De andore ambtenaar, V., schoot ook en trof denzelfden persoon, den bewusten De B., in den buik, waardoor h|j de gevaarlijke wonde bekwam; z|jn revolver en een mes, dat hij bfj zich droeg, werden hem afgenomen. Den anderen geleiders der dieren werd het verder gaan in België verhinderd daarbij moesten de douanen weder van hun wapenen gebruik maken, doch geen der smokkelaars bekwam eenig letselalleen een stier werd door een schot getroffen. Het troepje smokkelaars achtte het toen geraden, over de grenzen terug te keeren. Een koe hadden de ambtenaren in handen weten te krijgen. Op het tentoonstellingsterrein te Am sterdam zal, zoo meldt men, een „Lombokdag" gegeven worden, met spiegelgevechten enz., waarbij de inneming van een benting zal worden voorgesteld. Javanen en oud-kolonialen zullen daarbij meewerken. De Amsterdamsche bladen geven uitvoerige mededeelingen over deze „feestelijkheid." Over het ongepaste van zulk een vertooning vinden wij nergens een woord. Wat moet een vreemdeling, die toevallig op dien „Lombokdag" naar de kermis achter het Rijksmuseum verdwaalt, wel denken van ons nationaal intellect en ons gevoel van eigenwaarde. („H. Ct.") Bestrijding der varkensziekte 1 Nu de gevreesde vlektyphus de bekende varkensziekte op vele plaatsen in het land weer ernstige verhoudingen aanneemt enden bezitters, veelal „kleine luyden", groot nadeel toebrengt, is het zeker niet ondienstig de vol gende middelen ter bestrijding dier ziekte aan de hand te doen; lo. Een landbouwer in het Noordbrabantsche meent, dat het vooral de vliegen zijn, die do ziekte van het eene varken op het andere overbrengen. Als men de varkens af en toe met petroleum bestrijkt, meent hij, blijven de vliegen weg en wordt daardoor de kans op ziekte belangrijk verminderd. 2o. Zieke dieren wassche men eenige malen met sterk kalkwater af. Na een paar dagen zouden in den regel de beesten hersteld zijn. 3o. Men neemt op oeu emmer water één flesch zuivere carbol, was ebt daarmede de aan getaste varkens en besprenkelt er hok of stal mode. De uitkomst moet verrassend zijn. 4o. Breng paardenmest in de besmette hokken of stallen, het moet als ontsmettings middel goed werken. In haar mail-overzicht schrijft dcJavabode Vrij algemeen heeft men hier het hoofd geschud bij het lezen van de verslagen dei- hulde aan den generaal Vetter in Nederland gebracht, en dat deze zich tot zulke ergerlijke en eenigzins belachelijke veitooningen heeft geleend, kan men alleen daaruit verklaren dat de generaal, zelf wars van alle humbug, is bezweken voor den aandrang van zooveel vader landslievende mannen, in alphabetische orde gesteld, die hem diets maakten dat bij zich niet mocht onttrekken, waar Koningin, moeder land, koloniëD, het dappere Indische leger en zoo al meer in het spel waren, en de bekende banden tusschen Nederland en Indië nauwer worden toegehaald. Er is niets tegen dat groote daden, in Indië verricht, ook in Nederland worden gewaar deerd, doch die waardeering bepale zich dan ook tot zulke daden. Men meene tcch niet dat het leger in Indië op de been moet worden gehouden door laffe vleitaal en ijdel vertoon van woordeDde beroeps-soldaten, waaruit het bestaat, zijn verbeven boven de hulde van een land, dat zich niet schaamt de kosten van oorlogvoeren in Indië door de Inlandsche bevolking te laten dragen en zich nooit de geringste opoffering heeft getroost voor den wapenroem door dat leger behaald, waartegen over het zich dus niet eens als betaalsheer kan doen gelden. De deugden van den krijgs man eert men slecht door hem tot het voor werp te maken van straatmisbaar en te doen strekken tot voldoening van eigen ijdelheid. In het vorige jaar werd door den heer G. Middelburg te Lier met zeer goed gevolg op kleine schaal een proef genomen met het winnen van aardappelen uit zaad (van hoorntjes). Yan een paar roe grond verkreeg hij toen een aantal kleine aardappeltjes, meest ter groote van erwten, die dit jaar alle weder werden gepoot de (kleinste zelfs gezaaid), waarvoor eene oppervlakte van 29 roe en 2 voet noodig was. Het gewas ontwikkelde prachtig, doch toch nog boven verwachting was het resultaat van de voortgezette proefneming. Niet minder dan 1475 halve kilo's aardappelen wsrden ver kregen en zelfs de allerkleinste knolletjes loverden nu aardappelen van flinke grootte op. Die welke iets grooter waren brachten ru zeer groote knollen voort, waarbij er zelfs zijn van ongeveer een vierde kilo. Opmerkelijk is het, dat de heer Middelburg weder uitsluitend hoorntjes bekwam, terwijl anderen bij soort gelijke proeven verschillende soorten en vormen van aardappelen verkregen. De knollen zien er bijzonder krachtig uit en vooral de oogen zijn buitengewoon sterk ontwikkeld, zoodat de heer Middelburg niet ten onrechte nu reeds nieuwsgierig is naar het gewas, dat zij in een volgend jaar, als de omstandigheden gunstig zijn, zullen voort brengen. „Morgenster" schrijft in het „Haagsch Dagblad": Voor wie het op 't oogenblik geen komkom mertijd is, dat zijn de waarzegsters! Die menschen hebben geen koffiedik genoeg! Het is werkelijk ontzettend, zooals dat bedrijf hier bloeit! De menschen leiden er een goed leventje van en geven een vrij aanzienlijke som aan advertentiën in verschillende dagbladen uit. De slachtoffers van het b6drog zjjn meestal arme dienstmeisjes, die tot deze geleerde vrouwen, welke allen erfgenamen zijn van de wereldberoemde boeken van den ouden Van Stephen, haar toe vlucht nemen, om te hooren welke middelen zjj moeten aanwenden om een vrijer te krijgen ofveel geld Aan vrijgevigheid ontbreekt het dezen profe tessen maar zelden, en de middelen, die z(j voor schrijven, zijn niet alleon voldoende voor een vrijer of veel geld, maar meestal voor een vrijer èn veel geld. De dienstmaagd eenor vrij bekende familie is niet laDg geleden door zoo'n ellendige waarzeg ster diep ODgelukkig geworden. Dit jong6 meisje had zich ook laten verlokken om aan zoo'n vrouw om raad te gaan vragen. En deze voorspelde haar ontzaglijke rijkdommen. Hoe zij ze zou krijgen, door spel of erfenis, dat wist de juffrouw zelve nog niet. Maar zi) zou het gold krijgen door „een rooien meneer." Aangezien het meisje geen „rooien meneer" in haar familie had, van wien zij kon hopen eens te erven, lag het voor de hand, dat zij in de loterij moest spelen bij een rooien meneer. Maar hoe zij rondkeek en zocht, zij vond geen rooien collecteur van de loterij, zelfs geen klerk op zoo'n kantoor kon zij ontdekken, ofschoon zij toe gevend genoeg zou geweest zijn die ook maar een zweempje van rood op zjjn hoofd vertoonde. Daar vernam zij door een noodlottig toeval, dat in een naburige stad een loterij-handelaar woonde, die zoo rood was, zoo vuurrood als men maar verlangen kan. Z(j reisde er op haar vrijen Woensdag heen en kocht een briefje, een twintigje. En zie, in de eerste klasse kwam het er al uit met eigen geldDaar heb je 't al. Ze ging weer naar de waarzegster en deze felici teerde haar reeds „Meid, meid, hou volLaat het geluk je niet ontglippen. Hoe jammer, dat je maar een twintigje kunt koopen I" Dat vond de dienstmaagd ook jammer, en zij kocht dan ook vijf twintigjes, voor 't geld dat zij van haar meesteres gestolen had Nu zucht zij voor vier maanden in de gevan genis en is wellicht voor haar geheele leven verloren. Zegelbelasting! In het te Leeuwarden deze week gehouden congres van den bond „Maatschappelijk Belang" behandelde de heer C. W. Eisma, uit Bolsward, de vraag: Is eene wijziging der zegelwet ge- wenscht, in dien zin, dat quitantiön beneden de f 50 vrijgesteld worden van zegel'? Na eenige besprekingen werd een voorstel van den inleider aangenomen, luidende: „dat de Bond zich wende tot de Koningin-Regentes met eerbiedig verzoek, om eene wet tot wijziging der bestaande zegelwet bij de Staten-Generaal te doen indienen met bepaling, dat quitantiën beneden de f 50 van het zegelrecht zullen zijn vrijgesteld." Van een ernstige zeeramp wordt wederom gewag gemaakt. Te Londen is bericht ontvangen uit Melbourne, de hoofdstad der Australische kolonie Victoria, dat de Engelsche stoomboot „Catterthun", van Sydney op weg naar China, tusschen Sydney en Brisbane is vergaan. De boot stiet tegen een klip en zonk spoedig. De gezagvoerder, de geneesheer, de stuurman en eenige reizigers bereikten in een der booten het strand. Wat er van de overige opvarenden ie geworden is nog niet bekend. Behalve de bemanning bevonden zich 110 passagiers aan boord. „Er beslaat inderdaad eene overeenkomst tusschen Frankrijk en Rusland" - dat is de slotsom van een artikel, dat de „Figaro" aan de verhouding tusschen beide landen wijdt. Wat daarin wordt bepaald, weet het blad niet te vertellen. Alleen wordt verzekerd, dat beide partijen zich hebben verbonden elkaar bij te staan, indien een wordt aangevallen, terwijl tevens wordt vastgesteld, wat er gedaan moet worden, indien een van beide staten zich verplicht acht zelf als aanvaller op te treden. Vrouwelijke straatroovers. Het plegen van straatroof scheen tot nu toe een privilege te zijn van de mannen, maar ook daaraan is een eind gekomen. Onlangs is een dienstbode te Parijs laat in den avond aangevallen door vier vrouwen, die haar op den grond wierpen en haar een zilveren beursje met 30 franken ontstalen. De vier heldhaftige juffers zijn gevangen genomen. Dat is de emancipatie toch wat al te ver gedreven Te Bordeaux in Frankrijk is een coDgres gehouden voor kinderbescherming, waarop de w&nsch is uitgesproken, dat op volkrijke plaatsen melkerüen naar alle eischen der wetenschap voor kindervoeding zouden worden ingericht; dat alle

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2